Workouts kardio për humbje peshe


Workouts kardio për humbje peshe, djegur dhjamin në zonat e problemit

Ushtrime kardio për humbje peshe - një mënyrë e madhe për të reduktuar jo vetëm në mënyrë efektive në peshë, por edhe për të përmirësuar trupin si një e tërë.

Aerobic (kardio) ngarkesa e mirë për shkak të diversitetit të madh të njerëzve mund të zgjidhni llojin më të përshtatshëm të aktivitetit fizik.

Parimi i ushtrimit kardio për humbje peshe ^


Ngarkesa kardio nuk janë grup shumë të komplikuara të ushtrimeve që duhet të marrë një kohë të gjatë. Stresi i tillë mund të përshpejtojë rrahjet e zemrës (HR) pothuajse dyfishuar.

Për të llogaritur rritjen maksimale në normën e zemrës, ju duhet të përdorni formulën e thjeshtë:

220 - mosha = norma e lejuar e zemrës.

Ka shumë lloje të workouts kardio. Shumica e tyre:

 • Running. Angazhohen në drejtimin është e lehtë. Për këtë nuk ka nevojë për të shpenzuar kohë dhe para për palestër të mjaftueshme për të veshin rroba të rehatshme, këpucë, të shkojnë jashtë dhe të drejtuar. Është e këshillueshme për të drejtuar rregullisht, por të rrisë ngarkesën gradualisht në mënyrë që të mos dëmtojnë trupin. Është e rekomanduar për të kandiduar në mëngjes tri herë në javë.
 • Cycling. Filloni në sferat nge dhe të këndshme me biçikletë, rritur gradualisht ngarkesën. Përmirësuar biçikletë koordinues, të trajnuar pothuajse të gjitha grupet e muskujve, të promovojë zhdukjen e celulitit.
 • Swimming.
 • Shkuarja në Orbitreks. Orbitrek - një trajner i madh për ushtrime kardio për të humbur peshë në shtëpi. Përshtatshme Ai madje njerëz që kanë probleme me shpinë. Avantazhi i kësaj imitues është se përmes programeve të pavarur mund të rregullojë ngarkesën dhe duke bërë për argëtim, të humbasin peshë në mënyrë efektive. Një orë e këtij ushtrimi djeg rreth 500 kalori.
 • Jumping litar. Kjo thjeshtë dhe të lira pajisje sportive lehtë mund të konkurrojnë me struktura moderne. Trajnimi orë ju lejon të djeg rreth 750 kkal në një frekuencë prej 120 hedhje për minutë.
 • Gjimnastikë. Gjimnastikë aktive të ndihmojë djeg 350-400 kalori në orë.

Ndërrimin e kardio dhe trajnimit forcë për humbje peshe ndihmon në mënyrë të konsiderueshme për të përmirësuar rezultatin. Ushtrim aerobic ndihmon djegur dhjamin në fushat me probleme, dhe fuqia - ndërtimin e muskujve. Kështu, njerëzit nuk do të vetëm të humbur peshë, por shifër rregulluar. 5 minuta para trajnimit peshë dhe 20 minuta pasi ajo duhet të jepet ushtrim kardio.

Pavarësisht efikasitet të lartë, ushtrim kardio për humbje peshe në shtëpi janë disa contraindications:

 • hipertension;
 • goditje apo sulm në zemër;
 • sëmundjet e gjurit;
 • disponueshmërinë hernie intervertebral;
 • obeziteti, astma, venat variçe.

Cardio për humbje peshe: rregullat e ushtrimeve, teknikë, contraindications ^

Ushtrime kardio për humbjen e peshës: Rregullat e

Para çdo stërvitje kardio është e këshillueshme që të konsultoheni me një specialist, në mënyrë që mos të shkaktojë lëndim.

Ushtrim efektiv kardio për humbje peshe kanë karakteristikat dhe avantazhet e tyre:

 • të rrisë fuqinë fizike dhe durimin;
 • rritur kapacitetin e mushkërive;
 • eliminimin e toksinave dhe substancave të tjera të dëmshme;
 • të bëjë trupi fleksibël;
 • presionin e gjakut dhe nivelin e kolesterolit të ulët;
 • në mënyrë efektive të djegur yndyrë.

Ushtrime kardio për të humbur peshë vajzat

Nëse një vajzë dëshiron të humbur peshë me trajnimin kardio, ajo duhet të lexoni rregulla të thjeshta:

 • Frekuenca optimale dhe klasat - 3-4 seanca në javë për 40 minuta.
 • Kur trupi përshtatet ndaj stresit, kohën dhe intensitetin e ushtrimit duhet të rritet gradualisht.
 • Kryen ushtrim kardio në çdo kohë të ditës: në mëngjes, në pasdite ose mbrëmje.
 • Ne kemi nevojë për të kontrolluar normën e zemrës.

Ushqyerit - një kusht i rëndësishëm për humbje peshe efektive. Pas trajnimit, ju mund të hani ushqime të lehta një proteina, të tilla si një copë gjoks pule. Para trajnimit ju mund të hani një banane apo një qull vogël pjesë për ta plotësuar. Mëngjes ushtrim kardio që ju duhet për të kryer në një stomak bosh, ju mund të ketë mëngjes vetëm pas 30 minutash.

Rrobat duhet të jenë të rehatshme, nuk pengojnë lëvizjet. Përparësi duhet t'i jepet prodhuara në mënyrë natyrale. Për vrapim, vallëzim apo gjimnastikë duhet të zgjidhni këpucë të drejtë me të trasha elastik vetëm dhe të mirë fiksimit kyçin e këmbës.

Running kardio për humbje peshe

Running është më e lehtë dhe më të popullarizuara në kryerjen e ushtrimit kardio. Për të djegur yndyrë, ndërsa drejtimin rekomandohet goditje e lehtë në vend ose përdorin running interval. Numri optimal i orëve në javë - 3.

Gjatë këtij ushtrimi kardio nuk duhet të harrojmë për frymë. Breathe ndërsa drejtimin shteg stomak. Frymëmarrja duhet të jetë i thellë dhe i rrallë, por në qoftë se ajo shkon në rrugë të gabuar, ju keni nevojë për të kandiduar të ngadalshme. Thith për të bërë hundë, dhe nxjerr - gojën.

Vrapim përdor pothuajse të gjitha grupet e muskujve, por ajo zvogëlon ngarkesën në nyje. Për të arritur rezultate pozitive, shkund duhet të drejtë:

 • këmbë duhet të vendoset në thembra, dhe pastaj migrojnë në këmbët;
 • drejtimin e shpejtësisë të jetë pak më shumë se sa në këmbë të shpejtë;
 • është e dëshirueshme që hapat ishin të shkurtër;
 • Duart duhet të bëj në bërryla dhe për të mbajtur drejt trupit.

Këmbët kardio hollim

Për të humbur peshë këmbët, përdorni një të thjeshtë pajisje sportive - litar. Litar kërcejnë kërkohet çdo ditë të paktën gjysmë ore.

Ushtrimet me litar lehtë mund të diversifikuar. Ju mund të kërcejnë mbi dy këmbët e para, pastaj tjetri. Në skipping moderne kundërvihet litar kanë ndërtuar hedhje dhe kalorive. Është e dëshirueshme për të bërë 4-5 ditë qasjet për 5 minuta. Muaji ushtrimi i rregullt mund të shpëtoj prej 5 kg.

Hollim Cardio Belly

Kardio më efektive që ndihmon djegur dhjamin në bark - kardio intervali. Hollim Belly përsosur pas llojeve të aktivitetit fizik: ecje të shpejtë, vrapim me gjunjë të lartë heqjen përpara, hoops rradhës, duke kërcyer litar, etj

Për të arritur rezultatin e dëshiruar, të bëjë një 5-minuta të ngrohtë-up, atëherë ju mund alternative, të tilla si vraponte për sport dhe duke kërcyer litar (4 minuta për drejtimin, duke kërcyer 1 minutë). Kohëzgjatja e përgjithshme të stërvitje kardio duhet të jetë 30 minuta.

Ushtrime kardio për kofshët hollim

Për djegien e yndyrë në ijet Cycling aftë, vraponte për sport dhe madje edhe drejtimin deri në shkallët.

Biking nganjëherë mund të provokojë jo humbje peshe, rritjen e muskujve dhe përmes rezistencës së madhe të pedals. Për të reduktuar hip rekomanduar për të ngasin një shpejtësi të ulët me një rezistencë të mesatare ose të ulët të pedals.

Ne ju rekomandojmë të lexoni squats artikull për humbje peshe.

Workouts kardio për humbje peshe: Shqyrton dhe mjekët hollë rezultatet ^

Rezultatet e humbje peshe kardiotrenuvannyamy do të varet nga lloji i ngarkesës dhe intensitetin e saj. Catching rregullisht për një muaj ju mund të merrni shpëtoj prej 3-6 kg peshë të tepërt.

Në internet ju mund të gjeni shumë furi komente rreth humbjes së peshës duke përdorur kardio, kjo është ajo që lexuesit tanë të rregullt shkroi:

Elizabeth, 23:

"Për të hequr qafe nga pesë kg shtesë, fillova të kandiduar. Bëj këtë në mëngjes. Vraponte për sport preferuar. Rezultati ime për muajin e trajnimit kardio -. 4 kg humbje peshe "

Natalia, 32:

"Personalisht, unë humb ndihmë peshë litar kërcejnë lehtë. Angazhuar Unë vetëm 5 minuta 4 herë në ditë, ndërsa duke u përpjekur për të ngrënë të drejtë, të lëvizin më shumë dhe të ecin në ajër të pastër. Një rezultat pozitiv nuk do të marrë kohë - minus 3 kg në 2 javë ".

Milano, 27 vjeç:

"Për një vit biçikletë tim është një mjet i transportit për humbje peshe efektive. Çiklizmit Nëpërmjet kofshët e mia dhe mollaqe ishin zgjuar dhe tërheqës. Unë rekomandoj këtë lloj ngarkesës kardio. "