Dietë Bollgur për humbje peshe dhe agjërimit ditë në bollgur


Agjërimi ditë në bollgur - një mënyrë e madhe për të mbajtur harmoninë.

Dietë Bollgur për humbje peshe është shumë popullor në të gjithë botën, jo vetëm për shkak se ajo ndihmon për të humbur bukur peshe dhe të rehatshme (3 - 5 kg në javë), por edhe për shkak të pronave unike e kënaqur - burim i shumë vitamina të dobishme, minerale dhe fibra, në mënyrë efektive pastron trupin e toksinave, toksina, helme dhe produkteve metabolike.

Gjithashtu, bollgur është një produkt i shkëlqyer diete dhe është e rekomanduar si një ushqim bazë për pacientët me ulcerat stomak, gastrit dhe sëmundjeve të tjera të tretjes, si të butë mbulon mukozës e gastro - traktin e zorrëve dhe ul inflamimin e tyre.

Sepse dietë në bollgur, si orizi konsiderohet një mënyrë e madhe për të humbur peshë, të pastruar dhe në të njëjtën kohë për të përmirësuar traktin gastrointestinal.

Por, pasi që çdo mono-dietë është në thelb çekuilibruar (ndryshe, për shembull, Montignac sistemit të energjisë) dhe për këtë arsye nuk mund të plotësojnë kërkesat e të gjitha substancave të nevojshme abuzohet zbatimi i saj nuk mund të dëmtojë shëndetin.

Kohëzgjatja optimale e tërshërë mono-dietë jo më shumë se 10 ditë, e ndjekur nga përsëritja e jo më pak se gjashtë muaj të ushqyerit.

Dietë të rreptë bollgur për humbje peshe ^


Ushqimi Bollgur gjatë ekzistencës së saj ka fituar shumë modifiatsiy - rreptë mono-dietë, fruta - qull, qull me perime, agjërimi ditë në bollgur, kështu që të gjithë mund të zgjedhin për veten e tyre ushqim më të përshtatshme opsion.

Vini re se ju mund të humbni peshë pa edhe ulur për dietë gjatë posaçërisht bollgur për humbje peshe, por vetëm rregullisht të hahet një tas bollgur për mëngjes, pasi ajo është shumë e kënaqshme dhe ju lejon të bëni pa snacking deri në pasdite, duke reduktuar ndjeshëm përmbajtjen kalori të përditshme. Në të famshme botërore traditën britanike të hahet bollgur për mëngjes për harmoni, freski dhe efikasitetit.

Para se çdo opsion për të rritur efektin e rekomanduar për të pastruar zorrë duke përdorur oriz apo bollgur supë:

 • Gatim supë oriz - 4 lugë oriz papërpunuar kafe natës pour 1 litër. Uji në mëngjes vihet në zjarr dhe kuzhinier në të njëjtin ujë, pa i larë, për 1 orë.
 • Gatim bollgur supë - 1/2 filxhan bollgur derdh një litër ujë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 2, 5 orë derisa uji është përgjysmuar.

Duke rezultuar oriz kyselepodibnyy ose bollgur supë për të pirë të ngrohtë për një javë çdo mëngjes në një stomak bosh 1 gotë në vend të mëngjes. Pranimi i ushqimit dhe ujit rekomandohet jo më shpejt se 4 orë pas supë. Përveç kësaj, drejtuar është e dëshirueshme për të kufizuar futje yndyrë, miell dhe ushqime të ëmbël dhe darkë jo më vonë se 4 orë para gjumit.

Bollgur mono-dietë

Bollgur mono-dietë është opsioni strikt ushqimi që ju lejon të shpejt të sjellë figura në mënyrë dhe zakonisht nuk zgjat më shumë se 3 5 ditë.

 • Ajo është ngrënë gjatë ditës vetëm qull, gatuar në ujë pa kripë, vaj dhe sheqer të gatuar apo mënyrë të ftohtë.
 • Mënyrë të ftohtë, pa gatim është shumë e thjeshtë dhe është më e dobishme për shkak se ruan të gjitha të ushqyesve e drithërave - bollgur derdh ujë në natën për të qull në mëngjes është gati.
 • Numri ditor i ngrënies jo më shumë se 5-6 shërbejnë vetëm i qull 250 gram, në sajë të fibrave të saj të gjatë dhe të karbohidrateve të përkryer saturates disa orë.
 • Përveç kësaj, gjatë mono-dietë për të parandaluar kapsllëk duhet të pini çdo ditë të paktën 2 litra ujë (gjysmë ore para një vakt dhe jo më herët 2-2.5 orë).

Fruta - dietë bollgur ^

Fruta dhe bollgur dietë, në krahasim me mono-dietë të rreptë, nuk strikte dhe ju lejon të përfshijë fruta të freskëta dhe të thata menu, e cila është veçanërisht e rëndësishme për dhëmb ëmbël. Nga bollgur mund të shtoni dardha, mollë, kumbulla, portokall, fruta kivi, çdo fruta, fruta të thata - prunes, rrush, kajsi të thata dhe mollë të thata. Ju mund të shtoni bollgur 2 lugë mjaltë ose arra 50 m.

Një pjesë e qull duhet të jetë 250 gram shërbejnë të efekteve të frutave të freskëta të indeksit të ulët glycemic e 300 g, fruta të thata dhe jo më shumë se 100 gram për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë kalori.

Jo domosdoshmërisht në çdo vakt përfshijnë qull, ju mund alternative atë me fruta, të tilla si mëngjes, drekë dhe darkë - bollgur dhe meze të lehtë në fruta dhe drekë.

Ky opsion mund të ndiqni ushqimin më shumë se një mono-dietë të rreptë - deri në 14 ditë, humbje peshe në dy javë mund të arrijë 5-10 kilogram në varësi të peshës fillestare dhe karakteristikat individuale të organizmit.

Bollgur me perime. Receta dietë tërshërë ^

 • Bollgur me perime të paktën të dobishme se sa fruta, dhe opsionin e lejuar për të përdorur domate të freskëta, prej trangujve, kungull i njomë, patëllxhan, bell peppers, selino, karrota, asparagus dhe bimëve të freskëta.
 • Patëllxhan, kungull i njomë dhe asparagus steamed ose të pjekur në furrë, sallata të freskëta bimore shtoj lëng limoni ose vaj ulliri.
 • Nga erëza nuk refuzojnë të provokojë forcimin oreksin për shumëllojshmëri dhe për të përmirësuar shijen, ju mund të shtoni kanellë.
 • Tri herë në ditë për të ngrënë një pjatë e qull me perime, në mesin e tyre hanë sallatë të freskët.

Receta të ndryshme për dieta bollgur ju lejon të eksperimentojnë me produkte dhe trillime ushqimet e tyre të shijshme të shëndetshme.

Për të shpejt të të lodhur nga jo bollgur monoton mund të shtohet në një oriz holistike tërshërë nedroblenyh ose hikërror në një raport prej 3: 1 dhe metodën e tij alternative të qull bollgur "Hercules". Ndani caktuar për ditën e 600 gram bollgur 6 pritjet dhe alternativ midis një thekon drithërave dhe nedroblenyh, mundësisht të fillojë mëngjes me drithëra për stimulimin maksimal të procesit të tretjes.

Sallatë jeshile

 • 1 kastravec të prerë në feta;
 • 2 speca ëmbël prerë në unaza hollë;
 • 1 selino kërcell prerë në copa;
 • Sallatë lakër 1 tufë qepë të gjelbër dhe pres imët;
 • 1 tufë kopër, copëtuar imët;
 • Të gjitha përzierje, shtoni 1/2 filxhan me lëng limoni, 4 lugë vaj ulliri, pak kripë në krye dhe zbukuroni me feta limoni.

Berry gojëmjaltë

 • Mix në një blender, 150 g raspberries të freskëta dhe manaferra, shtoni 1 tbsp lëng limoni dhe 2 gota e lëng të currants kuqe. Hidh në gota dhe zbukuroni me një rrush pa fara çunak të lartë.

Menuja mostër dietë bollgur

Menu dietë tërshërë në ditën përfshin gjashtë vakte të përbërë nga bollgur, sallatë perimesh, fruta, lëngje frutash dhe fruta të thata. Pets përfshijnë tërshërë dietë menu çdo dy ditë 100 ml verë të thatë e kuqe.

 • Mëngjesi: oats thërrmueshëm - qull hikërror (100 g), çaj pa sheqer.
 • Dreka: thekon rëndë (100 g), marule (100 g), një gotë me perime ose lëng frutash.
 • Dreka: oats thërrmueshëm - qull oriz, sallatë jeshile, çaj të gjelbër mollë.
 • Rostiçeri: thekon rëndë, portokalli, lëng domate.
 • Darka bollgur thërrmueshëm, 100ml verë të thatë e kuqe, sallatë jeshile, fruta të thata (50 g).
 • Para se të shtrat: thekon rëndë, 1 fruta kivi, çaj pa sheqer.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Rajs dietë.

Agjërimi ditë në bollgur ^

Rregullt (1 në javë) agjëruar ditët në bollgur, pavarësisht shkurtësinë gjithashtu të japë një efekt të mrekullueshëm dhe mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin dhe për të arritur harmoninë e dëshiruar.

Ata mund të mbajnë njerëzit me sëmundje të traktit gastrointestinal pa dëm për shëndetin dhe shpesh pacientët me diabet tip 2 (pas konsultimit me mjekun që të mos shkaktojë një rënie të mprehtë në sheqerit në gjak ditën e agjërimit).

Gjatë ditës së agjërimit për të ngrënë 200 gram thekon Hercules, ujë të zier për konsistencën e pelte dhe të ndara në 5 - 6 pritje.

 • Hidh 200 gram drithërave tre gota me ujë dhe të lënë të mbush për gjysmë ore. Pastaj gatuaj në një ngrohje të butë deri gatuar, nxitje rregullisht.
 • Në vend të kësaj ju mund të gatuaj qull Hercules supë - 1/2 filxhan drithëra derdh 2.5 gota qumësht të nxehtë skremuar dhe kuzhinier në një zjarr të qetë deri sa ënjtje plotë (marrë të ngrënë supë gjatë ditës në pjesë të barabarta).
 • Një zgjedhje e shkëlqyer jo vetëm për ditën e agjërimit, por mëngjesin e përditshme - bollgur drithëra. Merrni 2.5 gota e Herkulit nuk është kënaqur shpejtë gatim, gotë qumësht dhe 1 lugë kanellë. Sasi e vogël me kanellë dhe vihet thekon për 30 sekonda në mikrovalë për steaming, pastaj derdh qumështin dhe vënë gjatë natës në frigorifer. Në mëngjes, gati për të ngrënë drithëra, ndani numri shkoi 5-6 racione të varfërve dhe pirë gjatë gjithë ditës.

Në ditën e agjërimit, siç kërkohet regjimit të pijshëm me bollëk. Gjithashtu caktuar për secilin person të përditshme 2 litra ujë normale jo të gazuara do të jetë e dobishme hips supë dhe çaj të dobët jeshil pa sheqer. Në natën ju mund të pini një gotë kos nonfat një ditë për të parandaluar kapsllëk dhe për të përmirësuar tretjen.

Sistematikisht organizuar një ditë agjërimi në bollgur, ju mund të lehtë dhe të qetë mund të mbajë formën e saj dhe shëndetin normale pa shterur dietat dhe duke numëruar kalorive ngrënë çdo pickim.

Shitet shikoni videon interesante në lidhje me përfitimet e bollgur për shëndetin dhe bukurinë: