Thjerrëz dietë


Dietë thjerrëz ndihmon të humbni peshë, të normalizuar metabolizmin dhe përmirëson pamjen

Thjerrëz dietë - një mënyrë e madhe për të humbasin peshë më shpejt, pa ndjenja uri konstante dhe trupi nuk katuyuchy kufizime të rrepta dhe aktivitet fizik penguese.

Thelbi dhe rregullat e humbjes së peshës në thjerrëz ^


Thjerrëzat - kjo bishtajore, të cilat janë ushqim proteina me origjinë bimore pasuruar shumë ushqyesve dhe minerale. 

Përbërja e fasule thjerrëz përfshin:

 •  Fiber - ndihmon për të shpejtuar metabolizmin dhe për të përmirësuar tretjen;
 •  Proteina - ndihmon djegur dhjamin;
 •  Acidi folik - përmirëson shëndetin, forcon sistemin imunitar;
 •  Hekur, thiamin, fosfor, bakër, kalium etj
 •  Vitamina E, A dhe B - një premtim e thonjve të fortë, flokët të shëndoshë dhe mbrojtjen nga faktorët negativ të jashtëm.

Një dietë e bazuar në konsumin e thjerrëzat, ka përparësitë e mëposhtme:

 •  Shpejt zvogëluar peshë;
 •  Enët e thjerrëzat kanë shije të shkëlqyer dhe të përmbajë një përqindje minimale të yndyrës;
 •  Ul në nivelet e sheqerit në gjak;
 •  Janë toksina që rrjedhin dhe komponimet toksike.

Mangësitë në këtë metodat diete nuk bëjnë, por ka disa contraindications. Këto përfshijnë të fëmijëve apo moshës së vjetër, imunitet të dobësuar, shtatzënisë dhe rëndimin e sëmundjeve të sistemit të tretjes.

Dietë dietë thjerrëz përbëhet nga suite mëposhtme e produkteve:

 •  Thjerrëzat, oriz, perime, kërpudha dhe peshku;
 •  Qumësht, djathë, kos, kos, por me një minimum prej yndyrë;
 •  Muesli dhe fruta të thata;
 •  Manaferrat, fruta;
 •  Çaji jeshil, ujë mineral.

Për sistemin e furnizimit dietetike për thjerrëzat duhet të braktisin miell, e ëmbël, yndyrore, ushqim hedhurinë, lëng dhe alkool.

Thjerrëz dietë: Shembull menu ^

Dietë thjerrëz për 7 ditë - si humbje peshe butë metodë që ju lejon për të rivendosur të shtatë kilogram shtesë në javë. Në mes të ngrënies duhet të marrë në ujë të mjaftueshëm ose çaj të dobët të gjelbër.

Menu për 7 ditë

Dita 1

 • Mëngjesit: pjekur mollë me mjaltë - 4 copë .;
 • Dreka: supë thjerrëz trashë;
 • Rostiçeri: qumësht - 50 ml, lugë ëmbëlsirë e mjaltë.
 • Mbrëmje: djathë, fruta, kos.

Dita 2

 • Mëngjes: kos me copa dardha dhe mollë;
 • Dreka: ëmbëlsira e thjerrëzat - 200 g;
 • Rostiçeri: një grusht rrush të thatë;
 • Evening: llapa thjerrëz, marule (bizele të njoma, spec i kuq).

Dita 3

 • Mëngjes: Muesli me kos;
 • Dreka: pure thjerrëzat, peshku i zier;
 • Rostiçeri: hurmë;
 • Mbrëmje: tortë thjerrëz, salcë djathi, pure kungull.

Dita 4

 • Mëngjes: muesli me qumësht;
 • Dreka: pjekur thjerrëza, oriz dhe perime;
 • Rostiçeri: bajame - 10 copë,.
 • Mbrëmje: fruta kos vinaigrette.

Dita 5

 • Mëngjes: bukë me proshutë dhe gjalpë - 3 copë .;
 • Dreka: pure perimesh me thjerrëzat;
 • Rostiçeri: karrota integruar me mjaltë;
 • Mbrëmje: thjerrëz supë kërpudha supë, bukë.

Dita 6

 • Mëngjes: djathë pure berries;
 • Dreka: qofte thjerrëz;
 • Rostiçeri: hurmë;
 • Evening: pure thjerrëzat, avull peshk.

Dita 7

 • Mëngjes: kos, fruta të thata;
 • Dreka: qull thjerrëz;
 • Rostiçeri: pure kokrra të kuqe;
 • Mbrëmje: lëng ëmbëlsira thjerrëz - djathë përzierje.

Dietë e vështirë thjerrëz

Dietë përbëhet nga një ngurtë qull dietë thjerrëz, gatuar pa kripë, erëza dhe vajra, e cila duhet të marrë të paktën gjashtë herë në ditë. Me lëngjet lejohet çaj dhe ujë të gjelbër.

Duration Metodat e ngurtë e humbjes së peshës - 4 ditë, por jo më shumë se një javë. Një dietë pozitive arritje shpejt do të humbni 5 kg peshë të tepërt.

Monodyeta Lenticular

Ky sistem dietë është e mirë në atë që mund të përdoret me sukses si ditët e agjërimit.
Dietë përbëhet nga qull lëngshme thjerrëz ose patate pure, çaj jeshil dhe 300 ml. kefir. Kefir është e rekomanduar për të marrë kohë për darkë.

Pagimi këtë metodë një ditë në javë, ju lehtë mund të humbni deri në një kilogram peshë të tepërt dhe zorrët të përkryer të pastër.

Recipes enët dietë e thjerrëzat ^

Dietë e përditshme dietë janë një shumëllojshmëri të pjatave të bazuar në thjerrëzat, receta më të njohura të cilat janë dhënë më poshtë:

Ëmbëlsira thjerrëz

 • 200 gr. pure zier thjerrëz sjellë në shtet.
 • Pastaj shtoni vezë, qepë copëtuar, fq. / L miell.
 • Përzierje është pastaj të përziera tërësisht për të formuar një tortë dhe piqem në furrë.
 • Për salcë, djathi dhe bimëve trokas seasonings.

Qofte thjerrëz ose hedgehogs

 • Në 150 gram. shtoni pure e shekullit thjerrëzat. / Miell L, vezë, piper, qepë copëtuar.
 • Atëherë të formuar një përzierje të në formën e topa dhe vendit në të furrës.
 • 300 gr. kërpudha në salcë krem ​​vënë si një pjatë e dytë në qofte.

 Thjerrëz supë të lëngshme

 • Thjerrëzat gatuar, i copëtuar cilësi tymosur suxhuk për të shtuar në supë kërpudha.
 • Kuzhinier rreth ngrohjes ulët për jo më shumë se 5 minuta.
 • Në fund të gatimit shtoni ndonjë bimeve dhe salcë kosi.

 Sallatë

 • Lidhu qepë të skuqura, karrota integruar, hudhër, herbs, piper dhe 200 gram. Jeshile thjerrëzat zier.
 • Sezoni Sallatë me të ulët-yndyrë krem ​​kosi.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë artikull presidenciale. 

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me dietën e thjerrëzat ^

Dietë rezultatet thjerrëz është mjaft pozitive:

 •  Jo më shumë se një peshë javë lë trupin brenda shtatë kilogram;
 •  Pastrohen përkryer zorrët dhe metabolizmin;
 •  Dukshëm përmirëson shëndetin dhe pamjen.

Që thjerrëzat janë produkt shumë të dobishme diete, humbje peshe metodë e bazuar në të mund të përdoret pas gjashtë javësh. Për afat të gjatë mirëmbajtjen e peshës është e nevojshme për të vëzhguar e prodhimit të saktë në bazë të rekomandimeve të shumta të detyrueshme:

 •  Gradualisht futur supave mish, mish, sheqer;
 •  Mëngjesi duhet të përbëhet nga bollgur, oriz dhe drithëra të tjera;
 •  Përjashtojë vakt vonë;
 •  Në fund të javës për të organizuar një ditë të agjërimit në thjerrëz ose disa herë në javë për të përgatitur enët e bazuar mbi të.

Rishikimet e dietë thjerrëz humbasin peshë kanë shumë komente pozitive. Shumë vuri në dukje jo vetëm humbje peshe shumë efektive dhe lehtësuar në trup, por edhe për të përmirësuar gjendjen e thonjve, lëkurës dhe të flokëve.

Sipas nutritionists dhe mjekët, thjerrëzat - ushqim i përsosur për humbjen e peshës. Në sajë të përbërjes balancuar të produkteve dietetike nuk mund të shqetësuar në lidhje me dietat duke shkaktuar dëm. Megjithatë, mjekët rekomandojnë - ende kombinuar thjerrëzat me ushqime të tjera dhe të marrë komplekset shtesë vitaminë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: