Trajtim fytyre në mjetet juridike njerëzit popullore


Trajtimi në shtëpi i demodicosis: receta popullore

Puçrra është një sëmundje dermatologjike të lëkurës, të shkaktuara nga marimangat, të drejtë si Demodex.

Para trajtimit demodekoza mundësisht afrua tërësisht, duke përdorur veprimin e barnave farmaceutike ynsektytsydnoho pas themeluar kërkesën e ushqimit dhe aplikimin e metodave kombëtare.

Çfarë është mite Demodex dhe demodicosis: Simptomat ^


Puçrra në njerëz - një sëmundje parazitare, të përsëritura kundër uljen vetitë mbrojtëse të lëkurës.

Tick ​​të demodicosis ose zheleznytsa fytyre, duke rënë në lëkurë fillon të parazitoj në gjëndra dhjamor të fytyrës dhe flokëve follicles. Lokalizimin e preferuar e parazitit - kanalit të jashtëm auditory, qepallat, lëkurën e fytyrës, folds nasolabial, ballin dhe mjekër.

Simptomat demodekoza vijim:

 • Kruhet veshët dhe qerpikët;
 • Hyperemia e qepallave;
 • Personi i trazuar lëkurës;
 • Ndjesi shpimi gjilpërash lehtë apo ndjesi zvarritje;
 • Kuqe ose vjollcë spote në zonën e prekur të lëkurës;
 • Shfaqja e vogël skuqjen, plagë, ulcerat, puçrra fytyre.

Shkaqet e demodicosis:

 • Përdorimi i kozmetikës yndyrore me cilësi të ulët;
 • Dështimeve të sistemit hormonal;
 • Trashje;
 • Dështimi për të vëzhguar higjienës personale;
 • Shpesh neuroza dhe stresi;
 • Temperaturë të lartë - banja, sauna;
 • Vaskulare ose semundja intestinale.

Rreziku i Demodex sëmundjes është se nëse mite Demodex penetron lëkurës, ajo do të krijojë një mjedis të favorshëm për zhvillimin dhe kalimin e mikroorganizmave patogjene që mund të shkaktojnë sëmundje të ndryshme infektive.

Puçrra mund të ndodhë në format e mëposhtme - të lokalizuara dhe të përgjithësuar të mitur.

Mjekësisë tradicionale ofron një numër të madh të fondeve dhe recetave të jashtme që i përgjigjen pyetjes "se si të merrni demodekoza shpëtoj përgjithmonë." Mjetet juridike popullore që kanë të thata, qetësues, anti-inflamator, veprim anti-parazitare dhe antimicrobial, mund të përkryer të shtypur veprimtarinë mite parazit dhe në mënyrë efektive të kuruar demodicosis.

Metodat themelore, të cilat përdoren në shtëpi për të trajtuar demodicosis - kremra, fasha dhe vajin bazuar në përbërësit natyral.

Mjetet juridike puçrra fytyre Mjekimi popullore, receta shtëpi ^

Receta tradicionale për trajtimin e demodicosis, aloe dhe mjaltë

Demodicosis fytyrës Mjekimi

 • Bluaj në një mulli kafeje tbsp fruta dëllinjë, pastaj derdh atyre pesë orë filxhan ujë të valë.
 • Në supë që rezulton duhet trehsloynuyu garzë të lagur dhe mbuluar para-trajtuar me tretësirë ​​e Calendula fytyrë për 20 minuta.

Trajtimi i demodicosis ndonjëherë

 • Dy lugë pelin krijoj një filxhan me ujë të valë, pastaj i lagësht në pads pambuku infuzion dhe zbatohen në zonën e moshës për 15 minuta.
 • Tsp lisi leh zier në 200 ml ujë për pesë minuta, pastaj tendosje, njomet me supë fashë të pastër dhe të aplikojnë në tryezë për gjysmë ore, duke ndryshuar fasha çdo 10 minuta.

Trajtimi i demodicosis kokës

 • 1 tbsp rrënjët grimcuar mashtruese mbani në banjë me ujë 10 minuta në një gotë me ujë të valë
 • Pastaj të lënë për 5 orë.
 • Rezulton supë duhet të trajtohet kokë, ballë orë, pastaj pije.

Trajtimi Syri i demodicosis

 • Lule e tansy (lugë) vendosen në ujë (200 ml) të vluar, të lënë për 40 minuta dhe filtruar. Shtrydh lule vënë në një përfundojë garzë dhe të bashkangjisë në zonën e syve për 10 minuta.
 • Infuzion tendosura duhet larë sy zonë përditshme.

Trajtimi i demodicosis qerpikët

 • Blerë në farmaci ose të përgatisë zgjidhje alkoolike e eukalipt.
 • Pastaj njomet një Q-tip dhe butësisht të trajtuar rrënjët e qerpikët.

Trajtimi i demodicosis thupër katranit

 • Lidhu nivelin e yndyrat, katranit dhe Birch vaj ulliri, pastaj të përpunojë zonat e marra personi vaj prekur.
 • Vaj Shpëlaj nevojë për 15-20 minuta supë gëlqere.

Trajtimi i demodicosis kumak

 • Në tinctures alkoolit e Calendula lagësht q-tip ose disk pambuku dhe vende të përpunuara butësisht parazite prekur.
 • Në tinctures e Calendula zierje mund të përdoren shtyer përditshme të fytyrës dhe qepallat.

Trajtimi i demodicosis zierje e pelin

Dy lugë urtë të sjellë një çiban në një litër ujë të vluar, pastaj t'i japë atij një birrë dhe të shtoni një lugë gjelle 03:00 mjaltë. Merrni zierje e pelin duhet të jenë si më poshtë:

 • Dita e parë - 50 ml çdo orë;
 • Dita e dytë - 50 ml çdo dy orë;
 • Në ditët në vijim - 50 ml çdo tre orë.

Trajtimi i demodicosis hudhër

 • Disa karafil të hudhër grimcuar në qull me miell misri, lidhur me vaj liri 3 me 2, pastaj përzierje në përfundojë garzë dhe të bashkangjisë në vendin e prekur Demodex për 30 minuta.
 • Mbetjet e përzierje duhet të hiqet me një zierje e katranit lisi leh dhe sapun.

Trajtimi i demodicosis aloe

 • Shtrydh lëng nga gjethet aloe, thith ato fashë sterile dhe e vuri mbi një orë e gjysmë për të lëkurës të prekur.
 • Periodikisht ndryshojë çdo 10 minuta ushtar i ri.

Trajtimi i bimëve demodicosis

 • Përgatitja e mbledhjes mëposhtme - një nga delli, tansy, dragua, nenexhik, yarrow dhe dy kopetë e kamomil.
 • Nga përzierje rezulton duhet të marrë tri lugë, pour ½ litra ujë të vluar për 30 minuta, pastaj të filtruar.
 • Merrni infuzion bimor duhet të paraqesë brenda një muaji, gjysmë filxhan tri herë në ditë.

Trajtimi i demodicosis urynoy

 • Urynoterapyya - një nga trajtimet specifike demodicosis.
 • Për ta bërë këtë në urinë leshi lagur pambuku e fëmijëve dhe të aplikojnë për të prekur Demodex lëkurën 5 minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin alergji Trajtimi mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar infeksionin me Demodex ^

Ushqimi për demodicosis - një pjesë e rëndësishme e një trajtim të plotë që ju lejon të krijoni habitat të pafavorshëm për mite të mbarështimit. Për ta bërë këtë nga dietë krejtësisht salcice përjashtuar, e ëmbël, pikante, me erëza, i kripur dhe ushqimet yndyrore. Gjithashtu në menu janë nxjerrë produktet që ndihmojnë në rritjen e glukozës - mjaltë, agrume dhe fruta ëmbël.

Në kohën e trajtimeve dietë ditore duhet të përbëhet nga produktet e qumështit, drithëra, fruta të freskëta dhe perime pasojat. Përveç kësaj, të ushqyerit klinike në demodicosis përfshin pirë shumë lëngje, e përbërë nga çaj pa sheqer, lëngje, komposto, pije frutash Berry dhe ujë mineral jo të gazuara.

Ushqimi për demodicosis për qëllim pastrimin e trupit dhe duke e bërë çekuilibër të caktuar në ciklin e jetës së marimangat parazitare.

Për të parandaluar infeksionin me Demodex, duhet në mënyrë strikte të respektojë masat e mëposhtme:

 • Sanitizing rregullt përdorim personal;
 • Mbajtjen e higjenës personale;
 • Futje periodik i vitaminave, mineraleve dhe droga imunostimulues;
 • Minimizuar stresin dhe lodhjen;
 • Reduktuar ekspozimin në diell, sidomos 12-3 orë;
 • Sigurimi i saktë dhe të kujdesshëm kujdesit të lëkurës.