Cheese dietë - dietë klasike proteina


Dietë djathë ndihmon për të humbur pa uria në 5 - 7 kg në javë

Dietë djathë është një dietë klasik proteinave. Avantazhi i "djathë" dietë para mish është djathë proteina është zhytur shpejt dhe përveç kësaj, ky ushqim ka një përmbajtje të lartë të kalciumit dhe fosforit, si dhe disa aminoacidet e nevojshme për funksionimin e trupit.

Si mund të humbni peshë në djathë ^


Thelbi i kësaj metode të humbjes së peshës, si çdo proteina, është të furnizojë trupit kryesisht ushqim proteina dhe përdorimin e burimeve të karbohidrateve kështu minimizohet.

Kjo qasje privon trupin materiale të mjaftueshme të energjisë dhe shkakton atë për të përdorur backup burim - nënlëkurës yndyrë dhe, rrjedhimisht, të heqë ato kg shtesë. Teknikat hollim bazuar në përdorimin e proteinave është shumë efektiv, por nuk mund të zgjatet për shkak rritur sasinë e proteinave në dietë nuk ndikon në mënyrën më të mirë për të punuar veshkat dhe mëlçinë.

Një tjetër disavantazh, ndërsa në të njëjtën kohë degraduese program dietë në bazë të papërpunuara - ky produkt është i lartë në yndyrë. Nga njëra anë, ajo mund në një farë mase të parandaluar humbje peshe shpejtë, por në të njëjtën kohë ngadalëson tretje dhe ndihmon blunting urinë.

Për këtë metodë e humbjes së peshës është e nevojshme për të zgjedhur llojin e drejtë e djathë. Ajo duhet të marrë parasysh kalori saj dhe përmbajtje yndyrë. Kështu, varieteteve butë djathë është kalori 360-400 kalori, djathë të ulët yndyrë të bardhë - 250 kalori, shumicën e llojeve të djathë të përpunuara - 270-280 kalorive. Për dietë djathë produkteve miri të përshtatshme me 10-12% afat-yndyrë, rykotta tillë, tofu, mocarela, Chechil, huadette, djathë Adyghe.

Përfitimet dietë djathë:

 • nuk ka nevojë për numërimin e kalorive;
 • ushqime në dispozicion që nuk kërkojnë përgatitje komplekse;
 • ushqimi ndarë, duke lejuar trupin nuk ndjehen të uritur gjatë gjithë programit dietë;
 • lehtësuar kalimin në dietë normale.

Sigurisht, ky program është në humbje peshe dhe disavantazhet e caktuara:

 • dietë varfëria nuk lejon trupit për të siguruar një dietë të ekuilibruar;
 • Ushqime proteinike mund të shkaktojë irritim dhe inflamacion të mukozës në njerëzit me traktin digjestiv të dobët;
 • Produktet e qumështit mund të shkaktojnë mangësi lactose dhe probleme në zorrët.

Por dietë e përgjithshme djathë është një lloj shumë efektive e dietat e proteinave që lejojnë njom trupin e elementeve të dobishme gjurmë dhe gjithashtu të promovojë shkarkimin e kilogramëve të panevojshme.

Dietë djathë: menu në 3, 5 dhe 10 ditë ^

Në programin klasik versionin hollim bazuar në përdorimin e papërpunuar nënkupton 5 - 6 vakte.

Dietë menu djathë për 3 ditë

Menu mostër për 3 ditë mund të jenë të përgatitur si më poshtë:

Dita 1:

 • Mëngjesi: një filxhan kafe të zezë ose një gotë me çaj të gjelbër (pa sheqer);
 • Dreka: një marmot pjesë dhe 1 vezë të ziera;
 • Darka: 200 gram mish ligët, 100 gram djathë të ulët yndyrë;
 • mesditë: 250 gram djathë;
 • Darka: 200g kos yndyrë të ulët.

Dita 2:

 • Mëngjesi: 50 gram djathë, 1 zile piper, një gotë e çajit bimor;
 • Dreka: 1 vezë të ziera; filxhan çaj;
 • Darka: 200 g mish lepuri, 50 gram djathë, një gotë me ujë mineral;
 • mesditë: 50 djathë, 2 trangujve;
 • Darka: 100 gram djathë, një gotë kefir.

Dita 3:

 • Mëngjesi: 150 g yndyrë të ulët djathë; 2 domate, një filxhan çaj;
 • Dreka: 50 gram djathë, 100 gram asparagus, një gotë me ujë mineral;
 • Darka: 100 gram djathë, 100 gram gjirit gatuar pule, një filxhan çaj;
 • Darka: 50 djathë, mollë jeshile, një gotë të ulët-yndyrë kos.

Kur ju dilni regjimi dietik shtuar gradualisht në dietë e frutave dhe perimeve, bukë, makarona nga gruri durum. Mos harroni se kur kjo metodë e humbjes së peshës duhet të respektojnë regjimin e bollshme të pijshëm dhe të pini të paktën 2 litra në ditë.

Menu mostër për 5 - 7 ditë

Ju mund të ofrojë një tjetër dietë djathë opsion i projektuar për 5, maksimumi 7 ditë, secila prej të cilave mund të rishkruhet për 1 kg mbipeshë. Menuja për çdo ditë është si më poshtë:

 • Mëngjes: 2 sanduiçe me bukë gruri me 2 lugë të ulët-yndyrë krem ​​kosi, kafe ose çaj me qumësht i skremuar pa sheqer;
 • Drekë: 1 mollë e gjelbër, çaj pa sheqer;
 • Dreka: një grusht makarona gatuar, 125 gram djathë, 1 lugë çaji çaj mjaltë;
 • Rostiçeri: 2 dietë bukë, një fetë e shalqi apo pjepër;
 • Darka: 2 dietë dolli me djathë të përpunuara, sallatë perimesh me salcë kosi, kos me pak yndyrë;
 • 2 orë para gjumit - kos frutash yndyrë.

Dietë menu djathë për 10 ditë

Ju gjithashtu mund të përdorni një opsion dhjetë-ditor, por ajo duhet të mbahet mend se tepërmi të rrisë kohëzgjatjen e metodave humbje peshe në çdo rast nuk është i rekomanduar. Në varësi të karakteristikave individuale të trupit, si pasojë e pajtueshmërisë me këtë program dietë ju mund të humbni 5 - 7 kg shtesë:

 • Vakt 1 (rreth 8,00), çaj ose kafe pa sheqer;
 • Vakt 2 (10.00): 1 vezë gatuar ziera;
 • Vakt 3 (12,00-13,00): 200 gram mish i gatuar ligët (viçi ose pule) ose një copë proshutë;
 • Vakt 4 (14,30-15,00): 150 g yndyrë të ulët djathë;
 • 5 vakt (18.00): 200-250 g pa yndyrë kos;
 • 6 ushqimet (20,00): një gotë të ulët-yndyrë kos.

Përgjatë programit humbje peshe duhet të marrë mjaft e lëngjeve, ujit të pijshëm, ujë mineral pa gaz, pa sheqer çaj jeshil ose nenexhik supë hips.

Cheese - Wine Ushqimi

 

Ka edhe shumë zgjedhje diete bazuar në djathë. Po, djathë është unik - Wine dietë menu që përfshin alkool, e cila konsiderohet ushqim i pranueshëm për humbje peshe. Veçori e këtij programi është se kombinimi i verës dhe djathit në trup vjen praktikisht nuk ka kripë, e cila ndihmon të rritur metabolizmin dhe për të pastruar zorrë e toksinave dhe toksina. Vazhdoi kjo metodë e humbjes së peshës është 2, maksimum 3 ditë, gjatë së cilës të jetë e mundur për të humbur 1-1,5 kg peshë të tepërt.

Thelbi i djathë - dietë të verës është që gjatë ditës në çdo vakt duhet të konsumohen rreth 100 gram djathë produkteve durum, një fetë bukë gruri dhe një gotë (50 g) verë e thatë të bardhë. Midis ngrënies duhet të marrë 0.5 litra lëngje - ujë, çaj të gjelbër, TEAS bimor ose të tjerët.

Sallam - dietë djathë

Offbeat është gjithashtu Kolbasna - dietë djathë, "rri", në të cilën për të jo më shumë se 10 ditë. Kjo është alternativë e natyrshme program Kremlini dietë:

 • 8.00 - kafe pa sheqer;
 • 10,00-1 vezë të ziera;
 • 12,00-200 varieteteve g yndyrë të ulët të sallam;
 • 14,00-100 g djathë të ulët yndyrë;
 • 16,00-250 g djathë të ulët yndyrë;
 • 18.00 - filxhan të ulët-yndyrë kos.

5 djathë Ushqimi i përpunuar

Për ata që duan të eksperimentojnë mund të ofrojnë një program tjetër opsion dietetike, e cila mori emrin origjinal gjallë - 5 dietë të gëzuar të djathrave të përpunuara. Ajo është projektuar për 5 ditë, gjatë së cilës ju do të kërkojnë përbërësit e mëposhtme:

 • djathë të përpunuara - 5;
 • Vezë të ziera - 5;
 • Apple - 5;
 • domate - 5;
 • kastravec dhe piper i ëmbël - 5;
 • të ulët-yndyrë djathë - 1 kg;
 • verë e bardhë - 0,7 litra;
 • zarzavate.

Menuja e këtij programi humbje peshe është e thjeshtë:

 • Mëngjesi - kafe ose çaj unsweetened me djathë të përpunuara;
 • Dreka - vezë, domate, majdanoz;
 • pasdite rostiçeri - një mollë;
 • Darka - 200 gram djathë, kastravec (ose piper) dhe bimëve;
 • 2 orë para gjumit - një gotë verë të bardhë.

Kush - ne themi se ky program i trishtuar? Megjithatë, ju duhet të respektojnë durim e saj dhe vullnet të madh të energjisë.

Djathë Recipes bazuar

Këtu janë edhe disa enët popullore diete duke përdorur djathë:

Cheese - perime tavë

 • Përbërësit: kungull i njomë peeled dhe fara - 400 g yndyrë të ulët djathë - 100-120 g shumëllojshmëri djathë - 25 g vezë - 2 hudhër - 1 karafil, vaj vegjetal - 1 lugë
 • Fshij Kungull në një rende trashë, shtrydh mirë. Gjizë përzier me djathë integruar, kripë, shtoni copëtuar hudhër. Lëvizje vezë dhe të përziera me këtë përzierje. Përhapjen në një fletë pjekje dhe pour kungull atyre përzierje, piqem në furrë për 30-40 minuta në 250 gradë.

Patate të skuqura Cheese

 • Djathë (30 g) fshij dhe të skuqura në një tigan. Patate të skuqura sigurojë formë të zgjeruara, duke e vënë atë në xhami.

Cheese Sticks

 • Përbërësit: djathë - 400 g, vezë - 10 gjalpë - 50 g kripë.
 • Bardhë veze dhe lëvizje përsëri të lidheni me yolks, shtoni ato djathë integruar dhe u përhap një grusht përzierje në një fletë pjekje, greased. Piqem gjellë në furrë në 180-200 gradë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë vitaminë mollë.

Shqyrton dhe mjekët të humbni peshë në një dietë të djathë ^

Dietë djathë është metodë shumë efektive për humbje peshe - 10 ditë e pajtueshmërisë mund të humbasin 5 në 10 kg mbipeshë. Por kjo nuk mund të përsëritet më shumë se një herë në 2 - 3 muaj. Megjithatë, në ndërkohë lejuar përdorimin e ditëve të ngarkim-shkarkimit, jo më shumë se një herë në javë.

Aktive rekomanduar këtë teknikë periudhë gratë premenopausal, por të kujdesshëm për të lidhen me njerëzit e saj me gastro - traktin e zorrëve, veshkave dhe mëlçisë.

Përveç kësaj, nuk është një pikë themelore - kur zgjedh një djathë për dietat duhet të preferojnë natyrore, produkte me cilësi të lartë djathë, sepse përndryshe të përfitojnë trupin program i tillë dietetike do të sjellë.

Në ditët e para pas pesha djathë metodat humbje peshe shpejt rënë përsëri nuk është e rëndësishme si ushtrim dhe mënyrë të duhur nga ajo. Brenda dy ditëve pas përdorimit më të mirë të dietë e mëposhtme:

 • Mëngjesi - një të ngurta djathë të ulët yndyrë, bukë, një gotë lëng portokalli;
 • drekë - një fetë bukë me gjalpë badiava, banane;
 • Darka - 100 gram mish pule të zier, steamed brokoli, supë ose spageti me salcë domate, sallatë perimesh;
 • pasdite rostiçeri - krisur me të ulët-yndyrë salcë, perime ose fruta për shije;
 • darkë - fruta të freskëta, kos yndyrë të ulët.

Ne rekomandojmë një video - profesionistët video se si të zgjedhin një djathë të cilësisë dhe si për të dalluar të rreme nga produktet natyrore: