Meditim për humbje peshe


Si të meditoni për humbje peshe, këshilla

Shumë e dinë se materialit mendimet. Kjo është arsyeja pse meditim për humbje peshe është konsideruar të jetë një mjet efektiv për të luftuar trashje, sidomos nëse personi e ka zakon të nopem apo dembel.

Çfarë është Meditim hollim ^


Meditimi është një praktikë e dobishme shpirtërore, e cila është në relaksim të thellë. Për fat të keq, disa njerëz i referohen meditim, si një mënyrë për të humbur peshë mosbesim, nuk e kuptuar se si të tepërt në peshë mund të digjen.

Mund ta zotëruar teknikën e meditimit

Sigurisht, ajo mund të kapë çdo person. Nëpërmjet relaksim djegur mbipeshë dhe është si stresi emocional dhe psikologjik. Për të arritur një rezultat të mirë, për të përballuar me probleme të veçanta, duke përfshirë trashje, është e nevojshme që të besojnë në materialitetin e mendimit.

Duhet të theksohet se meditimi jo vetëm që promovon humbje peshe, por gjithashtu ka një ndikim pozitiv në shëndetin e të gjithë trupit:

 • përmirëson qarkullimin e gjakut;
 • forcon nervor, frymëmarrjes dhe kardio - vaskulare sistemit;
 • heq stresin dhe tensionin;
 • heq depresioni;
 • përmirësimin e kujtesës;
 • forcon sistemin imunitar;
 • normalizes metabolizmin.

Si pasojë, relaksim total është mjeti kryesor që trupi përshtat për ndryshime pozitive. Humbje peshe efektive duhet jo vetëm të meditoni, por edhe i kushtoj vëmendje të aktivitetit fizik dhe ushqimin e duhur.

Për të hequr qafe peshë të tepërt, ju duhet të gjejnë një teknikë të përshtatshme meditim. Duke praktikuar ndonjë nga teknikat, e konsiderojnë si më poshtë:

 • vetëm meditoni në një dhomë të qetë dhe të vetmuar ventiluar më parë;
 • mbajnë orë 2 orë pasi të hahet;
 • mos pirja e duhanit dhe nuk pi alkool para pushtimit;
 • veshin për trajnim vetëm veshje të rehatshme që nuk e mbani të shtypur lëvizjet;
 • kryejnë meditim të paktën dy herë në javë, edhe pse ajo është e këshillueshme që të meditoni çdo ditë;
 • në qoftë se nuk ka dëshirë që të meditoni, nuk fuqi veten për të bërë atë.

Meditim për humbje peshe: teknikë popullor, përshkrim ^

Meditim për humbje peshe: relaksim total dhe falja

Meditim hollim Përsosmëri

Për të kryer këtë teknikë ju nevojitet:

 • të pushojnë, shtrihem, të mbyllë sytë tuaj dhe të tërheqë krahët përgjatë trupit me pëllëmbët lart;
 • frymë thellë nëpër hundë tuaj dhe nxjerr përmes gojës;
 • pastruar kokën tuaj e mendimeve negative, të përqëndrohet në frymëmarrje;
 • të ndjehen të ngrohjes ka mbuluar këmbët e para, pastaj gradualisht i afrohet kokën;
 • imagjinoni se ngrohjes kalon nëpër trup dhe plotësisht të djegur dhjamin.

Meditim për të humbur peshë me metodën e N. Pravdynoy

N. Teknologji Pravdynoy është mjaft efektive. Sipas punën e saj, ushqimi duhet të merren si dhuratë të lartë, jo një mjet të thjeshtë për të ndihmuar të kënaqë urinë tuaj ose të vrarë kohën. Realizimin e kësaj, njerëzit fillojnë të hanë në sasi të vogla.

Meditimi është si vijon:

 • Ju duhet të fshij shuplakat kundër njëri-tjetrit dhe të përqëndrohen.
 • Pyetni pëllëmbë mbi pjatë dhe të imagjinojmë se energjia transmetuar atyre ushqimin.
 • Në përdorimin e çdo pjesë të ushqimit që ju duhet të paraqesë atë shkëlqim të lehtë. Është e këshillueshme që të hani ngadalë dhe shijoj çdo pickim.
 • Të jetë i sigurt për të falënderuar Perëndinë për mundësinë për të ngrënë.

Frymarrja e meditim për humbje peshe (Vipassana)

Kjo teknikë meditimi është ideale për njerëzit të cilët përdoren për të nopem në darkë, ëmbëlsirat lehtësimin e tensionit dhe për të marrë emocione pozitive me anë të hahet.

Vipassana është e rekomanduar për të kryer në mbrëmje. Duhet të meditoni në një mjedis të qetë, pra në një dhomë, ku askush nuk do të shqetësojë të paktën 20 minuta. Ju mund të shkoni në të vetëm, dhe mund të jetë me njerëz të tjerë të cilët gjithashtu kanë tendencë për të humbur peshë në këtë mënyrë. Kushti kryesor - mungesa e rehati dhe stimujve.

Teknika e Vipassana është:

 • Duhet të veshin rroba të rehatshme dhe të ulen në një karrige, duke mbajtur drejt prapa. Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e shpinë, trashje apo fillestar, ju mund të shtrihen në shpinë.
 • Pastaj ju filloni për të marrë frymë gjatë frymëzim për të fryj në stomak, dhe kur exhaling - për të prodhuar ajrit.
 • Është e rëndësishme që të mendojnë vetëm se si trupi është i mbushur me ajër të freskët dhe të pastër që është lënë trupin gjatë kalimit, e merr me vete të gjitha të panevojshme.
 • Të jetë i sigurt për të lënë gjithçka që nuk kanë të bëjnë me mendimet e frymëmarrjes dhe të përqëndrohen vetëm në mbytje dhe tym.

Metodë meditimi hollim Faleeva

Teknologji Faleeva peshë humbur përsosur, të cilat ndjekin idenë se ata nuk kanë dëshirë të ushtrojnë, por shtrihen në shtrat.

Kjo metodë e relaksimit është e dëshirueshme për të mbajtur kur trupi warms up gjatë kardiotrenirovky. Në mënyrë aktive lëvizin, ju duhet të imagjinojmë se dritat yndyrë trupit, ngrohje, dhe pastaj djegur plotësisht.

Gjatë orëve në vend të mendimeve të përtacisë duhet të parashikoj djegur yndyrë. Shumë njerëz thonë se kjo metodë i motivon ata.

Meditim - Vizualizimi hollim

Për të përdorur këtë teknikë ju duhet të merrni foto aktuale në kohën e "trupit të hollë" apo një lloj modeli foto me shifrat përkatëse. Në detaje foto duhet të marrin parasysh, pastaj shtrihem në dysheme dhe relaksohuni.

 • Duke qenë në një pozicion të shtrirë në shpinë, ju imagjinoni që të gjithë dhjamin është ngadalë por me siguri të shpërndajë dhe trupi të bëhet plotësisht i përsosur.
 • Ajo gjithashtu duhet të prezantoj veprime që ju mund të kryejnë tashmë trupin e hollë, të tilla si running ose vallëzim.

Meditim Dinamik për humbje peshe

Një mësim merr më pak se 20 minuta. Ju duhet të keni një orë me zile në mënyrë që ranë çdo pesë minuta.

 • Pesë minuta e parë: ju merrni mat dhe shtrirje, duke imagjinuar se shpinë është me ngjyra të ndezura bërthamë, e cila është e mbushur me energji me çdo frymëmarrje. Kjo sjellje duhet të jetë i drejtë, dhe muskujt relaksuar.
 • Pas alarmit të parë duhet të zgjasë duart lart, pastaj nxjerr ngadalë ulur ato, përkulem dy gjunjët dhe ngadalë përkulem. Gjatë ngjitjes duhet të bëjë një frymëmarrje të thellë dhe ndjenja tonin në trup të ngrihen përsëri.
 • Pjesa e mbetur 10 minuta vetëm duhet të shtriheni dhe relaksoheni, duke u fokusuar vetëm në frymëmarrje.

Meditim hollim në një "Aerosheyp» (Airoshape)

Zhvilluesi i kësaj teknike Krupoderova Olga beson se humbje peshe efektive pas ushtrimit duhet të pushojnë trupin dhe të qartë mendjen. Ju duhet të ulen të qetë në mat, marr frymë me qetësi, alternuar tensionuar dhe relaksohuni muskujt, ndjeu një ngrohtësi të këndshme të trupit.

Është e nevojshme që të imagjinohet se trupi është dritë dhe në fluturim.

 • Ju duhet të imagjinojmë se ka një re në qiell dhe një shi i bukur pak, pas një kohë dielli del përsëri, dhe pika lundrues nën diell me një shpinës të mbushur me gurë që lehtë hedh.
 • Ndjenja lehtësi, ju mund të bëni një frymë thellë dhe ia hapi sytë.

Falja Meditim hollim

Shumë shpesh njerëzit, sidomos gratë, të akuzuar veten se fituar peshë të tepërt. Në këtë rast, pajisjet e nevojshme për falje:

 • Ajo duhet të jetë të rehatshme për t'u ulur dhe relaksohuni.
 • Pak minuta vetëm duhet të marrë frymë thellë dhe të mos mendojnë për asgjë.
 • Pas relaksimit të plotë duhet të prezantoj veten time fëmijë të lumtur që sipas definicionit nuk mund të jetë çdo gjë për të fajësuar.
 • Është e rëndësishme për të pranuar veten, për të kuptuar se fëmija që është brenda, i denjë për mirëkuptim dhe dashuri.
 • Për të përfunduar mësimet që ju duhet për të plotësisht të çlodhur.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të motivuar veten për humbje peshe, nutritionists dhe psikologët këshilla për humbjen e peshës.

Shqyrton dhe histori të vërteta në lidhje me humbje peshe përmes meditimit ^

Relaksim të plotë dhe meditim përdorur në mënyrë efektive në kombinim me aplikacionet e tjera që ndihmojnë në uljen e peshës. Efektiviteti i meditimit për humbje peshe tregon masën e komente pozitive. Këtu janë disa rezultate të lexuesve tanë të rregullt:

Karina, 26 vjeç:

"Unë bëj joga për disa vjet. Kjo është arsyeja pse unë besoj se meditimi shumë afër në shpirt. Për të përdorur një metodë humbje peshe Pravdynoy. Me atë kam mësuar të përqëndrohemi dhe trajtuar ushqimin më seriozisht. Pas një muaji të këtij meditimi mund të humbni peshë duke 2 kg. "

Anastasia, 30 vjet:

"Ka qenë 3 muaj unë jam duke u përpjekur për të humbur peshë dhe të shkoni në palestër. Për fat të keq, muaji i parë i klasave nuk ka sjellë rezultate. Unë nuk e bëjnë shumë dhe të kërkuar për të marrë pjesë në trajnim. Megjithatë, duke studiuar teknikën Faleeva, fillova të shpejtë të humbur peshë. Ndoshta gjëja vizualizimi. Së bashku me klasa dhe meditimin kam rishikuar pikëpamjet e tij për ushqim. Rezultati im në 2 muaj -. Minus 6 kg "

Elizabeth, 33 vjeç:

"Në lidhje me një sërë kg shtesë pas lindjes unë gjithmonë mendonin fajtor për të. Metodologjia "Falja" më ndihmoi të kuptoj se kritika në dietë nuk do të të ndihmojë. Kam falur veten dhe filloi për të humbur peshë, luajnë sport, ushqyer siç duhet, vizitoi pishinë dy herë në javë dhe usamitnyuvalasya në dhomë dhe të imagjinuar fëmijën. Një shenjë muaj në peshore filloi të bjerë, dhe gjendja emocionale përmirësuar në masë të madhe. Unë rekomandoj këtë për të gjithë mënyrën e relaksimit të thellë. "

Meditim hollim përkryerje: video, të dëgjoni internet ^