Dietë sportive


Sportive dietë "neholodnyh" përbërjen kimike të sigurt dhe të përkryer të ekuilibruar

Sistemi i furnizimit me energji elektrike i atletëve kërkon një qasje profesionale, sepse sportive dietë zhvilluar në laboratorët e specializuara kërkimore.

Sport dhe trajnimit kërkon një person të përpjekje të madhe fizike, dhe përgatitjen për konkurse të mëdha edhe stresit të madh emocional. Duke pasur parasysh këtë, dietë e një atlet duhet të jetë i plotë, të balancuar dhe të krejtësisht të plotësoni shpenzimet e saj të energjisë.

Natyra dhe sportive dietë sekretet ^


Parimet e sportit të shëndetshme të ushqyerit do të thotë që kufizojnë përdorimin e yndyrë dhe rritjen e numrit të produkteve që përmbajnë fibra.

Megjithatë, për shkak se atletët kanë nevojë për shumë më tepër energji, dietën e tyre është ndërtuar në mënyrë që trupi merr kalorive të mjaftueshme për trajnim intensiv dhe të gjithë përbërësit e nevojshme, por jo duke fituar peshë të tepërt:

 • Numri i kalorive kërkohet është shumë individuale dhe varet nga intensiteti i stresit, moshës, gjinisë dhe karakteristikat e një atlet.
 • Vlera e karbohidratet, proteina dhe yndyra individualisht. Zgjidhja Standardi parashikon lidhjen e mëposhtme: yndyrë - 20% proteina - 30% karbohidratet - 50%. Me tendosje intensive ekuilibër të tillë të përsosur të ushqyesve.
 • Për Humbje Pesha dhe muskujve atletët e rekrutimit duhet dietë proteina me kufizimin e marrjes karbohidrate.
 • Përputhja e detyrueshme me regjimin e ushqimit, refuzimi për të ngrënë para se të shkojnë në shtrat dhe përdorim në 3 litra ujë të thjeshtë në ditë.
 • Shtojcave të përdorura diete, vitamina dhe në disa raste të veçanta të ushqyerit sportive.
 • Burimet e proteinave të jenë të ndryshme si perime dhe shtazore.

Disavantazhet e teknikave sportive:

 • Mjaft i kushtueshëm financiarisht, sepse ushqime proteinike nuk do të thotë qentë e nxehtë, peshku i konservuar ose gjysmëfinale. Lëng, perime dhe fruta duhet të jetë vetëm i freskët dhe të gjitha produktet natyrore ekskluzivisht cilësor. Ndërsa ky opsion mund edhe t'i atribuohet pluses.
 • Ushqimi për atletët të përshtatshme vetëm për ata njerëz për të cilët sportive janë bërë kuptimi i jetës. Për nefanatov një dietë sportive vetëm të shtoni në peshë.

Përfitimet Metodat atletike diete:

 • Sportive Programi dietë është një nga më të "neholodnyh" ajo nuk është e shoqëruar nga një ndjenjë e urisë dhe të luftojnë me oreks.
 • Lejon të marrë një sasi të madhe të ushqimit. Gjëja kryesore është që të zhvillojë zakonin e të hahet pjesë të vogla.
 • Ushqimi është ushqyesve shumë të pasur dhe të ekuilibruar. Ajo është përdorur sasi të lartë të vitaminave dhe mineraleve. Ajo kurrë nuk të çojë në sosje e trupit për shkak të mungesës së ushqyesve të tilla si monodyeta ose kalori të ulët, duke kufizuar përdorimin e një numri të madh të produkteve.
 • Ajo është shumë efektive dhe të sigurt për shëndetin.

Dietë sportive për humbje peshe: 7 ditë menu ^

Programi sportive është projektuar për humbje peshe në javë, me një ditë duhet të shkarkimit në diskrecionin e atlet. Për shkarkimin e ujit në mënyrë të përkryer të përshtatshme mineral dhe kos, mund të përdoret si një alternativë për perime, steamed pa vaj.

Janë për menu ilustrim për produktet alternative se ajo nuk ishte e njëjtë çdo ditë dhe nuk nabrydalo. Vini re se sportive dietë për meshkujt e domosdoshme të thotë përdorimin e ngrënies proteinave para trajnimit.

Mëngjes

 • Pasojat banane ose 2 mollë ose një gotë kefir.
 • Ju mund të hani mëngjes në orën 5 proteina pule, ose një pjesë e bollgur, zier në ujë.

Paradrekë

 • një pintë qumësht ose kos.
 • ose sallatë nga karrota të freskëta dhe lakër, mish i zier (ligët -100 gr.), 2 bardhë veze, 30hr. bukë thekre. Çaj me mjaltë.
 • ose 100 gram. gatuar oriz kafe, 2 bardhë, gjoks pule e pjekur (100 gr.), alga deti, unsweetened kafe.
 • ose qull hikërror (150 gr.), peshku avull (200 gr.) dhe çaj.

Darkë

 • Sallatë Salt perime me perime të freskëta, 100 gram. viçi i zier, bukë e zezë (30 oz.) lëng frutash Natyrore (të freskëta) gjysmë filxhan.
 • ose merak perime (200 gr.) me mish (100 gr.), 2 copë. kajsi të thata, 30 oz. bukë të errët dhe çaj ose kafe.
 • ose supë meatless, peshku avull (150 gr.), sallatë lakër me vaj ulliri dhe limon.

Rostiçeri

 •  Si mesditë dhe ushqime të përshtatshme portokall, mollë, grejpfrut dhe dardhë.

Darkë

 • Uji Hercules, sallatë perimesh.
 • ose peshk ose mish ligët, brokoli gatuar steamed.
 • ose ragu perime dhe mish pule e pjekur (100 g.).

Vajzat e reja që trenit të angazhuar intensivisht në bodybuilding ose shpenzojnë asnjë më pak energji se sa meshkujt. Në këtë rast, vajza sportive dietë nuk është e ndryshme se sa versioni mashkullor.

Gratë e përfshira në palestër për shëndetin dhe peshë normale, nuk i përkasin kategorisë së sportistëve dhe në mënyrë që të humbasin peshë duhet të ndjekin një dietë më pak kalori. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se dietë të ushqyerit për gratë zhvilluar sipas moshës dhe intensitetin e workouts.

Ushqimi për rekrutimin e mases muskulore ^

Dietë sportive për rritjen e muskujve nënkupton që rregullat e mëposhtme:

 • Ushqimi duhet të jetë i shpeshtë - ai do të lehtësojë rekrutimin e mases muskulore. Ushqimi mund të jetë i 5 ose 6.
 • Një kusht i domosdoshëm - të mos mbingarkoj traktit digjestiv. Dhe ushqimi është zasvoyuvalasya e mirë, 70% e produkteve duhet të ketë përmbajtje të lartë kalori. Fiber përshpejton metabolizmin, ajo nuk duhet të jetë më shumë se 30%, një numër më të madh do ushqimi jo plotësisht zasvoyitysya.
 • Ajo duhet të kufizojnë përdorimin e yndyrë: dhjamë derri, gjalpë, mish yndyrore, salcice dhe produkteve të ngjashme. Për rritjen e muskujve, këto produkte nuk kanë nevojë për këto kalori janë depozituar në dyqane yndyrë.
 • Për rritjen e energjisë dhe të muskujve të nevojshme karbohidratet komplekse. Karbohidratet shpejta zhytur në çast, hedhje e sheqerit në gjak dhe shpejt Glukoza është konvertuar në yndyrë.
 • Pas trajnimit, muskujt janë në gjendje të shfrytëzojnë glukozës më shpejt aq e ëmbël që ju mund të hani.
 • Sport dietë për të djegur yndyrë do të jetë shumë më efektive në qoftë se 70% e produkteve do të përdoret për të 16.00.
 • Para se të shkoni për të fjetur më mirë për të ngrënë ushqime proteinike. Para se të trajnimit - proteinat dhe karbohidratet komplekse. Një orë pas saj - ushqyes ushqim. Kjo karbohidratet komplekse, proteina dhe ëmbëlsirat (carbs të shpejtë). Trupi në këtë kohë dhe të absorbuar ushqyesve që janë përdorur për shërimin e muskujve.
 • Për të vendosur raportin optimal të muskujve të përfshijë proteina - 30% - 60% karbohidrate, yndyrë 10%.
 • Muskujve në masë është shtuar kur hyjnë në trupin nga ushqimi kalon konsumin e saj të energjisë. Futje kalori mund të rritet me 10% ose më shumë. Ndonjëherë për të lëvizur peshë, është rritur me 100%.
 • Rritet kalori gradualisht, duke u fokusuar në shtim në peshë, për aq kohë sa nuk ka shtuar 800 gr. Nëse numrat konsum më i madh kalori reduktuar.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Kimike dietë.

Rezultate, komente dhe këshilla të ekspertëve në sportive dietë të ushqyerit ^

Rezultatet janë sportive mbresëlënëse dietë - dy javë para është 6 kg yndyrë. Megjithatë, duhet të theksohet se të gjitha varet nga ajo që rezultatet që ju dëshironi për të arritur. Në qoftë se ju të ndaluar ushtrimin dhe jo të kufizojnë yndyrnat dhe karbohidratet shpejtë, pesha do të kthehet. Sport Metoda të ushqyerit - një mënyrë e jetës, e cila duhet të ndiqet në vazhdimësi.

Opinionet dietë e sportit, natyrisht, me kusht që të gjithë t'i përmbahen rregullave dhe rregulloreve, vetëm pozitive. Është shumë e lehtë për të kryer, ushqimin e duhur dhe të balancuar, kështu që nuk mund të dëmtojë trupin. Përveç kësaj, programi ushqyerit dietë ofron refuzimin e shprehive të këqija dhe për të inkurajuar jeteses aktive dhe të shëndetshme.

Mendimi ekspert në një sistem sportive furnizimit me energji është pozitiv. Entuziast njerëzit sportive pas këtë teknikë, duke e bërë rezultatet e nevojshme.