Callanetics për humbje peshe


Pilates për humbje peshe apo callanetics: recensione hollë

Callanetics për humbje peshe është larg nga një nga metodat më të popullarizuara për humbje peshe.

Kjo ju lejon për të humbur peshë pa shterur workouts, dhe kjo tërheq gjysmën e drejtë të njerëzimit.

Esenca klasa hollim kallanetykoy ^


Callanetics është një sistem i ushtrimeve statike synojnë shtrihen muskujt thella. Në ushtrimet kryesore janë asanas yoga.

Teknikat Author - Amerikane Callan Pinkney (Callan Pinckney). Duke pasur probleme serioze me shpinë, Callan nuk mund të ngarkesës atë shumë, sepse zhvilluar këtë program i butë, por shumë të efektshme. Me metodën e vet, ajo jo vetëm që solli trupin e tij në formë, por humbi sëmundjet e shtyllës kurrizore.

Efikasiteti Callanetics për humbje peshe është e pamohueshme. Vetëm një orë e ushtrimit është e krahasueshme me formimin e shtatë orë ose 24 orë gjimnastikë. Me ushtrimin e rregullt ju mund të arrijë rezultatet e mëposhtme:

 • rinovimin e trupit;
 • të përshpejtojë metabolizmin;
 • përfshijnë në punë pothuajse të gjithë muskujt;
 • për të korrigjuar sjellje të keqe dhe për të parandaluar zhvillimin e osteoarthritis;
 • të përmirësojë fleksibilitetin e nyjeve;
 • të mësojnë për të kontrolluar trupin e tij.

Pesha humbje duke përdorur callanetics është shkak për të kryer 29 ushtrime për të përmirësuar të gjitha pjesët e trupit: kofshët dhe mollaqe, abs dhe mbrapa, armëve dhe supet. Gjimnastikës paraqet kryesisht të pakëndshme dhe e pazakontë. Gjatë stresit të zgjatur në disa muskuj rrit nivelin e metabolizmit të tyre. Si rezultat, nuk ka muskujve, por sasia e yndyrës është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme, dhe muskujt bëhen më të fortë.

Parimet themelore të ushtrimit janë:

 • Është e rekomanduar që të angazhohen në palestër me një instruktor i kualifikuar palestër. Megjithatë, ju mund të bleni CD "mësimet Callanetics për humbje peshe: Përshkrimi Video ushtrime" dhe të kryejë trajnimin në shtëpi.
 • Është e këshillueshme që të angazhohen tre herë në javë. Kohëzgjatja e trajnimit - të paktën një orë.
 • Mos bëni ndonjë lëvizje të papritur gjatë ushtrimit. Çdo ushtrim - vyshket në një pozicion të caktuar për 1-2 minuta. Kjo muskujve duhet të jetë i ngushtë.

Callanetics avantazh i madh mbi llojet e tjera të aktivitetit fizik është se ushtrimi mund të shërbejë njerëzit që vuajnë nga obeziteti dhe sëmundjet e joints, shpinë, shtatzënë.

Disa gra që janë në kërkim për metodë efektive humbje peshe, pyetje të shqetësuar: "callanetics ose Pilates: Çfarë është më e mirë për humbje peshe?".

Në fakt dhe callanetics dhe Pilates përshtatshme për njerëzit të cilët për shkak të shëndetit arsye nuk mund të angazhohen në sport aktiv. Dallimi kryesor në mes këtyre metodave është se ushtrimet Pilates janë të bazuara në tranzicionit të qetë nga një sjellje në një tjetër, dhe callanetics - fokusuar në statike dhe e vështirë.

Pavarësisht nga përfitimet e mëdha që klasa kallanetykoy në trup, disa njerëz janë të kundërindikuar. Rrjedhimisht, sjellja e trajnimit nuk rekomandohet në rastet e mëposhtme:

 • pas kryerjes së operacionit;
 • në prani të problemeve shikimit;
 • ne rastin e sëmundjeve astmatik;
 • venat me variçe;
 • në prani të hemorroide.

Mësimet Callanetics për humbje peshe: Përshkrim Video ushtrime ^

Callanetics: ushtrime për fushat me probleme humbje peshe

Ka shumë metoda dhe sisteme për zonat callanetics problemit. Më popullore dhe efektive janë paraqitur më poshtë.

Callanetics Tatiana Rohatyn

Tatiana pirun në mësimet e tyre bazohet në performancën e paraqet statike dhe shtrihen. Një mësim nga pirun të marrë rreth një orë. Vetëm para pushtimit duhet të bëjnë të ngrohtë deri dhe pastaj ju mund të filloni ushtrime të veçanta.

Kur klasa janë shfrytëzuar edhe ato grupet e muskujve, ekzistenca e të cilëve nuk mund edhe të dyshuar. Mësimet callanetics mund të shkarkohen në internet ose të blerë DVD-drive.

Callanetics Catherine Rykov

Catherine Rykov nisi callanetics veta kurs video në të cilat baza është ushtrimi Callan Pinkney. Rykov thotë se angazhohet mjaftueshme 2-3 herë në javë për një orë për të arritur rezultatin e dëshiruar dhe për të sjellë trupin në formë.

Në mësimet e tij Rykov qartë shpjegon se si duhet të kombinohet me ushtrime të frymëmarrjes.

Callanetics me Inga Dubodelovoy

Gjimnastikës Inga Dubodelovoy merr shpëtoj kg shtesë, të eliminuar dyspnea, përmirësimin e qarkullimit, normalizimin e tensionit të gjakut.

Callanetics me Inga Dubodelovoy mësuar gjysmën e drejtë të njerëzimit për të kontrolluar trupin tuaj. Me instruktor arritshme shpjegim, klasa të zhvillohet nga humor të madh, pa pushim dhe overvoltage.

Callanetics stomak hollim

Varg efektiv i hollim barkut përbëhet nga ushtrimet e mëposhtme:

 • Ju duhet të shtrihen në dysheme, kërrusem tuaj gjunjë. Palme duhet të arrijë në mes gjunjët, heqjen e rrip sup. Në këtë pozicion duhet të zgjatem për një moment, pastaj ngadalë të kthehet në pozicionin e fillimit.
 • Shtrirë në shpinë, ngre këmbën e djathtë pingul në dysheme dhe u largua pak për të rritur në dysheme. Këmbët duhet të jenë të qetë dhe çorape të shtrirë. Nevoja për të qenë në këtë pozicion, shkëput blades nga dysheme dhe tërhoqi duart e tij kthehet në një minutë. Përsëriteni për këmbën tjetër.
 • Për këtë ushtrim ju duhet të shtrihen në anën tuaj, përkulem gjunjët dhe pak të rritur të tyre në dysheme. Tjetra, zgjas duart në këmbë për 60 sekonda. Përsëriteni të njëjtën gjë si shtrirë në anën tjetër.

Callanetics kofshët hollim dhe mollaqe

 • Ju duhet të ulen në dysheme dhe të shpërndajë këmbët nivelit palët. Këmbën e djathtë duhet të bëj dhe shtrirje të dyja duart në të majtë. Mbajeni pozicionin për një minutë, pastaj të përsëritur të njëjtën gjë për këmbën tjetër.
 • Ajo duhet të shtrihen në dysheme, kërrusem tuaj gjunjë dhe ndajini në gjerësi shpatullave. Së pari, të heqë këmbën e djathtë dhe hedhin atë në të majtë. Koka duhet të duket e drejtë. Ju duhet të përsëris këtë ushtrim ngadalë, të alternuara me këmbët.

Callanetics ushtrime për humbje peshe fillestar

Njerëzit të cilët nuk kanë angazhuar më parë kallanetykoy disa stërvitje mund të duket shumë e komplikuar. Për këtë arsye, për fillestar zhvilluar një paketë të veçantë:

 • Ju duhet të qëndrojë deri të drejtë, shpjegoj shpinën dhe këmbët një vend të vogël. Ngadalë bending gjunjët, ju sjellë armëve tuaj përpara dhe të qëndrojnë për një minutë. Pastaj duart duhet të jenë të përkthyera prapa dhe kokë dhe qafë për të sjellë përpara. Qëndro në pozicion për 60 sekonda. Numri i repetitions - 5.
 • Stand up drejtë dhe tërheq dorën tënde të djathtë lart. Në këtë rast, dora e djathtë duhet të arrijnë në tavan, dhe e la në dysheme, duke mbajtur pozicionin për 60 sekonda. Bëni 10 repetitions.
 • Ju duhet të shtrihen në shpinë dhe të rritur dy këmbët pingul në dysheme. Ne duhet të përpiqemi për të rritur supet dhe armëve dhe të mbështetur paraqesin për 20 sekonda. Përsëriteni 20 herë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin hula hoops e për hollim.

Shqyrton dhe histori të vërteta në lidhje me humbje peshe duke callanetics ^

Rezultatet e humbje peshe kallanetykoy do të jetë i dukshëm pas një muaji e ushtrimit të rregullt. Gjatë kësaj kohe, ju mund të shpëtoj nga 4-6 kg peshë të tepërt. Përveç kësaj, trupi bëhet muskujt tendosur dhe elastike. Për të shpejtuar procesin e humbjes së peshës, ju keni nevojë për të kombinuar stërvitje dhe ushqimin e duhur.

Në internet ju mund të gjeni vetëm komente pozitive për humbje peshe duke përdorur callanetics. Këtu janë disa komente të lexuesve tanë të rregullt:

Xenia, 32:

"Nga të rinjtë unë vuajnë nga dhimbje prapa, kështu që unë nuk mund të përballojë që të angazhohen në sport aktiv. Rreth gjashtë muaj më parë unë pashë shpalljen e klasave Callanetics. I vendosur për të provoni. Unë jam i angazhuar për gjashtë muaj. Në 10 kg humbje peshe, unë kam qenë shumë të përgjegjshëm dhe të qëndrueshëm. Unë rekomandoj këtë metodë e humbjes së peshës.

Marina, 24:

"Unë jam i angazhuar në programin" gjimnastikë me Tatiana Rohatyn. " Ushtrimi i parë dukej mua e vështirë, por unë nuk heqin dorë, të mbajtur duke u përpjekur deri në llogarinë e fundit. Brenda dy javësh kam vënë re se trupi im është bërë më i sofistikuar, u zhduk shtresë yndyrore dhe muskujt shtrënguar. The "gjimnastikë" - një dhuratë nga perëndia e vërtetë për mua! "

Catherine, 49 vjet:

"Edhe pse unë e konsideroj veten të rinj, por ende të marrë pjesë në klasa gjimnastikë në vajzat e reja nuk mund. Mësoni rreth callanetics, kam vendosur për të marrë pjesë në një mësim gjyq. I vini re se ushtrimet janë të përshtatshme për vajzat e reja dhe gratë e moshës time. Pas mësimit të parë ndjeu më të rinj se 15 vjet. "