Paleo Ushqimi


Dietë Paleolohichnu ndihmon të humbni peshë pa uria dhe stres për trupin

Dietë Paleo është sot konsiderohet si një nga metodat më të popullarizuara për humbjen modele peshë dhe shumica e aktorëve në Hollywood dhe programin e përbashkët për rekrutimin e mases muskulore në atletët dhe fitnessistov.

Thelbi dhe veçoritë kryesore të gjahtarit dietë - mbledhës epokën paleolitike, duke lejuar përzemërt, e shijshme dhe në mënyrë efektive të humbni peshë, ne e përshkruajmë në këtë artikull.

Thelbi dhe përfitimet e dietës Stone Age ^


Tipari kryesor i dietës Stone Age është se ajo nuk kërkon përdorimin e standardeve të caktuara dhe lejon kcal hani sa më shumë që ju dëshironi. Goxha i sigurt se të gjitha produktet dhe enët përfshira në dietë, ushqim kujtoi njerëzve gjatë Paleolitit.

Me këtë metodë ju mund të mësoni për të kontrolluar se çfarë ju hani dhe të gatuaj enët e shijshme dhe interesante me cilësi të lartë dhe produkte natyrore. Vlen të përmendet se ky program paleontologjike nuk e kufizon përdorimin e yndyrave të shëndetshme dhe karbohidratet, ndryshe nga shumica e metodave dietë.

Pas ndërprerjes së humbjes së peshës është thjesht e pamundur për të fituar peshë, sepse ajo kalori të lartë në vetvete. Megjithatë, duke zgjedhur një dietë paleolohichnu duhet të peshojnë avantazhet dhe disavantazhet, dhe të konsultohet me një dietës.

Kjo teknikë ka disa avantazhe, duke përfshirë:

 • Ndihmon nivelet normalizimin e sheqerit në gjak, e cila nga ana çon në një mungesë të sulmeve të papritura të urisë dhe të lodhjes kronike, dhe zvogëlon rrezikun e diabetit.
 • Zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak, është parandalimi i sëmundjeve të zemrës për shkak të yndyrë unsaturated të përfshira në produktet e dietë paleo.
 • Ndihmon atletët ndërtimin e muskujve, humbasin peshë dhe të humbasë ato kg shtesë. Kjo është për shkak të përmbajtjes së proteinave në ushqime të lejuara gjatë shekullit dietë fosile, dhe kombinimi i mishit të ligët me fruta të freskëta dhe perime.

Ashtu si me çdo metoda të tjera dietë, programi paleo dietë ka disavantazhet e saj:

 • Vështirësia më e madhe e kësaj teknike - është kostoja e saj, sepse në ditët e sotme produktet e freskëta, natyrore dhe cilësi shumë më të shtrenjtë se zakonisht.
 • Njerëzit moderne, mësuar për të ngrënë në dhe për të marrë gjysmë fasfudah shumë të vështirë të heqin dorë nga këto zakone të këqija.
 • Në Stone Age dietë dietë karbohidratet të mjaftueshme. Kjo çështje është e rëndësishme për atletët, por ajo mund të jetë mjaft e lehtë për të zgjidhur: vetëm të hani më shumë fruta të pasura me karbohidrate, të tilla si qershi, pineapples dhe banane.
 • Për shumë kjo mund të jetë i papërshtatshëm rregull dietë paleo, sipas të cilit është e nevojshme për të përfunduar vakt edhe para ndjenjën e ngopjes.
 • Është e vështirë për të ndjekur të tillë një dietë vegjetariane, duke zëvendësuar mishin soje apo thjerrëzat, bishtajore përdorimin si të papranueshëm gjatë këtij programi dietë.
 • Kjo teknikë është e kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të veshkave.

Prandaj, për të arritur rezultatin e dëshiruar, kanë shëndet të mirë dhe trup tërheqës, dietë paleo dietë kur duhet të rindërtohet me produktet e mëposhtme:

 •  të gjitha llojet e mishit: pule, derri, viçi, lepuri, por të ulët-yndyrë, peshk dhe ushqim deti, vezë, mundësisht në shtëpi ose fermë e tregut;
 •  fruta të ndryshme, fruta të thata për vete;
 •  perime, përjashtuar patate dhe misër;
 •  arra, kedri, braziliane, fistikë, arrat inde, etj

Nga menyja, në përputhje me rekomandimet e nutritionists, duhet të hiqen:

 • të gjitha produktet e grurit që janë gjetur për të kontribuar në zhvillimin e proceseve inflamatore;
 • Qumësht dhe produkte të tjera të qumështit, sepse ato mund të shkaktojnë reaksione alergjike për shkak të pandershmërisë së prodhuesve moderne që lopët injektohen hormone për të rritur prodhimin e qumeshtit;
 • miell dhe përmbajnë sasi të mëdha të sheqerit, candies, pasta dhe ëmbëlsira, të cilat janë shkaku i shfaqjes së diabetit dhe obezitetit;
 • ushqim të shpejtë, i cili absolutisht nuk përfitojnë trupin, dhe vetëm dhemb atë.

Paleo Ushqimi: menutë shembullore të përditshme dhe receta ^

Këtu Shembull dietë menu gjuetar - vjelës, por ky është i vetmi opsion menu. Dietë ju mund të kombinohen në mënyrë të pavarur në përputhje me këtë shembull.

Mëngjes

 • Vakt i parë duhet të jetë i shëndetshëm dhe të shijshme, kështu mëngjes mund të kënaq në kokrra të kuqe assorted ose sasi të vogël të arra, mollë dhe dardha.
 • Ju hani disa mish ligët dhe një filxhan kafe pa sheqer.
 • Pavarësisht nga fakti se njeri i shpellave nuk pi ose çaj ose kafe, këto produkte janë të lejuara për të marrë, por në sasi të kufizuara.

Snacks të lehta

 • Kjo teknikë është e dobishme dhe ushqimi me cilësi të lartë duhet të përbëhet nga një pjesë të vogël të manave ose 1 mollë, feta e mishit të ligët dhe një gotë ujë pa gaz.

Darkë

 • Të drejtat drekë, aderon në teknikat Stone Age duhet të përbëhet nga sallatë, perime gatuar dhe i kalitur me vaj ulliri, një copë peshk të kuqe ose mish ligët, pjeprat dhe gota e ujit.

Mesditë

 • Gjatë mesditës ju mund të hani çdo fryt, një arra pak.

Darkë

 • Për darkë, hani sallatë kryesisht të lehta perimesh, çdo peshk i gatuar në skarë ose në furrë.

Para se të shkojnë në shtrat

 • Para se të shkojnë në shtrat të hahet është fakultative, por, nëse është e nevojshme, lejohet të hani një portokall, një arra pak, një gotë me ujë.

Për të diversifikuar teknikat Paleo dietë, të mësojnë të gatuaj ushqim të shëndetshëm dhe të shijshme. Këtu janë disa recetave të thjeshta dhe interesante e gatimit:

Bird mëlçisë tru

Fromfor mbajtur një numër të madh të ushqyesve, tru mëlçisë është një e madhe e programit dietë produkt gjuetar-mbledhës.

 • Pra, për të ngjitur duhet: 0.4 litra krem ​​zëvendësim; 6 vezë; kripë, seasonings; gjysmë kilogram mëlçisë pule dhe proshutë njëjtë; një grusht rrush të thatë; gjalpë i shkrirë (25 g).
 • Para gatimit furrë të ngrohtë deri para 150 gradë.
 • Mix në një tas yolks, krem ​​dhe erëza. Muzik mëlçisë, proshutë, rrush në një blender, përzierje të gjithë.
 • Përzierje rezultuar derdh në kallaji pjekje dhe kuzhinier pak më shumë se një orë.
 • Ftohtë, të shërbejë me një përzierje e bukës për sanduiçe.

Pancakes me miell kokosit

 • Për pancakes shijshme duhet: miell kokosit (3 lugë); vezë (3pc.) salcë molle unsweetened (1 tbsp); vaj kokosit dhe qumësht (1 dhe 3 lugë përkatësisht); sode, musht molle uthull anuluar.
 • Të gjithë përbërësit duhet të jenë të përziera dhe të skuqura në vaj kokosit si pancakes e rregullta. Shërbyer me fruta të freskëta.

Djathë Coco

 • Përbërësit e nevojshme: qumësht kokosit (400 ml), xhelatinë (4 tsp).
 • Metoda: xhelatinë për të derdh 50 ml qumësht. Mbetet e nevojshme për të ngrohur qumësht në një tigan rreth ngrohjes ulët, shtoni përzierje xhelatinë me qumësht dhe trazim. Përzierje duhet të ftohet në frigorifer. 5 orë për të marrë nga frigorifer dhe për të sjellë poshtë mikser 40 sekonda. Shërbyer me fruta, mjaltë ose arra.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Ushqimi 5: 2 Michael Mosley. 

Shqyrton dhe rezultatet Paleo dietë ^

Rezultatet dietë Paleo janë mahnitëse, sipas shumë peshë humbur vetëm një javë mund të shpëtoj prej 4 kg peshë të tepërt. Shumë të famshëm të tilla si Miley Cyrus, Jessica Biel, Megan Fox preferojnë të ndajnë metodat e humbje peshe për të ruajtur formën e mirë.

Shqyrtime dietë Paleo kryesisht pozitive - jo vetëm të famshëm, por edhe e lehtë për të humbur peshë thonë se të ushqyerit paleo kombinuar me aktivitet fizik promovon jo vetëm humbjen e peshë të tepërt, por hyrja e energji dhe energji dhe përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: