Aerobics për humbje peshe


Aerobics për humbje peshe - minus 5-7 kg në muaj.

Aerobics për humbje peshe është përsëritja reusable dhe intensive e lëvizje të veçantë në muzikë ritmike valle.

Avantazhi kryesor i gjimnastikë është se ajo mund të ndihmojë për të jo vetëm të heqin qafe e peshë të tepërt dhe figura e saktë, por edhe të përmirësojë ndjeshëm shëndetin.

Thelbi i gjimnastikë për humbje peshe ^


Siç dihet tashmë, thelbi i gjimnastikë nuk është vetëm për të përmirësuar trupin, por edhe për një përmirësim të madh shëndetësor. Karakteristikat e kësaj teknike është që gjimnastikë për shkak:

 • metabolizmi i përshpejtuar (ajo ndihmon djegur dhjamin);
 • pasi metabolizmi trajnimi nuk është ngadalësuar, dhe të djegur off kilogramë shtesë vazhdon;
 • rrit numrin e Mitochondria, si dhe madhësia, enzimat e tyre aerobic që përshpejtojnë humbje peshe;
 • trupi bëhet më elastike dhe rezistente ndaj tendosje të rëndë fizike;
 • pastron trupin e toksinave;
 • përmirëson funksionin e zemrës;
 • rrit kapacitetin e mushkërive, kockat të forta;
 • reduktuar rrezikun e arteriosklerozës;
 • Performanca e përmirësuar, humor dhe mirëqenien.

Avantazhi kryesor i ushtrimeve aerobike është se klasa sjellja gjimnastikë në shtëpi është në dispozicion për të gjithë. Varësisht nga sasia e kohës së lirë dhe të holla, të gjithë mund të zgjidhni opsionin më të përshtatshëm: shkoni në palestër dhe të shkojnë me trajner, ose të blejnë CD, Shkarko video dhe klasa sjelljes në mënyrë të pavarur.

Faqja gjimnastikë për humbje peshe përfshin ushtrime të ndryshme që nuk kërkojnë hapësirë ​​të madhe. Për shembull, në këmbë ose running në vend, squats me ose pa ngarkesë, push-ups, duke kërcyer ushtrime për shtypin dhe kështu me radhë. Gjimnastikë shtëpi hollim është aktualisht shumë e famshme, sepse çdo vajzë dhe grua mund të gjeni drejtimin që të apelojë për të.

Sipas rregullave të kësaj metode, gjimnastikë aerobike klasa janë të ndarë në disa faza:

 • Warm-up është e nevojshme për të ngrohur muskujt dhe përshpejtimin rrahje zemre. Me këtë fazë ju mund të shmangur sprains dhe simptomat. Kohëzgjatja e stërvitje - 3 minuta.
 • Ushtrime aerobike që synojnë përmirësimin e shëndetit. Është e rëndësishme për të bërë ushtrime të saktë dhe të shikojnë për të marrë frymë, ndërsa. Kontrolloni nëse ushtrimet e saktë ritëm mund të jetë si më poshtë: Gjatë seancat duhet të përpiqet për të folur. Duke folur jashtë në heshtje, ritmi është e saktë kur fryma rrëshqet - duhet të bëni ushtrimet pak më ngadalë.
 • Ushtron forcë që synojnë përmirësimin e fleksibilitetit dhe forcimin e muskujve. Kohëzgjatja e fazës së pushtetit duhet të jetë më shumë se 10 minuta. Njerëzit të cilët janë të angazhuar në ushtrime të energjisë, rrallë plagosur gjatë kryerjes stërvitje aerobic.
 • Hitch është që të vazhdojë lëvizjen pas ushtrimit aerobe. Ndërprerja e papritur e lëvizjes mund të çojë në prishjen e zemrës. Kështu, shpejtësia e lëvizjes gjatë vonesës duhet të ulet gradualisht.

Mësimet gjimnastikë për humbje peshe: përshkrimi i ushtrimeve, video ^

Drejtimet kryesore të gjimnastikë për humbje peshe përfshijnë:

Gjimnastikë valle për humbje peshe

Gjimnastikë valle për humbje peshe nuk përfshijnë përdorimin e ndonjë pajisje ushtrim. Por, pavarësisht nga kjo, nuk ka më pak efektive se sa përdorimin e zonave të tjera. Ai konsiston në një palestër valle performancë të vazhdueshëm stërvitje valle nën muzikë të shpejtë.

Gjimnastikë hap për humbje peshe

Aerobics hap per humbjen e peshës bazuar në lëvizjen më përhapur njerëzor - hap. Unike, ky trend për shkak të faktit se përdoret një eksitim, të tilla si hap-platformë. Kur klasa janë të kombinuara stërvitje aerobic dhe shkallët ngjitje.

Aerobics për humbje peshe në ujë

Ushtrimi Aerobic për humbje peshe në ujë është për të kryer ushtrime të thjeshta të trajnimit forcë ose në ujërat nën muzikë ritmike. Efekti i mirë i këtij trendi gjimnastikë arrihet përmes rritjes së ngarkesës në muskuj përmes rezistencës së ujit.

Në të njëjtën kohë gjatë seancave në ujë zvogëlon ngarkesën në shpinë, sepse gjimnastikë uji rekomandohet veçanërisht për gratë shtatzëna dhe të moshuarit.

Aerobics Fëmijët

Gjimnastikë për fëmijët sot merr gjithnjë e më shumë popullor dhe i përhapur. Ky trend ndihmon për të përmirësuar koordinimin dhe plastikës, ka vetëbesim dhe forcon shëndetin fizik dhe mendor. Një kusht i rëndësishëm për punësimin e fëmijëve ushtrime aerobike është se ata duhet të jenë në formën e lojrave dhe interesante për fëmijët.

Aerobics për shtatzëninë

Palestër për nënat shtatzëna shtatzëna lejon lëvizjen e pakufizuar. Besohet se nëse nëna shtatzënë do të merret me stërvitje të lehta aerobic gjatë shtatzënisë, lindjes mbajtur atë një shumë më e lehtë.

Edhe për të tilla një teknikat interesante janë contraindications:

 • Nuk është e rekomanduar që të angazhohen në stërvitje aerobic për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, venat me variçe, sëmundje të zemrës, shpinë.
 • Përveç kësaj, ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm të moshuarit dhe njerëzit që vuajnë nga obeziteti.
 • Me trupin gjimnastikë duhet të jenë të përgatitur gradualisht, kështu që është e mirë për të përdorur shërbimet e një trajner personal i cili tregon se çfarë duhet të bëjnë dhe si.

Ushtrim themelor aerobic për humbje peshe fillestar ^

Shumica e ushtrime në gjimnastikë të promovuar humbje peshe në fushat me probleme, si dhe përshtatjen shifrat si një e tërë. Këto ushtrime përfshijnë:

Aerobics hollim stomak

Ushtrimi - gjarpërues

 • Ju duhet të shtrihen në dysheme dhe të përpiqet të shtrydh sa më shumë që të jetë e mundur nëpër dysheme të varem jo formuar.
 • Gjatë kryerjes së këtij stomak ushtrim duhet të largohen dhe të tensionuar.
 • Brinjë duhet të përpiqet të pelvisit, duke tërhequr stomakun në këtë kohë.
 • Numri i repetitions - 15.

Ju gjithashtu mund të komplikojë ushtrimin. Në kohën kur ndërtesa do të arrijë në legen, është e nevojshme për të hequr këmbët alternuar në kënd prej 45 °. Ju lutemi të bëni 20 rritet çdo këmbë.

Aerobics hollim kofshët dhe mollaqe

Ushtrimi - Squats

 • Ju duhet të jenë të rehatshme dhe të vendosin këmbët më të gjerë se sa gjerësi shpatullave larg, gishtërinjtë duhet të shikoni në drejtim ku mund të shikojnë gjunjë.
 • Nga kjo pozitë fillon zbatimin e ngadalshëm të 10 squats.
 • Mollaqe dhe nuk duhet të jetë e tensionuar dhe i tendosur.

Ushtrimi - Mahi

 • Ju duhet të shkoni në të djathtë dhe për të kryer Mahi mprehtë la këmbë, ulur para tij, atëherë këmbë prapa drejtë.
 • Pas 60 swings duhet të shtrihen në anën tuaj të majtë, të ndryshojë dhe të bëjë të njëjtën sasi të reps.

Gjimnastikë e ujit

Ushtrimi - Drejtimin

 • Ky ushtrim është një nga më të thjeshta. Është për të drejtuar me rritjen e gjunjë.
 • Ky nivel i ujit duhet të arrijnë në gjoks.

Ushtrimi - kthyer dhe heqjen këmbët

 • Këmbët gjerësi shpatullave larg, është e nevojshme për të kryer twists në drejtime të ndryshme.
 • Pastaj ju vijnë përsëri në murin e pishinës dhe oblokotytsya atë.
 • Atëherë ju keni nevojë për të rritur këmbët paralele me pjesën e poshtme dhe të ulë ato.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Dancing për humbje peshe.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me humbjen e peshës duke përdorur gjimnastikë ^

Ushtrimi Aerobic për fillestar mund të përfshijnë squats njohur, shtytje-ups, dredhje dhe kështu me radhë. P. Përveç kësaj, atletët rishtar mund të kandidojë, kërcejnë, kryejnë tendenca. Efekti i klasave do të jetë e dukshme brenda një kohe të shkurtër.

Opinionet rreth humbjes së peshës duke përdorur gjimnastikë vetëm pozitive. Disa vajza të vazhdojë edhe pas pushtimit në një fund. Rezultatet e humbjes së peshës duke përdorur gjimnastikë tilla: Muaj studime të zellshëm të kombinuara me ushqimin e duhur mund të humbni 5 - 7 kg mbipeshë.

Ne gjithashtu rekomandojmë shikojnë video - mësim "ushtrime të frymëmarrjes nga instruktor përkul Marina Korpan Trupit" për humbje peshe efektive bark disa centimetra në javë: