Mesdheut Ushqimi


Ushqim stil mesdhetar zgjat jetën

Dieta mesdhetare në kuptimin e ngushtë nuk është një dietë, sepse në bazë të tradicionale mesdhetare ngrënies banorë. Por për shkak të karakteristikat e tij, kjo kuzhinë mund të shërbejë si një mënyrë e mrekullueshme për të korrigjuar shifrën apo mbajtur atë normale për një kohë të gjatë.

Thelbi dhe karakteristika ushqim stilin e Mesdheut: komente dhe mjekët këshilla ^


Përfitimet e të hahet Rrjedhshem stilin e Mesdheut konfirmuar vdekshmërisë statistikisht ulët Italia, Spanja dhe Franca jugore. Përveç kësaj, dieta mesdhetare dhe duke e bërë efekte të tjera pozitive në trupin e njeriut:

 • saturates antioksidantë të saj;
 • paralajmëron kardio - vaskulare organeve;
 • redukton rrezikun e kancerit të gjirit dhe kanceri i zorrës së trashë dhe diabetit;
 • normalizes presionin e gjakut;
 • pengon zhvillimin e sëmundjes Alzheimer;
 • zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike dhe emfizemë bronkial;
 • përmirëson cilësinë e jetës në përgjithësi.

Koncepti themelor i stilit mesdhetar të ngrënit është që të hani fruta dhe perime të freskëta më shumë e kuqe, portokalli dhe të errët - gjelbër. Një tjetër kërkesë e këtij programi të humbur peshë - hani më shumë peshk dhe ushqim deti të pasur me omega-3 dhe omega-6. Ky funksion banorët ushqimi mesdhetar çoi në faktin se ajo është nganjëherë quhet edhe dietë e Afërditës - perëndeshë e dashurisë dhe bukurisë

Parimet e përgjithshme të programit dietë mesdhetare janë si më poshtë:

 • hani ushqime me një kombinim të karbohidrateve dhe të mishit;
 • përdorimi aktiv në dietën e vaj ulliri;
 • të përfshijë sa më shumë që të jetë e mundur në dietën e perime të freskëta, fruta dhe bishtajore;
 • pini një gotë verë të kuqe në vakt kryesor;
 • përdorni mjaltin në vend të sheqerit;
 • pi shumë ujë - të paktën 6 gota në ditë.

Sistem normal furnizimi me energji elektrike ka urdhëruar banorët e Mesdheut hani 4 - 5 herë në ditë. Por ka disa variante të kësaj metode të humbjes së peshës, të tilla si dietë mesdhetare për diabetikët, që është një variant i trajtimit - dietë parandalues.

Siç e dini, njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të hani sa më poshtë - një vakt të rëndë dhe snacks të shpeshta gjatë ditës. Ata kanë dietë shumë të dobishme mesdhetare pa mëngjes, në të cilën barra kryesore bie mbi darkë ofruar në mëngjes për të pirë një filxhan kafe të zezë.

Çfarë produkte mund të përdoret në përgatitjen e këtij dietë për metodat humbje peshe?

Për përdorim të përditshëm - produkteve që përmbajnë niseshte, fibra, proteina, vitamina C dhe B, minerale, fosfor,

 • vaj ulliri;
 • kokrra, drithëra, bukë, oriz, misër;
 • patate;
 • fasule, bizele, lupins;
 • fruta dhe perime;
 • djathë, qumësht;
 • bimeve aromatike: trumzë, borzilok, hudhër dhe rigon;
 • verë e kuqe.

Hani drithëra për mëngjes, drekë perimeve është shërbyer zakonisht, makarona, petë dhe oriz. Darka duhet të përbëhet nga proteina dhe perime. Të jetë i sigurt për të pirë një gotë verë në ditë. Ushqimi fruta për ëmbëlsirë (të paktën tre servings në ditë), ndërsa fiq, rrush, banane dhe lëngje frutash të minimizuar. Ndër produktet e qumështit duhet të jenë të preferuar qumësht i skremuar dhe kos. Konsumi i djathit të jetë shumë i moderuar.

Për të përdorur 1 - 3 herë në javë duke përdorur proteina shtazore dhe minerale;

 • mishit (mundësisht e bardhë);
 • peshk deti - sardelet, anchovies, skumbri, harengë, fiston;
 • ushqim deti - kallamar, karavidhe, fiston, midhjet;
 • vezë.

Peshku duhet të hahet së paku dy herë në javë - të pjekur në skarë, i zier ose zier. Mish ligët Mundësisht pa preservatives. Herë pas here lejuar përdorimin e mjaltit dhe ëmbëlsirat.

Banorët Style ushqimi mesdhetar ka gëzuar gjatë vëmendjen e madhe të shkencëtarëve dhe mjekëve. Mbivlerësojnë rëndësinë e saj për zemra nuk mund të jetë - një program të ushqyerit e përdorur shpesh për trajtimin e - ushqim parandalues ​​njerëzore me kardio - vaskulare të sistemit.

Studimet kanë treguar gjithashtu se gratë që pasuan një menu të ngjashme me shtatzëninë, rrallë lindin fëmijët me anomalitë kongjenitale. Të tilla të dobishme një hotelierike sistem për gratë shtatzëna. Studimet eksperimentale kanë treguar se përdorimi i dietës mesdhetare në shtatzëni reduktuar rrezikun e sëmundjeve në astmë e palindur e fëmijëve dhe alergjitë. Vini re se ky program i inkurajuar humbje peshe jo vetëm për gratë, por për burrat.

Dieta mesdhetare: Menu për 5 ditë në javë ^

Ushqimi Afërditë ka disa lloje, të cilat ndryshojnë jo vetëm përbërjen e ushqimit, por edhe kohëzgjatjen e saj.

Menu dietë mesdhetare për 5 ditë

Dita 1:

 • Mëngjes - Muesli me fruta;
 • mëngjes i vonë - banane kos;
 • darkë - perime pjekur (patëllxhan, kungull i njomë, e kuqe dhe speca jeshile);
 •  pasdite rostiçeri - sallatë frutash (rrush, kivi), me salcë me lëng limoni;
 •  darkë - domate me djathë mocarela.

Dita 2:

 •  Mëngjes - bukë me salcë dzadtsiki (kastravec, djathë të ulët yndyrë, qepë, hudhër, ujë mineral), 2 domate;
 •  drekë - një fetë bukë crispy me mocarela, domate;
 •  darkë - mish qengji në skewers me perime dhe oriz;
 •  drekë - oriz i zier me grejpfrut;
 •  darkë - papaja mbushur me mish vet, djathë dhe arra të tyre, një fetë bukë e bardhë.

Dita 3:

 • Mëngjesi - fruta (0.5 papaja, pjepër 100 g, 100 g pineapple 1 banane), çaj fruta;
 • drekë - një sanduiç me proshutë, fetë bukë crispy me 1 lugë Gjalpë Nyzkozhyrne;
 • drekë - merak perime, kalitur me arrëmyshk dhe djathë motsarepla;
 • Tea - Mead (karrota, lëng artishokovyy salcë me limon, mjaltë dhe 1 lugë vaj ulliri 1/2 lugë);
 • darkë - dolli me djathë, karkaleca.

Dita 4:

 • Mëngjes - sanduiç me proshutë, kos yndyrë të ulët salcë, lëng limoni, piper, lëng domate (150 ml);
 • drekë - djathë të ëmbël me feta pineapple;
 • drekë - skuqur në gjalpë qengji me makarona, kungull i njomë dhe domate;
 • drekë - sanduiç me sallam, marule fletë, speca e ëmbël;
 • darkë - sallatë e domate, radishes, leeks, speca, turshi, ullinj mbushur. Sezoni me uthull dhe vaj ulliri. Një fetë e bukës.

Dita 5:

 • Mëngjes - sanduiç me djathë, 200 gram pjepër, një gjysmë gotë me lëng karrote, 1 lugë lakër grurit;
 • drekë - sallatë me domate dhe mocarela;
 • drekë - salmon me salcë e krem ​​dhe oriz të gjelbër;
 • pasdite rostiçeri - sallatë frutash me 1 portokalli, 30 gram rrush, 1 kivi dhe lëng limoni;
 • darkë - supë pjekur domate me bukë dhe chives.

Ky program dietë është shumë e kënaqshme, e shijshme, tolerohet mirë.

Bright shije dhe një rezultat i madh për figurën që ju merrni dhe metodat e humbjes së peshës, i projektuar për 7 ditë.

Menu dietë mesdhetare në javë (ditë)

Së pari:

 • mëngjes - drithëra apo drithërat me krunde me kos natyral (150-200 g), lëng molle;
 • darkë - perime të pjekur (100 g) me herbs, peshqit e detit (150 g), një gotë verë të kuqe të thatë;
 • darkë - sallatë (300 g), 2 feta e varieteteve të ulët-yndyrë djathë, çaj jeshil.

Së dyti:

 • Mëngjes - qull me qumësht (100-150 g) fetë bukë gruri me djathë, çaj jeshil;
 • Dreka - sallatë me domate dhe vezë me vaj ulliri, oriz i zier (100 g), një gotë verë të kuqe;
 • Darka - peshk pjekur (250 g), spërkatet me herbs, çaj jeshil.

3:

 • Mëngjesi - sallatë frutash (150 g) me kos me pak yndyrë ose kos, një gotë me lëng;
 • drekë - sallatë perimesh (100 g), makarona gruri (100 g) me prodhimet e detit (100 g), i kalitur me vaj ulliri, një gotë verë;
 • darkë - mish ligët steamed ose i pjekur (250 gram) i ullirit apo ullinj, çaj jeshil.

4:

 • Mëngjes - sanduiç me feta mish ligët (50-60 gram), sallatë perimesh me vaj ulliri, çaj jeshil;
 • darkë - sallatë e laminaria (100g) e pjekur therur kallamar (200 g), një gotë verë;
 • darkë - zier ngadalë oriz me erëza (200 g) çaj jeshil.

5:

 • Mëngjesi - vezë të fërguara me 2 pomydorkoy, ullinj dhe bimëve, çaj jeshil ose bimor;
 • darkë - makarona gruri (100 g) feta të ligët e djathë, një gotë verë;
 • Darka - thjerrëzat (100 g), perime steamed (100 g) çaj jeshil.

Së dyti:

 • Mëngjes - bollgur me qumësht ose lëng (150g), lëng portokalli apo grejpfrut;
 • Dreka - supë perimesh (200 g), sallatë deti (100 g), një gotë verë;
 • darkë - peshku i detit i gatuar steamed (200 gramë), sallatë perimesh (100 gram), çaji jeshil.

7:

 • Mëngjes - dy vezë të ziera, një fetë bukë misri me djathë, çaj jeshil;
 • Dreka - sallatë me hudhër dhe herbs (200 g), oriz i zier (100 g);
 • darkë - perime steamed (100 g) me copa pule i pjekur në skarë (100 g) çaj jeshil.

Lejuar në këtë dietë një meze të lehtë me një gotë qumësht të ulët yndyrë ose kos, kos ose një fryt. Ju mund të hani një grusht arra.

Dieta mesdhetare ^"3 supë"

Shumë interesante dhe popullore është metodë e Mesdheut "3 supë", i projektuar për tre javë. Menuja saj përfshin tre opsione supave diete - supë e ftohtë pikante, pesto dhe Minestrone duke u marrë për drekë dhe darkë, pa përsëritur të njëjtën ditë.

Këtu janë receta për supave dietë "3 supë":

Supë e ftohtë pikante

 • Përbërësit: 500 g nevojë domate, 1 kastravec, 1 jeshile piper zile, qepë, 3-4 karafil të hudhër, 1/8 litër. vaj ulliri, 2-3 litra. uthull verë, një majë e kripë.
 • Përgatitja: Perimet pastrohen, hiqni grurin, të prerë në feta. Bluarje qepë dhe hudhër. Të gjitha të vënë në një blender filxhan dhe procesin deri sa të qetë. Shtoni vaj dhe uthull.

Pesto

Përbërësit: 250 g nevojë daikon, 250 g karrota, 2 qepë,? presh, 200 gram selino, 2 lugë perime ose supë pule, vaj ulliri, erëza.

 • Për garniturë: 120 g kungull i njomë feta, 60 g domate, 120 gram bishtaja.
 • Për salcë: arra pishe 50g, basil lë 50 gram, 50 gram vaj ulliri, 20 gram hudhër copëtuar, 100 gram pamerzana integruar.
 • Metoda: prerë të gjithë përbërësit për salcë në një lëvizje blender deri përzierje të qetë. Supë të sjellë një çiban, vënë perime të copëtuar dhe kuzhinier deri tenderit. Garniturë gatuar në avull. Para se të marrë një tas me supë vënë perime për një pjatë e dytë dhe pour salcë.

Mynestrone

 • Përbërësit: Nevoja: 1 qepë, 2 gjeth e selino, 2 karrota, 4 domate, lakër e katërta, 2 patate, 2 kungull i njomë, 2 eggplants 85 g bizele të njoma, spinaq 100, 2 karafil të hudhër, 2 sprigs e borzilok ose trumzë, 6 l. vaj ulliri 2 litra apo perimesh supë viçi, piper 2 djegës, një majë e kripë.
 • Metoda: Nxehtësia e naftës në një tigan, të skuqura karrota, qepë, lakër, selino. Shto perime dhe erëza. Mbuluar pan me kapak dhe kuzhinier 50 minuta, duke shtuar supë.

Në supave, lejohet që të kënaq veten djathë si pa yndyrë, mish ligët, arra. Në javën e parë të supave gatuar në supë perimesh në dy e ardhshme për të përgatitur darkë pule Darka - supë perimesh. Vëzhgoni edhe regjimin e shumta të pijshëm (të paktën 2 litra në ditë) dhe i kripur, e ëmbël dhe miell minimizohet.
Ne ju rekomandojmë të lexoni xhenxhefil dietë

Dieta mesdhetare për humbje peshe: komente dhe rezultatet ^

Dieta mesdhetare do të punojnë në mënyrë më efikase në qoftë se ju mbani përgatitjen e duhur për të. Faza përgatitore do të jetë trajtimi tre ditë para fillimit të programit dietetike. Çdo ditë agjërimi duhet të bazohet në një produkt, dhe kalori çdo ditë ajo nuk mund të kalojë 700-800 kalori. Dita e parë është bërë zakonisht nga qumështi - perimeve, e dyta - e oriz, e treta - lakër.

Rishikimet e dietës mesdhetare janë jashtëzakonisht pozitive. Rezultatet e para janë të dukshme pas një jave - tjetrin dhe janë të shprehura në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm dhe forma pidtyahnutosti. Efekti arritur është e nevojshme për të ruajtur rritjen e aktivitetit fizik dhe vazhdimin e të ushqyerit e duhur.

Kjo teknikë është humbje e mirë e peshës ndihmon në ruajtjen e peshës normale shumë të famshëm të tilla si Penelope Cruz. Sigurisht, kjo nuk është edhe një program humbje peshe dhe të hahet modele, e cila është e zakonshme në Spanjë, por, megjithatë, ka kufizime të caktuara në të. Receta e dietës mesdhetare Penelope Cruz thjeshtë - drekë ajo ha supë perimesh + Paella + gotë verë, dhe ndjehet mjaft i përzemërt. Drithëra mëngjes Penelope pijnë për darkë kënaqet ushqime proteinike.

Ne e dimë se preferojnë një dietë e Afërditës si Monica Bellucci, Cindy Crawford dhe Britney Spears.
Shih videon edhe informativ në lidhje me përfitimet e omega-3 (vaj peshku) për zemrën, joints, sistemin nervor dhe trurit.