Alkaline Ushqimi - rivendosur acid - ekuilibrin bazë


Dietë alkaline promovon humbje peshe dhe përmirësimin e përgjithshëm shëndetësor

Alkaline (alkalynova) dietë është zhvilluar për të arritur optimale acid - bazë ekuilibrin e ushqyesve në trup, e cila ndihmon për të normalizuar procesin e metabolizmit, kontrollin e oreksit dhe rregullimi peshë të sigurojë.

Rëndësia e optimale acid - bazë bilancit në trup ^


Trupi i njeriut - një mekanizëm shumë komplekse biologjike, e cila shkon shumë procese, të lidhura drejtpërdrejt me ruajtjen e jetës së tij. Kjo është për shkak të mirëmbajtjes së një temperaturë konstante trupore, tensioni i gjakut, lëngjeve balancimit, dhe shumë faktorë të tjerë.

Në mënyrë që të ruajë këto procese qëndrueshmëria relative qenë në gjendje për t'i rezistuar ndryshimeve të jashtme e mjedisit dhe nuk të çojnë në dështimin e sistemeve, trupi tenton homeostasis. Dhe një nga parametrat e tij më të rëndësishme, pavarësisht nga të gjithë të tjerët është acid - bilanci bazë.

Thelbi i saj qëndron në aftësinë e trupit për të lidheni me veten, ose për të dhënë atomet e hidrogjenit. Substancat që e merr atë të quajtur alkalet, dhe japin - acidet. Dhe në mënyrë që të bëjë një jetë të pasur të drejtë për një ekzistencë të shëndetshme, ajo duhet respektuar ekuilibrin e duhur midis këtyre elementeve.

Llogarit acid-alkaline pH tregues bilanci, e cila është normale në njerëzit është 7,35-7,45 njësi, dhe kjo është thelbësore për të trupit për të mbajtur numrat në këto kuadër të përcaktuar mirë. Çdo, edhe ndryshime të vogla në këtë bilanc të çon në shkeljet që ndodhin në të gjitha proceset biokimike të njeriut dhe sëmundja e tij apo edhe vdekje. Kompensuar aciditetit në asnjë drejtim mund të ketë pasoja të ndryshme.

Kështu, rritja e aciditetit jep sintezën e kolagjenit. Kur acidifikimin në mënyrë të konsiderueshme më e keqe oksigjen transportimin në indet dhe organet e ndalon asimilimin e mineraleve esenciale. Acidosis përgjithësi (rritur aciditetit) kontribuon në:

 • shumëzimit të shpejtë të viruseve, parazitëve dhe baktereve;
 • shtim në peshë;
 • zhvillimi i diabetit;
 • formimin e gurëve në fshikëz dhe veshkat;
 • e kancerit;
 • excitability nervor;
 • brishtësia e kockave dhe të tjerët.

Aciditet të ulët ose alkalization tepruar gjithashtu padëshirueshme. Meadow ndihmon neutralizoj acid, por kur zhvillimin tepricë e saj (i quajtur alkalosis), ajo mund të japë asnjë komplikime më pak të rënda:

 • Përkeqësimi asimilimin e mineraleve dhe gjak toksykatsyya;
 • zhvillimin e semundjeve dermatologjike;
 • funksion jonormal të mëlçisë;
 • zhvillimi i alergjive;
 • shfaqja e problemeve me traktin gastrointestinal.

Trupi Alkalization është, në përgjithësi - diçka shumë e rrallë dhe është shkaktuar kryesisht nga përdorimi i tepruar i barnave që kanë disa lloj livadh. Por u rrit aciditetin - një dukuri mjaft e shpeshtë. Shfaqja e këtyre dështimeve mund të tregojë simptomat e mëposhtme:

 • letargji, lodhje;
 • Temperatura e përhershëm zvogëlohet trupi, ndjenja zyabkosty dhe të dridhura;
 • shfaqja e sëmurë çehre - gri, të zbehtë ose të verdhë;
 • zhvillimin e akneve, paraqitja e skuqje dhe lëkurë të thatë;
 • mosfunksionim i traktit gastrointestinal;
 • shkelje të peshës trupore;
 • Shfaqja e dhimbje në muskuj.

Përgjigjet për acidifikimin fillojnë të gjitha sistemet e trupit. Ka inflamacion traktit urinar, dhimbje barku dhe dhimbje stomaku, sistemi i frymëmarrjes shpeshta, tensioni i gjakut hedhje. Shteti emocionale është gjithashtu filluar të karakterizohet nga rritja e nervozizëm dhe nervozizmi, humor ndryshon trishtim dhe depresioni.

Për vetëvendosjes së acidit - bilancit bazë, ju mund të përdorni letër njohur lakmus. Në pështymë e saj dripping, dhe në qoftë se letra është e kuqe, kjo tregon devijimin në anën acid, nëse blu - në alkaline.

Çfarë ndikon aciditetit?

 • ushqim - ata janë të ndarë në alkaline dhe acid;
 • pije - ujë të përfshirë në formimin e acidit - bilancit bazë;
 • trafikut dhe të ngarkesës - në moderim ata ndihmojnë shpëtoj prej acidit të tepërt.

Për të ruajtur jetën e produktit duhet të konsumohen alkalify më shumë se acidifikues - vlera e tyre normale duhet të jetë rreth 70, 30 apo madje 80: 20.

Duke kyslotoobrazuyuschym produkteve ushqimore përfshijnë:

 • ushqime proteinike - Peshku, ushqim deti, mish, djathë, vezë,
 • djathë dhe kos;
 • kafe organike;
 • drithëra;
 • fasule;
 • sheqer dhe nënproduktet;
 • makarona;
 • ëmbëltore;
 • vaj;
 • limonadë;
 • alkooli;
 • ushqim të konservuar;
 • fara dhe arra;
 • niseshte dhe të tjerët.

Në produktet alkalify përmbajnë shumë ujë. Këto janë:

 • zarzavate;
 • limon;
 • panxhar;
 • radishes;
 • trangujve;
 • turnips;
 • hudhër;
 • lakër;
 • agrume;
 • avokado;
 • fruta të thata;
 • currants;
 • qershi;
 • domate;
 • patate.

Në thelb të gjitha frutat dhe perimet janë shumë të alkalify ushqim dhe proteina - e acidit. Ka edhe ushqime neutrale - produktet e qumështit, gjalpë dhe vaj vegjetal.

Dietë alkaline: faza dhe menu ^ 3 javë

Dietë alkaline ndihmon për të normalizuar acid - ekuilibër bazë në trup, e cila nga ana ndikon pozitivisht punën e të gjitha organeve të saj dhe rregullimin e peshës si. Dietë në këtë dietë për tre javë, sistemit të energjisë ka tri faza kryesore, secili zgjat shtatë ditë.

Faza e parë

Ajo është e karakterizuar nga ristrukturimit aktive të trupit dhe pastër. Kjo periudhë mund të shkaktojë siklet dhe Sëmundjet fizike. Në javët e para të peshës është humbur shumë shpejt, veçanërisht në qoftë se ju të kontribuojnë në këtë ushtrim.

Menuja në fazën e parë në vijim:

 • Qumësht soje ose kos natyral, fruta me indeks të ulët glycemic - mollë, dardha, pjeshkë,: Mëngjesi
 • Drekë: pjekur mish pule, sallatë perimesh ose supë perimesh;
 • mesditë: Soy kos;
 • Darka: peshk i zier, perimet jeshile, kos natyral.

Në e parë të javës menutë dietë, për të kufizuar konsumin e bukës, djathë, gjalpë, alkoolit.

Faza e dytë

Gjatë kësaj periudhe, raporti është restauruar dhe acidet alkalis. Shko dhe rraskapitje fizike, lodhje, shurdhim në stomak zhduket.

Menu për sa vijon:

 • Mëngjesi: kos ose qumësht soje, lëngje frutash apo perimesh, fruta;
 • Dreka: supë perimesh;
 • mesditë: Soy kos;
 • Darka: perimet jeshile, tofu.
 • Përjashton: bukë, ëmbëlsira dhe alkool.

Faza e tretë

Faza e tretë ka për qëllim të mbështesë bilancin mineral arritur. Për të konsoliduar rezultatet është shumë e rëndësishme që të përdorin ushqime alkaline. Duke vakt mëngjes duhet të shtohet bukë gruri tërë dhe ujë mineral, dhe ushqime proteinike gjatë gjithë ditës.

Menuja mund të jetë si më poshtë:

 • Mëngjesi: vezë të fërguara me avull, fruta, kos soje,
 • Dreka: sallatë perimesh dhe supave, enët e peshkut, mishit apo pulave;
 • pasdite: një copë çokollatë e errët, fruta;
 • Darka: peshk të pjekur të bardhë, perime të freskëta.

Kjo fazë mund ose nuk mund të rinovohet, por jo më shumë se 12 ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë Gjelbër artikull. 

Rezultatet, këshilla të dobishme dhe reagimet në acid - dietë alkaline ^

Rezultatet dietë alkaline thonë se ajo nuk i përket një të shpejtë metodat humbje peshe, pesha e saj është në thelb vetëm në javën e parë e pajtueshmërisë - rreth 3 - 4 kg në javë. Rënie të mëtejshme në peshë do të jetë më pak se 1 kg për shtatë ditë. Ky sistem pushteti është për qëllim kryesisht në përmirësimin e shëndetit dhe normalizimin e metabolizmit.

Përveç humbjes së peshës, duke respektuar dietë të caktuar gjithashtu mund të arrijnë këto rezultate bukur:

 • përmirësuar tretjen;
 • heqë tonin e lëkurës;
 • përmirësimin e përqendrimit, kujtesës, vëmendje;
 • përmirësimin e humor;
 • rritjen e energjisë.

Feedback nga humbjen e peshës, dietë alkaline është shumë e këndshme, kështu që nuk ka nevojë për konsumin e rreptë të kontrollit të produkteve dhe shkakton uri. Kundërindikimet absolute ajo nuk është, por si me çdo program dietë, është e pamundur për të vëzhguar vetëm të moshuarit dhe fëmijët - në këto kërkesa popullatat e ushqimit veçanërisht të rreptë. Një konsultim me ndryshimin e sistemit të furnizimit me energji elektrike nuk ka dëmtuar askënd.

Me poshtë kujdesshëm dietë alkalynovoyi kërkohet:

 • njerëz me dështim akute dhe kronike renale;
 • pacientët me sëmundje koronare të zemrës.

Acid - dietë alkaline është shumë e dashur nga shumë të famshëm të Hollivudit. Veçanti dietë fama alkaline Victoria Beckham. Ajo filloi të ndiqni këshillat e saj dhe librat Korret Edson Sinqerisht Programit Alkaline shëndetshëm. Recipes marra nga ky edicion ishin për Victoria menu komponentet kryesore. Vështirësia qëndron vetëm në faktin se këtu janë të përqendruara kryesisht enët vegjetarian, por problemi është zgjidhur plotësisht.

I njohur zakonisht si dietë Kirsten Dunst, parimi bazë i cili ishte ndarja e produkteve në kyslotoobrazuyuschye dhe zaschelachivaet. Baza e dietë shkoi salads, fruta, perime, kos yndyrë të ulët, breads me krunde, drithërat gatuar, TEAS bimeve. Më e dobishme konsiderohet limon, shalqi, dhe piper i kuq. Të përkryer të pastër rrip zorrët dhe lëngje.

Kirsten Dunst jo vetëm i jep vlerat e të ushqyerit të ekuilibruar, por edhe të angazhuar në mënyrë aktive në sport. Kjo e lejon atë për të qëndruar e bukur dhe argëtim. Ne gjithashtu e dimë se tifozët dietë alkalynovoyi është Jennifer Aniston dhe Gwyneth Paltrow.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: