Proteina për humbje peshe


Proteina për humbje peshe ju ndihmon të humbni peshë dhe ndërtimin e muskujve

Proteina për humbje peshe është e popullarizuar kryesisht në mesin e sportistëve, sepse në kombinim me tendosje fizike ky produkt jo vetëm që ndihmon në ndërtimin e muskujve, humbasin peshë, por në të njëjtën kohë.

Aktualisht ajo është përdorur si bodybuilders dhe njerëz të zakonshëm që duan të humbin peshë.

A kam nevojë për proteina në humbje peshe ^


Proteinat luajnë një rol shumë të rëndësishëm në jetën e të gjithëve. Ajo është ndërtuar nga proteina në trupin tonë, veçanërisht muskuj, thonjtë, flokët. Me fjale te tjera, një proteinë e përfshirë në ndërtimin e çdo qelizë re.

Për të mbajtur përshtatet trupit tuaj, ai duhet të marrë një proteine ​​normale. Shkalla e përditshme varet nga karakteristikat e trupit të njeriut dhe rruga e saj e jetës. Rëndësishmja, konsumi proteina ndodh vazhdimisht, edhe kur personi fle. Përveç kësaj, më në masë të muskujve në njerëz, sidomos në më shumë proteina ajo ka nevojë.

Mungesa e proteinave në trup çon në përkeqësimin e flokëve dhe lëkurës. Për të shmangur probleme të tilla, trupi fillon të prishen muskujve, duke marrë proteina nga muskujve. Kjo është arsyeja pse proteina në humbje peshe dhe tharje shumë i dobishëm, sepse i bën muskujt nga lodhje. Mbi vërtetësinë e rishikimeve thonë shumë njerëz që përdorin këtë ushqim shtues.

Një person i angazhuar në palestër ka nevojë për proteina, si me ushtrimin e rregullt bëhet shumë e vështirë për të marrë kërkesat e përditshme të proteinave. Në këtë situatë, të ndihmojë dridhet speciale proteinike.

Pranimi i proteinave në humbje peshe është shumë e rëndësishme, sepse ky ushqim shtues ngadalëson asimilimin e yndyrnat dhe karbohidratet. Falë përdorimit ndjenjën e saj të shurdhër e urisë, e cila është shumë i dobishëm për njerëzit të cilët përdoren për të nopem.

Përfitimet e përdorimit të proteinave:

 • të përshpejtojë metabolizmin;
 • rrisin vetitë mbrojtëse të organizmit;
 • reduktuar në masë yndyrë;
 • Ndjenja e gjatë e ngopje.

Në thelb, përdorimi inteligjent i proteinave të sjellë vetëm të përfitojnë trupin. Disavantazhet kryesore të këtij produkti janë:

 • Çmimi i lartë i shtojcave proteinike, por për shkak të faktit se proteina në to se një vakt të thjeshtë, kjo kosto e lartë është kompensuar.
 • Përdorimi i tepruar në kombinim me karbohidratet dhe mungesa e stresit mund të çojë në depozitimin yndyrë.
 • Peshë të madhe mbi veshkat si rezultat i përdorimit të sasive të mëdha të proteinave.

Kur një grua përdor një dietë të rreptë për të humbur peshë, trupi i saj fillon të ruajtur ushqyesve kritike situatën në formën e yndyrë. Me fjalë të tjera, të uritur, gratë nuk arrijnë humbje peshe, por duke fituar peshë.

Proteina për humbje peshe për gratë mund të ndihmojë në këtë telashe. Në qoftë se një proteinë pije grua shtrëngon për humbje peshe apo përdor dietë proteina natyrore (të tilla si dietë Duka) dhe përfshihen rregullisht në sport, ajo nuk mund të jetë frikë se trupi i saj do të jetë i hollë, i butë dhe i shëmtuar.

Çfarë duhet të zgjedhin proteina hollim ^

Shumë pyetje interesante rreth asaj se si për të zgjedhur një proteine ​​për humbje peshe. Për të kuptuar atë, e konsiderojnë llojet e shtesave ushqimore:

 • Proteina Whey për humbje peshe - një produkt që është ideal për rritjen e muskujve dhe humbje peshe (hirrë proteinave komente mund të gjendet më shpesh). Trupi mëson me proteina të mëdha me shpejtësi të hirrës, kështu që ajo është quajtur edhe shpejtë.
 • Protein izoluar për humbje peshe ka vlerën më të lartë biologjike, përmban shumë pak karbohidratet dhe yndyrna. Ky lloj produkti është i përshtatshëm për njerëzit që janë lactose intolerant.
 • Proteina kazeinë për humbje peshe po fiton popullaritet të shpejtë në mesin e njerëzve të përfshirë në palestër dhe Bodybuilding. Ajo është e përpunuar nga trupi shumë më ngadalë se hirrë. Më konkretisht, brenda shtatë orësh. Duhet të theksohet se muskujt rritet gjatë natës, kur një person fle. Prandaj, ajo është e rekomanduar për të bërë proteina gjatë natës për humbje peshe dhe ruajtjen kohë të muskujve. Ai redukton urie dhe rrit thermogenesis, promovon në masë e kockave.
 • Proteine ​​soje është marrë nga soje përpunimit. Ndryshe nga hirrë ose kazeinë kryesisht çmim. Për humbje peshe nuk funksionon, sepse në krahasim me llojet e tjera ajo ka vlerën më të vogël biologjik. Nga ana tjetër, është një i madh produkt të ulët kalori.
 • Sport proteina hollim vështirë të përshtatshme, për shkak se ajo është përdorur vetëm për ndërtimin e muskujve dhe përfshin një numër të madh të karbohidrateve.

Duhet të theksohet se kostume të shpejtë proteina hollim vajzat më të mirë se sa të ngadalshëm, si numri më djeg dhjamin.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Uthulla e Molles për humbje peshe.

Si të përdorni proteina për humbje peshe: Doza e rekomanduar dhe Kundërindikimet reagime ^

Si për të pirë proteina për humbje peshe? Ekspertët gjetur se shkalla e përditshme është 1 g proteina për 1 kg të peshës trupore. Për njerëzit që kanë një stërvitje të rregullt - 1,5-2 g për 1 kg.

Megjithatë, pavarësisht nga lloji i proteinave, pesha ekstra do të shkojë vetëm në qoftë se të reduktuar futje karbohidrate për 100 - 120 gram në ditë. Kjo do të thotë se humbje peshe duhet të përjashtohen nga dieta është e ëmbël, miell, desserts. Përndryshe, një përzierje e proteinave dhe karbohidrateve vetëm do të çojë në një rritje të masë yndyrë.

Merrni një pluhur apo një koktej para se të trajnimit të nevojshme (për 30 - 60 minuta) ose një orë pas shkollës, gjatë orëve të mësimit, sepse trupi shpenzon shumë energji që ju dëshironi për të mbushur. Nëse një person konsumon më shumë energji se sa merr yndyrë djegur. Proteina vetëm ndihmon për të shpejtuar procesin.

Për të hequr qafe kg shtesë, ju duhet të marrë jo vetëm shtesa proteina, por hani ushqime të pasura me proteina. Prandaj, dietë duhet të përfshijë produktet e mëposhtme:

 • mish,
 • peshk
 • vezë të ziera,
 • thjerrëzat,
 • soje, etj

Gjatë gjithë ditës ju keni nevojë për të ngrënë shpesh, por porcione të vogla. Shkalla e përditshme e proteinave duhet të përbëhet nga proteina që personi merr ushqim dhe të tjera - me proteina pluhur apo një koktej.

Shqyrtime për proteina të përdorur për humbje peshe të përfshijë njerëz thonë se të hahet proteina ndihmon që gradualisht të hequr qafe të kilogramëve urryer. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se rezultatet e proteinave për humbje peshe është tërësisht i varur nga karakteristikat e trupit, ushqim të përdorura dhe niveli i aktivitetit fizik.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: