Ushtrime qigongu të frymëmarrjes për humbje peshe Tszyanfey


Përmirësimi i frymëmarrjes kineze ushtron Qigong ndihmon për të humbur peshë përmes frymëmarrje të duhur.

Gjimnastikor Qigong ose Tszyanfey - një lloj i ushtrimeve të frymëmarrjes kineze, e cila ndihmon për të përmirësuar statusin dhe rregullimin e trupit të njeriut, kapacitetet e saj fizike.

Përveç kësaj, përmes zbatimit të programit të ushtrimeve speciale të frymëmarrjes qigongu mund të shpëtoj peshë të tepërt.

Thelbi i qigongu ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe ^


Fjala "Qigong" nënkupton aftësinë për të kontrolluar frymarrjen e tyre dhe energjinë e brendshme, dhe për të menaxhuar ato. Pesha humbje duke përdorur ushtrime të frymëmarrjes Qigong do të jetë më efektive nëse kombinohet stërvitje të veçantë të frymëmarrjes me ushqimin e duhur dhe stërvitje.

Megjithatë, ushtrime të frymëmarrjes luajtur në marrjen e shpëtoj prej kg shtesë më të rëndësishme, sepse kjo ndihmon të pasurojnë çdo qelizë të oksigjenit të mjaftueshme trupit.

Qigong ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe ka përparësi të shumta:

 • Së pari, ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe konsiderohet absolutisht i sigurt dhe nuk ka contraindications, por rekomandohet për zbatim nga të gjithë, pavarësisht nga mosha dhe gjendja shëndetësore.
 • Dhe së dyti, njerëzit janë të angazhuar vazhdimisht në gjimnastikë frymëmarrjes Qigong nuk duhet të konsumojnë veten me uri dhe ushtrim të tepruar.

Sistemi pozitive reagime për të humbur peshë humbje peshe Qigong tregojnë se nëpërmjet ushtrimeve të frymëmarrjes që ndodhin përmirësimet e mëposhtme:

 • Normalizimin e proceseve metabolike në trup.
 • Rikthen indeve.
 • Frymëmarrjes ngopur me oksigjen.
 • Nuk është energjia, dhe lodhje zhduket.
 • Forcuar vetitë mbrojtëse të trupit.
 • Shko kilogram urrejtëshme, rezultati është i fiksuar, pesha është mbajtur për një kohë të gjatë.

Shkencëtarët japonezë kanë krijuar faktin se ushtron humbje peshe Qigong ndihmon për shkak të faktit se ushtrimet janë aktivitet restaurimin pronë e sistemit nervor. Rezultati i kësaj prone, të përshpejtuar djegur dhjamin. Këta shkencëtarë kryer një eksperiment dhe pas zbatimit të tij gjeti se ushtrime të frymëmarrjes ushtrimet e qigongut të ndihmuar gratë e moshës 40 - 50 vite për të hequr qafe trashje.

Ushtrime të frymëmarrjes Qigong përbëhet nga tre ushtrimet themelore, në të cilat reduktohet uri, lodhje shkon, metabolizmin normale. Mbipesha është i ngadalshëm dhe në mënyrë efektive pa shkaktuar dëm në trup.

Një grup i ushtrimet e qigongut ushtrime për djegie yndyrë është kryer në gjendje të ekuilibruar e qetë.

Rregullat themelore Qigong ushtrime të frymëmarrjes (tszyanfey):

 • Muskujt në ushtrimet e qigongut duhet të ngarkesës gradualisht, duke filluar nga këmbët dhe duke përfunduar kokën.
 • Të përqëndrohet energjinë në fund dhe në krye të trungut, duke bërë çdo pjesë të trupit që ju duhet me të njëjtin intensitet.
 • Është e rekomanduar për të studiuar me kujdes hip përbashkët. Është shumë e palëvizshëm dhe zona ndenjur.
 • Vëmendje e veçantë ushtrimet e qigongut duhet të paguhet në kurriz, si në jetën ai merr një peshë të madhe.
 • Mos harroni për frymëmarrje të duhur. Teknika gjatë ushtrimit frymë Qigong është e nevojshme për të kontrolluar në mënyrë të barabartë të shpërndarë ngarkesën në zemër dhe për të promovuar pasurimin e plotë të qelizave me oksigjen.
 • Ndërgjegja duhet të jetë i pastër. Kryerja e ushtrimeve qigong komplekse të frymëmarrjes, ju duhet të heqin qafe e mendimeve pa lidhje, të ikur nga problemet e përditshme dhe çështjet.
 • Ushtrimet bëjnë duhet të shohim në atë se pozicionet ishin të natyrshme dhe nuk lënë dhimbje në muskuj.
 • Si të trupit dhe mendjes që të jetë i qetë. Nuk duhet të përqendrohen në korrektësinë e ushtrimeve, dhe relaksim.
 • Për të kryer ushtrime komplekse qigong duhet të ndajë një sasi të caktuar të kohës ritmin e specifikuar. Ju nuk mund të nxitojë apo të bëjë çdo gjë shumë ngadalë.

Frymëmarrja ushtrimet e qigongut: përshkrim, video-

Kompleksi frymëmarrjes Qigong ushtrime për humbje peshe përbëhet nga tre ushtrimet themelore. Kryen këto ushtrime duhet të relaksuar dhe të përshtatshëm të lirshme, e cila nuk do të pengojë lëvizjet.

Ushtrime qigongu të frymëmarrjes: Ushtrimi 1 - Vala

Qëllimi kryesor i këtij ushtrimi - uljen e urisë. Prandaj, ajo është e rekomanduar për të kryer para ngrënies. Për efikasitet më të madh të thithjen e ushqimit nganjëherë mund të zëvendësojë këtë ushtrim.

 • Pozicionin e fillimit duhet të shtrihen në shpinë dhe bëj gjunjët në mënyrë që të formuar një kënd të drejtë. Njëra anë është në gjoks dhe tjetra mbi barkun e tij. Me miratimin e kësaj dispozite, ju mund të filloni ushtrime të frymëmarrjes.
 • Inhaling ajër duhet të zgjas gjoks dhe stomak tërheqë. Atëherë ju duhet të mbani frymën tuaj për disa sekonda dhe të fillojnë të ajrit nxjerr.
 • Kur ju nxjerr të bëni veprime veprime të kundërta gjatë frymëzim: Nevoja për të compress gjoks dhe bark të fryj sa më shumë që të ketë sukses.
 • Alternuara mes mbytje dhe tym, gjoks apo përfshirjen barkut duhet të jetë si një valë. Kur kryejnë ushtrime të frymëmarrjes duhet të jetë i qetë. Shfaqja e marramendje tregon se frymëmarrja e përshpejtuar dhe duhet të ngadalësohet.

Numri i qasjeve që breaths - nxjerr - 40. Nëse ju Qigong ushtron uria mbetet i fortë, ai nuk është i hollë i përshtatshëm.

Frymëmarrje ushtron Qigong Ushtrimet 2 - Frog

 • Ky ushtrim kompleks Qigong kërkon trajnim shtesë. Ju duhet të ulen në një karrige, të vënë tuaj width këmbët sup përveç dhe të vënë një dorë mbi krye një tjetër. Një rrokje dorë në një grusht, tjetra koprrac atë.
 • Bërryla janë në gjunjë, ballin qëndron në bllok. Në këtë rast, sytë tuaj duhet të jenë të mbyllura, trupi i relaksuar, dhe një buzëqeshje të vogël duhet të jetë i pranishëm në fytyrë. Në këtë pozicion ju duhet të relaksoheni.

Ushtrimi, i titulluar "Frog" synon të rifillojë CNS. "Frog" është se ai është goja e nevojshme inspiratory, hunda për të mbushur barkun me ajër, të mbajë frymën tuaj dhe nxjerr frymë, relaksohuni barkun tuaj. Ne duhet të shohim në atë se vetëm rrit barkun dhe zemrat e mbetur të palëvizshme.

Kohëzgjatja e ushtrimit 15 minuta tri herë në ditë.

Frymëmarrje ushtron Qigong Ushtrimet 3 - Lotus


Ky ushtrim është një kompleks i gjimnastikës frymëmarrjes shëndetit tregon rezultate të pabesueshme: heq stresin, normalizes metabolizmin, përmirëson qarkullimin e gjakut.

Pozicionin e fillimit:

 • Ulur në një karrige të vogël, këmbët duhet të vendoset para barkun e tij dhe vuri duart mbi ata në mënyrë që pëllëmbët shikuar deri.
 • Një duhet të vënë dorën e tij në krye të një tjetër.
 • Mbrapsht drejtë, qafën e zgjatur, kreu ulur pak, sytë mbyllur.

Kryerja e një stërvitje si kjo:

 • Para 5 minuta se, nivelet frymëmarrje përqendrim të plotë për frymë.
 • Ardhshme 5 minuta se: duhet të marrë frymë e ajrit si më nxjerr natyrore dhe të relaksuar.
 • Fundit 10 minuta: frymëmarrje natyrale, frymëmarrje e kontrollit është e nevojshme, shteti relaksuar e ndërgjegjes pastruar nga çdo mendimeve.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Strelnikova frymëmarrje ushtrime për humbje peshe.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me humbjen e peshës, me ndihmën e frymëmarrjes ushtrimet e qigongut ^

Kundërindikimet ushtrime të frymëmarrjes Tszyanfey:

 • Ushtrimi "Frog" nuk është i përshtatshëm për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës.
 • Nuk është e rekomanduar që të angazhohen në Qigong ushtrime të frymëmarrjes dhe gjakderdhje e rëndë gjatë menstruacioneve.

Rezultatet e humbje peshe me ndihmën e frymëmarrjes ushtrimet e qigongut shumë pozitive: disa ditë do të jetë rreth një kilogram, por disa muaj - rreth 8-12 kg mbipeshë. Interneti mund të gjendet vetëm reagime pozitive në lidhje me humbjen e peshës, me ndihmën e frymëmarrjes ushtrimet e qigongut në të cilën njerëzit thonë se jo vetëm ka humbur peshë me të, por edhe të përmirësuar ndjeshëm shëndetin.