Adnexitises trajtim në shtëpi


Trajtimi në shtëpi adnexitis: receta popullore

Adnexitises i referohet njërit prej varieteteve të sëmundjeve gjenitale femërore, pas diagnostikimit se çfarë mjeku përshkruan hormone, anti-inflamator dhe antibacterial drogë.

Rezultate të mira në trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike siguron mjekësi tradicionale, edhe pse fondet të cilat janë përdorur për një kohë të gjatë, por ato praktikisht përjashtojnë efekte anësore në trup.

Çfarë adnexitis: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Adnexitises - është inflamacion të shkaktuara nga mikroorganizmat patogjene dhe të lokalizuara për një ose dy tubat fallopiane, ose vezoret (Staphylococcus, Streptococcus, klamidia dhe të tjerët.).

Simptomat adnexitis në gratë vërejtur si në vijim:

 • Dhimbje në fund të barkut;
 • Lengjet vaginale lëngshëm ose purulent;
 • Rritja e temperaturës, të dridhura,
 • Dobësi, dhimbje koke.

Rreth shtojca sëmundje inflamatore mund të tregojnë tiparet karakteristike e mëposhtme adnexitis - fryrje, nauze, të vjella, dhimbje gjatë urinimit apo aktit jashtëqitje dhe jo vetëm dhimbje në bark, por edhe të japë një ijë, mesit dhe shpinë sakrale.

Adnexitises i rrezikshëm për shkak se ajo mund të çojë në varfëri, si të aftë për të formuar adhesions që reduktojnë pėrshkueshmėrisė e tubave fallopiane. Përveç kësaj, kjo patologji kërcënuese ektopike shtatzënisë, abscesi ose purulent peritonit.

Arsyeja kryesore është një agjent adnexitis infektive, në tubat fallopiane lart (gjinia, instalimi i spirale etj), zbritje (me anë të organeve të përflakur) ose me anë të gjakut. Për rolin shtesë në zhvillimin e inflamacionit të luajnë faktorët e mëposhtëm:

 • Hipotermia;
 • Stresi, lodhje;
 • Dështimi për të vëzhguar higjienës personale;
 • Sëmundjet e sistemit urogjenital;
 • Aborti spontan apo të detyruar;
 • Imunitet të dobësuar.

Adnexitis mund të ndodhë në forma të ndryshme - akute, kronike, qelbëzues, majtas, e drejtë e askujt dhe të dyanshëm.

Adnexitis trajtim në shtëpi përbëhet nga lavazheve vagjinore, tabaka ngrohja, gatimi shtëpi dhe përdorimin e tampona concoctions. Për ndonjë nga këto mjekësisë procedurat popullore përdoret zakonisht anti-inflamator, analgjezik dhe mjete antiseptik natyrore - herbs, mumje dhe produkteve të bletëve.

Douching me adnexitis - shokun e përkryer për trajtimin efektiv mjekësor. Kjo procedurë përdoret në mjekësinë popullore ngrohtë teas të freskëta të bëra nga kamomil, Calendula, zveroboem, nënës dhe njerkës, dhe bimëve të tjera, inflamacion gjobë çlirojë.

Adnexitises: Trajtimi i mjeteve juridike popullore në shtëpi ^

Trajtimi Folk adnexitis: receta shtëpi

Trajtimi i adnexitis kronike

 • Një gotë me lule kumak vendosur në një enë hekuri, derdh tre litra ujë dhe vlim për rreth 10 minuta.
 • Pas heqjes nga supë ngrohjes duhet të jetë e ftohtë në 40 gradë, pour atë në një tas, pastaj të marrë një dush njëzet-inflamator të ngrohtë.

Trajtimi i adnexitis akute

 • Përgatitja e këtyre mbledhjen herbs - hithër shurdh bardhë, knotweed, hithra, horsetail -. 30 oz, lisi leh, centaury - 10 oz.
 • Tre lugë mbledhja duhet të vendoset në një termos me dy gota ujë të vluar për tre orë, pastaj tendosje dhe pini një zierje e 100 ml në ditë në mes të ngrënies.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - tre javë.

Trajtimi i purulent adnexitis

 • Vendoseni në një pintë ujë të valë në një termos tre lugë Mbledhja e leh lisi, Calendula, kamomil, Helichrysum dhe Yarrow brenda natës.
 • Morning infuzion bimor duhet të thahet dhe do të marrë 1.5 muaj për të përditshme 1/3 filxhan tri herë.

Trajtimi adnexitis douching

 • Leh lisi Muzik (6 orë.), Rigon (4 orë.), Rrënjë alte (1 orë.) Dhe hudhni pesë lugë përzierje 500 ml ujë të vluar për një orë.
 • Infuzion të gatshëm duhet të thahet mirë, atëherë spryntsyuvatysya në mëngjes dhe para gjumit.

Mitër Hog gjatë adnexitis

 • Tre lugë Upland mitër të vendosur në një litër ujë, vlim për 15 minuta dhe të insistojnë 06:00.
 • Pasi nastoyitsya supë, ajo duhet të filtrohen dhe të përdoret për douching dy herë në ditë për 10 ditë.

Trajtimi adnexitis zveroboem

 • Lugë Hypericum me një gotë me ujë të vendosur në një enë të veçantë të valë, të sjellë në vlim dhe të lënë për një orë.
 • Pasi profiltruyetsya supë, ajo duhet të merret gjatë ditë 8-10 lugë të tri herë në ditë.

Trajtimi adnexitis kamomil

 • Pesë lugë kamomil krijoj një filxhan me ujë të valë për dy orë, ekstrakt atëherë filtruar dhe të përdorni për douching çdo ditë për 10 ditë.
 • Kamomil procedurën e rekomanduar hutuar me gëlqere-çel dhe kumak.

Trajtimi adnexitis hudhër dhe celandine

 • Qartë hudhër karafil, i grirë, shtrydh lëng nga ajo, shtoni pak ujë (100 ml) dhe disa pika lëng të celandine. Në një ilaç përgatitur duhet të fshihet top pambuku dhe vendin e saj në vaginë për 2-3 orë. Numri i procedurave a javë - jo më shumë se tre.
 • Përgatitja e supë tbsp celandine dhe gota ujë të valë, pastaj të prodhojë ujitjes për javën.

Trajtimi adnexitis aloe

 • Në 100 ml ujë të vluar heq tbsp gjethe delli feta, vlim për tre minuta, pastaj të ftohtë.
 • Në supë filtruar për të shtuar 15-18 pika lëng aloe, llokoçis, dhe pastaj të kryejë procedurën e douching.

Trajtimi adnexitis eukalipt

 • Tre lugë grimcuar thata lë eukalipt vendosur në një enë, shtoni 0,5 litra ujë të vluar dhe të lënë për dy orë.
 • Infuzion gati eucalyptic për përdorim të përditshëm lavazheve vagjinore disponueshme
 • brenda dy javësh.

Trajtimi adnexitis Propolisi

 • Vendi në enë banjë me ujë me një sasi të barabartë të Propolisi dhe mjaltë, pastaj ngrohur atë derisa përzierje është e qetë.
 • Në zgjidhje të përgatitur shtupë lagur, le të ftohtë dhe vihet brenda natës në vaginë. Kohëzgjatja e trajtimit - 10 ditë.

Trajtimi adnexitis herbs

Përzierje e këtyre bimëve:

 • Dy prej mashtruese, buds thupër, celandine, yarrow, hithra, rrënjë rodhe;
 • Në pesë pjesët e Wort, Calendula, qese Shën Gjonit bariut;
 • Për tre knotweed;
 • Një e lë eukalipt.
 • Me gatuar për të mbledhur tre tbsp, derdh tre gota ujë të valë e tyre, pastaj të përfundojë enë me leckë të ngrohtë dhe të vënë në një orë.
 • Zierje filtruar duhet të jetë i dehur çdo ditë për një muaj për 30-50 ml.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mitrës polyps mjetet juridike popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar adnexitises ^

Adnexitises parandalimin e mundur me përputhshmëri të plotë dhe me kohë me këto këshilla për parandalimin e:

  • Fshij faktorët që provokojnë dhe zhvillimin e mëtejshëm të inflamacionit - hipotermi, pica akute, stresi, infeksionet gjenitale;
  • Përdorni kontraceptivë racional;
  • Kryerja e trajtimit në kohë dhe të plotë të infektive - sëmundje inflamatore të organeve pelvike;
  • Çdo 6 muaj që do të shfaqen me një gjinekolog.