Dietë tibetian


Dietë tibetian rejuvenates dhe në mënyrë efektive pastron trupin.

Dietë Tibeti është një nga komponentët kryesore të jetesës së murgjve në Tibet dhe i ndihmon ata që të jenë jo vetëm në formë të mirë fizike, por edhe vazhdimisht rinovimin dhe pastrojë trupin tuaj.

Features ushqimore murgjit Tibetan ^


Baza e dietës së murgjit tibetian është një ndalim mbi pranimin e produkteve të mishit dhe përdorim të përditshëm vetëm ushqime bimore, mos i lejuar ata për të fituar kilogramë shtesë.

Nën dietën e Lamas tibetian duhet të udhëhiqet nga disa nga rregullat kryesore të humbjes së peshës:

 •  Ushqimi është i ndarë në disa pjesë të vogla, masticated tërësisht, shumë ngadalë;
 •  Në mes të çdo vakt snacking ndaluar, por lejohet jo-gazuara mineral ose Pranvera e ujit;
 •  Ushqimi duhet të kombinohet me ushtrime të frymëmarrjes apo aktivitete fizike, mundësisht jashtë klase;
 •  Produktet duhet të jenë jashtëzakonisht të freskët;
 •  Me prodhimet e qumështit mund të jetë i ulët-yndyrë qumështi, kos, kefir dhe kos. Djathë shtëpi dhe gjizë duhet të shtoni vetëm për salads të perimeve apo frutave;
 •  Pije të tilla si çaj dhe lëngje duhet të konsumohen pas disa orë pas një vakt apo gjysmë ore para tij.

Me nderim dhe mungesa e programit tibetian dietik vlen vetëm një ndalim mbi produktet e mishit. Me përjashtim të mishit nga dietë zvogëlon përmbajtje yndyrë e ushqimeve të tjera të pranishme në dietë, e cila është një aspekt pozitiv në procesin e humbjes së peshës. Megjithatë, ata të cilët duhet të jenë në formë të vazhdueshme fizike, refuzimi i mishit nuk është e lejuar.

Dietë tibetian për humbje peshe, rënie në një javë ^

Dietë tibetian projektuar për të humbur peshë në një javë, pas së cilës ju mund të humbni brenda 5 kg peshë të tepërt.
Menu murgjit tibetian sistemi dietë përbëhet nga produktet e mëposhtme:

E hënë

 • Mëngjesit: tharë krisur ose dolli, një filxhan qumësht;
 • Dreka: portokalli ose mollë madhësia e vogël, fasule gatuar - 150 g, sallatë me majdanoz, qepë jeshile, bell peppers dhe domate - 200 g;
 • Mbrëmje: një gotë me ujë mineral, një çift të çdo fruta, lakër, imët pres dhe i kalitur me lëng limoni - 200 g

E martë

 • Mëngjes: një portokalli të mëdha apo një mollë, një gotë me ujë;
 • Dreka: një sallatë portokalli me kajsi, banane, mollë, kumbulla të thara dhe dardha me gjizë - 200 g, copa disa peshk të zier;
 • Evening: kungull i njomë, zier në vaj perimesh - 250 g domate pije - 200g, dolli dhe disa domate të mesme.

E mërkurë

 • Mëngjes: krisur me avull, 200 g kosi;
 • Dreka: 200g gatuar fasule jeshile, sallatë kastravec, djathë, qepë jeshile, karafil hudhër finely copëtuar dhe domate me vaj perimesh Y- 200 g;
 • Mbrëmje: portokalli, një palë mollë të mesme, domate, fetë bukë, të shërbejnë mesatare e sallatë panxhar i gatuar, pije domate - 200 g

E enjte

 • Mëngjes: një roll vogël, një gotë me ujë të pijshëm;
 • Lëng molle - 200 g, sallatë me piper zile, qepë jeshile, kastravec dhe të gjelbër - 200 g peshk i zier - 250 gram;: Dreka
 • Evening: krisur, filxhan çaj, sallatë të fasule të ziera, karafil hudhër dhe karrota të papërpunuara salcë naftës - 300 m

E premte

 • Mëngjes: një filxhan kos, simite madhësia e vogël;
 • Dreka: mollë jeshile, duke pirë kos - 200 g filxhan lakër e kuqe, copëtuar imët dhe i kalitur me vaj;
 • Mbrëmje: zier patëllxhan me karrota - 200 g copë të zezë të bukës, një gotë me ujë.

E shtunë

 • Mëngjes: 4 portokalli mëdha apo mandarin, pije mollë - 200g;
 • Dreka: 200 g ujë, sallatë e selino, kopër, piper zile, domate, djathë dhe qepë - 200 g, pjesa mesatare imët karrota integruar të zëna me vaj ulliri;
 • Mbrëmje: pijshëm 2 gota kos, luleshtrydhe apo luleshtrydhet - 150 g copë djathë, disa bukë.

E diel

 • Mëngjes: kos ose qumësht - 250 g, krisur me avull;
 • Darka: një gotë me ujë mineral, një filxhan lakër të bardhë, copëtuar imët dhe i kalitur me lëng limoni, peshku i zier - 200 gram;
 • Evening: një filxhan me lëng, një fetë djathë, fasule të ziera me vaj ulliri, një çift i frutave (dardha, banane, mollë ose pjeshkë).

Gjatë shtatë-ditore dietike vakt mbrëmje që do të mbahet në 18-19 orë.

Dietë tibetian Christina Orbakajte

Christina Orbakajte tibetian dietë shpesh e ndihmon atë të sjellë toksina e akumuluara nga trupi dhe për të hequr disa ekstra e kg. Baza e programit është humbje peshe dhe të njëjta skemë dietetike që duhet ndjekur gjatë metodën e shtatë-ditor të tibetian Lamas.

Dietë tibetian për trajtimin oriz papërpunuara në

Dietë tibetian për pastrimin në oriz parë i referohet një nga mënyrat më efektive të pastrimin e trupit. Teknika është që të:

 • kruhlozernistyy të zbres si oriz dhe lugë tavolinë si vite të plota.
 • Pastaj oriz është i larë, e mbushur në bankë tretet e mbushur me ujë të ftohtë dhe të vendosur në një frigorifer.
 • Ujë në mëngjes është shkarkuar nga jar, merr një shekull. lugë drithëra pa kripë dhe kuzhinier rreth 4 minuta.

Kushti kryesor - oriz i gatuar duhet të marrë më herët, mundësisht para se gjysma e tetë. Oriz qëndroi përsëri mbushur me ujë dhe vendoset në frigorifer deri në mëngjes. Gjatë ditës lejuar dietën e përditshme.

Dietë tibetian në porridges

Teknika tibetian dietë për drithëra zgjat 10 ditë dhe jo vetëm që promovon humbje peshe shpejtë, por gjithashtu çliron trupin e toksinave, preservatives, depozitat e ushqimit artificiale dhe efektet e kimioterapi. Baza e këtij sistemi konsiston në përdorimin e hollim drithëra me mel, bollgur, hikërror, oriz dhe elbi kokrra gatuar në ujë pa kripë.

Kur desyatydenky dietetike e rekomanduar për të bërë gjimnastikë ose më shumë për të marrë pjesë jashtë. Që të lëngshme është e lejuar vetëm me ujë të pijshëm, por në sasi të kufizuara.

Dietë tibetian bimor

Dietë tibetian bimor zgjat rreth një muaj, gjatë së cilës jo vetëm që gradualisht uljen e peshës, por edhe të pastruar trupin, të përmirësuar shëndetin, vizionin dhe lëkurën e jashtme. Në zemër të këtij sistemi është përdorimi i çaj dietik pasdite dhe darkë me Helichrysum, kamomil, Hypericum dhe thupër buds.

Tea recetë: 100 g çdo barishte përzierje pika, tarifë bimor tej - 1 s. l., derdh kati ujë të zier, të këmbëngulë 25-35 minuta, pastaj tendosje dhe shtoni një lugë mjaltë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Bormental dietë. 

Rezultatet komente hollë dhe mjekët e metodës tibetian e humbjes së peshës ^

Dietë tibetian Rezultatet mbresëlënëse:

 •  Pesha humbje në 7 ditë për 5 kg;
 •  Përmirësimi i sistemit të tretjes dhe shëndetin e përgjithshëm;
 •  Të përshpejtojë metabolizmin;
 •  Rivendosja metabolizmin e trupit dhe pastrimin e saj të plotë.

Dietë Tibeti është një dietë të ekuilibruar dhe të transferohen lehtë dhe nga ajo siguron për futjen graduale të dietë e enët e mishit, supave dhe porridges. Përsëriteni teknikë tibetian dietë mund të jetë një muaj. Rishikimet e Tibetit dietën e grave mjaft lajkatare. Kjo periudhë shtatë-ditore nuk sjellin atyre ndonjë vështirësi, dhe rezultati është shumë i kënaqur.

Nutritionists të mbajë gjithashtu opinione pozitive dietë tibetian si një mënyrë për të humbur peshë nuk është e rreptë, por më tepër një menu të ekuilibruar që nuk do të dëmtojë shëndetin.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: