Dietë skandinave norvegjeze


Dietë skandinave është i bazuar në veri perime, manaferrat dhe produktet e mishit

Dietë skandinave është zhvilluar në përputhje me të gjitha rregullat e të ngrënit shëndetshëm dhe është projektuar për të përdorur produktet, veçanërisht të pasura me vitamina, elementë dhe të gjitha substancave të tjera të dobishme gjurmë. Ky sistem është i bazuar në fruta veriore ushqimore dhe manaferrat dhe më i përshtatshëm për të dashuruar e mishit se peshkut.

Thelbi dhe karakteristikat e sistemit skandinav energjisë ^


Dietë skandinave (i quajtur edhe nordike, norvegjeze ose North) është themeluar si një alternativë për një dietë të stilit mesdhetar. Sigurisht, njerëzit e rajoneve veriore nuk është aq e lehtë në klima e ashpër e frutave Mesdheut hani natyrore - nuk është vetëm në dispozicion, por shumë e shtrenjtë.

Ajo është gjithashtu i panjohur, shitur nën etiketën "vaj ulliri" në shumë supermarkete dhe si të dobishme këtë koncentrohen. Ajo është shumë e shëndetshme dhe 100% miratuar nga nutritionists dieta mesdhetare ishte përshtatur shumë mirë me kushtet veriore dhe përfundimisht mori një shumë të furi komente në mesin e tifozëve të një jetese të shëndetshme, si dhe ata që dëshirojnë për të humbur peshë pa kufizime strikte ushqimore.

Çfarë është dietë e dobishme norvegjeze? Produktet që kanë shërbyer si bazë e saj, veçanërisht i pasur:

 • fibra diete (fibra), i cili stimulon procesin e tretjes në trup;
 • Acidet yndyrore, vitale për funksionimin e duhur të sistemit nervor dhe kardiovaskulare të njeriut;
 • antioksidantë që forcojnë sistemin imunitar dhe të zgjasë jetën e trupit;
 • proteina të domosdoshme për zhvillimin e mases muskulore ligët dhe ruajnë shëndetin e njeriut në përgjithësi.

Ky sistem skandinave pushteti nuk kërkon uritur humb disa përpjekje rëndë në pajtim tij. Në të kundërtën, si dhe Mesdhe, kjo ju lejon të gëzojnë ushqim të gjithë jo vetëm të dobishme, por e shijshme që mund të çojë në pamjen normale të njeriut dhe të bëjnë parandalimin e shumë sëmundjeve.

Parimet themelore të të ushqyerit në dietën veriore mëposhtme:

 • kufizojë veten në përdorimin e yndyrave shtazore - për të ngrënë mish ligët dhe ndoshta ta zëvendësojë atë në peshk dhe prodhimet e detit. Peshku më të mirë - dhe se kapet në det të veriut, ajo është e pasur me omega-3 yndyrna, e mirë për zemrën;
 • ligët më shumë në fruta të freskëta dhe perime - çdo ngjyrë, e gjelbër, e kuqe, të verdhë. Të gjithë së bashku do të japin ushqyesve të nevojshme të trupit. Preferojnë prodhojnë sezonale rritur në tokat e tyre amtare - ata janë gjenetikisht më të mirë zhytur dhe më e dobishme;
 • Përdorni një vaj gjellë perimesh - canola, liri, luledielli;
 • gatuaj ushqim shtëpi pa shtuar në të aditivëve të ushqimit artificial. Racionin e opsioneve të sistemit përfshijnë steamed, të ziera, enët pjekur, sallatë, perime, asgjë tjetër përveç tiganisje. Kripa e përdorur në minimum;
 • por me zgjedhjen më të mirë të ushqimit, si kafshë të egra - të tilla si mish dreri apo mish dre, dhe manaferrat egra - Kastrati, blueberries, cloudberry;
 • është e mundur të hanë produkte organike;
 • Bukë lejohet drithëra të pasura në fibra - Zi, thekër.

Gjithë dietë është e bazuar në sundimin e të thotë artë - ushqim duhet të përputhet arsyeshmërinë dhe moderim, jo ​​overeating dhe nuk mohoj. Përshtatje optimale të gjitha 5 vakte në pjesë të 200-250 g në kohën e gjumit mund të pini një gotë qumësht të ngrohtë, kos ose kefir.

Produktet e rekomanduar:

 • peshku - harengë, ton, salmon, salmon, troftë, çdo ushqim deti;
 • mish të ligët - Turqia, pule dhe lojë - të tilla si mish dreri, dre, trembem, PARTRIDGE;
 • manaferrat - cloudberry, blueberries, Kastrati, blueberries, currants;
 • perime Evropën veriore - lakër brukseli, spinaq, lulelakër, panxhar, zarzavate Collard, fasule, karrota, kungull;
 • drithëra - oats, elb, thekër;
 • kërpudha;
 • arra;
 • vaj canola.

Ndalimi i rreptë imponuar në produktet e mëposhtme: makarona, gjysmë-ruan, ëmbëlsirat, miell, alkoolit.

Ushqimi nordik Menu 7 ditë ^

Dietë skandinav ka menu specifike nuk ofron. Dietë mund të bëni më të madhe të bazuar në parimet themelore të furnizimit me energji të sistemit.

Variantet e pjatave për mëngjes mund të jetë:

 • bollgur gatuar në qumësht i skremuar me fruta të shtuar;
 • djathë me manaferrat;
 • kos dhe granola;
 • furrë omëletë pjekur me spinaq.

Për përshtatje drekë:

 • Burger ligët me një fetë bukë thekre;
 • sanduiç me bukë gruri tërë dhe proshutë ligët / Pate e mëlçisë / Cheese kirkasian;
 • një grusht bajame.

Darka janë shumë të ndryshme:

 • për supë e parë mund të gatuaj supave dhe të zier për mish të ligët - supë, supë, turshi;
 • qasja e dytë peshk pjekur, steaks, mish ligët dhe lakër, patate të ziera me kërpudha ose perime, vezë, kungull pilaf me lëng pule me kerpudha; pure bizele, fasule zier, elb nga gullash;
 • për të përdorur të ziera panxhar sallatë me arra dhe hudhër, lakër me mollë dhe karrota, radishes zi, kale detit.

Në kohë çaj

 • mund të përdoren ngamollë apechennye, djathi me manaferrat, kos ose mus.

Darkë

 • gatuar me perime zier, peshk ose mish ligët.

Këtu janë disa receta për sistemin skandinave energjisë:

Pule me Angjinarja

 • Chicken spiunazh përzierje e dragua, kripë dhe bajame.
 • Artichoke Jeruzalem prerë në feta, e vënë në formë të seasonings të ndryshme natyrore dhe Vendi pulë në krye.
 • Pjatë është pjekur në furrë për 25 minuta.

Pilaf me lëng pule me kerpudha

 • Orizi është vënë në tenxhere dhe të mbushur me ujë.
 • Kalitur me pak kripë dhe të sjellë një çiban.
 • Peeled dhe feta kërpudha skuqur me majdanoz dhe hudhër.
 • Pastaj ka shtuar oriz, llokoçis skuq për 5 minuta dhe i hedh ujë të valë.
 • Ziej një tjetër 10 minuta.

Vezë të fërguara - vezë të fërguara në dolli thekre dhe spinaq

 • Merak Spinaq, kalitur me erëza, vënë në dolli.
 • Vezë të përziera me qumësht të ulët yndyrë, kripë, piper, të skuqura në vaj canola.
 • Të shtoni domatet ushqimet e gatshme.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë artikull Anti-celulitin 

Rezultatet e humbje peshe dhe Dëshmi ^

Dietë skandinave nuk është në mesin e shpejtë metodat humbje peshe. Ajo është mjaft e sistemit të furnizimit me energji elektrike, për qëllim ndryshimet e jetesës që do të përmirësojnë jo vetëm formën tuaj, por edhe të përmirësuar trupin si një e tërë.

Sipas shkencëtarëve kërkimore është e saktë norvegjeze dietë të përkryer të ekuilibruar dhe të ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit dhe parandalimin e kardio - vaskulare sistemit. Komi Republika e menutë Veriore parandalon diabetin dhe disa lloje kanceresh.

Përdorur gjerësisht dietën skandinave në artrit reumatoid. Falë pacientët e saj janë në gjendje për të reduktuar dozën e nevojshme të metodave hormonale dhe të reduktojnë ndjeshëm ndjesi e ngurtësi në nyje dhe dhimbje në to.

Humbja e shpejtë e peshës të tepërt, sistemi i premton ushqim. Kilogram do të shkojnë ngadalë por me siguri dhe pa pasoja negative për organizmin. Mesatarisht, gjatë muajit me këtë metodë mund të humbni deri në 4 kg. Përdorni dietë skandinav mund dhe duhet shumë kohë. Shumë tifozë e një jetese të shëndetshme "ulen" në atë për vite me rradhë dhe shënon një përmirësim të dukshëm në shëndetin e përgjithshëm.

Dieta të veçanta ka contraindications për të, përveç se ajo nuk do të funksionojë kundërshtarët e mishit dhe peshkut alergji pronarët. Nutritionists theksojmë efikasitetin më të lartë të dimrit hollim programit. Në verë ajo është e rekomanduar për të kaluar në një dietë mesdhetare.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: