Si për të shpejtuar metabolizmin e metabolizmit


Si për të shpejtuar metabolizmin, këshilla.

Ekspertët besojnë se metabolizmi normale është një garanci e një figurë tërheqëse.

Në mënyrë efektive për të shpejtuar metabolizmin në trup, të përdorin një varietet të teknikave, duke filluar nga ndryshimet në dietë dhe përdorimin e mjeteve që përshpejton metabolizmin, dhe duke përfunduar me aktivitet fizik.

Çfarë është metabolizmi (metabolizmi), roli i saj në trup ^


Metabolizmi ose metabolizmi - një grup i proceseve metabolike me të cilën trupi mund të rritet dhe të funksionojnë siç duhet.

Metabolike Rate - shkalla në të cilën ju produktet e lidhura ose aktivitetet kthehet ose yndyrë, apo energji.

Roli i metabolizmit në humbje peshe është shumë e lartë. Për shembull, me metabolizmin e ngadaltë, shpejtësia e proceseve që ndodhin në trupin e ul. Kështu, rrjedha e proceseve të energjisë pothuajse nuk konsumohet. Në qoftë se në këtë situatë dietë e njeriut është edhe kalori të lartë, është e qartë se masa e trupit të tij do të rritet me shpejtësi.

Me metabolizmin e shpejtë të proteinave, yndyrna dhe karbohidratet janë konvertuar në energji të shpejtë. Për shembull, ushqim marra nga trupi menjëherë fillon të tretem, reagon kaluar dhe jo grumbulluar në formën e yndyrës. Hipermetaboliki mund të marrë në një dietë ushqim dhe të mos shqetësohen për pamjen e të qënit mbipeshë. Metabolizmi përshpejtuar zakonisht shihet në të seksit të fortë.

Përveç kësaj, shkalla metabolike varet nga shumë faktorë, duke përfshirë:

 • Mosha. Me moshë, trupi i gruas ul nivelet e estrogjenit, e cila rezulton në një rënie në normën e metabolizmit dhe ndoshta shtim në peshë.
 • Shkalla e metabolizmit gjithashtu mund të ndikojë në trashëgim dhe kushtetutën e trupit.
 • Shumë varet nga seksi, si kryesisht një metabolike problemi prek gratë.
 • Efekti pozitiv në metabolizmin e hormoneve tiroide të sigurojë, në qoftë se organi i mjaftueshëm.
 • Shkalla e metabolizmit mund të ndikojnë në praninë e ndonjë sëmundje.

Ndërsa humbje peshe nuk mund të ndjekin rregull, e cila është vetëm në reduktimin e ndjeshëm futje me kalori. Kjo mund të shkaktojë çrregullime metabolike. Kur keni krijuar një deficit kalori mund të ketë asnjë efekt hollim, dhe rezultati kundërta në një rënie në normën e metabolizmit. Rivendosur metabolizmin pasi kjo do të jetë e vështirë.

Prandaj të përshpejtojë metabolizmin për të humbur peshë duhet të ushtrojnë të arsyeshme. Ky artikull do të paraqesë rregullat bazë që do të ndihmojë të arritur rezultatin e dëshiruar dhe në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë metabolizmin e trupit.

Si për të shpejtuar metabolizmin për humbje peshe: 10 mënyra ^

Si për të shpejtuar metabolizmin: këshilla dhe receta.

Rritja e aktivitetit fizik - një garanci e harmonisë

Shumë gra të humbur peshë kalori të reduktuara vetëm një ditë, nuk e kuptuar se aktiviteti fizik mund të promovuar humbje peshe më të shpejtë. Djegia yndyrë nuk është vetëm gjatë trajnimit, por brenda një orë pas përfundimit të saj.

Zgjidhni llojin e aktivitetit fizik varet nga preferencat e në rritje të hollë. Kjo mund të jetë në këmbë, vrapim, not, çiklizëm, vallëzimi apo gjimnastikë, etj Mundësisht, natyrisht, të kryer trajnime të rregullta për të ndërtuar forcën e muskujve dhe për të zvogëluar yndyrë.

Kalorive Djegia mund të bëhet edhe pa kryer ushtrime të veçanta: për të ndaluar përdorimin e ashensor dhe ecin shpesh ecin në ajër të pastër. Duhet të theksohet se metabolizmi është kryer me oksigjen, kështu që ata kanë nevojë për të njom trupin për të arritur rezultatin e dëshiruar.

Ushtrim mbrëmje duhet gjithashtu të mbahet, si ata të parandaluar uljen e normës metabolike në fund të ditës. Nëse keni kryer ushtrimet në mbrëmje, pastaj të vazhdojë djegur kalori edhe duke fjetur.

Masazh - një mënyrë e madhe për të humbur peshë dhe të përshpejtojë metabolizmin

Masazh është një veprim forcë në të cilën përmirëson qarkullimin, rrjedhjen limfatike ndodh dhe kështu përshpejton metabolizmin.

Saunë

Enhanced aktivitetin e qelizave, përshpejtimin e proceseve metabolike, duke siguruar frymë të lirë të lëkurës jo vetëm që promovon sauna, por sauna ruse apo infra të kuqe.

Uji - zhyroszhyhatel mirë natyrore

Uji - një nga komponentët më të rëndësishme të procesit normal të metabolizmit në trupin e njeriut. Uji jo vetëm që ul oreksin, por edhe ndihmon për të shpenzuar yndyrna akumuluar. Uji - baza e jetës normale dhe kushte për funksionimin e organeve vitale.

Rrjedha e pamjaftueshme e ujit në trup mund metabolizmin në mënyrë të konsiderueshme i ngadaltë për shkak të faktit se të mëlçisë do të rifillojë furnizimin me ujë dhe jo duke punuar në djegien yndyrë.

Get mjaft gjumë

Gjatë gjumit të thellë është një restaurim dhe rinovimin e qelizave në tru, hormoni i rritjes, prania e të cilit çon në metabolizmin e shpejtë, djeg kalori dhe natyrisht, duke u shpëtoj peshë të tepërt.

Shëtitjet e rregullta dhe të gjatë

Në çdo rast të përshtatshëm për të dalë për një shëtitje. Më efektive është duke ecur në një mot me diell dhe të qartë, si rrezet e diellit kontribuon në aktivitetin njerëzor, stabilizon dhe përmirëson vetitë mbrojtëse.

Përdorimi i vajrave esenciale dhe Aromatherapy

Vaj esencial i dëllinjë, për shembull, redukton dhimbjet në muskuj, dilates enët e gjakut, përshpejton metabolizmin. Ky vaj është përdorur shpesh si një shtesë në krem ​​të ndryshme masazh.

Gjendja optimist

Ne e dimë se në situata të vështira acidet yndyrore publikuara janë shpërndarë përmes sistemit të qarkullimit të gjakut dhe të kthehet në yndyrë.

Për të arritur rezultatin e dëshiruar dhe të përshpejtojë metabolizmin, ju duhet të mësojnë për të pushuar dhe çlodhur pas një ditë e vështirë. Për shembull, ju mund të marrë një dush të nxehtë me kripë deti apo bëni yoga për të ndihmuar të pushojnë jo vetëm fizikisht, por edhe shpirtërisht.

Seksi i rregullt

Njeriu është rritur gjatë orgazmë ngopjes me oksigjen në gjak dhe të ushqyerit e indeve. Prandaj, seksi - një mënyrë e mirë për të shpejtuar metabolizmin.

Ushqim

Ushqimit - e fundit në këtë listë, por jo pika e fundit më e rëndësishme. Rregulli bazë e ushqimit për të shpejtuar metabolizmin - breakfasts të detyrueshme dhe të shëndetshme. Ushqimi për të shpejtuar metabolizmin është që të përdorin produkte natyrore që në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë metabolizmin.

Produktet që përshpejtojnë metabolizmin:

 • Uthulla e Molles, një lugë duhet të tretur në një gotë me ujë dhe pini para ngrënies;
 • ushqime që përmbajnë proteina;
 • karrota përmbajnë acid folik;
 • kafe dhe çaj jeshil;
 • fruta, sidomos limon dhe grejpfrut;
 • xhenxhefil.

Substancat që në mënyrë aktive të ndikojnë metabolizmin përfshijnë karbohidratet kombinuar me fibër, omega-3 acide yndyrore, vitamina B, acid folik, kromit dhe kalcium, jod dhe kështu me radhë. AP

Produktet që ngadalësojnë metabolizmin:

 • e ëmbël;
 • pjekje;
 • gjalpë;
 • majonezë dhe makarona;
 • alkoolit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni kokteje artikull për humbje peshe.

Rezultatet, reagime dhe këshilla të humbur peshë, si për të shpejtuar metabolizmin ^

Këtu është reagime nga lexuesit tanë, të cilët ndajnë sekretet e tyre se si ata arritën të përshpejtojë metabolizmin dhe humbin peshë:

Angelina, 25 vjet:

"Unë duhet të përshpejtojë metabolizmin këshilluar që të pini mjaft të çajit të gjelbër dhe kafe. Nëpërmjet përdorimit të këtyre dy pijeve në muaj unë kam qenë në gjendje për të hequr qafe 4 kg. "

Ksenia, 36 vjeç:

"Për mua problemi i metabolizmit të ngadaltë ishte relevante për shumë vite. Në një moment kam vendosur seriozisht për të humbur peshë. Unë përshpejtuar metabolizmin në këtë mënyrë: running në mbrëmje, mëngjesin gjithmonë e dobishme të përgatitur, pini vitamina dhe përjashtuar nga menyja e tij të gjitha produktet e dëmshme të metabolizmit ".

Daria, 29, vjet

"Të gjithë ata që dëshirojnë për të shpejtuar metabolizmin dhe humbin peshë, unë ju këshilloj të ndiqni një dietë vegjetarian, gjatë të cilit ndaloi përdorimin e mishit. Për VEGJETARIANËT rrallë kanë probleme me çrregullime metabolike. "