Sa shpejt për të humbur peshë pas lindjes këshilla lactating nënat


Si të humbni peshë pas lindjes gji: këshilla

Menjëherë pas fëmijës, shumë nëna të rinj duke kërkuar për të rifituar formën, duke përdorur dietë të ndryshme dhe duke bërë stërvitje. Ata kanë një pyetje: "A mund të bëhet shpejtë dhe të sigurtë"

A është e mundur për të humbur peshë pas lindjes gji ^


Shtim në peshë të konsiderueshme është vërejtur në gratë gjatë ushqyerjes me gji. Shkaku kryesor i trashje nuk është në të ushqyerit e porsalindur, dhe karakteristikat e fiziologjisë femra.

Fakti që gjatë shtatzënisë, për zhvillimin normal të fetusit, të prodhuara në femërore estrogjenit dhe progesterone trupi - hormonet të cilat promovojnë rritjen e yndyrë dhe kështu të fituar peshë.

Kjo është për shkak të dështimit të hormoneve në shumicën moms pleqsh humbin peshë nuk punojnë menjëherë pas lindjes. Përveç kësaj, grupi i peshë të tepërt mund të shkaktojë tendenca e natyrshme e grave për të qenë mbipeshë, trashëgim dhe mënyrë jetese të sëmurë.

Problemi më i zakonshëm kur GW (gji) është ushqimi. Besohet se ushqyer fëmijën duhet të hani fort, bukë dhe gjalpë shtrydhur çaj me qumësht ose qumështi i kondensuar. Nuk është çudi, pasi gratë e tilla popravlyayutsya ushqim, dhe humbje të shpejtë në peshë pas dorëzimit është e vonuar. Rrethi është i mbyllur, sepse çdo kilogram dialed humbni peshë është duke u bërë më e vështirë.

Shpejt të humbni peshë pas lindjes pleqsh nëna nuk punon, ose ajo mund të dëmtojë fëmijën tuaj. Procesi i humbje peshe duhet të jetë gradual por i qëndrueshëm. Megjithatë, nënat e reja mund të përshpejtojë humbje peshe pas lindjes, të hahet të drejtë dhe duke bërë ushtrime të thjeshta fizike.

Dietë për humbje peshe pas lindjes ^

Duke përdorur dietat strikte gjatë GW rreptësisht të ndaluara, si nëna të ushqyerit e ushqimit duhet të jetë i plotë dhe i balancuar. Mungesa e proteinave në trup për të reduktuar indet e muskujve, jo yndyrë, të ndikojë negativisht në lëkurën dhe flokët. Mungesa e yndyrë do të bëjë një grua shumë nervoz.

Për të reduktuar peshën, ndërsa gji një fëmijë, ju duhet të duhet të bëjë menu dhe të ndiqni këto rekomandime:

 • Feeding trupin kërkon 200-300 kalori më shumë se zakonisht. E përditshmja Shkalla - 3000 kcal.
 • Për humbje peshe pas lindjes duhet çdo ditë të marrë të paktën dy litra ujë.
 • Në mëngjes para se të ushqyerit e foshnjës duhet të pini një filxhan çaj me qumësht. Menuja duhet të përfshijë një shumëllojshmëri të djathë këndshëm, të cilat janë të dobishme dhe ushqyese.
 • Ajo duhet të përjashtohen nga dietë është e ëmbël, yndyrore dhe i skuqur. A nuk e besoj se yndyrë ngrënë bien në qumësht.
 • Ne duhet të braktisin përdorimin e produkteve që përmbajnë preservatives. Në vend të salcice dhe salcice ziera e dëshirueshme për të ngrënë mish ose peshk.
 • Ju duhet të keni vetëm gruri tërë bukë, perime dhe fruta (me përjashtim të kuqe), peshk dhe mish të ligët, produktet e qumështit, drithëra, çaj.
 • Në vend të kësaj lëngje nga paketë, ju duhet të pini ujë të thjeshtë dhe TEAS bimor dhe pije frutash.
 • Është e këshillueshme për të ngrënë më shumë fibra, por braktisin ushqime të ëmbël dhe niseshte. Candy mund të zëvendësohet lehtësisht fruta të thata dhe mjaltë.
 • Hani pjesë të vogla, por shpesh, rreth 6 herë në ditë.

Me kujdes duhet të merren për agrume, fruta të kuqe dhe perime, prodhimet e detit, vezët e pulave, arra dhe çokollatë. Këto produkte janë më të mira për të eliminuar plotësisht periudhën e të ushqyerit, pasi ato janë alergjen. Kur fëmija është gjashtë muaj, menu, ju mund të hyjë në këto ushqime, por të monitorojë nga afër reagimin e fëmijës ndaj tyre.

Ushqimi për gratë që janë me fëmijë në gji, me qëllim të pakësuar oreksin e fortë. Ajo është efektive dhe plotësisht i sigurt për fëmijën. Humbje peshe të përafërt dietë për ushqyerjes me gji është si vijon:

Opsioni 1

 • Mëngjesi i parë: kos 200ml.
 • Dreka: oriz ose hikërror me qumësht ose ujë, një copë bukë lyhet me gjalpë, një fetë djathë, çaj të zi ose bimor brishtë.
 • Rostiçeri: mollë e pjekur në furrë dhe çaj.
 • Dreka: supë vegjetarian me patate shtuar, karrota dhe lulelakër.
 • Rostiçeri: (. 2-3 copë) cheesecakes që nuk janë skuqur dhe steamed lëng Apple.
 • Darka: merak me perime, një copë peshk të zier, zarzavate sallatë dhe trangujve, një fetë bukë dhe çaj.

Opsioni 2

Ky opsion është më pak kalori menu përditshme. Për snacking në mes të mëngjes, drekë dhe darkë mund të përdoren komposto prej frutave të thata, çaj të dobët.

 • Breakfast: Hercules qull në ujë.
 • Dreka: supë mish dhe perime i pjekur.
 • Darka: drithëra me qumësht i thartuar.

Si për të humbur peshë më shpejt pas lindjes nëpërmjet ushtrimit ^

Ushtrimi për të humbur peshë pas lindjes

Të shpëtoj prej kg shtesë, ju nuk duhet vetëm të hani, por edhe për të udhëhequr një jetë aktive. Sigurisht, nuk ka nevojë për të kandiduar në palestër menjëherë pas lindjes, por duhet të ecin më shumë dhe të ecin në ajër të pastër. Filloni trajnimit rekomandohet jo më herët se një muaj pas lindjes. Shikojnë nga afër për mirëqenien nëse u përkeqësua, trajnimi duhet të ndalet.

Ushtrimin për të humbur peshë pas lindjes së fëmijës ndihmon të shtrënguar fushat me probleme të tilla si gjoks, bark, kofshë dhe mollaqe. Një grup i thjeshtë i ushtrimeve do të jetë efektive vetëm nëse performanca e saj të rregullt.

Ushtrime për muskujt e shtypit

Ushtrimet për të ndihmuar ju në mënyrë efektive të forcuar stomakun pas lindjes, duhet të kryhet si më poshtë:

 • Shtrihuni në shpinë dhe përkulem gjunjët. Hugging lumenjve veten nga qafa, ju ngadalë heqë bust tuaj, pastaj prek mjekër në gjunjë. Ndiqni pasi që të mos tendosje qafën dhe muskujt e barkut. Ju duhet të kryejë 10-20 repetitions.
 • Shtrihuni në shpinë dhe shtrirje këmbët e mia. Thelbi i ushtrimit është që pak të hequr këmbët e tij off dysheme dhe të mbajë këtë pozicion për aq kohë sa të jetë e mundur, të paktën 10 sekonda. Numri i repetitions - 5.

Ushtrime për kofshët dhe mollaqe

 • Ajo duhet të jetë e qetë dhe të marrë me një dorë në karrige. Në nxjerr, të heqë këmbën e duhur për të kryer përpara, anë dhe mbrapa 15 herë. Përsëriteni 20 rritet dhe të majtë këmbë.
 • Qëndroni me katër këmbë dhe tërheq një këmbë. Këmbët duhet të jenë sup vend width larg dhe mbledhje, vendosjen mollaqe mbrapa. Është e rëndësishme që gju shikuar përpara dhe nuk shkojnë përtej vijës së çorape. Bëni 20-25 squats.

Ushtrime për forcimin muskujt e gjoksit

 • Është e rekomanduar për të kryer 10 push-ups per klasik ditë.
 • Ne duhet të bllokohet armëve vendosur, bërryla shpërndajë në dorë. Ju duhet të shtypni duart kundër njëri-tjetrit për tension ndjerë në muskujt gjoksit. Ne rekomandojmë 7 grupe të 10 sekonda.
 • Ajo duhet të qëndrojë përballë mbrapa dhe duart vpertysya në lidhje me të. Tjetra ju duhet të klikoni mbi mur me duart e tij për 15 sekonda. Kryen 5 reps.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin si për të shpejtuar metabolizmin tuaj (metabolizmin).

Shqyrton dhe histori të vërteta në lidhje me humbje peshe pas lindjes ^

Marina, 24:

"Kur unë lindi vajzën time, kam fituar 17 kilogramë shtesë dhe peshonte 72 kg. Duke parë figurën joreale mbi peshore, unë tuned në sport efektive. Në fillim ishte e vështirë, por tani nuk ka ngarkesa më sport mundeni.

Çdo natë unë të përpiqet për të bërë ushtrime për të gjitha grupet e muskujve. Sigurisht, unë nuk e harrojmë për ushqim të veçantë, marrë ushqim të paktën 6 herë në ditë në doza të vogla. Vajza ime është një vit, dhe të mbajë peshën e 55 kg dhe të duket e madhe. "

Elena, 35 vjet:

"Pas lindjes, kam shikuar në pasqyrë dhe e kuptoi se diçka duhet të ndryshojë. Pesha ime ishte 68 kg, edhe pse para se të shtatzënisë unë peshonte 53 kg. Së pari I rritur aktivitetin, më këmbë, të paguar të paktën gjysmë orë stërvitje, madje gjendet në mësimet video të internetit për nënën dhe fëmijën.

Paralelisht me këtë, unë kam ardhur me atë që duhet të shqyrtojë dietën tuaj. Siç doli, të ziera mish, perime, fruta dhe drithëra mund të jetë e shijshme. Në fillim kam gjetur të vështirë, por kur pesha filluar të shkoj, unë u bë një pasion dhe një mënyrë e jetës fillova të pëlqen. Tani unë peshojnë 54 kg. Unë jam i kënaqur me pamjen e tyre, jo turp i vizitës Ukrainës butiqe brendshme femrash dhe pazar të pëlqejë burrit. "

Natalia, 29:

"Që unë jam nga natyra të prirur të jenë mbipeshë, unë kam qenë i gatshëm për të fituar peshë pas lindjes. Para shtatzënisë unë peshonte 60 kg, pas - 72 kg. Çdo gjë që kam përjetuar në lidhje me të ushqyerit dhe shpesh pinë çaj me qumësht me pak e cookie-t sheqerit. Pastaj vendosi për të sjellë pak për veten në formë.

Së pari unë u ndal të hahet pas 18:00, atëherë reduktuar pjesë të vëllimit dhe të përjashtuar nga dietë të gjitha produktet e dëmshme. Aktiviteti fizik me një fëmijë për mua të mjaftueshme. Unë eci me fëmijën, luajnë lojëra në natyrë, së bashku ne jemi duke bërë ushtrime në mëngjes. Tani të mbajë peshën e 61 kg. "