Dietë ngjyra - të humbur peshë me kodin ngjyra


Dietë me ngjyra është efektive dhe shumë e lehtë për t'u përdorur

Dietë ngjyra është zhvilluar jo shumë kohë më parë, rreth pesë vjet më parë. Por këtë herë ajo arriti të marrë popullaritet mjaft të gjerë jo vetëm në mesin e përdoruesve të zakonshëm, por edhe shumë të famshëm. Kjo shpjegohet me kërkesën e sistemit me shumë ushqim dhe nuk ka nevojë për të zbritur gjatë kalorive saj kohëzgjatja.

Natyra dhe zakonet e të hahet pas kodin ngjyra ^


Fakti se ngjyra mund të ndikojnë në gjendjen mendore dhe emocionale, ka kohë që njihet. Në bazë të këtyre njohurive është zhvilluar edhe një prirje në psikologji si terapi ngjyra.

Përdorur në mënyrë aktive psikologjinë dhe perceptimin e ngjyrës në dizajn të brendshëm. Nutritionists Më vonë amerikane zhvilluar dhe dietë të veçantë bazuar në përdorimin efektiv të ngjyrave të caktuara të ushqimit.

Substancë pigment përgjegjës për ngjyrën e ushqimit, kanë një ndikim dhe të alternuara të ndryshme të produkteve të saktë, ju mund të kandidojë një mekanizëm aktiv për humbje peshe. Duke përdorur ngjyra të ndryshme është rregullimi i oreksit dhe madje shijojnë ushqimin që ju hani.

Ngjyra e ushqimeve bimore të sigurojë të ashtu-quajtur phytonutrients - ngjyra natyrore. Ata jo vetëm që përcaktojnë ngjyrën e një florës biologjike, por edhe në trup efektet terapeutike dhe parandaluese.

Të gjitha phytonutrients mund të ndahet në "të ngrohtë" dhe "ftohtë":

 • Së pari (këto përfshijnë hije të verdhë dhe të kuqe), të stimulojë dhe të ngrohtë.
 • Ky i fundit, për shembull, blu, bruz, purple, ndihmon të qetë dhe të qetë.
 • Hije të gjelbër të promovojë harmoninë dhe ekuilibrin.

Kështu, dietë ngjyra është mjaft në gjendje të sjellë disa valë të energjisë për të gjitha organet e brendshme, të shëndetshme dhe të furnizimit me karburant tyre. Baza e këtij sistemi në parimin e ushqimit mono-dietë. Në ditë të caktuara të javës duhet të përdorni produkte të përcaktuar rreptësisht ngjyra. Pako ushqimore Pritjes ngjyra të ndryshme nuk është e pranueshme për shkak të përzierje e tyre fillon të mundë poshtë trupit hutuar.

Thithjen më të mirë të ushqimit gjithashtu kontribuon në gjendje të relaksimit, e cila siguron njëtrajtshmëri ngjyra. Të gjithë këta faktorë çojnë në dumping peshë të tepërt dhe përmirësimin e trupit si një e tërë. Kufizime në sasinë e servings nuk janë, dhe dietë mund të bëjë preferencat e tyre.

Në varësi të dietës ngjyra duhet të ndiqni disa rregulla themelore:

 • takëm ngjyra është gjithashtu e rëndësishme, kështu që nëse është e mundur ajo është e rekomanduar për të zgjedhur pllaka, të ngjashme me ngjyrë paleta lejuar në këtë produkt ditë;
 • edhe pse ky program dietik dhe imponon kufizime të rrepta të ushqimit, por duhet të shmangin hahet karbohidratet të thjeshta, yndyrë, i skuqur, ushqim të shpejtë, ëmbëlsirat dhe alkoolit;
 • ngjyra e ushqimit duhet të jetë e natyrshme, sepse ngjyra ju lejon të dini në lidhje me praninë e frutave apo të perimeve një grup të veçantë të vitaminave dhe mineraleve. Çokollatë Pra, të kuqe ose të bardhë mbi ndikimin tuaj shifër marmelatë pozitiv, për fat të keq, nuk e bëjnë;
 • ditë duhet të jetë 4 - 5 vakte (kërkohet me mëngjesin), jo më vonë më vonë se dy orë para gjumit. Deri në fund të ditës çdo pjesë tjetër e ushqimit duhet të jetë më e lehtë;
 • të gjithë ushqimi është i përgatitur steamed ose të ziera;
 • për ushqim nuk duhet të jetë distractions - libra apo TV;
 • të përshpejtojë procesin e humbje peshe aktivitetit të moderuar fizik.

Një dietë plus i madh i bazuar në kodin ngjyra është se në mungesë të contraindications mjekësore mund të ndiqet kohë të mjaftueshme. Nuk rekomandohet për të ndjekur këtë dietë për njerëzit me gastro - traktin e zorrëve, sëmundje kronike të mëlçisë ose sëmundje të veshkave dhe të alergjive ushqimore në komponentë të veçantë të programeve dietetike.

Dietë ngjyra: e recetave dhe menytë për 7 ditë ^

Dietë menu ngjyrë një javë është si vijon.

"White" e hëna

Kjo ditë është e dedikuar borë të bardhë ngjyra, duke e akuzuar trupin me energji dhe ndihmon pastruar mushkëritë dhe zorrë të mëdha. Bardhë është gjithashtu shumë i dobishëm për depresion.

 • Ju hani oriz, qumësht dhe të gjitha produktet e qumështit, banane, djathë, mish pule, djathë, vezë të bardha, fasule të bardha, lakër apo lulelakër, peshk të bardhë, makarona me grurit durum, dardhë bardhë. Por patatet janë fshihen mirë.
 • Ju mund të pini ujë jo-gazuara mineral ose çaj të bardhë - një pije që përmban numrin maksimal të pronat medicinale. Popullariteti i merituar në humbjen e peshës ketë çaj si Pai-Mu-Tan (ose White Peonies) dhe Bai Hao Inchzhen (Silver gjilpërave).
 •  Vlen të përmendet se shumica e ushqimeve të bardhë përmbajnë një shumë të karbohidrateve, në mënyrë të shmangur overeating.

 «Red» e martë

Ushqimi që ngjyra stimulon qarkullimin e gjakut dhe përmirëson tonin e muskujve, e cila promovon humbje intensiv të kalorive. Një shumë e antioksidantë ushqimore kuqe përmirëson imunitetin. Red stimulon sferën seksuale, redukton kushtet e stresit.

 • Gjithashtu të martën, një ditë është konsideruar më të shijshme, sepse ajo ka një listë të madhe të grupeve të lejuara të ushqimit: mish, domate, fasule, speca të kuq, rrepa, Kastrati, rrushi i kuq, havjar kuqe, manaferrat e kuqe, verë të thatë e kuqe, shegë, mollë.
 • Ju mund të pini ujë të thjeshtë, lëng boronicë ose Hibiscus çaj (dhe pije të tjera me Hibiscus shtuar) - një ndihmë e madhe për lamtumirën e kolesterolit "të keq", parandalimin e mëlçisë dhe Shëndetësisë.

"Green" Mjedisi

Kjo është ngjyra e relaksimit dhe rehati. Përveç kësaj, ushqim e gjelbër kontribuon në ruajtjen ekuilibrin hormonal dhe të shpëtoj trupin e toksinave.

 • Ju hani: perimet me gjethe, të gjitha llojet e lakër, kivi, mollë jeshile, nenexhik, prej trangujve, bizele, speca jeshile, bishtaja gjelbër.
 • Pini ujë, pini nenexhik ose çaj jeshil - një burim të të rinjve dhe të shëndetit.
 • Nëse ka probleme me traktin gastrointestinal, nuk përzihen në lakër.

"Orange" e enjte

Dita humor ylbertë. Kjo ngjyrë është uplifting dhe pengon zhvillimin e ftohjet.

 • Menuja mund të përfshijë mangoes, portokall, pjeprat, kajsi, kungull, pjeshkë, karrota, mjaltë, buckthorn, peshk salmon. Produktet portokalli rritur oreksin, por nuk mund të ketë kufizime - për të humbur peshë, ata nuk do të ndërhyjë.
 • Hues portokalli gjithashtu rrisin kreativitetin, përmirësimin e zhvillimit mendor dhe fizik. Ata ofrojnë personit optimiste dhe i shoqërueshëm.

"Violet" e premte

Dietë e ditës ngadalëson metabolizmin, përveç kësaj, ajo është e pasur me antioksidantë. Ushqime të purpurtë të mira për qarkullimin e gjakut dhe pagjumësi, si dhe zbut sistemin nervor.

 • Ju mund të hani, patëllxhan, currants zi, blueberries, zi rrush, kumbulla, manaferra, boronica. Pini çaj ose lejohet komposto boronice e kumbulla.

"Yellow" e shtunë

Akuzat trupin me energji, stimulon trurin, traktin gastrointestinal, mëlçi, shpretkë, pankreasit. Ushqime të verdhë gjithashtu ngre gjendjen shpirtërore dhe të shkëpusin nga të menduarit në lidhje me ushqimin.

 • Ju mund të hani, kajsi, pineapples, pjeshkë, misri, kungull i njomë, speca të verdhë, kungull i njomë, e verdhë veze veze (jo më shumë se dy), varietetet verdhë e mollëve, djathë, mjaltë, limon.
 • Pini ujë me mjaltë apo çaj të verdhë, është e ngjashme në pronat e saj medicinale në të gjelbër.

"Pangjyrë" e diela

 •  Ditë agjërimi. Në këtë ditë, asgjë për të ngrënë, vetëm pini ujë mineral pa gaz. Nëse është e vështirë për të duruar, ju mund të blejnë djathë hirrë.

Nëse e dëshiruar, pasi akvarazhruzki mund të përsërisë dietë. Ju mund të ndryshojë ngjyra e ditës në tuaj. Përveç kësaj, dietë ngjyra është një tjetër metodë origjinale që nuk është në kundërshtim të parë. Për shkak të faktit se ngjyrat e ndryshme të ketë në efekte të ndryshme në trup, ju mund të hani disa ngjyra në kohë të ndryshme të ditës. Për shembull, produkte të gjelbër dhe të verdhë janë më të mira për të ngrënë në mëngjes, portokalli dhe të kuqe - një ditë, purple - mbrëmje.
Një tjetër avantazh i këtij sistemi të energjisë është se receta për dietën me ngjyra mund të përbëhet në mënyrë të pavarur, bazuar në grupin e produkteve me një ngjyrë të caktuar. Një shumëllojshmëri e madhe e salads mund të alternuar në pafundësi, i dyti vakt një ngjyrë do të krye artet tuaja kuzhinës, dhe ëmbëlsirë mund të shërbehet me një përzierje e manave dhe copa frutash.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë Angela

Rezultatet dhe rekomandimet e mjekëve recensione hollë ^

Dietë menu ngjyra është mjaft e ekuilibruar, por për shkak se ajo mund të rrinë në 6 javë rresht. Për 14 ditë në këtë dietë ju mund të humbni 5 - 6 kg. Ndoshta të tilla Efektiviteti dikush - kjo duket shumë e ulët, por rezultati, sipas mendimit të atyre që humbin peshë do të jetë mjaft i qëndrueshëm.

Dietë Lulelakër përdorur me sukses të famshëm të tilla si Mariah Carey, Demi Moore, Sarah Michelle Gellar. Ajo gjithashtu ka humbur peshë në mënyrë aktive dhe Anna Christina Aguilera Hylkevych. Mohoj në këtë sistem ka pothuajse asnjë ushqim, dhe një listë të vogël të kufizimeve. Përveç kësaj, ajo mund të jetë një subjekt i mirë për të pastruar dhe shëruar trupin tuaj.

Nutritionists rekomandojmë përdorimin e alternuara dy javë në kodin ngjyra dietë nga dy javë dietë normale. Nëse ju doni të arritur efikasitet më të madh, atëherë një dietë ngjyrë dy javë mund të shkojnë deri në shtatë-ditore program humbje peshe për kos me pak yndyrë dhe lëngje.
Shih clip edhe informativ video e pronave unike e bishtaja - një gëzim të vërtetë për zorrët dhe një mënyrë e madhe për të humbur peshë: