Dietë vegjetariane - Post shijshme


Dietë vegjetariane ndihmon të humbni peshë dhe për të pastruar trupin

Dietë vegjetarian ka një efekt të dyfishtë në trup. Së pari, ajo ndihmon pastruar zorrët, si ushqim pritja perimeve fijor stimulon sekretim të akumuluar gjatë një humbje kohë të gjatë dhe toksina.

Së dyti, ajo ndihmon për të reduktuar trupit yndyrë, e cila është arritur duke ulur dietë kalori dhe përpunimin më të shpejtë. Si ju mund të humbni peshë varet nga kohëzgjatja e dietë.

Dietë Si të dobishme ligët ^


Nëse pas të dobishme ilustruar me një shpirt të shëndoshë dhe physique veçantë njerëzit vendas rus në shekujt e mëparshëm. Pastaj, në përputhje me ruse fshatrat pozicionet ortodokse ishin të rreptë dhe të qëndrueshme. Ideja e tyre themelore ishte pjesërisht privuar trupin e toksinave nëpërmjet agjërimit dhe përfitimet e kafshëve ushqimore bimore.

Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se mosfunksionim të traktit gastrointestinal dhe është shpesh rezultat i slagging tepërt të trupit, e cila është një parakusht për zhvillimin e shumë sëmundjeve. Vakt vegjetarian, i cili përfshin fruta, perime dhe drithëra, se vetëm produkte me origjinë bimore, kryesisht përmban celulozë dhe pektin kontribuon në:

 • uljen e kolesterolit në gjak;
 • Normalizimi i sistemit urinar;
 • funksionimi i duhur i endokrin, nervor dhe kardio - vaskulare sistemet;
 • rregullimin e metabolizmit;
 • përmirësimi i përgjithshëm i lëkurës, e flokëve dhe thonjtë.

Celuloza, e cila nuk është pa arsye quhet kryesor "pastër" e trupit, në gjendje për të hequr atë pothuajse të gjitha substancat e dëmshme dhe toksike: nitrateve, pesticidet, metalet e rënda, radionuclides, të cilat shpesh rezultojnë nga përdorimin e tepruar të njeriut duke marrë moderne antibiotikëve. 

Kisha ortodokse themeluar katër të mëdha postim multi-lloj, secila prej të cilave kontribuon sisteme të mëdha pastrimin e trupit të njeriut:

 • Kështu, Lent ka një efekt pozitiv mbi zorrët dhe kardio - vaskulare sistemit,
 • Apostujt "Fast ndihmon mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit,
 • Supozimi - rregullon funksionimin e zorrëve, fshikëzës dhe veshkat,
 • Christmas - kontribuon në parandalimin e traktit gastrointestinal dhe mushkëritë.

Dhe gabimisht besojnë se agjërimi është sosje baza e trupit, në të vërtetë, ajo është për qëllim maturi nga ushqimi dhe ashpërsia e agjërimit një zgjedh për nevojat dhe shëndetin e tij. Opsioni më i mirë për respektimin e trupit të shkurtër një-ditë ditë agjërimi Lent gjatë, duke lejuar trupin pushim të plotë nga ushqimi dhe përforcojnë efektin e konsumimit të ushqimit të shpejtë në periudhën e ardhshme.

Thelbi i ortodoksëve agjëron detyrë është që të përdorin perime dhe mish që është opsioni më i dobishëm për ushqim të shëndetshëm si dhe njerëz të sëmurë. Në rastin e fundit, megjithatë, përdorimi i dietë ligët lejohet me disa rezerva, por megjithatë shpejt mund dhe duhet të jetë mbi të gjitha.

Dietë vegjetariane: rënie në javë ^

Esenca e dietës ligët është refuzimi i plotë i ndonji produkteve shtazore. Këto përfshijnë mish, majonezë, produktet e qumështit dhe vezët. Është e ndaluar edhe alkool, bukë, gjalpë, pasta e ëmbël, ëmbëlsira, pasta dhe ëmbëlsirat tjera.

Dietë vegjetariane për 7 ditë. Dhe humbje peshe gjatë respektimit të tij mund të jetë deri në minimum (1-2 kg), ose nuk e vërejtur në të gjitha. Por përfitimet e menysë të ligët do të vazhdojë të jetë - kjo do të lejojë traktin tuaj ndihmon tretjen e ushqimit për një pushim nga mish dhe plotësisht të shërohen. Ushqimi Post lejon përdorimin e ndonjë pije pasoja (çaj, ujë, lëng, fruta dhe komposto Berry dhe verë të thatë). Përsëriteni ajo mund të ketë në fund të muajit.

Lean dietat Menu për javën:

Dita 1

 • Mëngjesi: qull mel me kungull dhe mollë, çaj;
 • Darka: supë ligët, sallatë me lakër, karrota dhe qepë, 100 ml verë të thatë;
 • mesditë patate me kërpudha, komposto pa sheqer;
 • Darka: zier turnips dhe karrota dhe prej qepëve, një grusht Kastrati apo fruta ëmbëlsuar.

Dita 2

 • Pancakes patate me kërpudha turshi;: Mëngjesi
 • Dreka: supë me kërpudha, sallatë me mollë, turnips dhe selino;
 • Rostiçeri: mus molla-boronicë, merak perime;
 • Darka: perime i mbushur me mish dhe kërpudha, tortë thekre, çaj dhe fruta të ëmbëlsuar.

Dita 3

 • Mëngjesi: sallatë, kafe me çikore;
 • Darka: këngë supë, sallatë të panxhar të ziera, byrek pjekur;
 • mesditë: patties patate (ju mund të shtoni të plotësojë në kërpudha dhe qepë), sallatë me lakër turshi, pelte porichkove;
 • Darka: zier ose pjekur kungull, byrek pjekur, çaj dhe fruta ëmbëlsuar.

Dita 4

 • Mëngjesi: kërpudha havjar, dolli bukë të zezë, bollgur buding;
 • Dreka: sallatë e perime, karrota dhe Kastrati, supë perimesh, byrek pjekur;
 • mesditë, turnips, perime mbushur, sallatë kungull me mollë dhe 1 lugë mjaltë;
 • Darka me buding bollgur me mollë dhe rrush të thatë, çaj.

Dita 5

 • ditë agjërimi. Pini ujë ose lëng frutash pije. Mbrëmje të mirë për të vizituar dush.

Dita 6

 • Mëngjesi: bollgur, havjar kungull, kafe ose çaj me sheqer;
 • Dreka: supë Bean, byrek pjekur, sallatë me karrota integruar;
 • Dreka: steamed perime, mollë e pjekur, kërpudha turshi;
 • Darka: pure patatesh (pa gjalpë), sallatë me karrota copëtuar, qepë dhe zarzavate, turshi, çaj dhe fruta të ëmbëlsuar.

Dita 7

 • Mëngjesi: qull oriz, pancakes me mjaltë;
 • Dreka: sallatë e karrota dhe panxhar supë rrënjë, krisur;
 • mesditë: burgers hikërror me salcë qepë, lakër turshi, pelte kokrra të kuqe;
 • Darka: buding bukë të zezë me salcë e kumbulla të thara, krisur me çaj.

Dietë vegjetariane nuk është konsideruar si e thjeshtë, sepse ajo kërkon përgatitjen e minerale, enët perime, por diversiteti është mjaft i madh. Ju mund të eksperimentojnë me shtëpi i bërë - turshi, turshi, pickling dhe piper gjysmë, kungull i njomë, kërpudha.

Drithëra gatuaj mirë me shtimin e zarzavate dhe perime, supave gatuaj këngë apo perime te konservuara si gjellë e parë që ju mund të hani sa hash. Sipas dietë ligët gjithashtu mund të hanë produkte soje.

Shumica e recetave për enët meatless ^

 Sallatë kastravec me kërpudha

 • Përbërësit: kërpudha të freskëta, të gatuara apo të konservuar, prej trangujve, kopër salcë (për sallatë perimesh të mirë për të përdorur lëng limoni, uthull balsamic, salcë soje).
 • Në sasi të barabartë janë të trangujve dhe kërpudha, shkërmoqet, shtoni kopër.

Vinaigrette me fasule dhe kërpudha

 • Përbërësit: panxhar ziera - 3, patate të ziera - 3, të ziera ose fasule konservuar - 1 filxhan, kërpudha turshi - 200 g qepë - 1, turshi - 3, një gjysmë gotë me vaj ulliri, kripë.
 • Patate, panxhar, qepë të prerë në kube, kastravec dhe kërpudha - feta. Panxhar kalitur me vaj perimesh dhe pastaj lidheni me perime të tjera. Shto fasule. Kripë - për shije.

Patates supë - pure e kërpudhave

 • Përbërësit: Patate - 7, kërpudha - 150 g qepë - 1 karrota - 1, kripë, piper, kopër, majdanoz.
 • Kërpudha të prerë në feta, qepë peeled imët shkërmoqet, karrota rubbed në rende trashë. Qepë dhe karrota skuqur në vaj perimesh. Në një tjetër pan skuqur kërpudha. Cook patate, gatuaj brumin në pure patatesh me supë sjellë atë në konsistencën e krem ​​të lëngët. Nuk vë kërpudha, karrota pjekur dhe qepë, spërkat me herbs, kripë, piper.

Supë Millet me hudhër

 • Përbërësit: gruri - 0.5 gota, 1.5 litra ujë, qepë - 1-2, hudhër - 3 karafil, majdanoz, kripë, piper.
 • Mel renditura, larë, hedh ujë dhe kuzhinier deri butë. Imët prerë qepë, karotë fshij në një rende trashë, perime passer dhe të shtoni në mel. Cook 5 minuta, të vënë hudhër grimcuar, vënë zarzavate finely copëtuar. Insistojnë supë për një tjetër 5 minuta.

Patëllxhan, skuqur me hudhër dhe herbs

 • Përbërësit: patellxhane - 1 kg, uthull - 0.5 gota, hudhër - 7-8 karafil, koriandër, selino, qepë, kripë.
 • Në bisht të prerë patëllxhan, pastrimin e tyre, të prerë në feta. Spërkat me kripë dhe të lënë për 20-25 minuta, shtrydh jashtë hidhërim. Pastaj ato të skuqura në vaj perimesh. Fried përhapur patëllxhan, cool. Qepë Shinkuem, spërkat me kripë, të shtrydh në 10-15 minuta. Vlim uthull, hudhër dhe herbs grimcuar. Të gjithë përveç qepë, përzierje me patëllxhan. Onions lara në krye.

Këngët mbushur

 • Përbërësit: lakër - 500 g kërpudha të freskëta ose të thata, qepë - 2, zier oriz, kopër, kripë dhe piper.
 • Qepë Shinkuem, i pjekur apo kalimtar. Shto mushrooms feta, të skuqura një tjetër 5-7 minuta, vënë oriz, kopër. Lakra përjashtuar nga kalli, kuzhinier për 3-4 minuta në ujë të vluar, çmontuar letrat. Mbushje Mushroom mbështjellë me gjethe lakre dhe pjekur ato në furrë.

Paste bathë

 • Përbërësit: fasule të kuqe, konservuar - 1 jar chive - 1 karrota - 1, vaj vegjetal - 3-4 lugë, një grusht arra (mund të jetë pa to), bimeve dhe hudhër.
 • Karrota dhe prej qepëve të skuqur në gjalpë, të gjitha komponentët e mish i grirë, churning mikser.

Cake patates

 • Për brumin: patate - 1,5 kg niseshte - 1.5 lugë kripë, piper. Patate rubbed në rende trashë, lahet me ujë, derdh ujë të valë për 5 minuta.
 • Për mbushjen: mushrooms - 0,5 kg qepë - 0.5 kg. Pritini qepë dhe merak për 20-30 minuta në vaj perimesh, nuk zazharivaya. Mushrooms mish i grirë dhe merak me qepë.
 • Tani shtrydh patate, shtoni shtresa niseshte dhe përhapjes me kërpudha në një formë në pergamenë, i shkrirë. Në petë të lartë formë të ngushtë dhe të mbajtura në furrë 1-1,5 orë.

Ne ju rekomandojmë që të lexoni artikullin në faqen tonë të internetit Përfitimet agjëron ortodokse për shëndetin dhe yohurtovaya dietë për humbje peshe.

Rezultatet, reagime dhe këshilla nga profesionistë ^

Feedback nga humbjen e peshës, agjërimi për të gjithë periudhën (7 javë) ju mund të humbni të paktën 10 kg peshë të tepërt (në varësi të peshës fillestare e trupit), kështu që ky program është quajtur shpesh ligët dietë humbje peshe minus 10 kg. Moved ajo është relativisht e lehtë për shkak se ajo mund të përsëritet disa herë në vit.

Megjithatë, pavarësisht nga fakti se dieta është e balancuar dietë të mjaftueshme të ligët, asnjë yndyrë të kafshëve nuk mund të ndjekin këtë metodë të ushqimit shumë të gjatë. A nuk i nënshtrohen dietë dhe rritjen servings tepruar - nëse nuk ha, të përfshijë në kërpudha të dietë më shumë, soje dhe arra, pasi kjo është shumë e kënaqshme dhe ushqimi kalori.

Ju nuk mund të vëzhgojnë fëmijët të pangrënë, gratë shtatzëna dhe të moshuarit. Me kujdes duhet të përdoret nga njerëzit me problemet e gastro - traktin e zorrëve.
Ne ju inkurajojmë që të shikojnë videoklipin se si për të ngrënë gjatë Kreshmës - përfitime maksimale të shijshme, me gjithë shpirt dhe me shëndetin: