Dietë karbohidrate


Dietë karbohidrate ndihmon të humbni peshë ngadalë, siguron energji dhe rrit stresin.

Dietë karbohidrate - një nga mënyrat më të mira për të fituar fitoren mbi mbipeshë. Kohëzgjatja e tij është nga disa ditë në disa javë për një periudhë të cilat mund të reduktojë mbipeshes krejtësisht në 6 kilogram.

Thelbi dhe parimet në humbje peshe dietë karbohidrate ^


Thelbi i teknikës karbohidrateve është të përdorni produkte humbje peshe që përmbajnë më shumë karbohidratet. Këto materiale organike të ketë një ndikim pozitiv në vijim: 

 • Great tretet;
 • Stimuluar dhe përshpejtuar metabolizmin;
 • Të sigurojë energjinë e nevojshme;
 • Gjenerimi stresit.

Mjekët paralajmërojnë se ju nuk mund plotësisht të përjashtojë karbohidratet nga dieta, siç kërkohet nga shumë dietë të ulët kalori për humbje peshe. Mangësi karbohidrate mund të çojë në uljen e performancës dhe oreksit, lodhje, përgjumje, dhimbje koke, si dhe djegia e muskujve në vend të yndyrë.

Baza karbohidrate humbje peshe programit të bëjë karbohidratet si të thjeshta dhe komplekse. Por dietë dietë përfshin hidrokarbure vetëm zhytur edhe dhe produkte të dobishme.

Produkte për dietë karbohidrate rekomanduar në vijim:

 • Perimet - spinaq, selino, lakër (lakër, lulelakër, kineze, brokoli), karrota, kungull i njomë dhe asparagus;
 • Bishtajore - thjerrëzat, fasule dhe bizele;
 • Dridhë i zhveshur;
 • Frutat - mollë, portokall, pineapples, banane dhe grejpfrut;
 • Laktik dhe prodhimet e qumështit.

Ushqime të tilla si patate, pastë ëmbël, kripë, bukë, sheqer, të gazuara dhe pijet alkoolike nuk duhet të jetë i pranishëm në dietë. Në listën e produkteve të treguar hollë që mund të hahet në dietë karbohidrate është rekomandime të detyrueshme dhe:

 • Duhet të hani çdo ditë të paktën gjashtë herë në ditë;
 • Norma e servings të vetme duhet të përbëjnë 100 gram pije - 150 ml;
 • Mbrëmje vakt e fundit duhet të bëhet jo më vonë se ora 19:00;
 • Pije lejohet vetëm çaj të dobët të zi dhe ujë mineral.

Përparësitë Sistemi karbohidrate humbje peshe është humbje peshe të shkëlqyer, të përmirësuar shëndetin dhe disponimin dhe pastrimin e trupit. Mangësitë specifike metodë karbohidrate ka, megjithatë, përdorimi i saj është i kundërindikuar për njerëzit me stomak dhe sëmundjeve të zorrëve, si dhe prania e gurëve të tëmthit dhe të veshkave.

Dietat karbohidrate për humbje peshe, dhe menu dietike ^

Dietat karbohidrate për humbje peshe

Karbohidrate dietë klasik për ata që dëshirojnë të lënë peshë të tepërt zgjat dy javë. Javën e parë - gjatë humbjes së peshës, dhe javën e dytë përforcon rezultatin.

Shembull karbohidrate menu javën e parë:

 • 8.00 - bollgur në ujë;
 • 10.00 - prostokvasha ose kos në 2%;
 • 12.00 - mollë - banane sallatë djathë;
 • 14.00 - bollgur me chunks e pineapple apo mollë;
 • 17.00 - sallatë me karrota dhe brokoli me vaj ulliri;
 • 19.00 - prostokvasha ose kos 2%.

Shembull karbohidrate menu javën e dytë:

 • 8.00 - hikërror në ujë, kos;
 • 10.00 - palë portokall të mesme;
 • 12.00 - sallatë me mollë dhe lakër, 50 g. bukë thekre;
 • 14.00 - zier (pjekur) gjoks pule, lakër zier ngadalë;
 • 17.00 - qumësht, banane;
 • 19,00 - kërpudha steamed, oriz i zier.

Dietë karbohidrate për një sërë mases muskulore

Dietë karbohidrate mungon për ata që duan për të fituar peshë duhet të përputhen me përqindjen tjetër ditë: 15% yndyrna, proteina - 30% karbohidratet - 55%.

Në mënyrë që të rrisë peshën e trupit, ushqimi duhet të udhëhiqet nga rregullat e mëposhtme:

 • Morning përbëjnë ushqimin karbohidrate, gjysma tjetër - proteina;
 • Pajtueshmëria me regjimin pijshëm detyrueshëm;
 • Ushqimi Gjashtë-Split.

Menu mostër, e cila e rrit peshën:

 • Mëngjesi: bollgur ose hikërror, një çift e vezëve;
 • Dreka: tortillas misri, qumështi;
 • Dreka: hikërror me një pjesë të vogël të kërpudhave të ziera, karrota pije;
 • Rostiçeri: banane;
 • Burgers avulli (peshk, mish lope), sallatë deti;: Darka
 • Darka Vonë: djathë të ulët yndyrë me kajsi të thata.

Dietë karbohidrate për gratë shtatzëna

Gjatë shtatzënisë trupi i nënës në të ardhmen dhe të fëmijës, për zhvillimin e plotë kërkon një dietë të ekuilibruar. Për ta bërë këtë, të krijojë menu në mënyrë që të përfshihet e përditshme 60% karbohidratet, proteina 25% dhe 15% yndyrë.

Mostër teknikat dietë menu për gratë shtatzëna:

 • Mëngjesi: qumësht shërbejnë drithëra (kënaqur, mel, hikërror ose oriz), filxhan vezë qumësht i thartuar, një fetë bukë me djathë;
 • Dreka: dardhe, pjeshke apo molle;
 • Dreka: lakër, zier në supë mishi, sallatë perimesh, veshur me krem ​​të ulët-yndyrë kosi, karrota - pije molle;
 • Rostiçeri: 100 gr. gooseberries ose qershi;
 • Darka: djathë - sallatë luleshtrydhe, peshku i zier, komposto molle.

Dietë karbohidrate për ektomorfa

Ektomorf - lloj trupi, e karakterizuar nga gjoks të ngushtë dhe supet, armëve të gjata dhe të hollë dhe këmbët. Ai lehtësisht të humbasin yndyrë trupit, por duke fituar dobët në masë të muskujve. Një organ i tillë të tipit dietë rekomanduar karbohidrate përbërë nga karbohidratet komplekse: drithërat, bishtajore, makarona, fruta, herbs dhe perimeve.

Shembull ektomorfa menu:

 • Mëngjes: qumësht yndyrë të ulët, disa vezë, bollgur;
 • Dreka: djathi me feta bukuroshe;
 • Dreka: makarona të zier, zier pule, qumësht, muesli;
 • Rostiçeri: qershi, kos;
 • Mbrëmje: supë bizele me chunks e pule, sallatë perimesh, lëng karrote;
 • Darka Vonë: fruta (mollë, pjeshkë apo dardha).

Karbohidratet Ushqimi për një humor të mirë

Vërtetuar se karbohidrate teknikë të shkëlqyer përmirëson disponimin me karbohidratet të ngadaltë dhe të shpejtë në trup që prodhojnë lumturinë serotonin hormon. Me një mungesë të këtij hormoneve të njerëzve është depresioni, nervozizëm dhe shëndeti i dobët.

Për të mbushur këtë deficit, ne mund të vëzhgojnë për disa ditë në vijim dietë shembullor humor të mirë:

 • Mëngjesi: merak perime, sallatë e pule zier, fasule të ziera dhe domate, kos;
 • Mëngjes i dytë: 50 gr. çokollatë të hidhur, kafe;
 • Dreka: oriz i zier, Pollack, pije karrota;
 • Rostiçeri: applesauce;
 • Darka: qull thjerrëz, sallatë lakër, lëng portokalli.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për të rinj.

Rezultatet, hollë dhe rishikimet e mjekëve karbohidrate dietë ^

Rezultatet e karbohidrateve pozitiv dietë - humbje peshe prej 4 deri në 6 kg në dy javë. Aplikoni kjo metodë dietë është e lejuar dy herë në vit.

Krahasuar me dietë jo të ngurtë e bën të lehtë për të marrë nga ajo, pa fituar peshë më tej. Megjithatë, në të ardhmen ende nevojë për të minimizuar përdorimin e ëmbël dhe yndyrshëm.

Shqyrtime dietë karbohidrate humbni peshë në më pozitive. Shumë në sajë të fuqisë së sistemit të humbur peshë të tepërt trupore me sukses. Përveç kësaj, ata vuri në dukje se procesi i humbjes së peshës ndodhi shumë të rehatshme dhe nuk u shoqërua me një ndjenjë të vazhdueshme të urisë dhe humbjes së fuqisë.

Nutritionists janë duke i kushtuar vëmendje në dietë Produktet karbohidrate, të përfshijë atë në një nga metodat më efektive dhe e pranueshme të humbje peshe.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: