Mjete astma Trajtimi popullore


Trajtimi në shtëpi i astmës: receta popullore

Astma është një shumë e zakonshme vështirësi sëmundje të mushkërive konsiston në faktin se ajo nuk mund të shërohet plotësisht.

Çdo ditë ka një rritje të konsiderueshme në numrin e njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje. Ekspertët janë duke u përpjekur për të gjetur një sëmundje efektive kurë, por për fat të keq pa dobi.

Çfarë është astma: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Astma është një sëmundje kronike, karakteristikat e të cilit janë sulmet e astmës që ndodhin si rezultat i inflamacionit udhë ajrore. Rreziku i saj është se për shkak të sëmundjes të frymëmarrjes ngushtuar rëndë, duke e bërë të vështirë për të proceduar oksigjen në mushkëri.

Astma është klasifikuar në varësi të shkaqeve të saj, varietetet e mëposhtme:

 • alergjik;
 • infektive;
 • "Aspirina";
 • shkaktuar tendosje të fuqishme fizike.

Shkaqet e astmës:

 • predispozicion gjenetik;
 • infeksion prekje;
 • stresi shpeshta dhe ushtrim të tepruar;
 • ekologji keqe;
 • Alergjia ndaj pluhurit, tymit të duhanit, pezmatim të kafshëve, medikamente;
 • përkeqësimi i endokrine dhe sistemet imun;
 • trajtimi i gabuar i sëmundjeve të tjera.

Simptomat më të zakonshme të astmës:

 • astma e intensitet që varion;
 • kollë të rënda me pështymë;
 • nxënësit Dilated, t'i shtyer, palpitations zemrës, të përzier.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore astmës, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk i bronkial komplementit astmy- mirë për mjekësi tradicionale

Deri më sot, trajtimi i metodave popullore astma është shumë popullor dhe shumë efektive. Folk Trajtimi astma është përdorur në mënyrë që të mos mbingarkoj trupin me ilaçe që mund të ndikojnë në mëlçinë dhe veshkat.

Megjithatë, mbani mend se trajtimi i astmës në shtëpi duhet të kombinohen si duhet me terapi tradicionale drogës. Kjo do të ndihmojë për të parandaluar një sulm, ose të paktën të zvogëlojë forcën e saj.

Trajtimi i astmës në të rriturit

Sipas kritikat, për t'u marrë me astmë është thekër shumë efikase polen.

 • Mblidhni atë gjatë nevojën lulëzuar në agim.
 • Tjetra, ju duhet të përgatisin një tretësirë, gjirin e pa 500 gotë ml vodka apo alkoolit.
 • Insistojnë përzierje duhet të jetë një vend të errët dhe të thatë 20 ditë.
 • Lejoni të krijoj dy herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i astmës te fëmijët

Siç e dini, fëmijët - asthmatics dëshirueshme që të përdorin drogë që janë të dëmshme për trupin. Mjekësisë tradicionale ka për të ofruar mjetet juridike homeopatik në një bazë natyrore.

Një përzierje e astmës e bën më të lehtë për të marrë frymë e fëmijëve, redukuar inflamimin, lehtësimin e stresit. Recetë për të është e thjeshtë:

 • Ju duhet të përzierje glicerinë perime tretësirë ​​e kulpër leh (2 lugë), jamball rrënjë tretësirë, klopohona, Lobelia (1 lugë gjelle), dhe lëpushkë infuzion e Ephedra (1 lugë).
 • Mix përbërësit e nevojshme në një shishe qelqi të errët.
 • Dhënia e një fëmijë në lugë ¼ lugë çaji çdo 15 minuta gjatë një sulmi astmatik.

Trajtimin e astmes atopike

Atopic astmë është quajtur edhe alergjik. Trajtimi i saj me receta kombëtare përdorur për një kohë të gjatë. Kjo është një zgjidhje efektive të përgatitur nga kone pishe.

 • Ajo duhet të vendoset në një termos pak kone, një copë rrëshirë pishe dhe 500 ml qumësht të nxehtë.
 • Mbush në një termos 4 orë, pastaj thahet.
 • Pacienti duhet të pini një gotë të fondeve të përgatitura në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Kursi i trajtimit - nga katër javë për dy muaj.

Trajtimi i sulmeve të astmës

 • Gjatë një sulmi astmatik rekomanduar një masazh nga koka deri te gjoksit.
 • Në mënyrë efektive ndihmon me sulmin Valerian tretësirë. Ju duhet një gotë me ujë, shtoni 20 pika tretësirë.
 • Pjesa më e madhe sulm do të dobësohet green onions ose lëng qepë.
 • Ju gjithashtu mund të bëjë fasha e mustardë zi.

Trajtimi i kënaqur astmës

Për trajtimin e astmës rekomandohet për përgatitjen e infuzion shëndetshëm:

 • Duhet të marrë një kilogram të kënaqur, të mbuluar atë me dy litra ujë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për rreth katër orë. Pastaj thahet dhe të ftohtë.
 • Një mulli mishit të duan të humbasë 400 gjethe g aloe.
 • Mix lë trumzë, thupër dhe raspberries. Merrni 5 lugë mbledhjes dhe të krijoj 500 ml ujë.
 • Pak këmbëngulin, pastaj përzierje të gjithë përbërësit.
 • Pastaj shtoni për përzierje 200 ml mjaltë, verë e kuqe, 200 g gjalpë, një gjysmë gotë me alkool. Të gjitha përzierje dhe vendin në frigorifer.
 • Merrni ilaç kërkuar përditshme në 4 lugë, ngrohje atë para përdorimit.

Trajtimi i Propolisi astmës

Propolisi - një mjet shumë efektiv për trajtimin e shumë sëmundjeve, përfshirë astmën.

 • Propolisi (20g) të derdh 1/3 filxhan të alkoolit, të lënë për 7 ditë dhe filtri.
 • Ju duhet të pini 20 pika të tretësirë ​​tri herë në ditë, i holluar me ujë ose qumësht.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 3 muaj.
 • Gjithashtu inhalimi shumë të dobishme e Propolisi dhe mjaltë.

Trajtimi i xhenxhefil astmes

Ginger ka veti që kontribuojnë në trajtimin e astmës.

 • Duhet të pres rrënjë xhenxhefil përdorur mulli.
 • 400 g pluhur të derdh një litër vodka dhe mbush për 14 ditë.
 • Është e rëndësishme që vazhdimisht të shkundur infuzion.
 • Kur mbahet 2 javë, xhenxhefil infuzion duhet të thahet.
 • Merrni dy herë në ditë në një lugë çaji.

Trajtimi i aloe astmes

Për të përmirësuar shëndetin përmes aloe rekomanduar për të përgatitur një mjet i dobishëm në bazë të saj.

 • Ju duhet të marrë gjethe aloe (250 g), pres ato dhe të vënë në një kavanoz qelqi.
 • Atëherë ju duhet të shtoni një 500ml banka Cahors verë dhe gjysmë gotë me mjaltë.
 • Të gjitha komponentët përzierje dhe të vënë në një vend të errët për 10 ditë.
 • Kur duhet të shtrydh lëng me kujdes duke përdorur garzë.
 • Prano do të thotë një lugë gjelle tri herë në ditë.

Trajtimi i bimëve astmës

Njohur bimor të ketë ndihmësit në trajtimin e shumë sëmundjeve. "Mbledhja e mushkërive" shumë i njohur, i përbërë nga Veronica, rigon, nënës dhe njerkës, nenexhik, trumzë, gjethe delli, alte dhe likuricias.

 • Lugë këtë përzierje e barit që ju duhet të krijoj 200 ml ujë të vluar, të sjellë një çiban dhe vlim për 5 minuta në ngrohje të ulët.
 • Pi tre herë në ditë për 1/3 kupa.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe pleurit artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur sulmet e astmës ^

Parandalimi i astmës përbëhet nga hapat në vijim

 • forcim;
 • mirëmbajtjen e pastërtisë në shtëpi;
 • Përjashtimi inhaling tymi i duhanit;
 • ushqimin e duhur;
 • përjashtimi nga ushqimet dietë që shkaktojnë alergji;
 • forcimin e sistemit imunitar.

Ushqimi për astmë

Ushqim diete në astmë është jo më pak e rëndësishme se trajtimi aktual. Një person që vuajnë nga kjo sëmundje duhet të hanë perime dhe proteina bimore në sasi të mëdha, dhe për të shmangur ushqimet yndyrore dhe enët.

Përveç kësaj, ju duhet të lexoni me kujdes përbërjen e produkteve në blerjet e tyre dhe për të shmangur ngjyra të ndryshme, enhancers shije dhe aditivëve të tjera kimike që mund të shkaktojnë akstmaticheskiy sulm.