Si për të ulur mjetet juridike popullore kolesterolit


Si për të ulur kolesterolin pa mjekim: receta popullore

Uljen e kolesterolit të keq është një kusht i domosdoshëm për çdo person, sidomos kur dukuri e dyspnea, zvogëlimin e aftësisë së kufizuar dhe ndryshime të tjera negative.

Rreth e rrotull për një të tretën e popullsisë së botës, ky problem është urgjent, për shkak se kolesteroli ngritur kontribuon në shfaqjen e kardio - vaskulare dhe sëmundjeve cerebrovascular.

Kolesteroli i lartë: Simptomet, Shkaqet ^


Kolesteroli është substancë zhyropodobnoe organike që është një komponent i membranave qelizore. Ajo nuk ka pronat e tretshmërisë në ujë, por të tretshëm në alkool dhe yndyrna të tjera. Roli i këtij komponenti në jetën e shumë të lartë për shkak se, në sajë të pjesëmarrjes së saj aktive, veshkave gjëndra prodhojnë hormonet steroide.

Para se të përmend kolesterolit afat u rrit, ju duhet të dini saktësisht se cila lejoi vlerën e përmbajtjes së tij në gjak. Kjo është normale kur kolesterolit është rreth 5 mmol / l. Shkalla e lejueshme mund të devijojnë pak në një drejtim apo në një tjetër, nëse një person vuan nga ndonjë sëmundje, të tilla si diabeti.

Kolesterolit të lartë ndodh kur marrja e shpejtë e këtij përbërësi në trupin me ushqim, si edhe forcohet sintezën e brendshëm.

Nga produktet që rrisin kolesterolin përfshijnë si në vijim:

 • mish yndyrore, të tilla si mish derri, rosë, patë;
 • Zier dhe i tymosur suxhuk;
 • ushqyes supë me mish;
 • Vezë, sidomos verdhat;
 • majonezë dhe salcat e tjera;
 • prodhimet e qumështit të lartë në yndyrë, të tilla si krem ​​ose salcë kosi;
 • kuqe, havjar zi;
 • produkte miell, sidomos pasta, ëmbëlsira dhe biskota.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se sasia e kolesterolit që hyn në trup varet nga mënyra e produkteve të përpunimit. Po, ushqime të skuqura janë më të rrezikshme se steamed dhe të ziera.

Arsyet për të zgjeruar sintezen e kolesterolit të brendshëm, e cila ndikon në përmbajtjen e gjakut të tij:

 • mosha (50 dhe më të vjetër);
 • gratë postmenopausal;
 • inflamacion i mëlçisë dhe traktit biliar.

Kolesterolit të lartë në gjak dhe jo të rrezikshme, për shkak se ajo çon në sëmundje të tilla si hipertensioni, arteriosklerozës cerebrale, sëmundje koronare të zemrës, etj

Në lidhje me formimin e pllakave aterosklerotike ngritura të kolesterolit shifër rrezik për jetën e njeriut. Pas këputje e pllakave kontribuon në mpiksjen e gjakut dhe pasoja të rënda, të cilat përfshijnë: infarkt miokardi, sulm në zemër, tru, veshka dhe mezenteriale trombozë.

Lufta kundër këtij problemi të përbashkët përfshin masa të përgjithshme për zvogëlimin e kolesterolit terapi të drogës dhe ushqim të veçantë. Pastrimi anijet nga kolesterolit pa mjekim plotësisht e mundur në qoftë se njerëzit përdorin metodat e njohura. Për më tepër, ajo nuk mund të jetë më pak efektive se medikamente.

Si për të ulur mjetet juridike popullore kolesterolit, receta shtëpi ^

Trajtimi më i mirë: Dietë hipoholesterynovu

Ka shumë receta popullore dobishme që të ndihmojë në uljen e kolesterolit të keq. Për të zgjedhur metodën e duhur duhet të rishikojë recetave më të njohura.

Uljen e kënaqur kolesterolit

Kënaqur ose bollgur është shumë terapeutike dhe ushqim dietik.

 • Për të përgatitur mjetet e kënaqur, ju pije filxhan bollgur dhe zaparyty ato në një termos. Për një filxhan të kënaqur rekomanduar për të marrë rreth një litër ujë të valë.
 • Përzierje duhet të thahet në mëngjes dhe të marrë pas zgjimit.
 • Mundësisht çdo ditë për të përgatitur një supë të re.

Pas 10 ditëve të kënaqur përdorimi supë, kolesteroli në gjak ul shifër pothuajse dyfishuar. Përveç kësaj, në mënyrë të konsiderueshme përmirëson gjendjen e lëkurës, excreted në mënyrë aktive nga trupi i substancave të dëmshme.

Uljen e kolesterolit grejpfrut

Lëng qitros është konsideruar shumë efektive në antiholesterinovoy luftën. Përveç kësaj, përdorimi i lëng grejpfrut ul presionin, parandalimin e kancerit, etj

Mjekët rekomandojnë marrjen grejpfrut vijon:

 • rekomanduar për të ngrënë gjysmë fruta ore pas mëngjes,
 • Gjysma e dytë - ore pas drekës.

Uljen e kolesterolit panxhar

Panxhar dhe kvas panxhar në mënyrë specifike, është një asistent në kanë të bëjnë me këtë problem. Përgatitja kvas panxhar mund të jetë recetë e mëposhtme:

 • Ju duhet së pari të qartë disa nga zhvishem panxhar frutave dhe pres ato strips gjobë.
 • Kur duhet të zhvillohet nga panxhar copëtuar në tre-litër jar mënyrë që mbushi gjysmën e saj. Hidh ftohur zier me ujë deri në krye.
 • Banka duhet të vendoset në një vend të freskët dhe të presin për fillimin e fermentimit. Pasi filloi kvas fermentuara panxhar është gati për përdorim.

Është e rekomanduar për të marrë një gotë me këtë pije në ditë.

Uljen e kolesterolit limon

Për antyholesterynovi trajtim ishte efektive, ju duhet të përgatisin një përzierje e limon, hudhër dhe rrikë.

 • Të gjithë përbërësit që ju duhet të marrin në 250
 • Limon, hudhër dhe rrikë duhet të shtrembërojnë një mulli mishit dhe shtoni 700-750 ml ujë të valë.
 • Mbush ditë në frigorifer.
 • Përzierje e pritjes për pastrimin e gjakut duhet të kryhet si më poshtë: një lugë gjelle e përzierje për 30 minuta përpara se të hahet në mëngjes dhe në mbrëmje. Është e rekomanduar që të rrinë atë mjaltë.

Uljen e shafran i Indisë kolesterolit

Shafran i Indisë - erëz, e cila mbron kundër arteriosklerozës. Sistematik përdorimi i saj do të reduktojë ndjeshëm normën e kolesterolit në gjak. Është gjithashtu e rekomanduar për të marrë rrënjë dhe shafran i Indisë.

Çfarë apo veçantë indikacione për përdorimin e erëza atje. Mënyra më efektive - duke shtuar shafran i Indisë në ushqim.

Uljen e kolesterolit hudhër

Hudhër - një nga produktet më të mira që ndihmon për të luftuar këtë problem të përbashkët. Në bazë të këtij produkti mund të jetë i gatuar nuancë shumë të efektshme.

Recetë e përgatitjen e tij është e thjeshtë:

 • Ju duhet hekura hudhër paraprake pastruar.
 • Shto hudhër në gjysmë litër vodka, mbyllni mirë dhe të zhvillohet në një vend të errët.
 • Mbush për 10 ditë. Daily dridhen rekomanduar infuzion.
 • Kur tretësirë ​​hudhër është e gatshme, është e rekomandueshme që të ftoh dhe për të marrë 2 herë në ditë 15 pika.

Uljen e kolesterolit xhenxhefil

 • Për të bërë probleme kolesterolit rekomanduar për të marrë 2 gram rrënjë xhenxhefil në ditë.
 • Hinehrol përfshira në xhenxhefil, pengon clogging e enëve të gjakut, ndihmon në transformimin e kolesterolit të keq në biliare acide.

Për të përmirësuar gjendjen e enëve të gjakut, ajo është e rekomanduar për të marrë gjallëri me ushqim.

Uljen e kolesterolit mjaltë

Mjaltë dhe kolesterolit - armiqtë më të keq që nuk mund të bashkëjetojnë në të njëjtin mjedis. Pra, mjaltë e dëshirueshme që të përdorin sa më shpesh të jetë e mundur. Recetë shumë popullor për anijet e pastrimit - mjalti me kanelle.

 • Në 2 lugë mjaltë duhet shtuar 3 teaspoons kanellë.
 • Mix mirë dhe të shtoni për përzierje 2 gota ujë të ngrohtë.
 • Pi zgjidhje të dobishme tre herë në ditë.

Uljen e kolesterolit lëngje

Fruta dhe perime lëngje janë një mjet i shkëlqyer për antyholesterynovi trajtim. Ekspertët këshillojnë kundër blerjen e lëng në dyqane, dhe të rekomandojë atyre për të bërë ndërtesën direkt në frontin e pritjes.

 • Lëngjet që janë më efektive: shalqi, pineapple, panxhar, grejpfrut, dardhë, rrushi, kungull, karrota, kastravec, etj

Uljen e kolesterolit me herbs

Shumë e shumë sot konsiderohet koleksion bimor që Shën Gjonit Wort, nëna dhe njerka, fara kopër, horsetail, manaferrat thata dhe Leonurus lulushtrydhe (në pjesë të barabarta).

 • Të gjitha herbs derdhi një gotë me ujë të valë dhe infused për 20 minuta.
 • Filtër Recommended infuzion dhe për të marrë 1/3 filxhan tri herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet.

Kursi i trajtimit me bimor - 1 muaj.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të zvogëluar normën e zemrës pa drogë në shtëpi.

Dietë për kolesterol të lartë ^

Kolesterol ngritur është më e zakonshme në mesin e tifozëve të yndyrore, skuqur dhe e ëmbël. Pra antyholesterynova dietë është për të kufizuar dhe madje edhe eliminimin e të gjitha produkteve të dëmshme. Është shumë e thjeshtë për të bërë përdorimin e larmishme dietë ushqim të dobishme.

Rregullat themelore të dietës:

 • dashuri salads;
 • A të paktën 2 ditë agjërimi në javë, duke përdorur hips supë dhe manaferrat rrush pa fara e zezë;
 • Mundohuni të hani më shumë perime dhe fruta.

Në mënyrë që të shikoni për produktet që reduktojnë kolesterolin. Këto përfshijnë:

 • Oats. Një pjatë e bollgur në mëngjes do të mbajë thithjen e substancave të dëmshme gjatë ditës.
 • Vaj ulliri. Është e dëshirueshme që të përdorin një pastër 3 lugë në ditë.
 • Avokado është e rekomanduar për të shtuar në salads.
 • Salmon.
 • Fasule gatuar.