Si të shpëtoj nga fryma e keqe


Si për të hequr erën e keqe: mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Me fryma e keqe ndonjëherë ballafaqohen pothuajse çdo banor i planetit tonë.

Dhe i njëjti person nuk mund të vëreni se goja e tij erë të pakëndshme, por të tjerët mund të pengojë këtë funksion.

Breath Bad: Shkaqet ^


Halitosis - termi mjekësor që përshkruan neveritshme "aromë" të gojës. Në shumicën e rasteve, erë e keqe vjen nga dështimi i rregullave themelore të higjienës.

Përveç kësaj, halytoz në mëngjes dhe pasi të hahet hudhër, qepë, lakër është një fenomen thjesht fiziologjike. Ajo nuk është e lidhur me sëmundjet e brendshme, ajo mund të hiqet me një furçë dhëmbësh, gomë ose candies mente.

Por ndonjëherë shkakton fryma e keqe mund të jetë i lidhur me sëmundje të rënda. Fajtorët kryesorë të një "plugimi" si më poshtë:

 • Ushqyerit. Për shkak të faktit se të gjitha ushqimet që ju të marrë një ndarje njeri në gojë nën ndikimin e pështymë, bakteret riprodhuar dhe erë të pakëndshme.
 • Zakone të këqija. Pirja e duhanit, pirja e pijeve alkoolike të kontribuojë për bakteret që të irritojë mishrat dhe shkaktojnë halytoz.
 • Disa sëmundje, të tilla si periodontitis, pulpitis.
 • Fryma e keqe është shpesh për shkak të kariesit, dhe në rast të pahijshme protezë dhëmbesh instalimit ose sëmundjet fungale.
 • Goja e thatë. Pështymë, e cila është lëshuar në sasi të pamjaftueshme nga gjëndrat e pështymës patologji, vini re medikamente të caktuara, të paaftë për të turret nga pllakë dhe qelizat e vdekura. Si rezultat, brenda faqet dhe mishrat qelizat tretem dhe erë të pakëndshme.
 • Urth, infeksion hundës, bronkit ose pneumoni, diabeti.

Era nga goja e një fëmije: Shkaqet

Duhet të theksohet se problemi halytoza shumë e zakonshme në fëmijë të vegjël. Arsyet kryesore për ndodhjen e saj janë:

 • Furnizimi pabalancuar ose përdorimi i produkteve të tilla si hudhër, qumësht, misër apo qepë.
 • Dështimi në përputhje me rregullat e higjienës, sepse fëmijët e vegjël shpesh refuzojnë që të lahen dhëmbët ose duke bërë atë keq.
 • Inflamacion i nasopharynx. Fëmijët shpesh bajamet përflakur, sinuset akumulon në mukozë sinus. Si rezultat i kësaj, bakteret përhapen nga goja dhe nuk erë shumë të mirë.
 • Dispepsi dhe fryrje të shkaktojë të rënda "aromë" të veçantë.

Fryma e keqe në shtatzëni

Shkaku kryesor i fryma e keqe në shtatzëni është e prishjen e dhëmbëve. Kjo është arsyeja që për zhvillimin normal të fetusit nga trupi i nënës shtatzënë shpenzuar një shumë e kalciumit. Në vrima të vogla të marrë pjesë të ushqimeve që janë të vështira për nxjerrjen e baktereve furçë dhëmbësh shumohen dhe nuk halytoz.

Në shumicën e rasteve, pas lindjes, problemi avullohet. Për të shmangur halytoza, gjatë shtatzënisë duhet të marrë kalcium dhe të monitorojnë me kujdes gjendjen e dhëmbëve.

Frymëmarrje të freskët Testimi

"Si të kontrolloni nëse ju keni fryma e keqe" - një pyetje shqetëson shumë. Ka tre mënyra të lehtë:

 • Ju duhet vetëm të mbulojë palme dy hundën dhe gojën, atëherë bëni tym. Ju mund të veshin një maskë e disponueshme dhe të marrë frymë në atë për një minutë. Era e pëllëmbë ose maskë do të përputhet plotësisht me aromën e gojës.
 • Ju mund të blini tregues të specializuar frymë se një shkallë pesë-pikë do të tregojë se si frymë të freskët.
 • Me analyzer gazit që përcakton përbërjen kimike të ajrit të nxjerrë. Kjo metodë është përdorur në spitale.

Si të shpëtoj nga fryma e keqe: receta popullore ^

se si të shpëtoj nga fryma e keqe: receta popullore

Kur frymëmarrja nesvizhosti duhet të konsultoheni me një mjek sepse problemi mund të jetë i lidhur me sëmundje të rënda. Ju gjithashtu mund të sigurojë mjete popullore Trajtimi frymë, por vetëm pas konsultimit me një specialist.

Era e aceton frymë Mjekimi

Kjo simptomë është arsyeja për të kërkuar këshilla mjekësore, si ajo mund të tregojë praninë e një sëmundjeje serioze të tilla si diabeti. Aceton nga goja mund të ndihet si rezultat i kequshqyerjes.

 • Maskë problemin vetëm mund ngjarje e burimi i saj.
 • Ndihma e përkohshme të hequr qafe erë e keqe pijshëm tepruar, duke pirë lëng boronicë ose boronicë dhe mollë.

Era e sulfide hidrogjenit (vezë të prishura) nga goja, trajtimin

Ky problem është një sinjal për zhvillimin e gastrit apo përçarje tjetër të sistemit të tretjes. Largojë atë duke përdorur Kislitsy infuzion:

 • Për ta bërë këtë, duhet tre lugë para pour dy gota me ujë të nxehtë.
 • Mbush 2 orë, pastaj të filtruar duke përdorur garzë ose sitë.
 • Potion përdorur për shpëlarje gojën tri herë në ditë.

Trajtimi i kalbur fryma

Era e këtij lloj të provave të probleme të mëlçisë. Për të shpëtoj prej tij, ju duhet të përgatisin zierje bimor i dushkut leh:

 • Një lugë gjelle e lëndëve të para duhet të derdh një gotë me ujë të nxehtë.
 • Infuzion duhet të qetësoheni, pastaj të shtyjë nëpër një sitë.
 • Kryerja shpëlarje pas çdo vakt.

Breath pas nxjerrjes së dhëmbit, trajtim

Për të reduktuar dhimbjen dhe të shpëtoj e erë të neveritshme, ju duhet të shpëlaj gojën me supë kamomil, i urtë, nenexhik dhe lulushtrydhe lë.

 • Një lugë gjelle e përzierje barishte duhet të krijoj filxhan ujë të valë, pastaj të ftohtë dhe filtri.
 • Për të kryer procedurën e pije tri herë në ditë, pas ngrënies.

Breath në rast të problemeve me stomak dhe mëlçi, trajtim

Në këtë rast, para së gjithash, duhet të shihni një mjek, i cili do të emërojë një ekzaminim kompetent dhe vendim. Të problemi erë e keqe nuk është penguar komunikimin me njerëzit e tjerë, ajo është e rekomanduar për pije gojën me një zierje e pelin.

 • Një lugë çaji i urtë, derdh një gotë me ujë të nxehtë, pastaj të lënë për 1 orë dhe filtruar nëpërmjet napë.
 • Shpëlarje gojën 05:56 herë në ditë.

Fryma e keqe në mëngjes: Trajtimi

Morning halytoz - një dukuri shumë e zakonshme, të cilat mund të hiqet me një furçë dhe pastë dhëmbësh. Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar për pije në tretësirë ​​alkoolit goja e selino, i holluar me ujë.

 • Për përgatitjen e tij, dy lugë bimë para-copëtuar për të derdh një gotë vodka apo alkoolit.
 • Mbush për 14 ditë.
 • 20 pika tretësirë ​​duhet të jetë i holluar në ¼ gotë me ujë të zier dhe gojë të lëngshme pije.
 • Për të kryer procedurën tri herë në ditë.

Era e uthull frymë Mjekimi

Aroma e frymës uthull tregon zhvillimin e gastrit ose ulcera peptike.

 • Për të hequr qafe këtë problem delikat, përdorni një zierje e lë verr.
 • Ajo duhet të jetë 20 g gjethe pour dy gota me ujë të nxehtë, të lënë për një orë dhe të kryejë me napë.
 • Kryerja shpëlarje gojën për të paktën gjashtë herë në ditë.

Era e trajtimit jodit frymë

Eliminimi ndihmë halytoz zierje e luleshtrydhe:

 • Për të bërë atë që ju duhet tre lugë të papërpunuara derdh një gotë me ujë të valë.
 • Mbush për katër orë.
 • Marrë ilaçin katër herë në ditë për filxhan ¼.
 • Ushtrimi më i mirë para ngrënies pije të mirëpritur.

Metal Breath Mjekimi

Një zierje e lë të lëpjetë - një zgjidhje e shkëlqyer pështirë "aromë":

 • Për ta bërë këtë, ju duhet të shtoni një lugë gjelle e lëndëve të para në 500 ml ujë të nxehtë, e vënë në ngrohje të ulët dhe të ziej për 15 minuta. Ftohtë dhe filtër.
 • Merrni një gotë tremujorin e katër herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet.
 • Të freskohem fryma gjithashtu mund të përtypni gjethe të freskëta të lëpjetë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin gërhitës trajtim në shtëpi. 

Parandalimi dhe këshilla se si të merren me frymë e keqe ^

Për të adresuar pyetjet më të zakonshme në lidhje me erë nga goja, i referohen recetave popullore:

 • Si të shpejt të të shpëtoj nga era e hudhër dhe qepë frymëmarrje? - Për këtë ju vetëm duhet të bëj majdanoz ose rrënja e flamurit ëmbël kënetë.
 • Si të maskë erë të pakëndshme? - Bëni të ndihmojë fara i pjekur apo karafil kapelë.
 • Si të shpejt të të shpëtoj nga era e fryma e cigareve? - Ju mund të përtypni gjethe gji, një majë e çaj të zi ose kopër, karrota ose mollë të freskëta.
 • Si të shpejt të freskohem fryma? - Është e nevojshme për të pirë panje apo llogore thupër.

Për të parandaluar halytoza rekomanduar për të ndjekur masat e thjeshta parandaluese:

 • Rregullisht të pastër sipërfaqen e gjuhës dhe dhëmbëve në mëngjes dhe natën.
 • Heqin qafe e zakone të këqija, të tilla si pirja e duhanit dhe të pijshëm.
 • Është e nevojshme që të shpëlaj gojën tuaj pas çdo vakt.
 • Me kujdes të zgjidhni pastë dhëmbësh. Ajo nuk duhet të përmbajnë alkool.
 • Normalizimin dietë.
 • Pini shumë lëngje.
 • Rregullisht vizitoni dentistin, otolaringolog.