Gjimnastikë e ujit për humbje peshe


Gjimnastikë e ujit për pohudeniya- minus 3-5 kg ​​në muaj.

Gjimnastikë Uji është një mënyrë shumë efektive dhe të përballueshme për të djegur yndyrë, korrigjim dhe promovimin e shëndetit.

Ujit - Uji dhe gjimnastikë - valle lëviz, kryerjen nën muzikës ritmike.

Thelbi i gjimnastikë për humbje peshe ^


Avantazhi kryesor i këtij lloji të gjimnastikë është se gjimnastikë uji klasa janë po aq të përshtatshme për të dy rishtar dhe gratë shtatzëna, të moshuarit dhe ata që vuajnë nga obeziteti.

Përfitimet e aqua gjimnastikë është i pamohueshëm dhe është si vijon:

 • Të moshuarit mund të mbani të arsyeshme vetëm nga aqua gjimnastikë, duke eliminuar mundësinë e lëndimit.
 • Ndërsa klasa gjimnastikë uji rrit ngarkesën në muskujt, por zvogëlon ngarkesën në nyje dhe shpinë. Çdo ushtrim kryer gjimnastikë aqua në pishinë hollim kryer më mirë se të njëjtin ushtrim kryer në sallë. Fakti që uji krijon rezistencë shtesë, duke rritur klasa e efikasitetit.
 • Edhe thjeshtë gjimnastikë aqua ushtrime përmirëson qarkullimin e gjakut dhe për këtë arsye normalizimin e zemrës. Për shkak të efektit të masazh dhënë gjimnastikë uji janë parandalimi i shkëlqyer i venat me variçe.
 • Trupi Efekti i ujit gjithashtu ndihmon celulitit luftuar, për të përmirësuar gjendjen e lëkurës.
 • Avantazhi i aqua gjimnastikë mund të konsiderohet dhe se në muskujt pas ushtrimit, acid laktik nuk është depozituar, duke eliminuar ndjenjën e brishtësisë humbni peshë në të gjithë trupin pas ushtrimit.
 • Djegien e kalorive është edhe për shkak të faktit që trupi në ujë duke u përpjekur për të ngrohtë deri dhe të shpenzojnë këtë energji ekstra.
 • Me të mëdha gjimnastikë uji kalim kohe forcon sistemin imunitar dhe e përmirëson gjendjen mendore.

Gjimnastikë e ujit për gratë shtatzëna

Gjimnastikë e ujit për gratë shtatzëna është sporti më i mirë, si uji ndihmon për t'u çlodhur shpinë gratë shtatzëna, ngarkesa në atë shtatzënisë po rritet me shpejtësi.

Përveç kësaj, ushtrimi i ndihmon të mbajë formën, e cila ka të sakrifikojë fëmijën për gratë shtatzëna, sepse gjatë duke luajtur përpunuara muskujt e barkut, krahët dhe këmbët, të lëkurës në sajë të efektit masazh me ujë mbetet i zhdërvjellët dhe i tendosur.

Ushtrime të veçanta të frymëmarrjes që praktikohet gjatë trajnimit, të ndihmojë nënat përgatiten për lindjen e ardhshme. Ushtrimi intensiteti bie me fruta në rritje, dhe në tremujorin e fundit të shtatzënisë është rekomanduar vetëm të kryejnë ushtrime të frymëmarrjes dhe ngadalë duke notuar.

Gjimnastikë e ujit për fëmijë

Gjimnastikë uji për fëmijët - një lloj shumë tërheqëse e aktivitetit fizik për fëmijët e vegjël të, sepse të gjithë e di një dashuri të madhe të fëmijëve në ujë.

Përveç kësaj, trajnim në ujë të kontribuojë për imunitetin në fëmijët, për të forcuar muskujt. A gjimnastikë uji në pishinë normalizimin e sistemit nervor dhe zbutur fëmijët tepër aktive në klasë mund të drejtojë energjinë e tyre në drejtimin e duhur.

Ushtrimet e rregullta dhe një mënyrë jetese të duhur do të garantojë që fëmija do të rritet të sigurt dhe të shëndetshme.

A gjimnastikë uji në pishinë duhet të përbëhet nga fazat e mëposhtme:

 • një të vogël të ngrohtë-up, e cila përfshin ujë të rrjedhshëm, ndikon në ujë, etj .;
 • ushtrimet kryesore për të forcuar muskujt dhe humbje peshe;
 • 10-minuta shtrihen grupe të mëdha muskujve;
 • lëvizje të ngadaltë për të shtrihen dhe ftohje të trupit.

Pavarësisht nga shumë avantazhe, gjimnastikë uji ka disa disavantazhe:

 • Klorit, përmes të cilit pastruar me ujë në pishinë, e bën lëkurën të thatë dhe të shëmtuar.
 • Klorinimi i ujit në disa raste mund të kontribuojnë në shkeljen e microflora e organeve gjenitale.
 • Nuk mund të ketë ftohjet, infeksionet, sëmundjet e sistemit urogjenital y.t.
 • Të jenë veçanërisht të kujdesshëm për klasa gjimnastikë uji duhet të trajtohen njerëzit që vuajnë nga cystitis, astma, osteokondroza.
 • Para gjimnastikë për humbje peshe duhet gjithmonë të konsultoheni me një specialist.

Gjimnastikë aqua Mësime për humbje peshe: përshkrimi i ushtrimeve, video ^

Klasa gjimnastikë aqua Ushtrimi janë të përshtatshme për të dy fillestar dhe atletë profesionistë. Megjithatë, pavarësisht nga niveli i trajnimit në pishinë gjithmonë duhet të fillojë me një të ngrohtë-up, e cila duhet të bëhet para se të zhytje në ujë, dhe pastaj direkt në ujë.

Vetëm pas ngrohja deri muskujt mund të fillojnë për të kryer të veçanta gjimnastikë aqua ushtrime që promovojnë humbje peshe në një sërë fushash problemore. Ushtrime të tilla janë diskutuar më poshtë.

Gjimnastikë ujit hollim stomak

Ushtrimi 1

 • Gjëja e parë për të vënë tuaj width këmbët supe veç e veç dhe të fillojnë të kërcejnë.
 • Duke bërë çdo kërcejnë, ju keni nevojë për të kthyer të drejtën e parë e trupit dhe pastaj u largua.
 • Hips duhet kështu të mbetet i palëvizshëm.
 • Rezultatet e këtij ushtrimi të dobishme nuk mbajnë të vijnë: muskujt vijnë në ton, do të përshtaten bark dhe bel gjobë.
 • Numri i kthehet - 60 në çdo drejtim.

Ushtrimi 2

 • Ju duhet të kthehet në mur pishinë dhe të ligët bërryla tuaj atë.
 • Pastaj ju filloni për të kryer ngritje këmbët prirje në gjoks.
 • Ngarkesa më të mëdha mund të jetë në rast se përmbushin ngrihet këmbët drejt.
 • Numri minimal i repetitions - 10.
 • Ngarkesa duhet të rritet gradualisht.

Ushtrimi 3

 • Ulur në ujë, ju ngre këmbët dhe trupin anim në mënyrë që Rugii shqetësuar këpucë me majë.
 • Pastaj vijë i drejtë mbrapa dhe këmbët e tij fundosje ngadalë.

Gjimnastikë uji këmbët hollim

Ushtrimi 4

 • Nevojë për të marrë një top të vogël dhe shtrydh atë në mes të këmbëve tuaja.
 • Mban topin, ju duhet të përpiqet të hidhen.
 • Në fakt kjo nuk është aq e lehtë sa duket, për shkak se topi është vazhdimisht rrëshqitje në ujë.
 • Mbajtur topin e lejuar muskujt tensionuara këmbë.

Ushtrimi 5

 • Bëhuni nivelin e dëshiruar, duart duhet të largohen nga se ata ishin paralel në fund të pishinë.
 • Ky ushtrim është këmbët mahah rotacion përpara.
 • Kur këmbë drejtë Maha, dora e majtë duhet të prekë në majë të gishtave dhe anasjelltas.
 • Përsëriteni 10 swings çdo këmbë.

Gjimnastikë e ujit hollim kofshët dhe mollaqe

Ushtrimi 6

 • Mbështetur mbi një anë bërryla si në ushtrimin 2, ju duhet të heqë këmbët e tij paralele në dysheme dhe bëni stërvitje njohur që nga fëmijëria, "biçikletë" apo "gërshërë".

Ushtrimi 7

 • Ne duhet të zhyten në ujë deri në mesin e kofshës.
 • Tërhequr duart lart, mos zgjatem përpara, poshtë, refuzojnë dorë për dore.
 • Pastaj ngrihen dhe të ngrenë duart e tyre në krye.
 • Numri i repetitions - 20 herë çdo këmbë.

Ushtrimi 8

 • Ky ushtrim trajnon mollaqe gjobë dhe është për të kryer 30 ulem-ups.
 • Rënë në pikën më të ulët, ju duhet të hidhen ashpër nga uji.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin konkurrojnë për humbje peshe.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me humbje peshe duke aqua gjimnastikë ^

Rezultatet e humbje peshe duke aqua gjimnastikë janë të mëdha. Seanca muaj nuk mund vetëm të shpëtoj prej 3 - 5 kg, por edhe për të përmirësuar të dy fizike dhe shëndetin mendor.

Efekti në punësim është edhe më e shënuar nëse kombinohet me një lloj tjetër të ngarkesës të trajnimit, të tilla si drejtimin apo vallëzim, dhe hani e drejtë.

Opinionet dietë përdorur gjimnastikë aqua në internet është vetëm gjetur pozitive. Pothuajse të gjithë të humbur peshë parasysh se për shkak të pushtimit që ata të ndjehen më të sigurt dhe tërheqës, sepse trupi bëhet i tendosur dhe mbipeshë shpejt shkon.