Djathë Ushqimi


Dietë djathë të shpejt të humbur peshë dhe për të përmirësuar trupin

Dietë djathë është konsideruar si një mënyrë më efektive dhe të dobishme për të luftuar trashje, sepse ajo nuk lejon vetëm të humbur peshë në afat të shkurtër, por edhe në mënyrë të konsiderueshme për të përmirësuar trupin tuaj.

Përfitimet dietë djathë ^


Dietë Përfitimet djathë për humbje peshe është se, ndërsa rënie kilogram shtesë dhe centimetra, është:

 • Përmirësimi i ndjeshëm i microflora dobishme në zorrë;
 • përmirëson çehre;
 • forcon flokët, dhëmbët, thonjtë;
 • dhe indeve të eshtrave, e cila është një parandalimin e shkëlqyer e osteoporozën (sidomos në gratë gjatë menopauzës).

Zgjedhja e djathë me ate të produktit kryesor nuk është e rastësishme, sepse ajo kalori, tretshëm, ushqyese dhe unike kombinon esenciale amino acidet, vitaminat dhe mineralet. Kjo e bën atë një komponent i domosdoshëm i të ushqyerit e përditshme klinike dhe çdo dhe të gjitha grupet e të gjitha moshave.

Djathë të nevojshme për zhvillimin e plotë të fëmijëve, nënave shtatzëna dhe lactating, të moshuarit dhe atletët. Mjekët rekomandojnë përfshijnë menu djathi sa njerëzit me probleme të shëndetit të tilla si diabeti, atherosclerosis, hipertension dhe mëlçisë probleme.

 • Proteina të përfshira në djathë, i referohet lehtësisht të tretshëm (absorbohet shumë më mirë se sa të mishit), si dhe të humbni peshë ngopur përherë dhe të ndjehen shumë rehat.
 • Përmbajtja e lartë e kalciumit në produktin forcon flokët, dhëmbët dhe thonjtë.
 • Prania e një baktereve të dobishme ndihmon të krijojë tretjen e qumështit dhe populloj microflora gut dobishme.
 • Për më tepër, djathë përmban shumë vitamina të nevojshme, minerale dhe aminoacidet, njëra prej të cilave - methionine, nxit ndarje intensiv të yndyrës.

Kundërindikimet për të përdorur këtë mrekulli - produkti mund të jetë vetëm një alergji ushqimore apo origjinalitet ushqim.

Ka shumë variante të dietës djathë, më të popullarizuara të cilat është një djathë të rreptë monodyeta, djathë - kefir, gjizë - fruta, djathë dhe djathë opsion Mahhi agjërimi ditë.

Rreptë monodyeta djathë ^

Djathë rreptë monodyeta është opsioni më agresive për humbje peshe duke përdorur djathë që ofron rezultate të shpejta, kështu që është e rekomanduar që të përmbahet për tri ditë. Gjatë tre-ditore respektimin mono-dietë humbje peshe në ditë është rreth 500-700 gram.

 • Menu mono-dietë e përbërë ekskluzivisht nga djathë, ndarë nga 5 - 6 servings duan të hanë për një ditë në intervale prej 3-4 orë.
 •  Në mes të ngrënies rekomanduar më shumë pije - çaj jeshil pa sheqer, ujë mineral pa gaz dhe ujë të pijshëm konvencionale (të paktën 2 litra në ditë - jo më vonë se 30 minuta para ngrënies dhe jo përpara 2.5 orë).
 • Regjimi bollshme pijshëm në proteina monodyete është e nevojshme në mënyrë që të shmangen dehidratim të rrezikshme, si dhe djathë (për shkak se përmbajtja në numër të madh të kalciumit), ka një veti të forta diuretik.
 • Shuma ditore e djathë në monodyete djathë varet nga përmbajtja e saj yndyrë. Kështu, në qoftë se është e djathë pa yndyrë, konsumi ditor i 500 gram.
 • Nëse ju vendosni për të ngrënë djathë zakonshme, vlera e tij nuk duhet të tejkalojnë 200 - 250 gramë.

Por mos harroni se më të lartë përmbajtje yndyrë e produktit, të lartë përmbajtjen kalori, por më të ulët përmbajtjen e kalciumit. Është e rekomanduar për të zgjedhur djathë të ulët yndyrë si një kalori më të dobishme dhe më pak.

Kefyrno - dietë djathë ^

Cheese - modifikim dietë kefir është i ndryshëm mono-dietë të djathë, si dhe kos, djathë kombinuar me pusi mobilizon sistemin imunitar dhe, sipas shkencëtarëve francezë, përmirëson ndjeshëm jo vetëm gjendjen e traktit të tretjes, por të lëkurës, duke e bërë më të lehtë për pacientët shtetërore psoriasis dhe sëmundje të tjera dermatologjike.

Menuja e përditshme me kos - version djathë përbëhet nga 500-600 gram djathë të ulët yndyrë vilë (9% yndyrë) dhe 1 litër nonfat kos. Kefir blej 1% dhe mundësisht një ditë, sepse pas 3 ditësh pas datës së prodhimit, ajo fillon pronat skripnymy veta. Për nelyubytel kos lejuar për të zëvendësuar atë me të njëjtën sasi të qumështit të ulët yndyrë.

Shuma e plotë e ndarjes së ushqimit në 5 pritjet dhe të përpiqen për të ngrënë në intervale të rregullta. Në intervalet mes ngrënies pirë çaj unsweetened. Version kefir-djathë është projektuar për jo më shumë se 5 ditë dhe resets në këtë kohë 4 - 5 kilogram.

Ne ju inkurajojmë që të provoni gjithashtu shumë popullor në vendin tonë në një dietë Diukanov.

Cheese - dietë fruta ^

Djathi dhe dietë fruta ka shumë opsione të dobishme dhe e shijshme (djathë dhe mollë, djathi dhe banane, dhe duke shtuar çdo fryt pasoja të tjera), të cilat mund të në mënyrë efektive të reduktuar peshën dhe njom trupin e vitaminave dhe mineraleve të dobishme. Për më tepër, prania e numrit të madh të fibrave frutave natyrore në mënyrë efektive mund të shpëtoj prej toksinave, toksina dhe depozitat e tjera helmuese në zorrët.

Dietë menu Daily djath-fruta përbëhet nga:

 • 400 gram djathë të ulët yndyrë;
 • 1 kg fruta kosi-ëmbël, të ndara në 5 pritjet.
 • Për këtë opsion ideal mollë, dardha, banane, grejpfrut, portokall, kivi apo ndonjë fruta.

Në fruta mund të përdoret para, pjekur në furrë ose perime steamed (përveç patateve) me shtimin e bimëve dhe lëng limoni. Kohëzgjatja e skeme është jo më shumë se një javë humbje peshe humbje peshe prej rreth 2.3 kilogram.

Dietë djathë Mahhi ^

Djathi është një modifikim i dietë Mahhi vezë Mahhi për ata që nuk mund të hani një numër të madh të vezëve, ata kanë alergji, i pëlqen e tyre ose preferon për të zëvendësuar djathë.

Sepse djathi dhe vezët kanë afërsisht të njëjtën përmbajtje proteinike, duhet të hani një djathë të vogël - vëllim deri vezë, rreth 2 lugë. lugë në vend të të gjitha vezët.

Në opsionet e tjera menu djathë Mahhi mbetet e pandryshuar, për më shumë detaje, shih artikullin në faqen tonë të internetit.

Kundërindikimet dhe pas humbjes së peshës në një pagatuar ^

Pas djathë - fruta apo kos - sistemin e furnizimit me djathë është e nevojshme për të mbajtur hapin e fiksimin e rezultatit të mos për të reduktuar të gjitha përpjekjet për asgjë. Ju nuk duhet të nxitojnë për të rritur madhësinë e pjesëve dhe të rrisë ndjeshëm futje me kalori.

Ditët e para të lirimit, provoni të hahet më së shumti bollgur ose qumësht hikërror qull me perime dhe fruta. Më vonë djathë - fruta apo kos - dietë djathë mund të përdoret me sukses gjatë ditëve të agjërimit (1 herë në javë) për të ndihmuar të mbajë një ekuilibër në gjendje të përsosur.

Përkundër faktit se humbje peshe duke përdorur djathë ka rezultate të shkëlqyera që të abuzojnë këto teknika nuk duhet të jetë për shkak se proteina e trupit te trupezuar me mbeshtjelljen e dëmshme të veshkave dhe mëlçisë, veçanërisht në sëmundjet e tyre kronike dhe regjimit të pamjaftueshëm të pijshëm.

Proteina e tepërt të papërpunuara në zorrë nxit formimin e mbeturinave toksike. Ndonjëherë kjo zashlakovannost aq e lartë që nga personi i cili e ushqimit proteina abuzime mund të shkoni erë të keqe e "vezë të prishura."

Kjo është arsyeja pse të gjithë sistemin proteina humbje peshe, duke përfshirë përdorimin e djathit, të ketë një kohëzgjatje të shkurtër, e cila nuk mund të kalojë që nuk dëmtojnë shëndetin e tyre, dhe ata nuk duhet të përsëritet më shpesh 1-2 herë në vit në të ushqyerit.

Adoleshentët, gratë shtatzëna dhe nënat gji rreptësisht e ndaluar çdo e proteinave agresive mono-dietë, duke përfshirë monodyeta për para, ata opsion përkryer të dobishme dhe të sigurt për mirëmbajtjen e peshës është një ditë e rregullt (1 në javë) djathë - fruta apo kos - ditë djathë agjërimi .

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: