Dietë kastravec


Kastravec dietë - të shpejtë dhe të shëndetshme humbje peshe

Dietë kastravec është popullor në të gjithë botën, si një mënyrë e madhe për të jo vetëm të humbasin peshë më shpejt dhe të gëzojnë, por edhe në mënyrë efektive të pastruar trupin e kripëra të dëmshme, toksina dhe rinovimin dhe shëruar lëkurën.

Në dietën kastravec me sukses të reduktuar peshën shumë yje të huaj dhe vendas të tregojnë - Business: Jennifer Aniston, Alla Pugacheva, Anna Dovlatov, Ksenia Borodina, Anita Tsoi.

Cilat janë avantazhet dietë kastravec ^


Si ju mund të me mend, si ushqim kryesor qëndrojë trangujve të freskëta crunchy - përbërës thelbësor i shumicës së perimeve dhe sallata të kombinuara.

Duhet të theksohet se koha më e mirë humbjen e peshës, me ndihmën e trangujve konsiderohen pranverë - verë. Në trangujve të freskët terren, ndryshe dimrit importuar, nuk ka nitratet dhe komponente të tjera të dëmshme, por përmban shumë të ushqyesve të tepërta që të ju ndihmojë të humbni peshë shpejt.

Trangujve zgjedhje si bazë e ushqimit nuk është e rastësishme dhe është kryesisht për shkak të përbërjen e tyre kimike dhe kalori të ulët. Siç e dini, ata përbënin 90% të "gjallë" e ujit strukturuar është tretës mirë natyrore, kështu që së bashku me humbje peshe, ekziston një pastrim të fortë të të gjitha organeve, qelizat, indet dhe nyjet e kripërat, toksinave, toksina, helme, sheqer të tepërt, kolesterol "i keq" dhe produkteve të tjera dekompozimi.

Përveç kësaj, kastravec përmban shumë fibra natyrale, i quajtur motiv i mëtejshëm pastrues gastro - traktin e zorrëve. Fakti se fibër nuk është proceduar në zorrë, dhe se si metali "kruese" hap muret e saj nga respektimi feces gurë dhe zhul që shkaktojnë dehje të rrezikshme. Colon Pastrimit menjëherë ndikojnë në gjendjen e lëkurës tuaj - kjo është pastruar nga puçrra fytyre, inflamacion, puçrra fytyre, bëhet e freskët, të butë dhe rrezatues.

Dietë veçanërisht e dobishme kastravec për ata që kanë kapsllëk të shpeshta dhe "dembel" zorrë, rozuchylasya oporozhnyatsya vet. Trangujve të përkryer të stimulojë procesin e tretjes dhe të ketë një efekt të butë laksativ, duke detyruar ushqimin shpejt rrëshqitje në gastro - traktin e zorrëve. Përveç kësaj, kjo mrekulli - perime të dobishme ndihmon për të përmirësuar microflora në zorrë.

Përmbajtja në trangujve në kombinimin optimal të natrium dhe kalium ndihmon në përmirësimin e ujit - metabolizmin kripë dhe sjellë hipertensionit ënjtje e natyrshme dhe kardio të tjera - sëmundje vaskulare. Për më tepër, kastravec ndihmon për të normalizuar acid - ekuilibër bazë, dmth të lëvizin atë në anën e alkaline, ndërsa konsumi i tepruar i proteinave, karakteristikë e njerëzve moderne, nxit formimin në mjedis acid trupit të favorshme për rritjen e baktereve, mikrobeve, kërpudhave dhe qelizat e kancerit.

Megjithatë, në qoftë se ju vuani atë - apo gastro - traktin e zorrëve, është subjekt i dietës me shalqi duhet të konsultoheni me një mjek. Në veçanti dietë me shalqi kundërindikuar në ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale, gastrit, kolit, aciditet të lartë dhe në acarimin e sëmundjes së veshkave. Për shkak të kalori paekuilibruar dhe tepër të ulët, ajo është e ndaluar për nënat shtatzëna dhe pleqsh dhe gjatë menstruacioneve.

Dietë Kastravec për 3 ditë ^

Dietë Kastravec për 3 ditë është opsioni më i popullarizuar dhe i lejon dietë kastravec të humbur 2-5 kg ​​mbipeshë. Baza e dietë është sallatë kastravec veshur me vaj ose të ulët-yndyrë ulliri salcë kosi (majonezë). Duke pasur parasysh kastravec të ulët kalori (15 kcal per 100 g), mundësisht gjatë ditës për të ngrënë ato të paktën dy kilogramë të ndjehen ngopje.

Sallatë është përgatitur shumë thjesht:

 • Pjekur fruta të vogla të prerë në kube të mëdha, të shtoni një shumë zarzavate (kopër, majdanoz, chives) për shije dhe sezonin me gjalpë (krem) ose lëng limoni.
 • Salt sallatë padëshirueshëm, nëse është e nevojshme, për të përmirësuar shijen duke shtuar erëza ose alga deti.

Për shkak të faktit se kjo dietë është një diuretik, nuk e kufizojnë veten në lëngun - pini shumë ende ujë ose TEAS bimor pa sheqer. Fruta dhe perime lëngje nuk mund të marrë.

Dietë Kastravec për 7 ditë e ^

Dietë Kastravec për 7 ditë nuk është aq e rreptë sa tri ditë dhe mund të përfshijë, përveç një sallatë, një sasi të vogël të mishit të gatuar ligët ose peshk, bukë thekre, djathë, perime dhe fruta. Menu dietë kastravec për 7 ditë për të bërë në mënyrë që një ditë u ngrënë 1,5-2,5 kg trangujve. Përmbajtja mesatare kalori në ditë është rreth 565 kcal, humbje peshe për javën në 5 kilogram.

Menu mostër për 7 ditë:

Mëngjesi përditshme

 • kastravec, një copë bukë thekre.

Darkë

 • Dita e parë - supë me perime të freskëta: karrota, rrepkë, kastravec (jo i pjekur), 1 mollë.
 • Dita e dytë - 50 gram viçi i zier, sallatë e kastravec dhe rrepkë.
 • Tri ditë - peshku i zier (100 m), oriz i zier (100 m), prej trangujve (kripur të jetë e mundur).
 • Dita e katërt - 100 g oriz, 20 gram djathë, kastravec.
 • dita e pestë - sallatë perimesh (tranguj, karrota, rrepkë, lakër), vezë të ziera, një portokalli.
 • dita e gjashtë - supë perimesh, rrepkë, kastravec, karrota (jo i pjekur), 1 dardhë.
 • Ditën e shtatë - supë perimesh, kastravec, radishes, karrota (jo i pjekur), 1 mollë.

Mesdita e përditshme (nuk kërkohet)

 • për të zgjedhur një fruta (mollë, dardhë, portokalli, mandarinë) ose 1 kastravec.

Darka përditshme

 • sallatë kastravec me zarzavate, veshur me vaj.

Para se të shkojnë në shtrat çdo ditë

 • Fakultativ (2 orë) - 1 kastravec.

Vazhdo dietë kastravec më shumë se 7 ditë, mjekët fuqishëm nuk rekomandohet, si dietë të varfër paekuilibruar mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj. Përveç kësaj, siç vuri në dukje nga shumë nutritionists, pa përjashtim, mono-dietë efektive vetëm për ditët e para.

Më vonë i njëjti organ përshtatet për ushqim të ri dhe përfshin mënyrën e kursimit, duke shkaktuar një personi për të humbur peshë dhe të ndaluar zgjerimin e mëtejshëm të dietës nuk është vetëm e rrezikshme, por e kotë.

Kefyrno - dietë kastravec ^

Kastravec - dietë kos, sipas thashethemeve, është një mënyrë e preferuar për të humbur peshë Alla Pugacheva. Ajo është e bazuar në kos - kokteje kastravec, të cilat janë ideale për ata që e duan kos. Pavarësisht nga "serioziteti", ushqimi i tillë është i ushqen të shkëlqyera dhe lejon ditë të bjerë në 2 kilogramë.

Koktej shumë e thjeshtë - hekura 1 kastravec në rende, pour 1,5 litra freskët kos me pak yndyrë (mundësisht një ditë), përzierje, shtoni majdanoz copëtuar imët dhe të pini 1 gotë çdo 2 - 3 orë.

Nëse ju nuk bëni si kokteje, ju vetëm mund të pini një ditë prej 1.5 - 2 litra kos dhe hani 1,5-2 kg trangujve. Nëse ju ndjeni dobësi, lodhje dhe një zi e madhe buke, shtoni në racionin ditor të 100 gram të ligët peshkut të zier apo të pjekur.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë lakër efektive për humbje peshe.

Trangujve ditë agjërimi ^

Sepse të gjithë dietë opsione kastravec është shumë e rreptë, ata nuk mund të përballojë të gjithë. Prandaj, për të shmangur hedhje papritur në dietën dhe shëndetin, nutritionists këshillojnë të provoni kastravec para apo kastravec - ditë kos agjërimi. Nëse dita e agjërimit do të jetë të rehatshme për ju, ju mund të sigurtë të fillojë një maratonë të gjatë, 3, 5 apo 7 ditë.

Trangujve dhe kastravec - ditë kos agjërimin si dietë, të lejojë jo më pak efektive të humbur peshë (1 - 2 kg në ditë), hiqni ënjtje dhe mirë të qartë të gastro - traktin e zorrëve të toksinave, toksina dhe substancave të dëmshme.

 • Përgatitja 1.5 kg trangujve të freskëta dhe 1.5 litra të ulët-yndyrë kos.
 • Ndani këtë numër nga 7 - 8 pjesë dhe hani në mënyrë të barabartë, çdo 2-2,5 orë.
 • Kohëzgjatja optimale e ditën e agjërimit është 24 orë, që është, në mëngjes të nesërmen.
 • Futje e përditshme kalori e shumë e ulët dhe është vetëm 675 kalori.

Megjithatë, nëse ju fillimisht shumë e vështirë për të duruar për kaq shumë kohë pa ushqim, mos u bëni merak, të marrin në ditën e parë agjërimi për 12 orë - nga mëngjesi deri në mbrëmje. Kushti i vetëm - nuk pounces mbrëmje në zakonshme ushqim të lartë kalori, hani një supë perimesh dritë, qull, gatuar në pak ujë ose peshk të zier (mishit).

Më vonë trupi merr përdorur për të kufizuar dhe ju do të lehtë të përballojë çdo mono-dietë, e cila ka shumë (hikërror, oriz, bollgur, djathë, vezë, etj). Për më tepër, në qoftë se ju praktikë rregullisht agjëruar ditë çdo 7 - 10 ditë, nevoja për programe të gjata pohudatelnoy zhduken vetë, sepse ju lehtë mund të mbajë figura peshe dhe shëndetin në gjendje të përsosur.

Shih clip gjithashtu informativ video-lidhje me përfitimet e trangujve për shëndetin dhe jetëgjatësinë: