Ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe


Përfitimet e ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe dhe përmirësimin e shëndetit është e pamohueshme.

Gjithkush e di se ju mund të humbni peshë duke kombinuar stërvitje, ushqimin e duhur dhe dietë. Megjithatë, për disa arsye, disa njerëz nuk mund të bëjë sport. Në këtë situatë vjen për ushtrime të frymëmarrjes të shpëtimit për humbje peshe, e cila do të përshpejtojë djegien e kilogramëve të tepërta.

Thelbi i frymëmarrjes ushtrime për humbje peshe ^


Ndjenja e ushtrime të frymëmarrjes është se humbur peshë është të marrë frymë në stomak, gjoks dhe jo si mësuar si frymëmarrja abdominale më aktive.

Si rezultat, oksigjeni i sigurt frymëmarrje fillon të rrjedhë më të shpejtë në gjak, pra, përshpejton metabolizmin, të djegur yndyrë trupit.

Shkencëtarët kanë përcaktuar se humbje peshe me ushtrime të frymëmarrjes është e ndërlidhur me procesin e ngopjes së oksigjenit.

Ushtrimet efektive të frymëmarrjes për humbje peshe deri tani ka ndihmuar një numër i madh i grave dhe burrave të të gjitha moshave për të hequr qafe të kilogram urryer formën e duhur dhe madje edhe përmirësimin e shëndetit.

Ushtrimet e duhura të frymëmarrjes për të humbur peshë ka shumë karakteristika të dobishme:

 • reduktuar urinë;
 • promovon tretje të shpejtë të ushqimit;
 • djegur dhjamin;
 • forcon vetitë mbrojtëse të organizmit;
 • janë qetësues te sistemit nervor;
 • shton forcë pas një dite të vështirë dhe energji para fillimit të saj.

Ekspertët në fushën besojnë hollim oksigjenit që hyn në trup nëpërmjet ushtrime të frymëmarrjes, armiku dhe miku dietë yndyrë. Oksigjen siguron efektet e mëposhtme në trupin e njeriut:

 • Kjo nxit thithjen e ushqyesve në traktin gastrointestinal. Gjatë tretjes në mënyrë aktive të përfshirë disa Villi vogël që nxisin thithjen e kalciumit, aminoacidet dhe ushqyesve të tjera. Por për të punuar në mënyrë efektive Villi kërkon oksigjen.
 • Oxygen - një faktor i nevojshëm për zhvillimin e një ambient alkaline në stomak. Frymëmarrje e duhur mbështet pH, ideale për shfaqjen e molekulave ATP që janë të përfshirë në djegien yndyrë.
 • Kur prekje oksigjeni fillon për të bashkëvepruar me yndyrë trupit dhe të ndryshket e tyre. Kjo është konsideruar si hapin e parë, e cila në të ardhmen do të çojë në humbjen e peshë të tepërt. Nëse ju merrni frymë më thellë, trupi fillon të rrjedhë më shumë oksigjen, kështu yndyrë djegia efekt rritet disa herë.
 • Gjatë ushtrime të frymëmarrjes nivelet e hormoneve të stresit në ul gjakut. Një problem i madh në botën e sotme është zhurma e stresit. Nëse shuma e stresit hormonet rënie, zhduken duhet t'i përmbahemi.

Llojet e ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe ^

Aktualisht ka shumë lloje të ushtrimeve të frymëmarrjes. Konsideroni metodat më popullore për të humbur peshë përmes frymëmarrje të duhur:

Frymëmarrje ushtron përkul hollim Trupi

Ky program është hartuar nga një grua me emrin Grieg Childers, filloi të fituar të shpejtë në peshë pas lindjes së fëmijës. Pavarësisht nga fakti se ushtrimi i një gruaje dembel refuzuar, ajo ka humbur peshë jo më pak efektive se sa njerëzit të cilët vizituan palestra dhe u ul në një dietë të rreptë.

Shkuarja me këtë metodë të zhvillohet si më poshtë:

 • Duhet të nxjerr plotësisht ajrit nëpërmjet gojës tuaj, hundë ajrit atëherë thithur shpejt.
 • Tjetër Faza - fishkëllima tym dhe mbajtja e frymës, e cila është bërë me kokën ulur, prapa dhe fryma mbajnë frymën për 10 sekonda.

Me këtë teknologji është izolimi hemoglobinë e dioksidit të karbonit. Kur kryejnë ushtrime me oksigjen gjakut merr në muskul që punon në këtë kohë, ndarjen yndyrë.

Në këtë sistem të humbjes së peshës ka shumë kundërshtarët. Ata besojnë se gjatë frymëmarrjes ushtrime trupi nuk është i ngopur me oksigjen, dhe se, anasjelltas, është uria oksigjenit, i cili është shumë i sëmurë.

Ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe Oksisayz

Oksisayz - një grup i ushtrimeve të frymëmarrjes që janë ngatërruar shpesh me përkul Trupit. Ky program ka fituar gjatë popullaritet në mbarë botën, por në vendin tonë është vetëm fillimi për të praktikuar komplekse. Sistemi i frymëmarrjes i programit të butë në krahasim me përkul trupin për shkak se nuk ka exhalations mprehtë. Të kryejnë ushtrime të frymëmarrjes në çdo kohë, madje edhe pas ngrënies.

Ushtrimi për humbje peshe Oksisayz kryhet si më poshtë:

 • bëri një frymë të mëdha dhe tre të vogël,
 • pastaj të mëdha dhe tre tym të vogla.
 • Një qasje duhet të përsëritet 30 herë.

Frymëmarrje kineze ushtron Tszyanfey

Fjala "tszyanfey" është përkthyer nga kineze do të thotë yndyrë është rivendosur. Ekspertët besojnë se frymëmarrja e tillë ushtron përkryer për ditët e agjërimit, si dhe ndihmon për të reduktuar urinë.

Ushtruar për humbje peshe Tszyanfey është për të kryer tri ushtrime:

 • valë,
 • lotus,
 • bretkocë.

Këto ushtrime të ndihmojë njerëzit të heqin qafe e problemeve kryesore: uria, lodhje dhe çrregullime metabolike. Ky grup i ushtrimeve ju lehtë mund të kryejnë në shtëpi pa shkuar në një palestër.

Kjo metodë kineze është konsideruar mjaft e sigurt dhe ka praktikisht nuk ka contraindications. Me organet e brendshme Tszyanfey janë të ngopur me oksigjen, aktivizohet rezerva të fshehura të organizmit dhe shëruar indeve, djeg peshë të tepërt.

Ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe Strelnykovoy

Ky lloj trajnimi zhvilluar frymë AN Strelnikova në 30 të shekullit të kaluar. Ndërsa përdorur atë kryesisht këngëtarët të cilët dëshironin të rivendosur zërin. Vetëm në këtë teknikë është e rekomanduar për të kryer një frymë në gjoks të ngjeshur. Ky sistem jo vetëm që ndihmon të rivendosur zërin, por për të humbur peshë dhe të shpëtoj nga një numër të sëmundjeve të mushkërive, si astma, bronkit, etj

Ushtrime qigongu të frymëmarrjes për humbje peshe

Ky lloj i frymëmarrjes ushtrime të përshtatshme për njerëz të të gjitha moshave dhe palestër të ndryshme fizike. Qëllimi kryesor i kësaj teknike - kjo nuk është edhe djegia yndyrë dhe promovimi shëndetësor, trajtim, të përmirësojë fleksibilitetin, marrjen e harmoninë.

Ushtrime të frymëmarrjes për hollim bark

Metodat hollim stomak duke përdorur frymë bazuar në postulat në vijim - për të hequr qafe yndyrë belly, ju keni nevojë për të marrë frymë si vijon: barku inspiratory do të bymehet, dhe kur exhaling - të përfshihen, dhe jo anasjelltas.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Oksisayz ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe.

Video, komente rezultatet e hollë dhe mjekët në lidhje me humbje peshe duke përdorur ushtrime të frymëmarrjes ^

Rezultatet e humbje peshe me ndihmën e ushtrimeve të frymëmarrjes janë: një muaj ju mund të humbni deri në 6 kg mbipeshë.

Rishikimet e humbjes së peshës, me ndihmën e ushtrime të frymëmarrjes si hollë dhe mjekët vetëm gjetur pozitive, sepse ai jo vetëm që zvogëlon volumin e trupit, por gjithashtu ndikon pozitivisht në trup si një e tërë.

Ne ofrojmë video ushtrime të frymëmarrjes nga mësuesi Marina Korpan Trupi hollim përkul stomak disa centimetra në javë:

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: