Dietë të ulët kalori


Dietë të ulët kalori promovon humbje peshe efektive (deri në 7 kg në javë)

Dietë të ulët kalori është konsideruar si një nga më të efektshme afatshkurtër dhe metodologjitë për të reduktuar yndyrë të tepërt trupore. Pas menu dietë për javën, ju lehtë mund të humbni peshë nga 5 kg.

Thelbi dhe parimet e humbje peshe në një dietë kalori të ulët ^


Thelbi i një dietë kalori të ulët për humbje peshe është një strikte kufizim kalori produkteve të përdorura. Siç dihet, dietë të ulët kalori shkakton trupit për të djegur në mënyrë efikase peshën e akumuluar të tepërt, duke kontribuar kështu për humbje peshe.

Kushti kryesor i një dietë të ulët kalori - jo më shumë se enët e përditshme kalori barabartë 1300 kalori për gratë dhe 1700 kalori për burrat e gjysmë. Megjithatë, për tifozët e trajnim forcë dhe dhoma palestër dietë e përditshme e 1500 kcal duhet të përputhen (gratë) dhe 1900 kalori (meshkuj).

Për të përcaktuar se çfarë për të ngrënë në një dietë të ulët kalori, ju duhet të konsideroni si më poshtë:

 •  Normat ditore të lëndës organike duhet të jenë: yndyrna bimore (vaj vegjetal, arra) - 80 oz, Karbohidratet komplekse - 100 gr .;.
 •  Proteinat duhet të mbizotërojë në dietë, pasi ato janë të nevojshme për të parandaluar djegien e muskujve kur humbjen e peshës.

Bazuar në këto rekomandime, lista e produkteve për dietë të ulët kalori përfshijnë:

 • Viçi, viçi, lepuri, gjeldeti apo pula - jo më shumë se 150 gram. ditë;
 • Ushqim deti dhe peshk të ligët - në të njëjtën sasi dhe produkteve të mishit;
 • Perimet, por mundësisht me një indeks të ulët glycemic, kungull i njomë, lakër, selino, misri, bell peppers, trangujve, panxhar dhe të tjera;
 • Drithëra - hikërror dhe elb. Ata janë të rekomanduara për të përdorur si shtesë supë;
 • Low-yndyrë produkte bulmeti: djathë ose djathë casseroles dhe puddings, qumështi, djathi;
 • Bakery - krunde Bukë ose vakt trashë;
 • Sweet - fruta dhe manaferrat thartë;
 • Teas dhe lëngje pa sheqer.

Avantazhet e një dietë kalori të ulët:

 • Humbje peshe shkëlqyer nga djegia akumulimin yndyrë;
 • Përshpejtimin e metabolizmit.

Disavantazhet e ulët teknikave të ndiheni një ndjenjë të pakëndshme të urisë dhe prania e contraindications - rëndim të sëmundjeve kronike.

Të ulët kalori dietë për humbje peshe, dhe menu dietë ^


Metoda e ulët kalori humbje peshe ka disa opsione, secila me dietë të ndryshme dhe të ushqyerit është i ndryshëm.

Dietë të ulët-kalori për gratë

Daily dietë të ulët kalori ushqimore për gratë bazuar në rregullat e mëposhtme:

 • Gjashtë-vakt me çdo normë pjatë e 150-200 gram (ml)
 • Vakt e fundit - 18.00 pm;
 • Daily kalori - 1300;
 • 1,5 litra pijshëm (nuk trokitje e lehtë) e ujit të pijshëm - regjim.

Menuja mostër dietë kalori të ulët për gratë për një ditë

 • Mëngjesi: sanduiç me feta bukë të zezë, 50 oz. 2% gjizë dhe domate copëtuar, lëng portokalli 150 ml (gjithsej 210 CC.)
 • Dreka: 200 gr. hurmë (120 CC.)
 • Dreka: lakër zier me mish pule 110 gram. / 100g., Vezë të ziera, lëng karrote 100 ml (450 CC.)
 • Rostiçeri: qumështor, komposto pjeshke 100g / 120 ml (260 CC.)
 • Darka: sallatë dhe të ziera kallamar 100 gram. / 120 gr. Lëng qitros (260 CC.)
 • Në natën: 150 gr. mandarina (60 CC.).

Dietë të ulët-kalori për burrat

Dallimi kryesor në mes të një dietë të ulët kalori ushqim për burrat dhe gratë është konsumi ditor i kalorive. Dietë të ulët-kalori për meshkujt është e kufizuar në 1700 kalori në ditë dhe standardet enët, një herë 250-300 gram. (Ml).

Menuja përafërt për burrat:

 • Mëngjes: Peshku avulli kotëletë me thërrmuar hikërror qull 100 gram. . / 100g, holandisht djathë 50 gr, Apple komposto (560 hp)..;
 • Dreka: ziera merak viçi 150g / 100g, shypshynovyy pini 150 ml (400 kcal);
 • Rostiçeri: Cherry - 200 gr. (100 hp.);
 • Darka: një pjesë e supë me elb dhe sallatë të freskët lakër me domate, kastravec, bizele të njoma, bimeve dhe vaj perimesh 100 gr, qumësht yndyrë të ulët;. (1500 hp.)
 • Darka vonë: djathë - sallatë frutash, djathë 2%, persimmons, portokall, lëng limoni, molle, pjeshke - 200 gr. (150 hp)..

Dietë të ulët kalori gjatë shtatzënisë

Moderuar dhe të balancuar dietë - një kusht i rëndësishëm që duhet të ndjekë çdo nënë shtatzënë. Të ulët kalori sistem ushqimi për gratë shtatzëna mund të parandaluar të fituar peshë të tepërt më tej, efekte të cilat mund të jenë:

 • Ofrimi i shtatzënisë;
 • Mungesa e oksigjenit;
 • Placenta hershme plakjes;
 • Presionin e lartë të gjakut.

Dietë e rekomanduar për gratë shtatzëna, si vijon:

 • Mëngjesi: sallatë e patate të ziera me lakër dhe vaj të freskët gjalpë, vezë, dardhë komposto;
 • Dreka: mollë pure - dardhë;
 • Dreka: supë perimesh për supë pule ligët, fileto pule të zier, sallatë me domate dhe lëng qepë nga çdo fruta;
 • Rostiçeri: feta qumështor me mollë, persimmons ose pjeshkë;
 • Darka: sallatë me chunks e viçi ligët, një pjesë e vogël e hikërror zier, kefir.

Dietë të ulët kalori nga 500 kkal per dite

Të ulët kalori dietë me 500 kalori në ditë - metodë të ngurtë e humbje peshe, përfundimi i të cilave arrihen rezultate të lartë të performancës - dhe 7 kg për 8 - 10 ditë. Me tabelën kalori mund të bëjë një menu e përditshme të ndryshme apo monoton.

Shembull menu të larmishme:

 • Mëngjesi: sallatë me djathë 2%, Molla (50 oz.) Dhe 10% krem ​​(10 oz.); (100 gr.)
 • Dreka: karkaleca zier me pure patate 50 gr. . / 110 gr, Kajsi të pirë;
 • Darka:. Sallatë perimesh 150 gr, çaji jeshil.

Monodyeta ulët kalori

Ushqimi mono-dietë për humbje peshe është që të përdorin dy ose tre produkte, të ndarë në gjashtë pjesë.

Menuja mostër një mono-dietë të ulët për tri ditë;

 • Dita e parë: 30 g bajame, 400 g mollë, 300 g pjeshkë;
 • Dita e dytë: 400 gram 2% gjizë, 10 g krem ​​10% 20 g kumbulla të thara;
 • Dita e tretë: 300 ml pije e karrota, lakër me merak viçi 400g / 100g.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë karbohidrate artikull.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me dietë të ulët kalori ^

Rezultatet e një dietë të ulët kalori, javore llogaritur, pozitive:

 • Humbje peshe nga 3 në 7 kg;
 • Colon Pastrimit dhe për të përmirësuar tretjen;
 • Reduktuar stomak.

Përdorimi i dietës mund të shkaktojë vështirësi vetëm në ditët e para. Pastaj trupi fillon të përshtaten me dietë dietë të ulët kalori. Përdorimi i përsëritur i kësaj teknike mund tre muaj. Me daljen e duhur nga dietë mund të shmanget kthimit kilogram rënë. Duke u kthyer në dietë të zakonshme, e konsiderojnë si më poshtë:

 • Mos rritjen e standardeve të ushqimit për të shmangur ri-shtrihen e stomakut.
 • Është e këshillueshme për të rafte e tyre në bazë të jo më shumë se 200-250 gram. në një kohë;
 • Rrallë përpiqen të përdorin ushqime me yndyra dhe të ëmbël.

Komente pozitive të dietë kalori të ulët të konfirmuar punën e saj të lartë. Shumë njerëz ajo mësoi për të ngrënë dhe të ndihmuar të heqin qafe e peshë problematike dhe për të përmirësuar shëndetin. Nutritionists, megjithëse edhe e konsiderojnë pozitivisht këtë teknikë besojnë se ajo duhet të zbatohet vetëm për ata njerëz që kanë sëmundje kronike.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: