Si për të ulur temperaturën, pa drogë në shtëpi


Si për të ulur ethet: mjetet juridike në shtëpi

Ethet ndodh mjaft shpesh. Ethet tregon jo vetëm një të ftohtë, por edhe në proceset tjera inflamatore në trup, të tilla si sëmundjet e gjakut, helmimit me ushqim, etj

Në çdo rast, paniku nuk është e nevojshme, sepse ka metoda të ndryshme të zvogëluar temperaturën me ilaçe ose popullore recetave.

Rritja temperaturën e trupit të njerëzve: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Gjithkush e di se temperatura e trupit është normale, në qoftë se ajo është 36,6-37 gradë. Nëse viruse ose depërtojnë sistemin imunitar të trupit është shkaktuar për arsye të tjera, ajo mund të rritet. Kjo do të thotë se trupi nga viruset dhe infeksionet fillon për të luftuar vetëm.

Shumë janë të shqetësuar në lidhje me këtë çështje, kur për të ulur temperaturën. Përgjigjja është e thjeshtë: xhiruar poshtë temperaturën më poshtë 38,5 nuk është e dëshirueshme, si ajo efekt të dëmshëm mbi viruset dhe transferohen relativisht lehtë. Por temperatura mbi 38,5 duhet reduktuar tashmë.

Llojet e temperaturë të lartë:

 • ulët klasën (37-38 ° C);
 • febrile (38-39 ° C);
 • pireticheskaya (39-41 ° C);
 • hiperpiretychnyy (mbi 41 ° C).

Shkaqet kryesore të etheve

 • faza e ciklit menstrual në femra;
 • zhvillimi i inflamacionit;
 • reduktuar vetitë mbrojtëse të organizmit;
 • alergji;
 • kirurgji.

Simptomet kryesore të ethe përfshijnë:

 • të vjella dhe dobësi;
 • dhimbje koke dhe të dridhura,
 • mungesa e oreksit, dhimbje në këmbë dhe të armëve;
 • rrahje zemre të shpejtë dhe djersitje.

Droga më efektive janë konsideruar aspirina ul temperaturën dhe paracetamol. Megjithatë, rënie në temperaturën e trupit, pa drogë është jo vetëm i mundur, por jo më pak efektive. Uljen e temperaturës në shtëpi është e mundur vetëm në qoftë se ajo nuk e kalon 39 ° C.

Pireticheskaya dhe temperaturat hiperpiretychnyy janë konsideruar shumë e rrezikshme kur ajo arrin të shënojë e 42,2 ° C, në trupin e proceseve të pakthyeshme që janë të rrezikshme për jetën e njeriut.

Si për të ulur temperaturën e mjeteve juridike popullore, recipes shtëpi ^

Si për të ulur ethet pa mjekësi, mjetet juridike popullore

Ka shumë receta popullore që ndihmojnë të heqin qafe e ngrohjes. Ata janë në dispozicion për përdorim në shtëpi dhe shumë efektive.

Si për të ulur temperaturën e fëmijës

Kur fëmija është duke vuajtur nga temperaturë të lartë, nëna ime, sigurisht, nuk është një vend dhe duke u përpjekur mënyra të ndryshme për të rrëzuar atë. Për të ulur ethet fëmijën në shtëpi, ajo është e rekomanduar për të kryer aktivitetet e mëposhtme:

 • Ajo duhet të sigurojë ajrit të ftohtë në dhomë. Cover dhe përndryshe të ngrohtë fëmija nuk është i nevojshëm, pasi ajo mund edhe të jetë i rrezikshëm. Kur dhoma është e ftohtë, fëmija do të humbasin nxehtësi, dhe ngrohjes bie.
 • Çaj liberally liberale fëmija të ngrohtë, lëng, izyumnyh ujë.
 • Ulja e temperaturës në thërrime mund të përdorni uthull. Për ta bërë këtë ujë holluar dhe uthull në sasi të barabarta dhe fshij duart dhe këmbët e zgjidhjes fëmijë rezultojnë.
 • Në asnjë rast nuk do të detyrojë fëmijën të gënjejë akoma, në qoftë se ai nuk dëshiron të bëjë, nuk do të bëjë fëmija juaj një klizmë dhe nuk mbulojnë fletë lagur ose peshqir.

Si për të ulur temperaturën në të rriturit

Së pari, ju duhet të sigurojë rritur pijshëm tepruar si një çaj me mjaltë, raspberries ose currants. Pas pirët me tepri fillon djersitje dhe ngrohjes pika. Në qoftë se këto hapa nuk çojnë në rezultate pozitive, duhet të lëvizin për në metodat më aktive:

 • Ju duhet të hiqni rrobat dhe të fshijë trupin me alkool, pastaj një gënjeshtër të vogël, nuk është e fshehur batanije.
 • Ajo është një mjet efektiv konsiderohet një lugë çaji i konjak ose vodka.
 • Pas pirë çaj, ju duhet të shkoni në shtrat dhe të bien në gjumë.
 • Në dritën e agrume konsideruar shumë të efektshme, është e dëshirueshme për të ngrënë një portokalli apo grejpfrut.

Si për të ulur temperaturën në shtatzëni

Kur shtatzënia është e njohur, ju nuk mund të përdorni të gjitha antipyretics, të mos dëmtojë fetusin. Edhe një paracetamol zakonshëm nënat e ardhshme mund të merret vetëm pas konsultimeve me një specialist. Mënyra më efektive për reduktimin e ngrohjes gjatë shtatzënisë është përdorimi i ujit, komposto frutash dhe pije frutash.

Uthull Rubdown ose vodka është i kundërindikuar në gratë shtatzëna, por qyl me ujë të ngrohtë do të jetë shumë i dobishëm edhe. Çdo grua duhet të mbani mend se edhe përdorimi i metodave tradicionale për reduktimin e ngrohjes duhet të kryhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.

Si një nënë pleqsh për të ulur temperaturën

Ethet është e rrezikshme, jo vetëm për fëmijë në gji, por për fëmijën e saj. Një antipyretics sigurt janë qirinj që përmbajnë acetaminophen apo ibuprofen. Sa për fëmijët, gratë gjatë laktacionit ndihmën qyl me të ngrohtë ujë ose një zgjidhje të dobët uthull.

Është gjithashtu e rëndësishme që të pini shumë. Megjithatë, ajo duhet të marrë vetëm çaj, pije frutash ose pije frutash, të cilat fëmija mund të jetë alergjik.

Si për të ulur temperaturën e një fëmijë

Kur ethe foshnjave, prindërit e tij kanë nevojë për të qetësuar dhe të fillojnë për të marrë masat e nevojshme. Në kabinetin e mjekësisë në shtëpi çdo nënë duhet të jetë antipyretics si shurup antipiretik ("Panadol", "Nurofen") dhe qirinj të veçanta. Qirinj përdorur në rastin e foshnjave ka filluar të vjella. Duke i dhënë atij shurup është e pakuptimtë.

Për uljen e ngrohjes në foshnjat Rekomandohet qyl me ujë të ngrohtë. Në ujë të nxehtë në 37 ° C, është e nevojshme për të ulur garzë, pastaj të aplikojnë atë në viç fëmijën.

Si për të ulur temperaturën uthull

Të qetësohem ju duhet të merrni uthull molle apo fushë.

 • Përgatitja zgjidhje vetëm sa uthull: 0.5 litra ujë të derdh një lugë gjelle uthull. Përgatitja zgjidhje mundësisht në një tenxhere smalt.
 • Para rubdown duhet të zhvishet, garzë të lagur në ujë acetik dhe butësisht fshij lëkurën e saj.
 • Si rezultat, uthull fillon të zhduket shpejt, dhe rënie temperatura e trupit.

Si për të ulur temperaturën klizmë

Klizmë është gjithashtu një agjent efektiv antipiretik.

 • Ajo duhet të jetë 100 ml ujë, shtoni një lugë çaji lëng panxhar dhe 2 teaspoons kripë.
 • Kjo zgjidhje terapeutike të bëjë një klizmë.

Është e rëndësishme të mbani mend se ju mund të përdorni vetëm enemas me rekomandimin e një specialisti.

Si për të ulur temperaturën e një kompresë të ftohtë

Fasha të ftohta konsiderohen efektive nëse përdoret siç duhet.

 • Akull duhet të mbështjellë me një leckë të pastër ose polietileni.
 • Menjëherë të aplikoni akull të trupit nuk është i rekomanduar.
 • Fasha të ftohta mund të aplikojnë për të tempujve, qafën, ballin.

Si për të ulur temperaturën e vodka (alkool)

Nga obtyranyyu vodka apo alkoolit punonjësit e shëndetësisë janë të ndryshme. Për këtë arsye, të përdorni këtë metodë janë të këshilluar që vetëm në raste ekstreme.

 • Për të përgatitur zgjidhjen e alkoolit, ju duhet të holluar alkool vodka ose të njëjtën sasi të ujit.
 • Fshini trupi duhet të jetë i butë, duke shmangur fytyrën dhe organet gjenitale.

Si për të ulur temperaturën e bimëve

TEAS bimor gjithashtu do të ndihmojë për të sjellë poshtë ngrohjes në shtëpi.

 • Për ta bërë atë në përzierje lule gëlqere, elderberry dhe karamele mente lë, derdh ujë të valë barin në një raport prej 2 lugë bimëve në ujë dhe kuzhinier për 10 minuta.
 • Pas kësaj zierje duhet të insistojnë 30 minuta dhe tendosje.
 • Merrni TEAS bimor duhet dy herë në ditë para drekë dhe darkë. Është e rekomanduar për të pirë supë të nxehtë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të ulur mjetet juridike popullore kolesterolit.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si të shpejt të sjellë poshtë temperaturën në shtëpi ^

Ne kemi listuar mënyrat më të zakonshme që kanë të bëjnë me ngrohje. Megjithatë, se trajtimi ka qenë më efektive:

 • Ju duhet t'i përmbahet parimeve të ushqyerit e duhur;
 • Pini shumë lëngje;
 • Nuk janë si shumë fruta dhe perime.
 • Mos harroni për aktivitet fizik dhe mungesa e zakone të këqija.