Dietë efektive lakër për humbje peshe


Pesha humbje duke përdorur lakër ndihmon të shpejt dhe në mënyrë konsistente të humbur peshë

Aksident lakër Ushqimi është një nga mënyrat më të thjeshtë dhe më efektive për të luftuar trashje.

Lakra - tradicionalisht ruse, është normale për tokat perime tonë. Përdorimi i saj në programe të ndryshme për të reduktuar peshën rastësisht - sepse ky produkt mahnitshme jo vetëm që promovon humbje të shpejtë në peshë, por edhe një përmirësim të ndjeshëm të trupit. Kështu, sipas mendimit të femrave, rezultatet në një dietë lakër për 7 ose 10 ditësh mund të shprehet në humbjen e 6-10 ose më shumë shtesë kg.

Dietë lakër: karakteristikat, pro dhe kundra ^


Në programet dietë janë përdorur gjerësisht të gjitha llojet e lakër (lakër, brokoli, lulelakër, det), sepse të gjitha ato janë të dobishme dhe relativisht të ulët të kalorive.

Tipar kryesor dallues i dietë lakër është se njëjtë (dhe kryesore) produkti është vetëm lakër. Për më tepër, si të lejuar të përdorin një lloj perimet me gjethe, dhe kombinim çdo e tyre. Opinionet dietë lakër mjaft të mirë, por ajo duhet të mbahet mend se për të konsoliduar rezultatet e arritura keni nevojë për përpjekje shtesë - kalimi në dietë normale duhet të jetë gradual.

Metoda mjaft efektive humbje peshe në bazë të lakër me shtimin e disa produkteve të tjera. Kjo mund të jetë një peshk ligët ose mish mbahem në të, vezë, karrota, fruta, kos. Me çaj rekomandohet të pijshëm të gjelbër apo ujë pa gaz. Përsëritja e një programi të tillë për humbje peshe nuk mund të jetë më herët se dy muaj pas ai i mëparshmi.

Pro lakër dietë:

 • Përmbajtja e lartë e fibrave bimore, vitamina dhe antioksidantë natyrore që kontribuojnë në përmirësimin e përgjithshëm dhe përtëritje e trupit;
 • lakër gjithashtu kontribuon në pastrimin e zorrëve dhe normalizimin e punës së tij;
 • ky program humbje peshe jep rezultate të dukshme dhe mjaft të qëndrueshme që lehtë shpëtuar kalimin e saktë në dietë normale;
 • përmes këtij kalori të vogël perimet me gjethe mund të përdoret në sasi praktikisht të pakufizuar.

Cons dhe Anëshkrim:

 • ai nuk është i përshtatshëm për njerëzit që kanë probleme me traktin gastrointestinal, që vuajnë nga diabeti, dështimi i veshkave ose një shkallë të fortë të trashje;
 • për shkak të përmbajtjes së ulët të karbohidrateve në lakër për herë të parë në zbatim të jetë e mundur ndjenjat e saj shfaqjes së dobësi, të qenët i përgjumur, dhimbje koke. Prandaj, kjo metodë e humbjes së peshës është e rekomanduar për të provoni vetëm në qoftë se ju nuk keni nevojë performancë të lartë - për shembull, me pushime;
 • Për të shmangur një humbje të plotë të fuqisë dhe depresioni subjekt i këtij programi dietik janë të inkurajuar për të marrë një multivitamin;
 • Ju nuk mund të përfshihen në këtë program ose humbje peshe shpesh një kohë të gjatë - në përdorimin e saj të zgjatur si trupi fillon të përdorë karburant muskujve që bën trupi i butë, muskujt humbasin elasticitetin e tyre;
 • dhe e fundit - kjo teknikë është mjaft e vështirë, nëse jo - ekstreme, që kërkon përkushtim të madh. Që nga produktet që përdor shumë pak, probabilitet shumë të lartë të dështimit dhe të kthejë kg shtesë.

Dietë klasike lakër për 7 dhe 10 ditë, menutë dhe recetave ^

Klasike program dietë lakër është shpesh vetëm 7 ose 10 ditë.

Menu dietë klasik lakër për 10 ditë mund të bëni si më poshtë:

 • Mëngjesi - Çaj jeshil ose kafe pa sheqer, ujë gazuar;
 • Dreka - supë me lakër dhe 200 gram zier viçi, pulë ose peshk;
 • Darka - sallatë lakër me vaj ulliri, 1 vezë (pule ose trembem), çdo fruta (përveç banane dhe rrush);
 • 2 orë para gjumit mund të pini një gotë kos (kos pijshëm fizik ose Bifidok).

Salt nuk e bëri, dhe në qoftë se gjatë ngrënies nuk ha, ju mund të hani lakër dhe në mes tyre, por në formën e tij të pastër, pa asnjë - ndonjë shtesë.

Supë dietë lakër për 7 ditë

Opsion mjaft popullore për humbje peshe supë lakër. Baza e saj është një supë bërë nga lakër.

Menu mostër për 7 ditë:

 • 1 ditë - lakër supë, fruta (banane nuk ka as rrush).
 • Dita 2 - supë lakër.
 • Dita 3 - supë me lakër, perime (përveç patate).
 • Dita 4 - lakër supë, qumësht të ulët interesi.
 • Dita 5 - supë me lakër, 500 gram mish ligët ose peshk, domate të freskëta.
 • Dita 6 - supë me lakër, 200 gram mish ligët, perime.
 • Dita 7 - supë lakër, perime, lëng frutash.

Recetë për supë lakër:

 • lakër - 500 g karrota - 5 rrënjë, qepë - 5, spec i kuq - 2 domate - 2 selino kërcell - 4. Të gjitha shinkuem perimet dhe kuzhinier në një tigan. Në një tjetër kapacitet valoj 100 gram oriz të papërpunuar dhe të shtoni në supë perimesh kalitur me një majë e kripë.

Që nga kjo dietë jep trupit jo më shumë se 800-100 kalori në lakër supë dietë ditë duke përdorur është shumë aktive.

Ushqimi lakër supë

Një tjetër opsion është një humbje efektive në peshë - në lakër supë. Ai sugjeron menynë e mëposhtme:

 • Mëngjesi - një pije me ujë (150 ml) mjaltë (1 tbsp) lëng limoni (5 pika). Pak më vonë, pini një filxhan çaj jeshil ose kafe pa sheqer;
 • Darka - zier mishi dhe perimet lehtë (500 g);
 • Darka - lakër (200 g) Hidh ujë (150 ml) dhe kuzhinier 20 minuta.
 • 2 orë para gjumit mund të pini një gotë kefir.

Dietë lakër për 7 ditë - patate

Thelbi i saj është që ditën që do t'i hani 4 copa pjekur patate (pa gjalpë dhe kripë) dhe 0.5 kg lakër, të cilat janë steamed. Kjo është e ndarë në pesë vakte. Dita e lejuar për të pour patate 1 lugë vaj ulliri. Lakër steamed mund të zëvendësohet me lakër të freskët.

Ushqimi lakër turshi: menu për 3, 4 dhe 10 ditë ^

Kalori të ulët (19 kalori) - në lakër turshi, metodat humbje peshe për shkak të përdorimit të saj janë më të efektshme. Ka disa variante të programeve dietë me lakër turshi, ato më të popullarizuara në 3, 4 dhe 10 ditë.

Programi dietik №1: 3 ditë.

 • 1 ditë - ditë është ngrënë turshi lakër 1 kg në formë të pastër. Kjo ndihmon për të shpejtuar metabolizmin dhe privojë trupin e toksinave.
 • Dita 2 - Mëngjesi: 1 vezë të zier, një mollë për drekë, për darkë - çdo gjellë me lakër turshi (të ditës ajo duhet të hani 700 g).
 • 3 ditë - kjo ditë provoni një kombinim të menyve nga ditët e mëparshme.

Programi dietik №2: 4 ditë.

Ky version është i butë dhe përfshin një të plotë 3 - vakte.

1 ditë

 • Mëngjesi - djathë yndyrë me sallatë diced lakërishtë, një fetë e bukës;
 • drekë - lakër turshi (200 g) e dardha zier dhe 100g zier derri;
 • darkë - sallatë, lakër turshi - 150 g rrepkë - 4, rrepkë bardhë - 0.5, kastravec - 0.5. Kos tij derdh, i cili të shtoni 1 lugë arra grimcuar.

Dita 2

 • Mëngjesi - kos yndyrë me banane dhe bollgur (1 lugë gjelle)
 • drekë - supë me lakër turshi;
 • darkë - sallatë lakër turshi (200 g) dhe salmon (150g), i kalitur me lëng limoni.

Dita 3

 • Mëngjes - sallatë me djathë dhe portokalli të ngjyer në farat e lulediellit;
 • drekë - lakër turshi (150 g) dhe saury skuqur (150 g);
 • darkë - pancakes patate dhe sallatë turshi lakër me rrush dhe 4.

Dita 4

 • Mëngjesi - roll miell i pasitur me mollë dhe 0.5;
 • drekë - lakër turshi (150 g), i zier me fileto viçi (200 g) dhe pineapple;
 • darkë - sallatë lakër turshi (100 g), domate (3 copë.) dhe prerja e mishit të derrit (125 g).

Programi dietik №3: 10 ditë

 • Mëngjesi - çaj të gjelbër dhe një fetë bukë;
 • Darka - 200 gram lakër turshi, mollë, një gotë me ujë;
 • Darka - turshi lakër (100 g), peshku i zier (100 g), një gotë kefir.

Që të gjitha metodat e humbjes së peshës vyschepredstavlenyh përmbajnë fiziologjikisht të nevojshme në dietën e vitaminave dhe mineraleve për të shmangur problemet shëndetësore nuk mund të përsëritet më shumë se një herë në 2 muaj.

Ushqimi Leshterikët, menutë dhe rezultatet ^

Laminaria (leshterik) është një produkt i shkëlqyer diete me një përmbajtje të lartë të nevojshme për një person të pasura me vitamina dhe minerale dhe fibra pazgjidhshëm, shpejt mund të paguaj urinë.

Programi dietik bazuar në leshterik të thotë përdorimin e këtij produkti në një shumë prej 250-300 gram në ditë. Menu mund te palosura si me poshte:

 • Mëngjesi - sallatë leshterik me domate, tranguj, të veshur me vaj. Me pije - çaj të gjelbër;
 • Dreka - sallatë me leshterik me domate, 150 gram e pulave (pule ose gjel deti), ose 2 vezë;
 • Mesdita - 100 gram sallatë me leshterik dhe të ziera karrota;
 • Darka - sallatë me leshterik, domate, tranguj, mollë dhe mish i gatuar;
 • Para se të shkojnë në shtrat ju mund të pini një filxhan çaj jeshil me një lugë mjaltë.

Për dietë me alga deti përshtatshme si të ngrira dhe të thata, të konservuar apo produkt të papërpunuar. Kohëzgjatja hollim alga deti në nuk duhet të kalojë një javë. Shqyrtime tregojnë hollë që gjatë kësaj kohe ju mund të humbni 7 deri në 10 kg mbipeshë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë hollim në supave zhyroszhyhayuschyh.

Ushqimi lulelakër hollim ^

Metodat hollim nga lulelakër është mjaft ekstreme (produkti përmban vetëm 20 - 30 kalori në 100 gram), pra më shumë se 3 ditë për të përmbushur e saj ia vlen jo.

Programi dietik për lulelakër №1: 1.5 kg ziera në produktin pakripur ujit, ndajnë atë 4-5 pritjen dhe e përdorin gjatë gjithë ditës. Kombinimi i zarzavate lulelakër ose domate të freskëta (lulelakër - 800 g domate - 300 g).

Programi dietik №2: lulelakër të zier (600 g) dhe gjoks pule (400 g) terren në një blender, shtoni lëngun e mishit për supë - pure. Një dietë të tillë me perime dhe fruta pasojat mund të ndiqni brenda 7 ditëve.

Në mënyrë që të respektuar pas dietë lakër mbipeshë përsëri u kthye për ju, është e rëndësishme për të bërë programin e duhur dietë e tranzicionit në dietë normale të përditshme. Nëse ju shkoni menjëherë në dietën e përditshme, e cila përmban më shumë se 1.500 kalori në ditë, ju do të kthehet jo vetëm për peshën e tyre të mëparshme, por ajo mund të kalojnë shenjën. Prandaj ushqimi postdieticheskoe duhet të bëhen në kushtet e kufizimeve të rrepta për përdorimin e yndyrave, kripë, ushqime të skuqura. Nga ëmbëlsirat dhe desserts ju duhet të jepni të gjithë.

Të kujdeset për ushtrim të mjaftueshme edhe për trupin tuaj - përdorimi i dietë të ulët kalori mund të çojë në humbjen e elasticitetit të lëkurës dhe sagging. A nuk merrni kryer larg dietë lakër shumë shpesh - produkt përmban proteina dhe është dietë të ulët karbohidrate, dhe për këtë arsye nuk mund plotësisht t'i atribuohet një dietë të shëndetshme dhe të balancuar.
Ne ju inkurajojmë që të shikojnë video informative në lidhje me përfitimet e lakër turshi për shëndetin dhe jetëgjatësinë: