Si për të humbur peshë pa dëm për shëndetin


Humbja e peshës pa dëm për shëndetin

Në ditët e sotme, pasiviteti dhe dietë të lartë kalori dhe të ushqyerit problem fizik e peshë të tepërt është shumë i rëndësishëm për një numër të madh të njerëzve.

Ndonjëherë dikush arrin të nuk shërohen pas pushimeve, festave të Krishtlindjeve apo pushime familjare. Për vajzat e reja shpesh bëhen mbipeshë jo vetëm estetike, por edhe një problem psikologjik.

Për hir të humbjes së peshës dhe marrjen bel të pakta në një kohë të shkurtër ata janë të gatshëm për të ritmin veten dietat ngurtë apo edhe të refuzojë për të ngrënë, e cila është shumë e keqe për shëndetin tuaj, sepse dramatike humbje peshe - jo vetëm uljen e peshës dhe centimetra, por edhe një stres të madh të trupit.

Humbje peshe shpejtë, të dëmtojë ose të përfitojnë ^


Skoda humbje peshe shpejtë është se dietë të rreptë me kufizimin e kalori të përditshme nën 1000 kalori një kërcënim serioz për shëndetin e njeriut. Kjo është arsyeja pse popullor dietat kalori të ulët, pavarësisht shpejtësisë dhe efikasitetit të tyre, nuk mund të përsëritet shpesh.

Për shembull, pas një dietë 7-ditore japoneze trupi i një viti të plotë të rimëkëmbjes duhet me cilësi të lartë balancuar dietë, dhe të 14-ditor dietë të ulët kalori mjekët japonezë lejojë jo më herët përsëritur se 2-3 vjet.

 • Mjekët paralajmërojnë se humbje peshe sigurt është humbja e 3-5% të peshës origjinale në një muaj.
 • Nëse një person humb një muaj për rreth 20-25% të peshës, ajo e zhvilluar bagëtinë. Kur thinness tepruar ai duket i neveritshëm dhe i dobësuar, faqet, qafën, gjoks, kofshë dhe mollaqe plotësisht mungon ind dhjamor.

Dëmtimi humbje peshe shpejtë qëndron në faktin se kafshët mund të rritet me shpejtësi, kundër dëshirave të humbur peshë dhe për të arritur humbje peshe prej 40-45%. Kjo formë ekstreme e humbje peshe është quajtur lodhje dhe shumë e rrezikshme për jetën.

 • Kur lodhje ndryshime të pakthyeshme degjenerative në trup - shkelur të gjitha proceset metabolike, nuk është një dobësi, anemi, osteoporozën, imuniteti i përgjithshëm reduktuar dhe oreksi i humbur plotësisht.
 • Përveç kësaj, ndërprerë mëlçisë, veshkave, sistemit kardiovaskular dhe nervor, zhvillimin depresion, të humbur mujore dhe e pamundur për procesin normal ndihmon tretjen e ushqimit që të çon në vdekje.

Shpesh çon në sosje e anoreksi - një sëmundje mendore në të cilën një person patologjikisht angazhuar për humbje peshe, pavarësisht peshës normale. Anoreksi është vajza më e prirur të rinj dhe adoleshentët që duan të imitojnë idhujt e tyre. Pacientët me anoreksi janë të gatshëm për të diskutuar tema pafund dietat dhe shudnen dhe të tregojnë agresionin për njerëzit që nuk pajtohen me pikën e tyre të parë dhe duke u përpjekur për të bindur.

Pesha humbje është vetëm kuptimi i jetës, dhe me qëllim që ata janë të gjitha mënyra - në mënyrë dramatike kufizojnë veten për ushqim, torturuar trupat e tyre në palestra dhe të shkaktojë të vjella pas çdo vakt.

Prandaj, mjekët paralajmërojnë, për të shmangur dëmtimin e humbje peshe shpejtë, duhet të trajtohet me sens të përbashkët dhe me simptomat e para të anoreksi në veten e tyre apo të dashurit e tyre duhet të konsultoheni me një mjek.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Cilat janë moles dhe mund të hequr ato.

Si për të humbur peshë pa dëm për shëndetin: humbje peshe shëndetshëm rregulla të thjeshta ^

Si për të humbur peshë pa dëm për trupin: këshilla

Humbja e peshës pa dëm të thotë shëndetësor, para së gjithash, me kufizim të arsyeshëm gradual kalori në ushqim, në mënyrë që të mos shkaktojë dëm të pariparueshëm të trupit. Pajtohem, më mirë për të humbur peshë më të gjatë, por të qëndrojnë të shëndetshme se sa për të blerë bukurinë përmes dështimit në metabolizmin dhe blerjen e sëmundjeve të ndryshme.

Pavarësisht numrit të madh të dieta dhe metodat e humbje peshe të ndryshme, ata të gjithë avulloj për vetëm dy mënyra - duke reduktuar futje me kalori ose rritjen e shpenzimeve me kalori, dy mënyra të mira, në varësi të preferencën tuaj - të lëvizur më shumë, ose të hani më pak.

Me përvojë "pohudalschiki" e di se humbje peshe është vështirësia kryesore është që shumë e vështirë për të mbajtur peshën e arritur se të humbur peshë. Kur ju të ktheheni në të hahet normale dhe mënyrën e jetesës hedhur me vështirësi të tillë kg shpejt përsëri.

Të peshës ngulitur dhe nuk u kthye, nuk do të përpiqet për të humbur shumë në të njëjtën kohë, e konsiderojnë duke humbur peshë si një masë e shëndetit, i projektuar për afat-gjatë dhe rezultate të qëndrueshme. Humbja e peshës pa kompromentuar shëndetin duhet të jetë kalim kohe mjaft të rehatshme pa një ndjenjë të fortë të urie, zyabkosty, marramendje dhe dobësi e muskujve, në qoftë se ajo është qasje e drejtë.

Mos e kufizoni futje me kalori në mënyrë dramatike

Nuk ka nevojë për të reduktuar në mënyrë drastike futje me kalori, si në këtë rast, trupi do të përfshijë një regjim të kursimit të energjisë. Kjo është, ju do të torturës veten dhe të përpiqen për të ngrënë kalori sa më pak për të humbur peshë të shpejtë, dhe trupi në përgjigje të kësaj do të përpiqet të shpenzojë sa më pak të jetë e mundur, duke sjellë të gjitha përpjekjet tuaja në zero.

Përveç kësaj, sinjale të forta urisë se trupi mungojnë energji dhe ai kishte për të marrë diku. Por për shkak se trupi gjatë të durojnë urie nuk mund të, ai ose përfshijnë regjim të kursimit, apo ju ndodh që të tezgë e ushqimit. Në të njëjtën lehtë rënie kalori, në të kundërt, reduktuar oreksin dhe humbje peshe përshpejtuar ritmin.

Hani ndryshme

Shmangni përsëritura mono-dietë, sepse ata janë të çekuilibruar dhe privojë trupin e mineraleve të nevojshme, vitamina dhe amino acidet. Dietat më të rrezikshme mangët proteina - materiali kryesor të ndërtimit për qelizat.

Për shembull, të gjithë e dinë dietë hikërror, kur dieta bie është i pranishëm vetëm në hikërror ujit gatuar pa kripë, vaj dhe sheqer. Kur dieta të tilla trupi është një mungesë akute të proteinave dhe për këtë arsye nuk e djeg yndyrë si naivitet presin gratë javë ulur në hikërror, dhe proteina nga muskujve.

Prandaj, humbja e disa kilogram dhënë një çmim shumë të lartë - duket bagëtinë sëmurë, qarqe të errëta nën sytë, zhvillon vitaminë mangësi, nga mungesa e kalciumit janë thonjtë e dobët dhe të thyera dhe sypyatsya flokëve.

Hani ngadalë tretshëm "të gjatë" karbohidratet

Nganjëherë gratë duke u përpjekur për të humbur peshë shpejt, krejtësisht të përjashtuar karbohidratet nga menyja juaj, që absolutisht nuk mund të bëjë, për shkak se karbohidratet janë një burim i energjisë për trupin, pa të cilat funksionimin e saj normal.

 • Karbohidratet tretshëm përfshira në bukë e bardhë, ushqim të shpejtë, mallrat e pjekur dhe ëmbëlsirat, duhet të përjashtohet për shkak se ata janë të zhytur shpejt, por nuk japin ngopje, dhe së shpejti përsëri të shkaktojnë urinë.
 • Në vend të kësaj, dietë duhet të jetë i pranishëm karbohidratet ngadalë tretshëm përfshira në perime, fruta, drithëra, bukë të zezë dhe produktet e qumështit. Përveç karbohidrateve, këto ushqime janë të pasura me vitamina, minerale dhe fibra të nevojshme për funksionimin e mirë të zorrëve.

Hani shpesh dhe rregullisht

Gjithashtu i njohur për të gjithë shkencëtarët hedhur poshtë postulat "mos hani pas gjashtë" dhe argumentojnë se ruajtja e suksesshme dhe efekt të qëndrueshme humbje peshe kjo nuk ka kuptim. Siç e dini, të gjitha proceset vitale që ndodhin në trupin e njeriut, në pajtim me biorhythms circadian.

 • Në mëngjesin e hormoneve aktive që janë përgjegjës për lipolysis,
 • Në gjysmën e dytë të insulinës më aktive - një hormon që nxit akumulimin yndyrë.

Kjo është arsyeja pse në mëngjes shpesh nuk duan të hanë, sepse trupi lehtë ekstrakte energji nga rezervat yndyrë. Në mbrëmje të ushqehen shumë më e vështirë. Prandaj, refuzimi i vakt mbrëmje, në vend të humbjes së peshës pritshme, trupi thjesht të reduktuar konsumin e energjisë dhe peshë të mbetet në vend.

Mos ha tepër

Gjithashtu mos harroni se ngopje është arritur pas 15 - 20 minuta pasi të hahet, sepse siç ka thënë pleqtë, nga tabela pak i uritur për të marrë lart, jo pak të gjallë.

 • Ulen në tryezë vetëm kur me të vërtetë të ndjehen të uritur, por jo dëshirën për të kapur diçka të shijshme dhe të ëmbël.
 • Një thënie e mençur me këtë rast tha: "Ju doni të hani -. Hani një mollë, ju nuk doni një mollë, atëherë ju nuk dëshironi për të ngrënë"
 • Hani ngadalë, përtypet ushqimin tërësisht, kështu që ju do të ndiheni shumë më të shpejtë mbushje.
 • Nëse është e mundur, mos hani vetëm dhe duke parë televizor, ose mekanikisht gëlltitje shumë më tepër se e nevojshme.

Pini shumë ujë të pastër

Shpesh njerëzit ngatërrojnë urinë me etja zakonshme. Prandaj, edhe një të kërkuar për të ngrënë, pirë një gotë me ujë dhe të vënë një Kristal pak e kripë deti nën gjuhë më shumë gjasa të largohet nga uria.

Pije çdo ditë të paktën dy litra ujë të thjeshtë në temperaturë dhome. Kjo jo vetëm që do të humbni peshë, por edhe eliminimin e ënjtje dhe për të përmirësuar zorrët.

Nëse ju aplikoni këto rregulla të thjeshta të kombinuara me ushtrim të moderuar, të tilla si ecje, mund të arrijë rezultate të qëndrueshme superiore, dhe jo vetëm për të arritur humbje peshe pa dëm për shëndetin, por edhe për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme trupin tuaj.