Dietë hollë ekstreme për humbje peshe


Ushqimi i hollë - minus 1 kilogram në ditë

Dietë hollë - një nga më të popullarizuar deri më tani në teknikat hollim Evropë. Fillimisht i zhvilluar nutritionists saj amerikane si program ekskluziv dietetike për njerëzit me një tepricë të madhe të kgs tepërt, por për shkak të thjeshtësisë dhe efektivitetit të saj, ajo filloi të gëzojë sukses në të gjitha dieters në asnjë kohë.

Thelbi i dietë ligët, pro dhe kundra ^


Dietë e dietë të ligët ka kalori shumë minimale, pra vështirësi, për të mos thënë program radikal të humbjes së peshës. Zgjedhja e dietë do të thotë, mund të ndikojë në shëndetin e hollë dhe do të shkaktojë përkeqësimin e saj.

Reduktimi shëndetësore dhe aftësisë së kufizuar lidhur me futje të pamjaftueshëm të sheqerna, dhe vetëm kur ata janë adaptimi normalizuar në një dietë të tillë apo pas plotë kthimit të tij në rregullat e zakonshme.

Duke pasur parasysh sa më sipër, nutritionists kërkon dietë subjekt ligët marrin përgatitjet multivitamin që do të ruajë nivelin e nevojshëm të ushqyesve në trup. Për më tepër, metodat tradicionale të humbjes së peshës zakonisht do të thotë prania e një stresi fizik në trup se nëse dietë të ligët nuk është i rekomanduar. Në vend të kësaj, ky program dietë duhet të shoqërohet me pjesën tjetër të plotë dhe të vëmendshëm për shëndetin e tyre.

Dietë e hollë ka një numër të avantazhe të padiskutueshme:

 • është efektive;
 • nuk kërkon ndonjë kosto financiare;
 • nuk kërkon numëruar kalorive dhe gatim enët komplekse;
 • ajo përdoret në produktet e disponueshme te gjitha.

Cons dietë ligët nuk është shumë, por ato janë të rëndësishme:

 • Kjo metodë e humbjes së peshës është mjaft ekstreme dhe mund të dëmtojë në mënyrë të konsiderueshme gastrointestinal - traktin;
 • Përveç kësaj, ajo mund të shoqërohet me një, uria ngulët vazhdueshme.
 • Kundërindikimet janë sëmundje akute dhe kronike, shtatzënisë, laktacionit.

Kohëzgjatja dietë ligët varet nga sa kg keni ndërmend për të humbur atë. Për të hequr qafe të 5 - 7 kg, do të jetë në përputhshmëri të mjaftueshme me programin 7- ditor diete, në qoftë se qëllimi është për të humbur 15 - 20 kg, lejohet shtrirjen e saj në 14 - 20 ditë.

Mbi të gjitha, mos harroni - në qoftë se ju jeni duke qëndruar në dietën dobët përjetuar një përkeqësim të mprehtë në shëndetin, apo nuk eksperimentojnë në veten e tyre dhe jo të detyruar trupin tuaj. Për çdo ndjesi të pakëndshme (dobësi, marramendje, dhimbje koke, të përzier), dietë duhet të ndalet menjëherë.

Hollë Ushqimi Menu 7, 14 dhe 20 ditë ^

Menu në dietë të ligët, pavarësisht nga kohëzgjatja është shumë e varfër. Është e rekomanduar për të ndarë sasinë ditore të ushqimit të nevojshëm për 3-4 orë. Lëngjet zgjidhni portokalli, shegë, grejpfrut ose mollë pa sheqer. Ju gjithashtu duhet të jenë në përputhje me regjimin e pijshëm me bollëk - përveç shumës që ju mund të pini menu para se 1.5 litra - çaj jeshil, komposto drita e frutave të thata, ujë mineral pa gaz.

Menu dietë të ligët për 7 ditë:

 • 1 ditë, 1 litër dhe 200 ml kos qumësht;
 • Dita 2: 1 litër lëng, 200 g yndyrë të ulët djathë;
 • Dita 3: 200 gram patate të zier, me ujë të pijshëm 1 litër;
 • 4 ditë: 800 ml lëng, 200 gram e peshkut të zier apo të pjekur;
 • 5 ditë me ujë të pijshëm 1 litër, 1 kg mollë;
 • Dita 6: mish i zier pa kripë, 1 litër lëng;
 • Dita 7: 200 gram djathë, 800 ml kefir ose kos.

Ka edhe versione të këtij programi dietik për 14 dhe 20 ditë. Në përgjithësi, nutritionists zhvilluar fillimisht vetëm një metodë e humbjes së peshës, i projektuar për shtatë ditë. Të gjitha variacionet e tjera janë modifikuar nga pika në ndjekje të një rezultat më efektiv. Prandaj siguria e programeve humbje peshe është e diskutueshme dhe kërkon kujdes peshon të gjithë faktorëve "për" dhe "kundër" një grevë të tillë.

Menu dietë të ligët për 14 ditë:

 • Dita 1: çaj jeshil pa sheqer;
 • 2 nd: Low-yndyrë kos - 1 litër;
 • 3 rd: uji mineral pa gaz;
 • 4: e gjelbër mollë - 1;
 • 5-të: të ulët-yndyrë qumështi - 1 litër;
 • 6-të: çaj jeshil pa sheqer;
 • 7-të: të ulët-yndyrë qumështi - 1 litër;
 • 8-të: e gjelbër mollë - 1;
 • 9-të: të ulët-yndyrë kos - 1 litër;
 • 10-të: kastravec - 2;
 • 11-të: çaj jeshil pa sheqer;
 • 12-të: të ulët-yndyrë qumështi - 1 litër;
 • 13: green apple - 3;
 • 14-të: ujit mineral.

Ky opsion është program shumë të rreptë dietë transferohet është e vështirë, dhe mund të shkaktojë zhvillimin e anoreksi. Por ata që mund të përballojë një teknikë të tillë humbje prej të paktën 7 kg mbipeshë garantuar. Është e rëndësishme për të nënshtrohen një shumë pije dietë e lëngjeve dhe të moderuar - jetesës celular, duke shmangur lodhjen.

Ka edhe variacion dietë të ligët është projektuar për 20 ditë. Kjo është në një mënyrë të caktuar nuk është aq e rëndë si një dy-javore, dhe është një vazhdimësi e programit të hollim 7 ditë.

Dietë e dietë të ligët për 20 ditë:

 • 1-7 ditë: shtatë-ditore opsion dietetike për programin;
 • 8-të: 200g produkte të ulët-yndyrë qumështi, perime zier ose steamed, mish ligët;
 • 9-të: 200g djathë të ulët yndyrë, lëng pa sheqer;
 • 10-të: peshk ligët, karkaleca - 200 gram lëng pa sheqer;
 • 11-të: 4 patate të ziera, lëng pa sheqer;
 • 12-të: 5 mollë jeshile;
 • 13: 200 gram mish i gatuar ligët, lëng pa sheqer;
 • 14-të: 1 litër kos;
 • 15-të: çdo gjë që ju dëshironi (brenda arsye);
 • 16-të: 5 mollë;
 • 17-të: 800 ml qumësht, 200 gram të mishit të gatuar;
 • 18-të: 1 litër kos;
 • 19-të: 200 gram djathë, ujë mineral pa gaz;
 • 20: 1 mollë, 1 litër kos.

Kjo humbje peshe program që ju të rivendosur do të jetë në dispozicion 10-12 kilogram peshë të tepërt.
Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë seldereevoy

Ushqimi i hollë: mënyrë korrekte, përgjigjet dhe rezultatet ^

Një nga disavantazhet më të mëdha të këtij programi dietë është se ajo ngadalëson metabolizmin. Kjo, përveç efekteve të mundshme shëndetësore negative mund të çojë në faktin se pas largimit nga ish-peshë dietë të humbasin peshë mund të kthehen shpejt. Për të parandaluar këtë, ju duhet të saktë të ndërtuar dietën tuaj pas dietë.

Nga ushqimet e zakonshme duhet të shkojë shumë mirë, duke filluar me supave, perime, fruta, peshk dhe produkte të ulët-yndyrë të qumështit. Nga përdorimi i kripës është gjithashtu e bukur me kujdes dhe për të reduktuar sasinë e saj maksimale. Situata ideale do të jetë në qoftë se, pasi dietë ligët ju do të vazhdojnë të ndjekin një dietë të moderuar dhe të ekuilibruar për të rregulluar jo vetëm rezultatin, por pastaj të përmirësuar atë.

Opinionet rreth këtij programi dietë është shumë e diskutueshme. Ryshfet ajo dieters se një dietë nuk ofrojnë gatim përhershëm dhe llogaritjen kalori. Për më tepër, efektiviteti i kësaj metode të humbjes së peshës është mjaft e lartë. Por është me vlerë nënshtruar trupi juaj provë në mënyrë mizore - një pikë e dyshimtë. Dhe kjo tregon masën e komente negative.

Pas programit është shumë e rëndë dhe të uritur, dhe pas përfundimit të saj efektet anësore shpesh shfaqet me një krah të papritur. Gratë mund të fillojnë të bien nga flokët, lëkura dhe duket se përkeqësohet çrregullimeve të ndryshme depresive. Rezultati i eksperimenteve të tilla serioze në vetvete mund të jetë një lodhje e plotë dhe zhvillimin e anoreksi.

Pra, rrinë në të ligët dietë është rekomanduar vetëm në këshillën dhe nën mbikëqyrje mjekësore. Përveç kësaj, kjo metodë humbje peshe është e përshtatshme për njerëzit me tepricë të konsiderueshme të peshës së tij normale. Në asnjë rast nuk e përdorin atë, nëse BMI përgjithshëm (Indeksi i masës trupore), që janë normale. Mos harroni se përdorimi analfabet i ndonji programeve dietë në ndjekje të harmonisë lakmuar mund të çojë në pasoja shumë të të ardhur keq - imunitet të fortë dhe reduktimin e sëmundjeve të rënda.

Në përfundim, ne ju rekomandojmë që të shikoni videon informative e mjekut të famshëm - dietist Alexis Kovalkova e humbjes së duhur peshe pa kompromentuar shëndetin: