Vrapimi për humbje peshe


Gjurmët bënte vrap të detyruar të punojnë në mënyrë aktive të gjitha grupet e muskujve.

Vrapimi për humbje peshe është mënyra më e përballueshme e humbjes së peshës të tepërt dhe promovimin e shëndetit.

Thelbi i vraponte për sport për të humbur peshë ^


Ky lloj i palestër është një ushtrim klasik aerobic, gjatë së cilës të punojnë të gjitha grupet e muskujve.

Ky është tipar kryesor i garës, për shkak të cilat shumë njerëz të tij të zgjedhin për të humbur peshë dhe të lënë vetëm reagime pozitive.

Thelbi i kandidon për humbje peshe është konsumi i shpejtë i energjisë, ndërsa vraponte për sport nëpër atë dhjetra shfrytëzohen të muskujve të mëdha dhe të vogla. 

Përveç kësaj, vrapim të rregullt shumë e dobishme, sepse tregon këto rezultate:

 • tren dhe për të forcuar muskujt, duke i bërë ata më të qëndrueshme, përmirëson zemrën, përmirëson qarkullimin e gjakut;
 • njom trupin me oksigjen, të rritur imunitetin, të përshpejtojë metabolizmin;
 • hequr nga trupi me ndotësve djerse, parandaluar atherosclerosis;
 • të ndihmojë të relaksoheni dhe lehtësimin e stresit.

Hold vrapim të rregullt rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga dystonia, dhe lodhje kronike. Drejtimin në rrugën apo në pyll ndihmon për të ngre kokën lart një shumë më shumë se një filxhan kafe ose çaj.

Në këtë lloj të palestër është gjithashtu disa contraindications. Kjo është arsyeja pse para se të trajnimit, ju duhet të konsultoheni me një specialist i cili mund të përcaktojë nëse ju mund të bëni vrapim. Running nuk rekomandohet në rastet e mëposhtme:

 • pas pësimit të një sulmi në zemër ose goditje në tru;
 • në defekte të lindura të zemrës;
 • me presionin e lartë të gjakut, arrhythmias;
 • për sëmundjet që lidhen me vizion, konkretisht retinën e syrit;
 • një përkeqësim të një sëmundje kronike.

Rregullat themelore të garës:

 • Fillon kurs duhet të fillojë me shkon të shkurtër dhe të rritet gradualisht. Trajnimi fillim të mprehtë mund të ndikojë negativisht në shëndetin.
 • Gjatë sesioneve të para të këmbimit trupin dhe nuk duhet të mësohen për të gjithë forcës.
 • Ju duhet të fillojë me 10-15 minuta goditje e lehtë. Për të arritur rezultate të shkëlqyera të nevojshme për të rritur kohën vrapim për 60 minuta.
 • Para trajnimin e nevojshëm për të duhet të shtrihet dhe muskujt shtrirje. Ngrohja deri muskujt të ndihmuar në parandalimin e lëndimeve.
 • Ju duhet të monitoruar shëndetin dhe shkalla e zemrës. Llogaritur norma kufitar mund të jetë si më poshtë: kufiri i ulët = (220 - pika moshës) x 0,6 për të llogaritur kufirin e sipërm prej 0.6 në vend të 0.8 duhet të zëvendësojnë.
 • Është e rekomanduar për të pirë ujë, ndërsa vraponte për sport ose njomet ujin tënd gojën. Ushqimi vetëm para se klasa nuk është i rekomanduar.
 • Ju duhet të kandidojë tortura shpesh dhe rregullisht. Programi kandidon për humbje peshe duhet të zgjidhet në bazë të individit fizike. Për shembull, njerëzit të cilët janë mbipeshë, është e rekomandueshme goditje e lehtë, që nuk ka nyje të tepërta të ngarkesës, të cilat janë ngarkuar tashmë me më shumë peshë.
 • Run të nevojshme në një kohë kur trupi është më aktiv, të tilla si në mëngjes, mesditë dhe natën. Megjithatë, jo të gjithë njerëzit janë të mendimit.

Nuk janë mbështetësit e mëngjesit vrapim për humbje peshe. Ata besojnë se në mëngjes trupi ngritur djegur më shumë yndyrë. Përveç kësaj, trupi nuk humbim karbohidratet të akumuluara në ditë, dhe menjëherë të djegur dhjamin. Vrapim ndihmon mendje në kohë, mbush me gëzim.

Ka edhe kundërshtarët mëngjes shkon se seksi që në mëngjes duke trajnime - stresit në trup, të cilat mund të çojë në overeating gjatë ditës. Gjithashtu, jo të gjithë mund të mbajë punë efektive menjëherë pas gjumit. Mbështetësit shkund mbrëmje thonë se në mish në mbrëmje ngrohur dhe përgatitur për ngarkimin.

Si për të kandiduar për të humbur peshë: rregullat, contraindications pajisjeve. ^

Për të kuptuar parimet dhe teknikat e drejtimin themelore, të marrin në konsideratë varieteteve më të efektshme dhe të zakonshme:

Vrapim hollim

Vraponte për sport për të humbur peshë është më shpesh përdoret.

 • Kjo teknikë është për të ngadalësuar drejtuar natyrore, gjatë së cilës bie përpiqet për të ruajtur energjinë, kështu që duke ngadalë, duke bërë hapa të vegjël.
 • Breathe hundë rekomanduar.
 • Këto shkon do të kontribuojë në rivitalizimin e sistemit nxjerrës, normalizimin e zemrës dhe, natyrisht, humbje peshe efektive.

Running Interval për humbje peshe

Seanca Interval kandidon për zgjat humbje peshe djegur off kilogramë shtesë edhe pas ndërprerjes së trajnimit.

 • Para trajnimin e nevojshëm për të përgatitur trupin për këtë lloj të ngarkesës dhe drejtuar disa kohë në ritëm normal, por në distanca të gjata.
 • Pas programit të trajnimit mund të bëjë për drejtimin interval. Për ta bërë këtë, zgjidhni një kurs dhe të ndërpreni atë në seksione.
 • Për shembull, ju mund të ecin 100 metra, 100 metra për të drejtuar goditje e lehtë dhe të kandidojë 100 metra me përshpejtimin. Qasjet e tilla mund të përsëritet disa herë.

Drejtimin në vend për humbje peshe

Vraponte për sport në vend nga efikasitetit të konsiderueshme të ulët drejtimin normale apo interval. Për të marrë rezultate të mira, ju keni nevojë për të rritur intensitetin e stërvitje tuaj.

Makineri kandidon në vend si më poshtë:

 • Së pari ju duhet të ngrohtë deri dhe të ecin nëpër dhomë, pastaj të fillojë për të marrë këmbë tuaj off dysheme, heqjen gjunjët takë të lartë apo të prekë mollaqe.
 • Qëndrimi në klasë duhet të jetë e barabartë.

Ndryshimet mund alternative vrapim. Ju gjithashtu mund të përdorni drejtimin në vend si një të ngrohtë-up para goditje e lehtë të rregullt.

Drejtimin hollim shkallët

Run shkallët për të humbur peshë për shumë mund të duket mënyrë edhe më efektive se sa opsion tradicionale garë.

 • Trajnimi mund të filloni me ecje normale, ngjitur në apartament nuk ashensor, dhe ecin.
 • Pas disa kohë që ju tashmë mund të kryejnë disa ulje dhe ngritje në ritmin Gjurmë shkallë.

Drejtimin në rrugën e duhur për humbje peshe

Drejtimin në rrugën e duhur për humbje peshe kur përdoret siç duhet ndjekur mund të çojë në humbje peshe efektive. Përdorni pista është e madhe, sepse ju mund të ajo mund të ndihmojë me shpejtësi të kontrollit.

Fazat vrapim:

 • të ngrohtë-up dhe shpejtësia e ulët e jo më shumë se 5 minuta;
 • Trajnimi themelor, domethënë ndryshimine në 3 minuta të shpejtë running në një udhë të sheshtë dhe të ngadalësojnë rrugën me një pjerrësi;
 • duke i ngadalshëm ose në këmbë me shpejtësi të ulët.

Konkurrojnë për fushat me probleme humbje peshe

 • Stomaku i madh hollim është më e mira për të zgjedhur interval. Belly shpejt shkoni nëse kombinohen vrapim me ushtrime për shtypin dhe dietë e duhur.
 • Kofshët Big hollim është shumë efektive, sepse kjo ju mundëson për të shpenzuar energjia e akumuluar është depozituar si yndyrë.
 • Këmbët Big hollim dhe hips gjithashtu redukton madhësinë e kofshës dhe muskujt viç. Ideale për këtë qëllim është vrapim të gjatë për durimin.

Ne ju rekomandojmë të lexoni gjimnastikë artikull për humbje peshe.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me humbje peshe duke përdorur drejtimin ^

Rishikimet e humbje peshe nëpërmjet vrapim kontradiktore: disa e duan atë shumë, të tjerët - e urrej. Pavarësisht nga kjo, duke bërë workouts vraponte për sport mund të jetë një vit për të hequr qafe e peshë të tepërt 10-15 kg.

Rezultatet e humbje peshe duke drejtuar do të jetë i dukshëm në një kohë të shkurtër në qoftë se për të trajnuar çdo ditë. Pagimi i tyre më pak se një orë në ditë, ju lehtë mund të ndjehen si janë mbipeshë, kjo shifër bëhet më tërheqës, dhe përmirësimin e shëndetit.