Si të shpëtoj i erën e djersës nën armë


Fuqimisht sqetull djerse: çfarë duhet të bëjmë, receta shtëpi nga era e pakëndshme e djersës

Përkundër faktit se djersitje është një proces i natyrshëm fiziologjik, erë të pakëndshme të djersës dhe njollat ​​lagësht nën armë dorëzojë siklet të madh, kanë pasiguri dhe mbyt lëvizjet.

Trupi i njeriut është projektuar në mënyrë që nëpër procesin e ftohjes djersë. Në trup ka disa fusha që ndryshojnë djersitje e tepruar. Në këtë moment, ne do të diskutuar sqetull.

Fuqimisht sqetull djerse: shkakton erë underarm ^


Shumë njerëz ankohen se ata underarm djersën edhe kur të ftohtë. Ajo nuk është e lidhur me ftohje të trupit, ajo përfshirë disa shqetësime të brendshme dhe ndryshime. Për fat të keq, përdorimi i deodorants jo gjithmonë të zgjidhur problemin e neveritshme "shije".

Djersitja e tepërt titulluar "hyperhidrosis". Për të zgjedhur mënyrën më të përshtatshme për të zgjidhur problemin, ju keni nevojë për të gjetur se pse djersitje nën armë. Shkaqet kryesore djersitje të rënda përfshijnë:

 • shtatzënisë;
 • laktacionit;
 • ndërprerja e sistemit endokrin;
 • diabeti sëmundje;
 • zakone të këqija të tilla si pirja e duhanit ose të pijshëm;
 • mbipeshë;
 • të ushqyerit e dobët;
 • tendosje nervor;
 • Formimi i mirë apo i keq;
 • përdorimi i barnave të caktuara.

Por shfaqja e djersitje pasur nuk do të thotë se personi do të jetë erë të pakëndshme. Djersë fllad ka praktikisht nuk ka shije. Një erë të pakëndshme të djersës shfaqen në rast të dështimit të higjienës, për shkak se për gjysmë ore në zonat e rritjes së djersitje zhvillon shumë bakteret që lëshojnë erë të keqe.

Përveç kësaj, paraqitja e era e djersës nxitur shqetësime hormonale, seksualitetin natyrore, menstruacioneve ose të hahet disa erëza, të tilla si qepë apo hudhër.

Sqetull i keq i një fëmije: Shkaqet

Fëmijët djersitje nuk është më pak e zakonshme se sa të rriturit. Nëse prindërit vëreni se pasardhësit e tyre nga një shije të pakëndshme, ata duhet të i kushtoj vëmendje të rregullave të thjeshta të higjienës. Shkaqet e era e djersës tek fëmijët përfshijnë:

 • Temperatura shumë të larta në dhomën ku fle fëmija;
 • Fëmija i fortë emocionale;
 • cen e gjëndra djerse (të fillojnë të funksion që nga 3-4 muaj, por puna e qëndrueshme 5-6 vjet);
 • Mungesa e vitaminës D;
 • sëmundje të shoqëruara me ethe;
 • nyjet limfatike fryrë;
 • duke marrë medikamente të caktuara;
 • ndërprerje në sistemin endokrin.

Si të shpëtoj i erën e djersës nën sqetull mjeteve juridike popullore, receta shtëpi ^

Si për të hequr erën e djersës nën armë, mjetet juridike popullore dhe receta

Ka shumë mënyra për të ndihmuar ju të eliminuar erë të pakëndshme të djersës, por më efektive është përdorimi i recetave popullore.

Kombucha erë e djerse nën armë

Tool-bazuar kërpudhat çaj ndihmon për të eleminuar me sukses erë të pakëndshme të djersës. Axillary rekomanduar për të larë me kujdes dhe të thatë, pastaj fshij infuzion e kërpudhat çaj.

 • Për të përgatitur njoftimin kërpudha çaj në të lëngshme.
 • Pas një muaji, ata mund të fillojnë të fshij lëkurën e problemit.

Lisi leh e djerse underarm keq

 • 5 lugë lisi leh, të cilat mund të blihen në farmaci, duhet të vendosen në një tenxhere smalt dhe krijoj dy gota me ujë të valë, të vënë në ngrohje të ulët dhe gomave brenda 30 minutave.
 • Insistojnë 2 orë, se uji absorbuar të gjitha vetitë e dobishme të lëndëve të para dhe pastaj të filtruar nëpërmjet një sitë dhe të ftohtë.
 • Sfungjer ose një copë pambuku të lagur në supë dhe lyej mënyrat e sqetullat pas teje dush, pastaj disa herë në ditë.
 • Është e rekomanduar për të kryer procedurën për 14 ditë.

Uthull erë e djerse nën armë

Uthulla e Molles është përdorur gjerësisht për të trajtuar erë e djerse nga sqetull. Përgatitja e një zgjidhje uthull thjesht:

 • Shkrihet 3 lugë uthull molle në një litër ujë.
 • Para se të shkojnë në shtrat, pas një dush duhet fshirë sqetullat lëkurë të thatë.
 • Pëlhurë duhet të jetë leshi pambuku të lagur në zgjidhjen dhe fshij lëkurën e saj.
 • Ju nuk mund të shkoni në shtrat derisa uthull është plotësisht e thatë.

Çaj i fortë i djerse underarm keq

Çaj i fortë ul djersitje underarm:

 • Duhet të krijoj lë çaj dhe mbush pini 15-20 minuta.
 • Fshij lëkurën underarm duhet të jetë tri herë në ditë, pads pambuku lagur në pijet e forta brewed.

Pjekje sode erë e djerse nën armë

Për të përgatitur një deodorant efektiv se maska ​​erë të pakëndshme e sqetull, duke përdorur sode ushqim të zakonshëm:

 • Nevojë për një lugë çaji sode buke Hidh 200 ml ujë të vluar dhe të shtoni disa pika të zgjidhje sode vaj esencial të preferuar.
 • Mjet që rezulton duhet të fshij underarms 2-3 herë në ditë për një muaj, duke përdorur një shtupë pambuku.

Daisy farmaci erë e djerse nën armë

 • Lugë Një gjysmë e ngjyrës kamomil thata duhet të krijoj dy gota me ujë të valë, pastaj të ftohtë dhe të shtyjë me napë.
 • Në të lëngshme duhet të shtohet lugë ëmbëlsirë e sode buke.
 • Është e rekomanduar për të fshirë underarms rezultojnë zgjidhje dy herë në ditë.

Peppermint erë e djerse nën armë

Nëse sqetull rregullisht fshij zierje e karamele mente mund të harrojmë për problemin e djersitje e tepruar dhe erë.

 • Për përgatitjen e infusions medicinale duhet 2 lugë Gjethet e thata nenexhik vendosur në një termos dhe derdh 0.5 litra ujë të papërpunuar të vluar për 12 orë dhe filtruar duke përdorur një sitë.
 • Njomet pads pambuku nevojë për një lëng mjekësore dhe të fshijë ato lëkurën nën armë.
 • Kur lëkura është e thatë, ajo duhet të jetë disa herë më shumë në të njëjtën mënyrë lyej infuzion saj.
 • Kjo procedurë është e rekomanduar në mëngjes dhe në mbrëmje gjatë muajit. Pas një jave e përdorimit djersitje pika e parave nenexhik shumë herë.

Erë Rrepkë e djerse nën armë

Lëng rrepkë është shumë efektive në trajtimin e djersitje e tepruar.

 • Për të përgatitur fonde shëndetshëm duhet të jenë të përziera në proporcione të barabarta me lëng rrepkë dhe glicerinë.
 • Përzierje duhet të rubbed në fushat me probleme dy herë në ditë.
 • Para procedurës, është e dëshirueshme për të marrë një dush.

Lemon erë e djerse nën armë

Acid limoni përfshira në lëng limoni, ndihmon vrasin bakteret që jetojnë në mjedisin e djerse.

 • Për të eliminuar erë të pakëndshme lëng limoni djerse duhet të fshij sqetull.
 • Lëng limoni mund të jenë të përziera në proporcione të barabarta me sode buke.
 • Është e këshillueshme për të para-larë sqetullat dhe të fshijë të thatë.
 • Fshij zonën e problemit duhet të jetë eliminimi i plotë i erën e djersës.

Nuk ka nevojë për t'u shqetësuar nëse pas duke përdorur këtë metodë underarm lëkurës do të jetë pak më të lehta. Pas një kohe të shkurtër ngjyra përsëri.

Fuqia për të eliminuar hyperhidrosis

Aderimi në dietë për djersitje të tepruar - një parakusht për eliminimin e suksesshëm të problemit të djerse erë. Ne rekomandojmë parimet e mëposhtme të ushqimit:

 • hani ushqime më pak përmbajnë jodit (asparagus, viçit, mëlçisë, brokoli);
 • të përfshijë në dietë më shumë luleshtrydhe, bajame, rrush;
 • të marrë mjaft e lëngjeve;
 • drithëra, qumësht dhe peshk - produktet e domosdoshme për të rregulluar djersitje;
 • reduktuar konsumin e kafesë, çajit bimor zëvendësuar atë;
 • hani ushqime që përmbajnë vitamina B, C, acid folik;
 • kufizojnë kripur, i tymosur, ushqime të ëmbël dhe erëza.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si të shpëtoj nga fryma e keqe.

Parandalimi dhe këshilla për të hequr qafe e djersitje e tepruar underarm ^

Për të shmangur erë të pakëndshme të djersës nën armë, ju keni nevojë për:

 • të respektojë rregullat bazë të higjienës dhe rregullisht të marrë një dush;
 • përdorin deodorant dhe të aplikojnë receta kombëtare;
 • vetëm veshin pëlhura natyrore;
 • kontrollojnë emocionet, për të hequr qafe e rritje;
 • hani e drejtë dhe do të çojë një jetë aktive;
 • Kërkojnë kujdes mjekësor nëse kafshët shtëpiake mënyra për t'u marrë me erë të pakëndshme të djersës, nuk japin rezultate.