Kombucha hollim


Kombucha në humbje peshe metabolizmin.

Kombucha për humbje peshe - një pije që përmban një sasi të madhe të probiotics që të normalizuar të gjitha funksionet e sistemit të tretjes.

Amorf slyzyste trupi kërpudhat çaj si kandil deti në det. Individ të pjekur ka një sipërfaqe të errët me fibra përlotur mukusit nën mbulesë.

Në përbërjen kimike të pije e përgatitur nga kërpudhat çaj, përfshin shumë substanca të dobishme - acid acetik, krom, hekur, kalium, fosfor dhe vitamina B

Kombucha: prona të dobishme për shëndetin dhe humbje peshe ^


Kur jepet një pije e kërpudhat çaj në mënyrë të konsiderueshme përshpejton metabolizmin dhe përpunimit proteina është nyjeve aktive dhe yndyrna nga ushqimi në trup.

Të gjitha pronat këpurdhë çaj për humbje peshe nuk është kuptuar mirë, por ka një version se:

 • Ajo ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe për të ruajtur nivelin e kërkuar të baktereve të dobishme në mjedisin e stomakut.
 • Nën ndikimin e çaj pije, kur merret rregullisht, është e lehtë të konkludohet nga trupin e toksinave të ndryshme dhe mbeturinave. Procesi i pastrimit është përshpejtuar dhe detoxification është shumë më e shpejtë.
 • Efekti i gjithanshëm i kërpudhat çaj në humbje peshe është e bazuar kryesisht në aftësinë e saj për të ndikojë beneficially funksionimin e gastro - traktin e zorrëve dhe metabolizmit të pastra natyrore.
 • Gluconic acid, i cili është pjesë e pije çaj, rrit aftësinë e personit për të tolerojë stërvitje dhe të qëndrojnë të qetë gjatë stresit.
 • Metabolizmi shumë të mirë së bashku me aktivitet rritjen e muskujve dhe jep efektin e humbjes së peshës dhe humbje të konsiderueshme peshe.

Përkundër faktit se përfitimi pamohueshme e hollim kërpudha çaj nuk e provuar, ndryshimet për të mirë në trup, i nënshtrohen rregullave të marrë një pije të cilësisë, shumë të qartë. As nuk janë kryer hulumtimet klinike në pije dëmtimit mbi të. Sepse njerëzit trembë tregime për rreziqet e kërpudha çajit janë pa asnjë bazë shkencore.

Në mënyrë të pavarur të bërë në shtëpi Kombucha mënyra më e lehtë ndarja e të rriturve:

 • Për kultivimin e saj duhet të merret nga një organizëm i rritur ka krijuar një nga pllaka e tij më të ulët.
 • Pjatë mucous në një rast të tillë janë të ndara lehtë dhe me sukses mund të kthehet në një të re Kombucha plotë dhe kalori.
 • Ne rekomandojmë të njëjtën mënyrë disa kohë për të rinovuar vetë kërpudhat e çaj. Për ta bërë këtë, pjatë kryesore kërpudha larë me kujdes me ujë të zier dhe shtresa e sipërme e vjetër hedhur. Pjesa tjetër e rrobave transparente mbushur me çaj të freskët - zgjidhje sheqer.

Kombucha mund të përpiqen për të humbur peshë në shtëpi dhe për të rritur e tyre:

 • Për ta bërë këtë çaj të fortë vendas të zezë në një gotë me ujë të vluar dhe derdh mbrapa 1 tbsp. lugë sheqer.
 • Dërgo në një ditë të ngrohtë. Në sipërfaqen e një film i hollë të lëngshme. Kjo është fillimet e kërpudhat çaj.
 • Kujdes infuzion del nga shtrati në enët qarta duhet të japë atë të rritet.

Kështu rritet Kombucha në shtëpi nuk paraqet shumë vështirësi. Ai ka nevojë vetëm çaj slabozavarennyy ostudzhenyy dhe një pjesë të vogël të sheqerit. Në fakt, numri varet nga shijen e sheqerit dhe pije. Disa njerëz si për të pirë më shumë ëmbël kosi dhe për këtë arsye të shpenzojnë më shumë bie sheqerit.

Si për të bërë çaj kërpudha për humbje peshe: Doza e rekomanduar receta, contraindications ^

Humbje peshe efektive duhet të merret vetëm pije të përgatitur siç duhet nga kërpudhat çaj. Vini re se të lëngshme është ndezur kur temperatura në dhomë dhe nuk përkeqësohet me ftohje të fortë.

Kombucha, dhe pini prej saj, bëri të gjitha rregullat, mund të jetë disa kohë në frigorifer. Futje Doza kërpudha çaj për humbje peshe mund të bëhet në çdo kohë të ditës kur ka nevojë. Kur ju të shtoni infuzion mjaltë, rrit cilësitë antibacterial, por rritja dhe zhvillimi i kërpudhat është shumë më i ngadalshëm.

Ka contraindications për përdorim si një tonik çaj kërpudhave dhe redukton peshën e pije. Ju nuk mund të marrë një pije prej saj në rastet e mëposhtme:

 • Kur diabeti sëmundje, sepse pije janë një sasi të madhe të sheqerit.
 • Kur ju merrni barna mjekësore nuk është e rekomanduar për të pirë pije e tyre nga kërpudhat çaj.
 • Ju nuk mund të marrë infuzion prej më shumë se tri gota në ditë, sepse ajo mund të rrisë ndjeshëm aciditetin e stomakut.
 • Ju nuk mund të pini pije me një shije të mprehtë pjekur kosi.
 • Shoferët e automjeteve duhet të marrë parasysh se në alkool pije është një kërpudhat.

Pije bazuar në sheqer dhe çaj mund të jenë të përgatitur në disa mënyra. E vetmja gjë që nuk është e rekomanduar, ky çaj kërpudha supë kuzhinier për administrimin oral, si nën ndikimin e temperaturës së lartë është shumë pronat e dobishme do të jetë e humbur.

Ka disa opsione për rritje kërpudha çaj për të marrë pije kosi shijshme. Të gjitha recetave çaj-kërpudha në bazë të shtuar sheqer dhe çaj.

Një nga mënyrat më të zakonshme është që të përdorin kulturën si një kavanoz qelqi transparente:

 • Në 3 litra ujë të sheqerit të konsumuar dhe 1 filxhan 6-7 qese çaj.
 • Ujë Zakyp'yatyvshy dhe e vuri përsëri çaj dhe sheqer, duhet të përballojë çaj brewed për të ftohur.
 • Pastaj ju derdh atë në kavanoz dhe të vënë përsëri Kombucha. Një javë më vonë, infuzion është gati.
 • Për të reduktuar kërpudha peshë ekstrakt duhet të merret para ushqimit për treqind gram. Ajo është e mirë për të pirë një pije në një stomak bosh.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin shiritat për humbje peshe.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me humbje peshe me Kombucha ^

Reagime të shpeshta pozitive në zbatimin e kërpudha-çaj për humbje peshe. Është vërtetuar se infuzion i kulturës ndihmon mposhtur urinë dhe ul oreksin. Përveç kësaj, duke marrë tretësirë ​​kërpudha çaj përshpejtuar metabolizmin, e cila ndihmon për të përshpejtuar përpunimin e yndyrave dhe humbje peshe të dukshme.

Mjekësisë tradicionale nuk e kundërshton të marrë një numër të arsyeshëm të infuzion. Kjo pije mund të merret në kufizimin dietë ushqimore. Shpejtë rezultatet humbje peshe duke përdorur kërpudha çaj gjasa për të marrë, por në kombinim me masat e tjera për të reduktuar peshën, efekti në infuzion e trupit do të jetë shumë pozitiv.