Panxhar dietë


Dietë panxhar-balancuar dhe të sigurt

Panxhar i referohet programeve dietë, të balancuar në përbërjen e tij dhe që synojnë një humbje peshe të shëndetshme. Veçanërisht popullor kjo dietë ka fituar, sepse kjo ju mundëson për të humbur peshë nuk është i shpejtë dhe në mënyrë të barabartë, e cila është e rëndësishme për ata që kërkojnë për të minimizuar rreziqet e dëmshme të ndiqni çdo peshe teknikat humbje dhe ekstrakt prej tyre dobi maksimale për trupin tuaj.

Thelbi dhe përfitimet e panxhar dietë ^


Përparësia panxhar mbi dietat e tjera - në dispozicion si pjesë e rrënjës së një numri të madh betayna - substancave që shkaktojnë oksidimi i qelizave yndyrë dhe i shkatërron, i cili çon në djegien më të shpejtë yndyrë. Betaine është e mirë për trupin, madje edhe si një shtesë të veçantë të ushqimit. Ai shumë efektive normalizes metabolizmin dhe nxit tretje më të mirë të proteinave.

Një panxhar vlefshme komponent - antioxidant më të fuqishme natyrore të quajtur kurkumyna. Nëse betaine ndihmon për të hequr qafe kilogram shtesë, kurkumyna parandalon akumulimin atyre. Curcumin polyphenol ka pronë e pengon rritjen e enëve të gjakut në qelizat e sapo formuara yndyrë, e cila gradualisht çon në zhdukjen e tyre dhe parandalon përhapjen e yndyrës në trup.

Përveç këtyre dy komponentëve, përbërjen e panxhar dhe i mbushur me një mori të ushqyesve të tjera:

 • Së pari, kjo fibra - oksalik, limoni, malik, të gjithë ata që kontribuojnë humbje peshe më të efektshme, rregullojnë oreksin dhe normalizimin e traktit digjestiv. Prania e organit tjetër pozitiv për acidet organike (gama folik Aminoven) është gjithashtu i rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të grave dhe për stimulimin e trurit.
 • Së dyti, është pektin, e cila aktivizon metabolizmin dhe ndihmon trupin në eliminimin e toksinave nga ajo dhe toksina.
 • Së treti, ky është një grup i madh i vitaminave dhe mineraleve të dobishme: Grupi A, B, C, PP, jod, kobalt, hekur, kalium, natrium, magnez, fosfor dhe të tjerët. Të gjithë ata si një e tërë dhe individualisht të ketë një ndikim pozitiv në sistemin imunitar të njeriut, e cila është e rëndësishme në periudhën e humbje peshe intensive. Përveç kësaj, vitamina C dhe B9 ndihmojnë parandalimin e kushteve anemik dhe mbushjen mungesën e qelizave të kuqe të gjakut, duke rritur rrjedhjen e përgjithshme limfatike në trup dhe t'i japë atij një shumëllojshmëri të toksinave, kripë, produktet yndyrë oksidimit - të gjitha që në mënyrë aktive promovon rekrutimin e peshë të tepërt.

Panxhar pa ndryshim të përfshira në shumë specialitete mjekësore. Është e rekomanduar për të hyrë në menu për sëmundje të traktit gastrointestinal, veshkave dhe mëlçisë. Tregon Excellent panxhar lëngjeve të tepërta nga trupi. Dhe largimin e ujit të tepërt, ne duke hequr dhe mbipeshë. Kjo perimeve rrënjë shkon mirë me një shumëllojshmëri ushqimesh - perime, fruta, arra, në salads, e para, ushqimi dytë, snacks, Musah, pije - në çdo gjë. Kjo është arsyeja pse dietë panxhar - një përzgjedhje e gustator dhe njohës kuzhinës.

Panxhar Ushqimi Menu 7 ditë ^

Para se të vazhdojmë me dietë panxhar duhet të dini zgjedhjen më të nuancuar të produkteve për pajtim.

Ai duhet t'u japë përparësi për të shrrënjosur perime me një ngjyrë të pasur - është e lidhur direkt me pronat e dobishme e perimeve për trupin. Ju nuk mund të hani panxhar, e cila ka një rreth të bardhë mbi shkurtimet - të gjitha cilësitë e tij pozitive janë të minimizohet. Kur gatim ushqim perimeve rekomanduar për të prerë vetëm pjesën e sipërme të gjeth, njëjtë gjysma e saj, e cila ka ngjyrë Burgundy është gjithashtu shumë e pasur me vitamina dhe mund të përdoret për të përgatitur enët e shijshme.

Dietë panxhar për 7 ditë është konsideruar shumë efektive dhe bën të mundur për të humbur deri në 7 kg peshë për të gjithë periudhën e zbatimit të tij.

Menu ky program dietë do të duken si.

E hënë:

 • Mëngjesi - integruar panxhar ziera;
 • darkë - sallatë të panxhar dhe karrota gatuar;
 • darkë - integruar panxhar ziera + mish ose peshk.

E martë:

 • Mëngjesi - integruar panxhar ziera;
 • darkë - sallatë të panxhar dhe karrota gatuar;
 • darkë - integruar panxhar ziera + mish ose peshk.

E mërkurë:

 • Mëngjesi - integruar panxhar para kos yndyrë + 2.5%;
 • Darka - karrota të ziera + viçi i zier;
 • darkë - panxhar me salcë kosi të ulët yndyrë.

E enjte:

 • Mëngjesi - integruar panxhar ziera;
 • Darka - zier rrepa + peshku;
 • darkë - hikërror ose qull oriz.

E premte:

 • Mëngjes - sallatë me panxhar integruar të para dhe karrota;
 • Darka - zier rrepa + mish pule të bardhë;
 • darkë - një gotë kefir 1%.

E shtunë:

 • Mëngjesi - integruar panxhar ziera + oriz ose hikërror ziera;
 • drekë - lakër;
 • Darka - zier rrepa integruar karrota + mish ose peshk.

E diel:

 • Mëngjesi - Apple + kumbulla të thara;
 • Dreka - hikërror;
 • Darka - zier rrepa integruar karrota + mish ose peshk.

Pavarësisht ashpërsi e kësaj teknike një humbje të konsiderueshme peshe, ajo përfshin një ekuilibër nevojshme të proteinave, yndyrave dhe karbohidratet. Kur të dalë nga përpjekje për të mbajtur dietë kalori dietën tuaj dhe në qoftë se është e mundur të shmangur të hahet ushqime të yndyrshëm.

Pastrimi dhe humbje peshe në kvas panxhar Bolotov në ^

Fakti që rrepa mund të jenë të përgatitur në mënyra të ndryshme e di, natyrisht, çdo gjë. Ajo ziera, të skuqura, fluturoj, shtrydhur lëngje. Por jo të gjithë e dinë se kjo rrënjë mund të përdoret gjithashtu si një bazë për të bërë kvas. Por si jetëdhënës kvas panxhar dhe pije molodyascheysya ishte popullor në Rus lashtë në shekujt X-XI. BC

Veçanërisht kvas panxhar popullor ka përgatitur një recetë Akademik Bolotov - shkencëtar i njohur, autor i veprave të shumta në shërimin e trupit.

Panxhar kvas Bolotov të sigurt që do të quhet "eliksir i rinisë". Ajo është përdorur në mënyrë aktive për pastrimin e zorrëve e toksinave që shkaktojnë dështime serioze në organet e brendshme dhe përkeqësimin e sëmundjeve të ndryshme kronike. Trupi Përjashtimi i toksinave lejon atë të shërohen në mënyrë efektive fuqinë e tyre dhe aftësinë për të stimuluar samoomolozheniyu.
Për përgatitjen e kvas panxhar Bolotov do të duhet të:

 • Panxhar kuqe;
 • uji pastrohet;
 • . 1 h L. 15% krem ​​forcë;
 • një majë e nenexhik.

Metoda:

 • panxhar peeled, finely copëtuar. Plotësoni kjo tre-litër jar 2/3. Në ujë të pastruar shtoni salcë kosi (është e nevojshme për të filluar procesin e fermentimit enzimatik). Ky ujë është derdhur panxhar, në qafë duke e lënë bankat të lirë 2-3 cm. Enët e mbuluar me gazë dhe të lënë në një vend të ngrohtë.
 • Çdo dy ditë nga sipërfaqja e përzierjes duhet hequr myk. Pas 5 ose 6 ditë zakonisht beftë, i cili mundësisht hequr të krijoj ishte më e këndshme për shije. Për këtë krijoj derdhur me kujdes në një tas dhe të shpëtoj të sedimenteve. Zgjidhja Root bashkim është derdhur përsëri dhe për të sjellë ujë të freskët të vëllimit origjinal. Së fundi kvas panxhar do të jetë gati në 10-12 ditë.

E tij dhe dyqan fort në frigorifer. Pini 0,5 gota dy herë në ditë para ushqimit.
Panxhar kvas nga Bolotov është një mjet i shkëlqyer për korrigjim peshe. Mirë e saj për të kombinuar me dietat, të cilat, nga ana tjetër, të shoqëruar nga limfatik masazh kullimit dhe sportive ushtrimeve.

Kvas panxhar shumë efikas në trajtimin e hipertensionit, pastrimin e mëlçisë dhe enët e gjakut të. Në vitaminë mangësi pranverë të mirë ndihmon për të luftuar lodhje, depresion, akuza Person aktiv energji pozitive.

Ne ju rekomandojmë që të lexoni artikullin Liepaja dietë

Shqyrton dhe rezultatet dietë panxhar ^

Panxhar monodyeta takon kategorisë së programeve shumë efektive dietë që ju lejon për të humbur një mesatare prej 1 kg peshë të tepërt në ditë. Kështu komente janë kryesisht pozitive.

Enët panxhar që do praktikisht vetëm në dietën tuaj për një javë, kur gatim organizuar siç është e shijshme dhe të mirë shuan urinë. Customize ata të shijojnë ndihmë e mirë flavors të ndryshme të tilla si kumbulla të thara, arra apo mollë. Përdorimi i panxhar shpesh përmirëson shëndetin e përgjithshëm ngordhje. Në favor të dietës panxhar thotë se disponueshmëria e produkteve të saj kryesore dhe lehtësinë e përgatitjes.

Nuk është një dietë e panxhar dhe disa disavantazhe. Lëng panxhar bën ngacmues stomak dhe për këtë arsye nuk përshtaten këtë program humbje peshe për njerëzit me gastro - sëmundje e zorrëve. Ne nuk e rekomandojmë atë dhe vuajnë sëmundje të veshkave dhe diabetit.
Ne rekomandojmë një video në lidhje me përfitimet e panxhar për shëndetin: