Dietë proteina


Dietë proteina kryesisht përputhet ushqyerit

Sot dietë proteina është subjekt i dieteticieneve debatit dhe mjekët. Janë të dy mbështetësit dhe kundërshtarët e zjarrtë hollim një sistemi të tillë, e cila është e bazuar në një numër të madh të proteinave dhe kufizimit të rreptë të karbohidrateve dhe sheqer.

Thelbi dhe veçoritë proteina dietë ^


Teknika dietë proteina është e bazuar në rregulla të caktuara që duhet të respektohen në mënyrë rigoroze. Këto parime kryesisht në përputhje me ushqimin e duhur:

 • Ushqim i pjesshëm, rreth 4 - 6 vakte në ditë në doza të vogla. Nuk është e rekomanduar për të kaluar ato, edhe në qoftë se nuk ka kuptim të fortë të urisë.
 • Të paktën 1,5-2 litra ujë të pastër në ditë. Por nuk duhet të pini gjatë vakt, dhe para saj, dhe një orë pas.
 • Pas 20.00 ju nuk mund të hani.
 • Për mbushjen dhe produktet pjekje lejohet vetëm vaj ulliri.
 • Përdorin jo më shumë se 20 gram karbohidrateve në ditë.
 • Që nga shumë produkte janë të ndaluara, ju duhet të marrë një komplekset multivitamin.

Për të arritur rezultate të caktuara, për të përjashtuar një numër të produkteve:

 • alkooli;
 • Frutat dhe lëngje frutash;
 • pije me preservatives, veçanërisht e ëmbël (sode, TEAS fruta, lëngje nga paketa);
 • kallamar, karkaleca, mish gaforre, alga deti;
 • arra dhe fara;
 • bishtajore dhe drithërat;
 • perime turshi dhe disa të freskët (patate, misër, panxhar, karrota);
 • ushqim të konservuar;
 • ëmbëlsirat dhe ëmbëlsira;
 • pasta dhe produkte të tjera miellit;
 • mish dhe salcice (përveç suxhuk gatuar);
 • qumështi dhe produktet e qumështit.

Lista e produkteve të pranueshme:

 • ujë mineral pa gaz, çaj (i zi dhe të gjelbër) dhe kafe pa sheqer;
 • perime, por nuk përzihen patëllxhan dhe kungull i njomë;
 • kërpudha;
 • jo më shumë se 2 vezë 3 ditë;
 • mishit, pulave dhe peshku;
 • limon;
 • hudhër dhe erëza;
 • vaj ulliri.

Një nga kryesore dietë proteina avantazhet për burrat dhe gratë - duke humbur shpejt kilogramë pa sagging lëkurës, diçka hasur shumë shpesh në rastin e humbje peshe shpejtë. Ajo ka për qëllim të djegur yndyrë në trup dhe normalizimin e proceseve metabolike. Përveç kësaj, për shkak të numrit të madh të enët që janë të lehtë për të përgatitur, njeriu ndjen uri dhe është në gjendje të bëjë menu të larmishme dhe të shijshme.

Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se metoda proteina nuk është për të gjithë. Nga të mirë për të dhënë për gratë shtatzëna, nënat pleqsh, diabetikët, personat me sëmundje të veshkave, mëlçisë dhe gastro - traktin e zorrëve. Gjithashtu nuk është e përshtatshme për fëmijët nën 18 vjet trupi vitaminat e nevojshme për rritjen e duhur dhe zhvillimin e të cilit.

Dietë proteina: menu për 10 ditë dhe receta popullore ^

Proteina program dietë për 10 ditë është një skemë të caktuar, në të cilën për të hartuar një meny të produkteve të pranueshme.

 • 1 vakt: 100 gram mish, perime, shtoni vezë.
 • 2 pritjes: ushqime bimore.
 • 3 pritjes: mish dhe perime.
 • 4 pritjes: zog ose peshk, përzierje perimesh.
 • 5 pritjes: mishi ose supë, perime, shtoni vezë.

Proteina - dietë proteina - kështu që nganjëherë i referohen kësaj teknike, sepse shumica e dietë është proteina ushqime përbëjnë. Këtu janë disa shembuj që mund të përdoret si një konsum ditor proteinave.

Shembulli 1

 • Mëngjesi: Burger pule me pjatë e dytë perime, çaj.
 • Rostiçeri: marule me herbs dhe salcë me lëng limoni ose vaj ulliri.
 • Dreka: peshk pjekur me pjatë e dytë lakër, sallatë me kastravec, domate dhe çaj jeshil.
 • Dreka: gjoks pule me një pjatë e dytë e lulelakër në qëlloj vezë.
 • Darka: supë me viçi, vezë, kërpudha me herbs.

Shembulli 2

 • Mëngjesi: ziera ose pule zier, sallatë me shalqi, selino dhe vezë dhe kafe.
 • Rostiçeri: kungull supë.
 • Dreka: biftek me peshk ose peshk kotëletë, përzier me rrepkë, kastravec dhe çaj jeshil.
 • Dreka: pjekur ose i pjekur në skarë pule me kungull i njomë.
 • Darka: mish qengji, pjekur me herbs dhe piper i ëmbël dhe çaj.

Shembull 3

 • Mëngjesi: vezë, sallatë lakër, një lugë çaji krunde përmbytur.
 • Rostiçeri: sallatë perimesh dhe çaj.
 • Dreka: copë mishi me patëllxhan zier, piper dhe domate.
 • Dreka: peshk dhe perime të gatuara në skarë.
 • Darka: supë pule, përzierje kastravec dhe selino.

Shembull 4

 • Mëngjesi: vezë, lakër zier, lëng domate.
 • Snack: një përzierje e kastravec dhe lakër.
 • Dreka: peshk pjekur, skuqur kungull i njomë dhe kafe.
 • Dreka: supë perimesh.
 • Darka: zier viçi, sallatë me lulelakër dhe domate.

Këtu janë disa proteina të shijshme dhe popullor dhe recetave që do të ndihmojë të diversifikuar menu dietë.

Supë me kungull

Përbërësit:

 • 2.5 selino;
 • 3 karafil hudhër;
 • 1.5 gota e ujit;
 • shafran i Indisë dhe pak kripë.

Metoda:

 • Për të përgatitur supë mjaftueshme për të vënë çdo gjë në një blender dhe përzierje deri qetë. Përfunduar gjellë mund të zbukuruar me kopër.

Krem - supë me spinaq

Përbërësit:

 • Spinaq 300g;
 • 150 gram lakërishtë;
 • 2-3 selino;
 • 1,3-1,5 l supë viçi;
 • 70-80 gram të kërpudhave;
 • erëza dhe vaj ulliri.

Metodë

 • Kërpudha dhe selino duhet të skuqura në rezervuare të thella në vaj ulliri derisa pamja artë ngjyrë kafe. Pastaj derdh supë, shtoni erëza dhe le vlim përzierje për rreth 5 minuta. Janë të nevojshme skuqura copëtuar spinaq dhe lakërishtë. Pastaj përzierje të gjithë përbërësit dhe bluaj deri brumë të qetë në një blender.

Pule me perime

Përbërësit:

 • pule;
 • 2 domate;
 • selino;
 • patëllxhan;
 • 200 g lulelakër;
 • karafil i hudhër;
 • erëza;
 • 100 ml të ujit.

Metoda:

 • Pule diced përzier me erëza dhe një skuq pak me pak vaj. Pastaj shtoni lakër, selino copëtuar dhe patëllxhan. Ndërsa çdo gjë është e skuqur, ju mund të përgatisë salcë. Për këtë lirimin e domate zhvishem, bluaj atë, shtoni ujë dhe hudhër. Salcë është shtuar në enët zier dhe të japë disa minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë kungull artikull.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët ^

Ata që duan të jo vetëm të humbur peshë, por të fituar në masë të muskujve, dietë të mirë të përshtatshme për të proteinave shtrëngon. Duhet të theksohet se metoda dietë proteina përdorur me sukses jo vetëm për humbje peshe, por për rekrutimin e mases muskulore, por ajo është e rëndësishme dhe efektive vetëm për ata të angazhuar në trajnimin peshë.

Në qoftë se ju pini shtrëngon pas workouts dhe të kufizojnë sasinë e karbohidrateve që ju mund të arrijë efektin e muskujve konsolidimin dhe përshpejtimin tretje. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se dietë proteina për atletët kërkon regjim të rreptë, si në ushqim, dhe në trajnim.

Shqyrtime proteina dietë tregojnë se ajo është kryer lehtë, sidomos për ata që praktikonin këtë ushqimin e duhur dhe programin ndryshme dietetike. Nëse pesha fillestare është e madhe, në 10 ditë ju mund të humbni 10 kg, edhe pse, në qoftë se ju ndiqni të gjitha rregullat dhe rregulloret. Por personi mesatar humb rreth 5-8 kgs. Plotësuar metodën e humbje peshe workouts, ju mund të arrijë rezultate edhe më të mira

10 ditë - shuma maksimale e metodave dietetike. Ajo nuk duhet të abuzohet edhe në shëndet të mirë. Dietë Përsëriteni proteina për burrat dhe gratë mund të jetë vetëm 2 muaj, por jo më parë. Të proteinave rezultatet dietë ruajtura, është e nevojshme për të organizuar prodhimit e duhur. Që nga ajo është e bazuar në kufizimin karbohidratet është se ata duhet të përfshihen në dietën gradualisht. Sidomos duhet të jenë të kujdesshëm me patate dhe pasta.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: