Bukë Ushqimi


Dietë mish ndihmon të humbni peshë të qetë, rrit nivelet e serotoninës dhe përmirëson gjendjen shpirtërore

Dietë të mishit, sipas autorit të saj, një mjek diete izraelit herë Olga, i dha fund luftës së gjatë të njerëzimit me karbohidrateve si armik kryesor figura të pakta.

Shumë njerëz duan për të humbur peshë është e vështirë që të përpiqen për të vendosur efektin e një ushqim dietik - frika vazhdimisht ndiheni të uritur.

Pothuajse çdo dietë synon humbje peshe, eliminon apo rëndë kufizon përdorimin e bukës, pa të cilën shumica nuk gryka, madje duke marrë një pjesë të madhe të ushqimit.

Parimet thelb dhe themelore të humbjes së peshës në bukë ^


Autor mish dietë - një specialist në të ushqyerit, të udhëhequr eksperiment të madh shkencor, e cila u zhvillua në një klinikë në Tel Aviv. Qëllimi i eksperimentit ishte në listën e produkteve që përmirësojnë gjendjen shpirtërore.

Siç e dini, gjaku i çdo personi përmban një serotonin substancë, e cila quhet hormon i lumturisë është i parëndësishëm dhe niveli i të cilit varet tërësisht në disponimin tonë. Si rezultat i hulumtimit ka qenë një rënie të madhe në nivele serotonin kur konsumojnë ushqime të pasura me proteina dhe hormonit të rritjes nivelet në dietën lumturi vysokouhlevodnoy.

Kjo është arsyeja pse aq shumë njerëz si e ëmbël dhe nuk mund të "rri" në çdo program dietë. Megjithatë, në të gjitha kalorive shumë ëmbëlsirat, por në bukë të mjaftueshme dhe serotonin, dhe është një përfaqësues i denjë i ulët kalori.

Parimet themelore të dietës mishit vijim:

 • Jo uria! Të gjitha grup përditshme e produkteve duhet të ndahet në copa dhe t'i hanë në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës dallimin në mes të ngrënies 3-4 orë.
 • Konsumi ditor i bukës të ulët kalori (teorikisht - jo më shumë se 45 kcal per 100 g). Besohet se një vakt tortë duhet të jetë e barabartë me 3-4 copë. Gratë janë të lejuar për të ngrënë 8-12 copa, Men - 12 deri në 16 copë në ditë.
 •  Ju mund të përdorni bukë diete, bukë thekre, bukë gruri, e bërë nga mielli gruri. Është e rekomanduar për të lexuar me kujdes etiketat e produkteve të miellit dhe përdorimin e grurit për të ngrënë më pak kalori të mirë më të madhe.
 • Pa ndryshimet e nevojshme për të eliminuar plotësisht muffins kalori dhe bukë, ndërsa ata kanë një indeks të lartë glycemic, v. E. Rritja e sheqerit në gjak.
 • Bukë, një shtresë e hollë e yndyrë plotësuar ndonjë: havjar perimeve, paste avokado, djathë gjizë me hudhër ose herbs, mustardë, të ulët-yndyrë majonezë, ketchup. Ju mund të vendosni një fetë të hollë buke në peshk ose mish. Gjëja kryesore këtu: aromë preferuar dhe vetëdijes psikologjike që nuk është e lejuar.
 • Një herë në ditë për të ngrënë një shërbejnë e frutave.
 • Ju duhet të pini shumë lëngje. Mjekët nuk lodhem e përsëritur se një ditë duhet të pini të paktën 1,5-2 litra lëng: ujë, çaj jeshil dhe / ose të zezë, lëngjet e perimeve, lejohet një filxhan kafe. Nëse ju nuk mund të përballojë për të jetuar pa lëng frutash, ju mund të pini 1/3 filxhan me kusht mohimin e "përcaktuara" servings e frutave.
 • Ju duhet të keni një shumë të ziera, steamed, pjekur, perime të freskëta dhe të zier.
 • Çdo ditë ju keni nevojë për të marrë 200 gram një produkteve të qumështit (kos skremuar, kefir, qumësht i thartuar).
 • Tri herë në javë është e lejuar për të zëvendësuar një vakt mish për shërbejnë të mishit të ligët ose peshk.
 • Tre herë në javë (mundësisht jo në "mish" ditë) duhet të hani një vezë.
 • Të jetë i sigurt për të përjashtuar alkool nga dietë, salcat yndyrore dhe mish, gjalpë, sheqer dhe ëmbëlsirat, salcice, patate të skuqura.

Përparësitë kryesore të teknikave mbrëmje janë:

 • pled pasur, ushqim makro dhe microelements - bukë shumë magnez, hekur, kalium, fosfor, vitamina B, etj
 • humor të mirë për shkak të urisë dhe mungesës së prodhimit të mjaftueshëm të serotoninës;
 • Disponueshmëria e produkteve;
 • mundësi për të vëzhguar atë për aq kohë sa është e nevojshme për të arritur rezultatin e dëshiruar.

Bukë Ushqimi: fazat dhe menu shembullor ^

Menuja mostër parë fazën dietë mishit zgjat një javë - dy dhe duket si ky:

Shënim: salads dhe perimet janë të lejuara në zjarr të shtoni pak vaj ulliri.

Faza e dytë zgjat në diskrecionin e individit, i cili mund të rregullojë menu dhe gradualisht ta zëvendësojë një ditë "bukë rostiçeri" për:

 • duke i shërbyer të makarona, oriz apo hikërror;
 • patate mesatare;
 • Kupa e bishtajore;
 • Cobs 1 misri;
 • 2 tbsp. l. muesli ose 4. l. bollgur.

Ushqimi në bukë të zezë dhe ujë

Duhet të theksohet se programi Olga herë nuk ka të bëjë me dietë popullor në bukë të zezë dhe ujë, përveç përbërës kryesor - bukë:

 •  Ushqimi "bukë dhe ujë", jep një rezultat të ulët - më pak se 4 kg.
 •  Ky program nuk mund të respektojë më shumë se 8 ditë.

Të varfërit hanë menu ofron:

 • Në pjesën mëngjes e bollgur në ujë, një fetë djathë.
 • Në drekë lejuar për të ngrënë bukë sa më shumë si ju ju lutem dhe duke i shërbyer të peshkut ose gjoks pule.
 • Darka - 200 gram bukë dhe 0.5 litra kos.

Bukë - një kos dietë

Dietë e njohur për bukë dhe kos janë alternativë më të rrepta. Menu mend vetëm 2 litra ujë + 1 + 1/4 litra bukë kos. Kjo teknikë është projektuar për përdorim javore dhe siguron shpëtoj peshë të panevojshme 500 gram në ditë. Për fat të keq, "rri" në një dietë të varfër nuk mund të gjithë.

Përveç kësaj, një numër i madh i pijshëm kos parashikon një banjë afër, kështu që ky program dietë është e kundërindikuar në njerëzit që punojnë aty, ku vetëm mund të ketë probleme.

Ushqimi për njësitë e bukës

Programi dietë të bazuar në njësitë bukë kontabilitetit sa më shumë nga metodat herë Olga sepse dietë është e bazuar në llogaritjen e "njësive bukë" janë në thelb të programit të ulët të ushqyerit e rekomanduar në pacientët me diabet. Ngjashmëritë mund të jetë dietë mjaft e ndryshme (të përditshme - perime, produktet e qumështit, fruta, tre herë në javë - mish ose peshk) dhe mundësinë e zgjatjes të gjatë.

Megjithatë, dietë diabetik më e kufizuar. Në ditën që ju mund të hani jo më shumë se 10 njësi të grurit, secila prej të cilave është e barabartë me 12 gram karbohidratet. Dhe në qoftë se diete dietë izraelit, me rekomandimin e bukës mund të hani vetëm një mesatare prej 10 copa, në këtë rast, drithërat totale, perime dhe fruta përditshme konsumuar karbohidratet është e barabartë me 10 feta buke.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë proteina artikull.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët ^

Dietë rezultatet drithëra është shumë mbresëlënëse: faza e parë që ju mund të humbni deri në 5 kg, i dyti - deri në 7 kg javore. Megjithatë, ju lutem vini re se për të gjitha avantazhet e saj padyshimtë të ofruar një menu ka një numër të contraindications të rëndësishme:

 • shtatzënisë,
 • laktacionit,
 • fëmijët dhe adoleshencë,
 • disponueshmëria e gastro - traktin e zorrëve.

Komente të shumta në të hollë dietë bukë uria konfirmojnë mungesën e një subjekti të tillë dhe një dietë e mirë edhe humor. Për më tepër, në mesin e përparësive të tjera vuri në dukje lehtësinë e gatimit dhe përqindje shumë të ulët të atyre për të cilët pesha kthehet pas programit dietë.

Rishikime të tilla të mira dhe rezultatet e arritura të inkurajuar fjalë për fjalë nesër filloni të aplikoni këto rekomandime për veten tuaj. Le të shkrihet peshë pa uria dhe humor të keq!

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: