Si për të hequr spinën nga veshët sulfurik në shtëpi


Plug sulfurik në veshët e tyre: si për të hequr në shtëpi

Ndonjëherë njerëzit e vërejnë se dëgjimi i tyre është përkeqësuar. Arsyeja për këtë është shpesh plug veshit.

Priza Sot sulfurit në veshët e tyre është një problem shumë i zakonshëm për t'u zgjidhur menjëherë pas shfaqjes së saj.

Çfarë sulfurik tape në vesh: simptomat, shkakton ^


Squfurit në veshët e bëra në mënyrë që të mbrojë dëgjimin nga ndikimet e jashtme, të parandaloj hyrjen e infeksionet e veshit, bakteret dhe viruset. Kalimet e dëgjimit duhet të pastrohen e squfurit të natyrshme. Megjithatë, si pasojë e akumulimit të grimcave të pluhurit të squfurit dhe të epitelit të vdekur veshit formuar plug.

Duke folur sinqerisht, sot pak njerëz bëri thirrje për ndihmë për një specialist për këtë problem. Shumica e pacientëve të kryer largimin e priza squfurit në shtëpi. Megjithatë, është e rëndësishme që të para-konsultohet me otolaringolog tuaj mjek i cili do t'i japë këshilla të dobishme.

Shkaqet e tape sulfurik në vesh:

 • Qëndrimi i gjatë në një vend me pluhur;
 • kujdes të pahijshme nga predha veshit;
 • karakteristika strukturore të veshit;
 • acarim që vjen nga përdorimi shkopinj pambuku, kufje;
 • dëme të lëkurës brenda veshit;
 • transferuar sëmundje vesh si otitis media apo sinusit.

Pastrimi i veshin e metodave cerumen popullore është e lejuar vetëm me besim të plotë në një diagnozë të saktë. Në rast të procedurave të pakujdesshëm, komplikime të rënda që mund të çojë në humbje të tërësishme ose të pjesshme të dëgjimit.

Plug sulfurik në vesh: simptomat

Rrezik cerumen është se ata janë të vështirë për të të njohin. Shumë shpesh pacientët as nuk ndjeni ndonjë siklet nga akumulimin e squfurit. Simptomat zakonisht shfaqen pas larjes, kur veshët merr ujë dhe squfurit shtohet. Shenjat më të zakonshme të sulfurik tape Arsimit:

 • tringëllimë në veshët;
 • dhimbje;
 • marramendje dhe dhimbje koke;
 • Ndjenja e veshit mbushullinë;
 • humbjen e dëgjimit;
 • Veshi dhënë zërin e vet gjatë një bisede.

Si të hiqni mjete squfuri popullore tape, receta shtëpi ^

Si për të hequr priza squfurit nga veshët: Këshilla

Për të squfurit nuk priza solli probleme, ju duhet me kujdes të pastruar kanalin e veshit. Nëse ata janë të formuar, duhet të jetë në gjendje për të hequr me kujdes ato. Ka shumë mënyra për ta bërë këtë. Më efektive - dhe t'i shtyer cerumen zbutjen nga veshët.

Peroksid hidrogjeni Heqja tape sulfurik

Kjo procedurë është më e zakonshme. Për zbatimin e tij është e rekomandueshme të përdorni peroksid hidrogjeni 3 për qind. Është e rëndësishme për të blerë një përqendrim të tillë zgjidhje nominale për të shmangur djegur kanalin e veshit.

 • Së pari, ju duhet të shkruani në disa pika të një tubth. Në shtrat duhet të ulen në mënyrë që të shtrihen në vesh të shëndetshme. Në vesh të dalë disa pika të peroksid dhe vendin ka një shtupë pambuku.
 • Kjo procedurë kryhet mundësisht jashtë në kohën e gjumit për shtatë ditë. Në vend të peroksid hidrogjeni mund të përdoret glicerinë apo ndonjë vaj perimesh.
 • Faza tjetër - larje. Duhet të marrë një shiringë me 20 ml peroksid, atëherë shkoni në një anë dhe të fillojnë të derdh të lëngshme në vesh, prisni 10 minuta.
 • Dhe faza e fundit - kullimin e tape sulfurik. Për ta bërë këtë shpesh përdorin dush. Ju duhet të vendosni ujë të ngrohtë dhe ngadalë udhëhequr rrymë e ujit në vesh. KS ka për të shkuar më shpejt, duke përmirësuar në masë të madhe pacientit mirëqenien.

Heqja tape duke përdorur qirinj veshit

Qirinj veshit mund të bëhet në shtëpi me beeswax, Propolisi, vajra esenciale dhe bimëve. Ju gjithashtu mund të blejnë ato në farmaci. Qirinj të veçanta jo vetëm ndihmuar të heqin qafe këtë problem të pakëndshme, por për anestezinë, vesh-ngrohje, hiqni inflamacion.

Ndikimi pozitiv i qirinj zbuluar përmes kombinimit optimal të ngrohjes dhe vakum që dalin në vesh kur djegur qirinj. Squfurit zbut jo vetëm, por duke lëvizur jashtë.

Për të kryer procedurën dhe të kuruar një vesh të fytit, ju duhet të përgatisin dy qirinj veshit, disa shkopinj pambuku, napkins, ndeshjet, pambuku, ujë dhe krem ​​fëmija. Ajo duhet të bëjë në vijim në këtë mënyrë:

 • Masazh veshit duke përdorur një moisturizer fëmijë.
 • Shtrihen në anën tuaj dhe mbulojnë kokën me një shami, duke e bërë një vrimë pranë veshit.
 • Pyetni buzë fund e qiri në vesh, dhe e sipërme djegur.
 • Prisni derisa disa qirinj deri, pastaj të marrë atë nga veshi dhe i vënë në ujë.
 • Ekstrakt mbetjeve qirinj me shkopinj pambuku.
 • Mbylle veshin me një shtupë pambuku për rreth 10 minuta për të mbajtur ngrohtë.

Perdorimi i agjentëve farmakologjike

Pika, të cilat janë shitur në çdo farmaci, në mënyrë efektive të zbutur dhe të shpërndajë priza, marrjen e tyre jashtë kanalit të veshit. Përdorni një ilaç: ajo duhet të dalë në vesh, dhe disa minuta për të larë off mbetet kripur.

Këto pika në shumë raste tërësisht të sigurta për shëndetin dhe të përdoren edhe për të trajtuar fëmijët. Ata janë të kundërindikuar në rast të dëmtuara daulle e veshit dhe rrit ndjeshmërinë për komponentët që janë pjesë e produktit. Ilaçet mund të zëvendësojnë lëng qepë, strofull veshin lënduar, 3 bie dy herë në ditë.

Samoproduvanie hundë

Ky opsion është përdorur në qoftë se tape sulfurik pas zbutjen shkon nga veshët e tij.

 • Ne kemi nevojë për të bërë dhëna dhe gishtat rrokje krahët e hundës.
 • Një squfurit fortë nxjerr duhet të merrni jashtë kanalit të veshit.

Ajo duhet të jetë me sjellje kujdes këtë procedurë. Nëse keni dhimbje të forta, samoproduvanie duhet të ndalet menjëherë dhe të kërkojë këshilla mjekësore.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe frontita artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur formimin e priza squfurit në veshët e tyre ^

 • Kur pastrimin e veshin nuk mund të përdorni objekte të mprehta që mund të dëmtojë daulle e veshit.
 • Ne duhet të i kushtoj vëmendje të higjienës.
 • Është e rekomanduar për të shmangur hipotermi, marrjen në vesh me ujë të ftohtë.
 • Ajo duhet të kontrollojnë shëndetin, duke marrë pjesë rregullisht otolaringolog mjek.

Shpëtoj e priza squfurit në veshët e tyre duke përdorur mjetet juridike popullore shumë e thjeshtë. Por para çdo procedurë për të hequr tape sulfurik është konsideruar vlerë nëse ajo do të sjellë dëm. Nëse ka edhe dyshimin më të vogël në lidhje me këtë, është e nevojshme të kontaktoni profesionistë të kualifikuar për të ndihmuar të heqin qafe e bllokimit të trafikut në veshët dhe të rekomandojë mënyra më efektive dhe të sigurt për të bërë këtë.