Si për të zvogëluar normën e zemrës pa drogë në shtëpi


Si për të zvogëluar mjetet juridike popullore norma e zemrës, pa drogë: këshilla

Shumë njerëz, sidomos në të moshuarit, nuk është një problem që është norma uchaschenyy.

Nëse devijimeve të vogla nga norma, përvoja nuk është e nevojshme. Përndryshe, ju duhet të shihni një specialist i cili do të përcaktojë shkakun dhe përshkruajnë trajtim.

Të drejtat Normal impuls: shkakton parregullt ^


Pulse ose norma e zemrës (HR) është luhatje e murit anije, e cila ndodh me rritjen e presionit të gjakut.

Shkalla impuls është e lehtë për të përcaktuar. Mjaftueshme për të vënë të mesëm dhe të indeksit gishtat e të arterieve të mëdha, të tilla si brendësi të dorës, ku arteria radiale ose në anën e qafës ku arterie karotide.

Normale Shkalla Zemra rritur - 60-80 rreh për minutë. Megjithatë, në varësi të karakteristikave individuale të çdo personi, kjo normë mund të devijojnë pak.

Norma e zemrës varet nga faktorët e mëposhtëm:

 • Paul. Zemra grua të shëndetshme lufton më shpesh se zemrën e njeriut.
 • Aktiviteti fizik. Njerëzit që marrin pak normën e zemrës stërvitje në pjesën tjetër është shumë më e lartë se sa në njerëzit me jeteses aktive.
 • Shteti fiziologjike. Për shembull, në fund të shtatzënisë, nënat e ardhshme raportoni palpitations zemrës rëndësishme.
 • Mosha. Foshnjat kanë ngritur pulsin. Si ata më të vjetër, kjo shifër bie.

Të drejtat Pulse: shkalla e moshës

 • Newborn - 110-140 rreh / min.
 • 1 muaj dhe 1 vit - 102-130 rreh / min.
 • 1-7 vjet - 95-100 rreh / min.
 • 8-15 vjet - rreth 80 rreh / min.
 • Adult - 60-80 rreh / min.
 • Një burrë i moshuar - rreth 60 rreh / min.

Shkaqet përshpejtuar normën e zemrës si më poshtë:

 • sëmundje të zemrës;
 • anemi;
 • ndërprerja e sistemit endokrin;
 • Aktiviteti fizik;
 • efektet në trupin e alkoolit apo drogave;
 • shtatzënisë ose menstruacionet në gratë;
 • abuzimi i produkteve që përmbajnë kafeinë;
 • stresi, etj

Impuls të shpejtë ka simptomat e mëposhtme kryesore:

 • marramendje;
 • dobësi;
 • tingëllim në veshët;
 • zemra "vjen nga gjoks";
 • djersë të ftohtë;
 • pulsation fortë në arteriet.

Shkalla e shpejtë të zemrës mund të jetë i rrezikshëm për një person të shëndetshëm, në qoftë se koha nuk të zgjidhur problemin. Heqin qafe e problemit të drogës do të ndihmojë, megjithatë, mund të zvogëlojë impuls të lartë dhe pa mjekim.

Si për të zvogëluar mjetet juridike popullore impuls, receta shtëpi ^

Si për të zvogëluar shkalla e zemrës në shtëpi: receta popullore

Ulja pulsin në ndihmën në shtëpi janë të njohura dhe të mjeteve juridike popullore në dispozicion. Për të zgjedhur mjetet e duhura, duhet të jenë të njohur me recetat më të njohura dhe efektive.

Si për të zvogëluar shkalla e zemrës në presion normal

Shkalla e rritur e zemrës për njëqind rrahje në minutë mund të ndodhë edhe me presion normal të gjakut. Kjo mund të jetë, veprimtaria kryesisht, të lartë fizike për shkak. Nëse një person është i shëndetshëm, takikardi (u rrit norma e zemrës) është pa përdorimin e drogës.

Nëse shkalla e ngritur zemra shoqërohet me dhimbje në gjoks dhe marrje mendsh, ju duhet të veproni si më poshtë:

 • sigurojnë ajër të pastër në gjoks dhe qafë;
 • peshqir të lagur ose shami në ujë të ftohtë dhe të aplikuar në ballë;
 • mbani frymën tuaj;
 • shtrihem.

Nëse periudhave të shkurtra të përsëritura të takikardi rekomanduara të shohë jetë: të heqë dorë nga zakone të këqija, të eliminuar ushqim junk nga dietë, të fillojnë të luajnë sportive. E gjithë kjo është e nevojshme për të shmangur zhvillimin e disa sëmundjeve të rënda.

Si për të zvogëluar pulsin në presion të lartë

Impuls të lartë në presion të lartë mund të tregojë hipertensionit. Së pari, është e nevojshme për të zvogëluar presionin duke përdorur ilaçe të përshkruara nga një specialist. Reduktohet presioni mund të ndihmojë në uljen e normës së zemrës në vlerat normale.

Heqin qafe e normë të përshpejtuar nën presion në rritje në shtëpi vetëm pas konsultimit me një specialist.

Si për të zvogëluar shkalla e zemrës në presion të ulët

Me puls të shpejtë dhe të presionit të ulët të një person ndjen dhimbje koke, ankth dhe frikë. Përveç kësaj, ju mund të filloni të përzier dhe të vjella. Mjetet më efektive të takikardi, hipotension konsiderohet bazuar Motherwort tretësirë ​​dhe Valerian. Në çdo rast, përdorimi i bimor të jetë e mundur vetëm me rekomandim të mjekut.

Përveç kësaj, ju mund të përdorni hips supë, të hahet currants zi, mjaltë. E barnave që janë në çdo shtëpi, ajo është e rekomanduar për të marrë valokordin dhe validol.

Si për të reduktuar hips pulsin

Manaferrat Rosehip jo vetëm të ndihmojë për të zvogëluar shkalla e zemrës, por edhe të dobishme për gjendjen e muskulit të zemrës. Hips supë rekomandohet kur përshpejtuar norma e zemrës, dhe tensioni i gjakut është ulur.

Supë nga ijet të gatuaj mjaft e thjeshtë:

 • Ju duhet të para-copëtuar 2 lugë manaferrat të mbushur ujë të zier 400ml.
 • Ziej për ngrohje të ulët për 15 minuta, pastaj të ftohtë dhe tendosje.
 • Është e rekomanduar për të pirë një gotë me supë në ditë.

Si për të zvogëluar Motherwort impuls

Qen - barishte që ka një efekt pozitiv në shëndetin dhe ul normën e zemrës. Ju mund të përdorni mbledhjen e ardhshme të bar Leonurus dhe Calendula.

 • Për këtë ju duhet një lugë e bimëve copëtuar derdh 200 ml ujë të vluar, dy orë dhe tendosje.
 • Pini për dy javë para se të darkë.

Po aq efektive do të jetë infuzion bërë nga Motherwort. Ai përgatitur njëjtë si ai i mëparshmi. Është e rekomanduar për të shtuar mjaltë ose infuzion të naftës karamele mente.

Si për të zvogëluar sanëz impuls

Valerian është konsideruar si një prej bimëve më të njohura, e cila zvogëlon pulsation e gjakut. Rrënjë sanëz përdorura, të cilat janë të ngjyhet në ujë.

Recetë supë është shumë e thjeshtë:

 • 1 tbsp. i tharë rrënjë sanëz duhet të derdh një gotë me ujë të vluar dhe të vënë në një zjarr të ngadaltë.
 • Cook për rreth gjysmë ore, pastaj të lënë për 2-3 orë dhe të ftohtë.
 • Është e rekomanduar për të marrë një zierje 3 herë në ditë në një lugë gjelle.

Si për të zvogëluar mjaltë impuls

Honey - një produkt shumë i dobishëm që tërheq njerëzit jo vetëm për shijen e saj, por edhe pronat e shërimit. Mjaltë kontribuar në uljen e normës së zemrës, ju duhet të shtoni në çaj, pije frutash.

Çaj shumë i dobishëm kamomil. Lule kamomil të derdh ujë të vluar, të lënë për një grimë dhe tendosje dhe shtoni sheqer në vend të mjaltit.

Si për të zvogëluar pulsin e currants zi

Përdorni manaferrat dhe madje rrush pa fara i zi lë shumë i dobishëm për shkak se në përbërjen e tyre janë substanca që viruset të pastër dhe bakteret dhe ndihmojnë për të ulur normën.

Ju mund të hani currants të freskëta, dhe ju gjithashtu mund të gatuaj nga bllokim i saj. Është gjithashtu e rekomanduar për të përgatitur teas me gjethe rrush pa fara.

Si për të reduktuar bimeve impuls

Për të reduktuar bimeve norma zemra rekomanduar për të bërë mbledhjen e sa më poshtë:

 •  Merrni 1 lugë lë të balsam limon, HOPS, rrënjë sanëz dhe kopër fara.
 • Të gjithë përbërësit për përzierje dhe i hedh ujë të valë.
 • Në 4 teaspoons e bimëve të rekomanduara për të marrë 300-400 ml ujë. Insistojnë 30 minuta.
 • Merrni për 14 ditë për 15 minuta përpara se të hahet.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si të ulët të sheqerit në gjak në shtëpi pa mjekim.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si të shpejt të ulur normën e zemrës në raste urgjente ^

Rritja norma e zemrës gjatë shtatzënisë - shpeshta

Si për të zvogëluar shkalla e zemrës gjatë shtatzënisë

Gjatë shtatzënisë, puls të shpejtë - një dukuri e zakonshme që ndodh si pasojë e shtim në peshë të shpejtë, mungesa e vitamina esenciale dhe duke marrë ndonjë drogë. Nëse kjo shifër nuk e kalon lejueshme maksimale, droga përdorni nuk është e nevojshme, pasi ato mund të dëmtojnë fetusin.

Shpëtoj të këtij problemi, gratë shtatzëna ushtrime të frymëmarrjes për të ndihmuar gratë në pozitë, gjumë dhe pushim. Nëse edhe në këtë rast shkalla e zemrës nuk do të bjerë, kontaktoni mjekun i cili do të rekomandojë një ilaç të sigurt dhe efektive.

Sipas mjekëve, parandalimin më të mirë të normës së zemrës - një mënyrë jetese të shëndetshme:

 • është e rëndësishme për të hequr qafe e zakone të këqija,
 • hani më pak yndyrore dhe të lartë kalori ushqime,
 • Menuja e përditshme të përfshijë shumë perime të freskëta, fruta dhe bimëve,
 • pini ujë të mjaftueshëm të pastër
 • të jenë aktiv dhe të lëvizshme,
 • sa më shumë që të jetë e mundur për të mbrojtur veten nga stresi.