Dietë të lehta


Dietë të lehta zvogëlon ngarkesën në traktin digjestiv dhe ndihmon peshë normalizuar

Dietë të lehta - një sistem të ushqimit që ju lejon për të hequr qafe e peshë ekstra dhe të kujdeset për shëndetin tuaj në të njëjtën kohë. Efekti i pajtueshmërisë me dietën e saj të shpejtë dhe nuk do të shqiptuar, por terapeutik nuk do të qëndrojë i uritur.

Features spares sistemin e furnizimit ^


Mjekët lehta dietë përshkruajnë për pacientët të cilët kanë pasur fshikëz e tëmthit hiqet, ata që hepatit të kontraktuar ose që vuajnë nga urolithiasis dhe sëmundjet e sistemit të tretjes, mëlçisë, pankreasit dhe tëmthit.

Ajo gjithashtu tregoi për ndonjë sëmundje që ndodh me ethe, ose kërkon një reduktim në barrën mbi gastro - traktin e zorrëve.

Kundërindikimet për këtë program diete janë karakter thjesht individuale, kështu që para se të fillojnë atë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Esenca e pushtetit të veçantë është që të mos rëndojë organet e tretjes dhe sistemin nxjerrës:

 • Parimi kryesor i kursyer dietë e ushqimeve të skuqura janë përjashtime. Ushqimi mund të jetë i gatuar, merak, piqem ose kuzhinier për një çift.
 • Pjesë reduktuara madhësia, si përdoret ushqim - e butë.
 • Ushqyerit - shpeshta dhe të pjesshëm. Në ditë duhet të jetë të paktën 5 - 6 ushqimet intermittently deri në 4 orë - atëherë urisë nuk do të tejkalohen, dhe problemi i overeating automatikisht eliminojnë vetë.
 • Rregullat kryesore të programeve terapeutike ushqyerit - refuzimi i erëza. Lejuar pak kripë. Në ushqimet më të mira të shtoni majdanoz, kopër dhe lëng limoni.

Përfitimet spares sistemi i furnizimit është bilanci i saj - menu përmban të gjitha produktet e nevojshme për jetën e plotë dhe aktive. Përveç kësaj, ajo normalizes metabolizmin dhe tretjen, ndihmon të kapërcyer problemin e peshë të tepërt dhe në këtë mënyrë lejon nuk mohoj.

Ndiqni këtë kurs ushqimi mund të jetë një kohë të pacaktuar duke ruajtur formën e dëshiruar dhe duke qenë në gjendje të shkëlqyer. Mangësitë në të ka pak, sepse menu terapeutik është racional, i balancuar dhe të shëndetshme.

Produktet e ndaluara:

 • Ushqime të ngopura;
 • Gjysmëfinale;
 • Mish derri, patë, rosë;
 • Salcice;
 • Tymosur;
 • Kafe, çaj i fortë, kakao;
 • Alkooli;
 • Pije të gazuara;
 • Rrepkë, rrepkë, lakër;
 • Vaj dhe peshk i tymosur, havjar;
 • Konserva;
 • Bukë të freskët;
 • Bukë gruri tërë;
 • Galetë e ëmbël;
 • Drithërave trashë (elb, elb, meli);
 • Noodles;
 • Bean;
 • Ulja e konsumit të ëmbëlsirat dhe pasta;
 • Djathë të mprehtë;
 • Qumështi i yndyrshëm dhe djathë;
 • Lëpjetë, spinaq;
 • Qepë, hudhër;
 • Mushrooms;
 • Perime turshi;
 • Çokollatë;
 • Akull;
 • Halva;
 • Fruta të ngurta dhe i lagësht;
 • Berries me kokrra të vështira.

Lejohen të përdorin produkte:

 • Dje, bukë gruri;
 • Biskota;
 • Viçi Lean;
 • Lepuri;
 • Pule pa lëkurë;
 • Turqi;
 • Peshk Lean;
 • Omëletë;
 • Qumësht yndyrë të ulët;
 • Krem kosi me përqindje të ulët yndyrë (një);
 • Djathë yndyrë të ulët dhe i lagësht;
 • Integruar djathë të butë;
 • Produktet e qumështit;
 • I butë dhe të rafinuar vaj vegjetal (pak);
 • Qull e butë, i gatuar në qumësht i holluar me ujë, petë;
 • Perime të ziera ose steamed;
 • Freskëta - në formën e pure ose sufle;
 • Supave perime këngë, supave - pure patatesh dhe qumësht (uji).

Dietë të lehta për humbje peshe dhe në sëmundje, menutë shembullor dhe karakteristika ^

Dietë e vlerësuar mund të jetë si më poshtë:

1 ditë

 • Qull bollgur, çaj dritë;
 • Kos me biskota;
 • Supë supë perimesh, buding;
 • Oriz i gatuar, një pjesë e viçi, zier;
 • Llapa oriz në ujë, TEAS bimor;
 • Kefir.

Dita 2

 • Bollgur, çaj dritë;
 • Një gotë qumësht i skremuar, bukuroshe;
 • Krem i patate dhe karrota komposto;
 • Pure kungull;
 • Stews perime, qofte steamed;
 • Kos.

Dita 3

 • Vezë të fërguara me proteina për një çift të çaj;
 • Sanduiç paqartë djathë, lëng;
 • Supë qumësht, buding;
 • Pure patate, peshk i zier;
 • Merak perime, çaj;
 • Kefir.

Dita 4

 • Djathë yndyrë të ulët me salcë kosi, çaj;
 • Pelte ziera vezë;
 • Supë me petë, applesauce, zierje e bimëve;
 • Oriz i zier me peshk pjekur;
 • Qull kungull, lëng;
 • Një gotë kos.

Dita 5

 • Qull oriz qumësht, çaj;
 • Kos dhe manaferrat;
 • Supë supë perimesh, një copë mish pule, komposto e frutave të thata;
 • Tavë djathë;
 • Cutlets avulli me kungull i njomë steamed, çaj;
 • KISSEL.

Dita 6

 • Mann buding me manaferrat dhe çaj;
 • Prevede;
 • Supë oriz qumësht, komposto;
 • Banane, kos;
 • Supë pule, qull;
 • Mollë të pjekur.

Dita 7

 • Bollgur, çaj;
 • Omëletë steamed, domate;
 • Supë me bollgur dhe lëng perimesh;
 • Gjizë me salcë kosi (të ulët-yndyrë);
 • Një copë peshk i gatuar, perime steamed;
 • Kefir.

Dietë të lehta për humbje peshe

Shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t'u përdorur programin butë dietë që është përdorur për humbje peshe. Ajo është projektuar për 10 ditë, por ju mund të ndjekin atë pa kufij. Për të filluar menu ëmbëlsirat pastrohen dhe miell. Mëngjesi dhe dreka duhet të jetë i plotë.

Mesdita është vakt i detyrueshëm, gjatë të cilit kos yndyrë të pini çaj jeshil pa sheqer ose lëng agrume. Në vend të shkojnë darkë fruta perimeve të përdorura. Pas 5:00 duhet të pini ujë (3-4 gota në mbrëmje) me shtimin e lëng molle.

Dietë të lehta për stomak

Dietë terapeutik në sëmundjet e mendjes stomakut 6 ushqimet. Pjesë duhet të jetë i vogël, dhe nuk duhet të jetë ngadalë, përtypet mirë - kjo lehtëson detyrën e stomakut dhe përmirëson tretjen e ushqimit.

Ndalohet përdorimi i mprehtë, i kripur, yndyror, skuqur, shumë të ftohtë apo të nxehtë. Temperatura e ushqimit nuk duhet të jetë nën 20 dhe mbi 50 gradë. Për stomakut lëngje të dobishme perime - të tilla si lakër, patate ose karrota. Ata lehtësimin e urthit. Lëngje Drink duhet përpara se të hahet.

Dietë të lehta për të mëlçisë

Ushqimi mëlçisë mirë përbëhet kryesisht nga drithërat në ujë, fruta dhe perime. Dobishme produkte organike qumështit. Ushqimi duhet të jetë të shpeshta (5 - 6 herë në ditë), e para e cila duhet të jetë para se të 08:00.

Ekspertët rekomandojnë gjatë ditës është një pjatë në intervale prej 2 orësh. Ne do të duhet të heqin dorë kripë, bukë dhe gjalpë. Lejuar pak të shtoni disa supave kripë. Ushqimi sëmundje të mëlçisë beninje stimulon biliare dhe normalizes departamentit peristaltikės.

Dietë të lehta për zorrë

Gjithashtu përmirësuar punën e sistemit të tretjes promovon metodë të butë terapeutike për zorrë, i quajtur një nga më të efektshme. Ky kurs është dietë e mirë përmirëson proceset metabolike. Si rezultat, përveç duke e bërë zorrë të shëndetshme, ulur në një dietë mërzi racionin e 4 deri 7 kilogram peshë të tepërt brenda 10 ditëve të programit.

Teknika gjithashtu ndalon përdorimin e alkoolit, ëmbëltore, bukë, sheqer, kripë dhe ujë me gazrat. Çdo ditë për të pirë 2.5 litra ujë dhe për të marrë vitaminë C.

Dietë të lehta në kardio - vaskulare sëmundjet

Ushqyerit Terapeutik në kardio - vaskulare sëmundjet me përjashtim të produkteve që ofrojnë një efekt stimulues - një çaj të fortë, kafe, kakao, çokollatë, seasonings djegëse. Absolutisht nuk mund të ha tepër, pasi ajo çon në rritjen e punës së qarkullimit.

Ushqim gatim duhet të jetë pa kripë, shtoni pak kripë mund të jetë pak gjatë vakt. Sigurojë herbs ndihmë shije, kanellë dhe acid limoni. Dietë përbëhet nga perime të lëngshme dhe ushqime të qumështit, sallatë me perime të gjelbra, djathë. Mishi dhe peshku mund të hani deri në 2 herë në javë. Vezë - jo më shumë se 1 ditë.

Dietë të lehta për sëmundje të veshkave

Metoda e butë terapeutike për sëmundje të veshkave çdo sëmundje është e ndryshme:

 • Pyelonephritis kërkon përdorimin e pijeve diuretik (TEAS, Kastrati, u rrit hips) dhe kufizimet në kripur dhe djegëse.
 • Dështimi i veshkave - në të kundërtën, është një tregues për zvogëlimin e efekt diuretik.
 • Në formimin e gurëve në dietë reduktuar përdorimin e proteinave.

Në çdo rast, rekomandimet dhe menu duhet të jetë një mjek. Por ka një kërkesë të përgjithshme - çdo sëmundje të veshkave obligon rritet nga kripë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Ushqimi pas një goditje në tru. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët rreth kursyer dietë ^

Rezultate Dietë delikate duket për të përmirësuar gjendjen për sëmundje themelor. Rishikimet e mjekëve delikate dietë thënë në lidhje me efektet e saj pozitive mbi trupin dhe efikasitet të lartë në lidhje me ilaçe. Feedback nga humbjen e peshës në luftën kundër mbipeshë dietë efikase të lehta për humbje peshe. Megjithatë, duhet të përbëhet mjekun individualisht, pasi nuk mund të përshtatet të gjithë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: