Qumësht kërpudha hollim


Kërpudha Qumësht hollim: recetë në shtëpi

Sot shumë njerëz janë të njohur mirë produkt të dobishme të tilla si qumështi (kineze, Thai, tibetian) kërpudha. Në Evropë, ajo solli një shkencëtar polak i cili ka udhëtuar në Indi për trajtimin e sëmundjeve të rënda - kancerin e stomakut dhe të mëlçisë.

Ajo kërpudhat kefir kontribuar për shërimin e tij të plotë nga një sëmundje në dukje e pashërueshme. Tani kjo mrekulli - produkti është përdorur në mënyrë aktive jo vetëm për trajtimin e shumë sëmundjeve, por edhe për humbje peshe efektive.

Milk (kefir) kërpudha: Pronat e dobishme ^


Kërpudha Qumështi është një top të bardhë me një diametër prej 0,5-6 centimetra që riprodhojnë me shpejtësi të madhe. Ajo është e përbërë nga bakteret që përdoren për të bërë kos, kështu që kjo kërpudha quhet kefir.

Veprimi kërpudha qumësht në humbje peshe është për shkak të përbërjes së saj unike kimike. Ai përfshin bakteret Acid acetik, lactobacilli, madje edhe maja e qumështit për të ndihmuar në përmirësimin e metabolizmit në trup. Në pije e qumështit përmbajnë edhe vitamina B, vitaminë A, PP, D, dhe minerale (hekur, kalcium, zink, jod, etj)

Kefir kërpudhat është konsideruar si një produkt të ulët kalori. Ajo nuk përmban karbohidratet, toksike apo substanca kancerogjene. Pavarësisht yndyrë të lartë, 100 g pije përmban vetëm 43 kalori, e cila është 2% të kërkesave të përditshme.

Për të përcaktuar përfitimet e produktit, duhet të marrin parasysh vetitë themelore të kërpudhave qumësht hollim. Këto përfshijnë:

 • rrisin vetitë mbrojtëse të organizmit;
 • normalizimi i proteinave, karbohidrateve dhe metabolizmin yndyrë;
 • analgjezik, antimicrobial, shërimi dhe efekt anti-inflamator;
 • normalizimi i microflora zorrëve;
 • stimulimi i biliare;
 • të rritur aktivitetin seksual, të përmirësuar kujtesën dhe vëmendje;
 • rritjen e efikasitetit;
 • uljen e sheqerit në gjak.

Pritja qumësht kërpudha hollim do të promovojë shpërbërjen e yndyrës dhe eliminimin e tyre nga trupi. Përveç kësaj, gjatë përdorimit të këtij produkti në mënyrë të konsiderueshme ul oreksin, e cila gjithashtu çon në humbjen e kg shtesë.

Si të përdorni kërpudha qumësht hollim, rekomandohet doza, receta, contraindications ^

Kërpudha Indian qumësht: Rregullat hollim

Kërpudha kineze qumësht, veçanërisht përdorimi i

Përdorni ndërtesë qumështit në shtëpi duhet në këtë mënyrë:

 • Pini një gotë pije në ditë. Të ndarë në segmente të shumta që shërbejnë dhe pini 30 minuta pas një vakt.
 • Grumbull i fundit i kos duhet të merret një orë para gjumit.
 • Kohëzgjatja e humbje peshe përmes këtij produkti natyral - 20 ditë. Pas një pauze 10-ditore është e rekomanduar për të përsëritur kurse.
 • Procesi i humbjes së peshës duhet të zgjasë për një vit.
 • Nuk është e rekomanduar për të kombinuar kos me miell, e ëmbël, skuqur, i tymosur dhe ushqim të konservuar.
 • Dietë duhet të bazohet vetëm në ushqim natyral dhe të shëndetshme.

Tibeti qumësht kërpudha hollim, ditë agjërimi

Është e rekomanduar një herë në javë për të rregulluar ditë agjërimi, duke zëvendësuar kefir ushqim, mollë dhe dardha. Kjo do të jetë e mundur kur kërpudhat do të rritet në madhësi dhe do të jetë në gjendje për të dhënë më shumë se një gotë kefir. Mostra menu një ditë agjërimi është si vijon:

 • Mëngjesi: mollë, 200 ml kos.
 • Rostiçeri: një mollë, një dardhë, një gotë pije.
 • Dreka: një pjesë e vogël e bukës, 200 ml kos.
 • Darka: sallatë frutash me dardha dhe mollë, kos salcë.
 • Para se të shtrat: 200 ml kos me një lugë mjaltë.

Mushrooms Qumësht: se si të rritet nga e para

 • Ju duhet të marrë një gjysmë kavanoz litër dhe i hedh në të një lugë gjelle pluhur kërpudha qumësht (në dispozicion në barnatore).
 • Hidh 200 ml qumësht në shtëpi dhe të mbulojë një pjesë të garzë.
 • Mbush ditë të paktën 18 dhe jo më shumë se 23 gradë.
 • Pas kohe e nevojshme kos drenazhuar përgatitur nga sitë plastike, llokoçis me një lugë druri.
 • Rëndësishmja, recetë duhet të jetë sitë nemetallycheskym, si pas kontaktit me kërpudhat metalike mund të merrni të sëmurë dhe të vdesin plotësisht.
 • Topat e bardhë e mbetura në sitë, ju larë në ujë të rrjedhshëm.
 • Banka, e cila nastoyuvavsya kos duhet të lahen tërësisht para skvashyvanyem ardhshëm. Për larje mos e përdorni detergjente.
 • Kërpudha tibetiane larë përsëri për të derdh qumështin dhe përsëris hapat.
 • Hidh kos në baza ditore, mundësisht në të njëjtën kohë.

Kundërindikimet për kërpudha qumështit përdorimit

Nuk ka efekte anësore të mëdha nga përdorimi i kërpudha të qumështit atje, por ende duhet të i kushtoj vëmendje të disa kufizimeve:

 • Nuk është e rekomanduar për të pirë një pije për njerëzit që vuajnë nga intolerancë në produktet e qumështit.
 • Përkundër faktit se kërpudhat kineze ndihmon të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak, ajo nuk mund të merret në të njëjtën kohë me injeksione të insulinës.
 • Kombinimi këtë produkt me alkool është rreptësisht e ndaluar.
 • Kundërindikimet pini gratë shtatzëna, fëmijët dhe njerëzit që vuajnë nga astma.

Përdorimi i parë Koha e pije bazuar në kërpudha qumësht efekte anësore të dukshme të tilla si fryrje dhe urinë të errët. Me kalimin e kohës, ata janë, kështu që mos u bëni merak për këtë.

Kushtet e përdorimit kërpudha Thai qumështit:

 • Para se të përdorni këtë metodë e humbjes së peshës duhet të konsultoheni me një mjek;
 • duhet të lexoni me kujdes udhëzimet në kultivimin dhe kujdesin e kërpudhat dhe rrinë në të;
 • pas një rritje të konsiderueshme në sasinë e kërpudhat mund të ndajnë atë me të tjerët.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Ketamine për humbje peshe.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me humbje peshe duke kërpudha qumësht ^

Shumë gra kanë përjetuar efektin e burimeve natyrore, me entuziazëm duke folur për rezultatet humbje peshe duke përdorur kërpudha qumësht. Shumica e humbjes së peshës në muaj përdorni pije mund të humbasin 7-12 kg shtesë.

Në internet ju mund të gjeni shumë komente pozitive për përdorimin e kërpudha qumësht hollim:

Marina, 34:

"Kjo ndërtesë kam sjellë një mik i cili me të për një kohë të shkurtër ishte në gjendje për të hequr qafe ekstra 10 kilogram. Që problemin e mbipeshës dhe të shqetësuar për mua, kam vendosur që të përpiqen për të humbur peshë duke përdorur këtë kërpudha kineze. Pa skemë të përshkruar në udhëzimet. Kur kërpudhat u rrit, ajo filloi të pijë një litër në ditë. Kështu, për një muaj kam marrë për të humbur rreth 7 kg. Megjithatë, unë nuk ulem në një dietë dhe jo të përfshirë në sport. Vetëm kënaqur me këtë të holla dhe të gjitha këshillojë e tij. "

Margarita, 25 vjeç:

"Unë nuk do ta mohojnë se kërpudha Thai është një mjet i shkëlqyer që mund të luftuar trashje. Unë pi atë në skemën e përcaktuar në udhëzimet dhe të bëjë të agjëruar ditë kefir një herë në javë. Brenda dy javësh kam vënë re se pesha ime filloi të bjerë. Gjatë kësaj kohe, kam humbur 4 kg. I vini re se ju nuk mund të pini kos përpara se të hahet, pasi ajo do të kontribuojë për të fituar peshë. Ju duhet të ndiqni udhëzimet saktësisht. "

Yana, 21:

"Rastësisht erdhi nëpër një artikull në kërpudha tibetiane në internet dhe vendosi të provoni. Edhe pse trashje nuk është kurrë vuajtur, por të kërkuar për të hequr qafe të 2-3 kg, të duken edhe më të mirë. Një javë më vonë kam arritur rezultatin e dëshiruar. "