Yoga për humbje peshe


Yoga hollim forcon gjitha grupet e muskujve.

Yoga - një doktrinë të lashtë, e cila përfshin praktikat mendore, fizike dhe shpirtërore. Yoga për humbje peshe është përdorur kohët e fundit.

Yoga për djegien kilogram shtesë është ushtrime qetë dhe statike në njëri-tjetrin. Gjatë yoga forcon gjitha grupet e muskujve, ngre humor.

Thelbi i yoga për humbje peshe ^


Mbipesha zakonisht shfaqet si rezultat i disa faktorëve. Me yoga ju mund të shpëtoj nga të tre efekteve negative:

 • të marrë një ngarkesë të veçantë, përmes të cilit do të jetë djegur yndyrë;
 • të përshpejtojë metabolizmin;
 • të fitojnë aftësi të dobishme dhe të fillojnë të hanë.

Pesha humbje përmes yoga është për shkak të ushtrimeve të veçanta që quhen "shatkarmy." Këto ushtrime të përshpejtojë metabolizmin, si pastrimi është e nevojshme dhe për të lehtësuar rrjedhën e oksigjenit në trup. Duhur yoga trajnimit frymëmarrje prodhon një zakon të njeriut për të marrë frymë në të njëjtën ditë në jetën reale.

Ushtrime Yoga për humbje peshe kontribuon në përpunimin e të gjitha grupeve të muskujve. Për shembull, mollaqe bëhen më elastike dhe tërheqëse, dhe rezultatet janë të dukshme pas disa muaj pas fillimit të klasave, pavarësisht nga fakti se mollaqe - muskujve më e madhe, e cila është shumë e vështirë për të tërhequr.

Për çdo person i cili ishte i gatshëm për të bërë yoga kurs trajner zhvilluar yoga komplekse për humbje peshe, e cila ka për qëllim adresimin e problemeve ekzistuese me figura. Sigurisht, komente sugjerojnë se yoga në shtëpi për humbje peshe në një fillim të studimeve fazë nuk janë aq efektive sa në seancat grup me një trajner. Megjithatë, me kalimin e kohës, kur njohuria e fituar do të jetë e mjaftueshme, ju mund të bëni yoga në shtëpi.

A yoga për humbje peshe nuk do të të çojë në humbje peshe shpejtë, si yndyrë është formuar në të njëjtën kohë muskujt. Pavarësisht numrit në peshore, ju do të shihni ndryshime të mëdha formën. Përveç kësaj, ajo është e lehtë të vërehet përmirësim në fleksibilitetin dhe gatishmërinë pas pranishëm.

Duke bërë joga për të humbur peshë, e konsiderojnë si më poshtë:

 • Mos praktikë yoga në katin e zhveshur, ajo është e rekomanduar për të kryer ushtrime mbi një rrogoz apo batanije.
 • Dhomë, e cila kryen ushtrimet duhet të jetë i freskët.
 • Të gjitha ushtrimet yoga për të bërë, ndjenja pak të uritur. Përveç kësaj, për studime më efektive duhet të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme, duke përfshirë të hahet të drejtë.
 • Yoga e parë nuk duhet të zgjasë më shumë se 15 minuta.
 • Gjatë ushtrimet yoga për të marrë frymë si duhet.
 • Pas menstruacioneve nuk është e nevojshme për të përdorur asanas komplekse, ata duhet të kenë vetëm duke pushuar në natyrë.
 • Gjatë shtatzënisë fëmija duhet të kufizojë postures thjeshta dhe asanami.
 • Për klasat e efikasitetit duhet të praktikuar yoga rregullisht. Ju gjithashtu mund të përdorni këtë teori në lidhje me aktivitete të tjera fizike.
 • Për muskujt janë elastike, që shtrihen duhet të bëhet.

Shpesh një trajner të thotë se yoga është konsideruar punësimin plotësisht i sigurt dhe ka contraindications. Megjithatë, kjo është mashtruese. Të bësh ushtrime Yoga nuk është e rekomanduar:

 • Në sëmundjet e zemrës dhe gjakut.
 • Në prani të tumoreve të dy beninje dhe malinje.
 • Njerëzit të cilët kanë probleme me sistemin nervor.
 • Kur radiculitis.

Prania e ndonjë sëmundje, të jetë i sigurt për të të treguar trajnerit se mund të vini stërvitje individuale dhe të padëmshme.

Për të shqyrtuar më mirë meritat e ushtrimeve yoga për humbje peshe duhet të lëvizin nga teoria në praktikë. Kryen ushtrimin në çdo kohë, qoftë - udhëzimet specifike në këtë drejtim nuk ekziston.

Mësimet e yoga për humbje peshe: përshkrimi i ushtrimeve, video tutorial ^


Hollim Yoga për kompleksin fillestar përbëhet nga postures themelore asana dhe të thjeshtë:

Yoga Ushtrimi - Nuk është një luftëtar

Qëllimi i këtij ushtrimi është që të përshpejtojë metabolizmin dhe djegur dhjamin.

 • Nga pozicioni në këmbë duhet të vyshahnut përpara në mënyrë që një këmbë ishte vendosur në kënde të drejtë, dhe të tjera mbeti e drejtë.
 • Pas kësaj, ngrenë duart tuaja mbi kokën tuaj dhe të bashkohen duart.
 • Duke qenë në këtë asana kerkon te pakten nje minute.

Yoga Ushtrimi - 30-60-90

Ky ushtrim punon jashtë muskujt e barkut.

 • Për zbatimin e tij duhet të shtrihem dhe të zgjas këmbët e mia.
 • Ju duhet së pari të ngrejë këmbët në mënyrë që ata të formuar këndi kat 30 °. Kjo dispozitë duhet të mbajë për disa sekonda, duke pasur në këtë kohë për të bërë tri frymë.
 • Pas kësaj, të përsëritur ushtrimin vetëm këmbët për të hequr 60 °, atëherë 90 °.

Yoga Ushtrimi - zgjatem

 • Ky ushtrim forcon kofshët dhe mollaqe.
 • Që luftëtar paraqesin duhet të shkojnë, duke e bërë një sulm dhe shtyjnë drejt deri sa më shumë të jetë e mundur.
 • Duart duhet të vihet në ndjenjë të nxehtë dysheme me këmbë mbështetëse.
 • Qëllimi i këtij ushtrimi - për të mbajtur ekuilibrin.

Yoga Ushtrimi - Nuk është një qen

Me këtë asana është një numër i madh i muskujve shtrihen. Kjo sjellje është një bazë.

 • Për zbatimin e tij duhet të kaloni nga pozicioni i mëparshëm, duke i shtyre prapa këmbën duke hequr legen dhe duke e bërë theksin në këmbë dhe pëllëmbë.
 • Trupi duhet të ngjajnë një trekëndësh.
 • Pas kësaj ushtrim nevojë për t'u çlodhur, duke marrë shavasanu (ju thjesht shtrihen mbi kurrizin tuaj dhe të përpiqen për të pastruar mendjen).

Sot të gjithë kanë mundësi për të blerë CD-ve me mësimet yoga. Shumë popullor sot gëzojnë mësime Video: "Denise Austin Yoga për humbje peshe." Ky grup i ushtrimeve të destinuara për ton deri muskujt, e bëjnë trupin më tërheqëse dhe për të arritur rezultatet e dëshiruara. Programi Denise përbëhet nga tre sistemet me të cilat përpunohen para së gjithash, dhe pastaj disa muskuj.

Sot madh popullor Kundalini Yoga - harmoninë dhe hollim të njëjtën kohë. Klasët janë zakonisht të trajnimit intervali. Është e nevojshme jo vetëm për të përmbushur asanas individuale, si dhe sistemet e lëvizshme, zbatimi i të cilave është caktuar një kohë të caktuar. Vëmendje e madhe i është kushtuar të frymëmarrjes dhe meditimin. Përfitimet e Kundalini pabesueshme, sepse ky lloj i yoga është në gjendje të privojnë një grua të stresit, rritjen e dëshirës seksuale, për të përmirësuar pamjen.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Pilates për humbje peshe.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me humbjen e peshës duke përdorur yoga ^

Rezultatet e humbje peshe me stërvitje yoga përfshijnë disa muaj mund të shkojë një kilogram pak, por trupi do të bëhet më i aftë dhe tërheqës. Rishikimet e humbje peshe përmes yoga lexuesit tanë besnikë:

 • Oksana kënaqur klasa sepse ajo ka mësuar për të kontrolluar trupin, ka rënë 3 kg në muaj dhe vënë re se dëshira është zvogëluar.
 • Marina thotë se yoga nuk është një hobi i zakonshëm, por një mënyrë jetese të vërtetë.
 • Lehr thotë se yoga nuk është vetëm një mënyrë e madhe për të mbajtur trupin në formë, por edhe aftësia për t'u çlodhur dhe të shpëtoj e mendimeve negative pas një dite.

Ne gjithashtu rekomandojmë shikojnë video - mësim "ushtrime të frymëmarrjes nga instruktor përkul Marina Korpan Trupit" për humbje peshe efektive bark disa centimetra në javë: