Dietë Qumësht për humbje peshe, stomakut dhe kundër rekrutimin e mases muskulore


Dietë Qumësht ndihmon të humbni peshë dhe të shpëtoj nga barku

Dietë Qumësht për humbje peshe - nuk ka risi dhe jo ekzotike. Ajo është e njohur për shumë vitet e fundit dhe ka ndihmuar shumë njerëz të humbasin peshë.

Por në qoftë se ky program i parë përfshiu një dokument i heqjes dorë të plotë të të gjitha produkteve të tjera se sa qumësht për dy javë, por tani ajo modifikuar në thelb dhe shtoi risi të ndryshme, duke e lejuar të lehtësuar humbje peshe dhe për të minimizuar rrezikun e përçarje dhe efektet negative të urisë në trup.

Dietë për produktet e qumështit, përfitimet dhe contraindications ^


Pavarësisht nga fakti se përfitimet e qumështit, disa nutritionists kohët e fundit ka filluar të dyshoj, qumështi dhe produktet e qumështit për - ende zënë një vend të denjë në dietën e pothuajse çdo personi. Prania e sasive të mëdha të vitaminave, mineraleve dhe elementët gjurmë të vlefshme për trupin e njeriut luan një rol të madh në dietën tonë.

Pirja e një gotë qumësht në ditë, ne furnizimin me trupin tuaj me proteina esenciale që janë blloqe ndërtimi të gjitha qelizat dhe indet. Përveç kësaj, prodhimet e qumështit janë përdorur gjerësisht në shëndetin - qëllime të kujdesit. Konsumi i rregullt i qumështit promovon punë më intensive në trup, normalizimin funksionin e zorrëve dhe kjo është shumë e rëndësishme për të djegur yndyrë.

Hollim qumësht ka një numër të avantazhe të padiskutueshme mbi programet e tjera humbje peshe:

 • Ky program dietë për shkak të ngopjes së proteinave të pastër qumështi pa ndikim negativ në humbjen e tonin e muskujve, dhe për këtë arsye në formën tuaj fizike si një e tërë;
 • Qumështi përmban kalcium, dhe në fakt është provuar se mungesa e këtij elementi në trup çon në dobësimin e performancës edhe më të rrepta dhe metodat ekstreme për të luftuar trashje. Kështu, mbushje e trupit me kalcium promovon adaptimet më të shpejtë të kilogramëve të tepërta;
 • efektiviteti i dietat për produktet e qumështit është përforcuar nga mungesa e ushqimit të ngurta në dietë gjatë kësaj periudhe, e cila në mënyrë të konsiderueshme përshpejton djegien yndyrë.

Nuk është një program dietë të bazuar në qumësht dhe disavantazhet e caktuara:

 • kjo është goxha e vështirë programet e të ushqyerit të kërkojë vullnet të konsiderueshme për ngordhje;
 • qumështi nuk është përfshirë indeve sepse përdorimi i stërzgjatur i teknikave të tilla humbje peshe nuk është e lejuar, ose ata mund të jenë rezultat i lodhjes plotë;
 • Konsumi i tepërt i produkteve të qumështit shpesh shkaktojnë çrregullime të tretjes, dehidratim dhe shkelje të microflora në zorrë, e cila mund të jetë një shkas për probleme në gastro - traktin e zorrëve më vonë.

Sipas komente të shumta në dietë të qumështit, përdorimi i saj është mjaft efektive. Megjithatë, nuk duhet harruar se çdo metodat humbje peshe nuk mund universalisht i përshtatet të gjithë - çdo organizëm individuale, dikush të hahet një përshtatje të përsosur, dhe në një tjetër ajo mund të rëndë të keqe.

Edhe nëse ju nuk e keni parë intolerancës individuale e qumështit, mjek diete kompetent ekspert do t'ju këshillojë për mundësitë e aplikimit të këtij programi dietik dhe të japë udhëzime për respektimin e saj të duhur.

Kjo teknikë ka disa contraindications humbje peshe:

 • ajo nuk është përdorur për probleme të lëkurës;
 • përdorimi i qumështit kundërindikuar për njerëzit që kanë pasur kirurgji stomakut;
 • Ky program nuk është e rekomanduar për ata që kanë contraindications për të marrë ushqim monoton.

Rezultatet e qumështit dietë janë mbresëlënëse: shtatë ditë respektimi i dietës mesatarisht mund të humbni deri në 6 kg mbipeshë.

Dietë Qumësht: menu 3, 5 dhe 7 ditë ^

Ka disa lloje të programeve dietë për qumësht. Extreme dhe të vështira prej tyre kanë të rreptë mono-dietë, në të cilën të gjithë kohëzgjatjes së saj të lejuar të përdorin vetëm qumësht të freskët dhe asgjë tjetër. Kohëzgjatja versioni të rreptë nuk duhet të kalojë tri ditë, dhe pajtueshmërinë e saj do të kërkojë nga ju forcë të madhe të vullnetit.

Por, pavarësisht nga ngurtësi dhe uniformitetit, e fortë mono-dietë ndihmon të shpejt të sjellë shifrën në rregull dhe lejon të garantuara për të humbur disa kilogramë shtesë për çdo ngjarje të rëndësishme.

Menu mostër për 3 ditë

Menu dietë të qumështit 3 ditë e thjeshtë - pini vetëm qumësht, me të parë duke marrë ajo duhet të bëhet në tetë në mëngjes dhe e fundit - në tetë në mbrëmje, në këtë kohë trupin tonë për të tretet më mirë produktet e qumështit. Ajo është përdorur më mirë për qumësht dietik konsum.

Në ditën e parë të pini 1 filxhan qumësht çdo dy orë, në ditën e dytë - çdo orë e gjysmë në ditë e tretë - një orë. Gjatë respektimin e këtij programi humbje peshe është e nevojshme për të marrë komplekset multivitamin. Rezultati mund të jetë një humbje e 3 - 4 kg mbipeshë.

Për ata që të trembë një opsion të ngurtë diete, ju mund të ofrojë lloje të tjera.

Dietë Qumësht për 5 ditë

Menu 5 ditë, numri opsioni 1:

 • mëngjes - një gotë kos nonfat, kumbulla të thara, çaj të gjelbër me limon;
 • drekë - një gotë kefir;
 • Dreka - sallatë me trangujve dhe domate, vezë të ziera, të ulët-yndyrë djathë, kos ose qumësht i thartuar pjekur;
 • darkë - integruar mollë, djathë, një gotë qumësht ose kos.

Menu 5 ditë, numri opsioni 2:

 • mëngjes - një banane, kos, çaj pa sheqer;
 • Dreka - sallatë me tranguj, veshur me kos, djathë ose fruta, 1 vezë të zier, një gotë kefir;
 • drekë - djathë (200 g), bollgur (100 g), një gotë qumësht;
 • filxhan kos, dardhë.

Përveç kësaj, në bazë të këtij dietë ditë duhet të pini një litër qumësht në ditë, e ndarë në disa faza (çdo 2 - 3 orë). Ditën gjithashtu duhet të pini të paktën 2 litra lëng para çdo vakt - një gotë me ujë mineral pa gaz.

Menu 5 ditë, numri opsioni 3:

 • Mëngjesi - kos ose kos (200 g) fruta thartë;
 • drekë - djathë (200 g), ose qull (100 g) dhe djathë (100 g), një gotë qumësht;
 • Dreka - një sallatë të lehta, të veshur me kos apo vezë të zier, ose djathë dhe buding fruta, qumësht i thartuar pjekur;
 • darkë - një gotë çdo produkt të qumështit.

Të gjitha produktet e qumështit në program dietë duhet të jetë yndyrë të ulët të keq.

Dietë Qumësht për 7 ditë

Një metodë si baze qumeshti humbje peshe javor, e ndarë në dy faza. Në katër ditët e para të menynë tuaj të përditshme duhet të përfshijë 0.5 litra qumësht, 150-200 gram djathë ose djathë feta, 1 kos. Ju gjithashtu duhet të pini 1.5 litra ujë - apo ujë mineral të gazuar ose ujë të zier.

Në tre ditët në vijim, dietën e përditshme do të bëhet më e rëndësishme, ajo do të përfshijë produktet e mëposhtme: 100-150 gram mish ligët ose peshk, 1 kos, djathë 200, 1 portokalli apo grejpfrut, 1 litër qumësht. Është e nevojshme për ditën dhe të pini të paktën një litër ujë.

E tërë sasia e ushqimit që është përfshirë në dietën e përditshme, ju duhet të hani 5 - 6 pritjet. Në këtë rast, ju duhet të pini qumësht veçmas nga produktet e tjera dhe në çdo rast nuk do të përdorin atë për të se - disa kërkesa. Gjatë ditës, për të përmirësuar shijen, të lëngshme mund të shtohet pak mjaltë.

Zëvendësimi i mundshëm i papërpunuar supë perime dhe fruta - lëng të freskët.

Recipes përziera dietat qumështit ^

Shumë të njohura janë të ashtuquajturit qumësht - dietë perime që kombinon pronat e dobishme e produkteve të qumështit me komponente bimore. Thelbi i këtyre programeve humbje peshe është se kombinuar proteina me karbohidratet komplekse dhe fibra është alternativa më e mirë për dietën. Përveç kësaj, ajo ofron një mundësi të shkëlqyer për të pastruar trupin e toksinave.

Qumësht subjekt - dietë perime imponuar një ndalim të plotë mbi përdorimin e sheqerit dhe kripës. Në dietën tuaj mund të përfshijnë produktet e mëposhtme:

 • të ulët-yndyrë supë (120 g)
 • patate të ziera (200 g)
 • perime të freskëta dhe të gatuar (400 g), manaferrat, fruta (250 g) (duke përfshirë më mirë preferojnë dardha, mollë dhe luleshtrydhe)
 • vaj ulliri apo gjalpë (15 g).
 • Pini çaj lejuar, kafe organike apo komposto diabetik - deri në 2 litra në ditë.
 • Një herë në ditë ju mund të hani 50 gram djathë të ulët yndyrë gjatë ditës dhe pini 2 gota qumësht të ulët yndyrë, ose kuzhinier kjo pure apo qull.

Qumësht - banane dietë të shpejtë

Shumë e thjeshtë dhe efektive është qumështi - banane Express - 3 ditë dietë që premton të vë në 1 kg peshë të tepërt çdo ditë. Ajo është e bazuar në një kombinim të banane dhe qumësht. Ditën lejohet të marrë jo më shumë se 3 banane dhe 3 gota qumësht. Menuja është shumë e thjeshtë:

 • Mëngjes, drekë dhe darkë - 1 banane dhe 1 filxhan qumësht.

Ju mund të sjellë poshtë ushqimin në një blender. Qumështi mund të zëvendësohet ose kos pa yndyrë kos, dhe në rast të urisë padurueshme rekomanduar normë produkte të përditshme të ndara me më shumë teknikave. Gjatë ditës gjithashtu duhet të pini 2 litra lëng dhe të përdorin stërvitje mundshme.

Qumësht - dietë fruta

Një tjetër metodë e njohur e hollim me baze qumeshti - me shtimin e frutave të freskëta. Kjo përfshin përdorimin e për dy javë vetëm qumësht dhe fruta. Në se ushqimi duhet të përsëritet shpesh, çdo 2 - 3 orë. Menu e qumështit - fruta mund të jenë:

 • 1 vakt - një filxhan çaj apo kafe me qumësht;
 • 2 vakt - 200 g djathë jo më shumë se 9% afat-yndyrë;
 • 3 vakte - sallatë frutash, ose 1 mollë dhe 1 banane;
 • 4 vakt - një gotë kefir, kos ose qumësht i thartuar;
 • 5 vakt - 200 g sallatë frutash ose 2 fruta të ndryshme.

Gjatë ditës lejuar edhe për të pirë ujë apo çaj.

Dietë Qumësht për stomak

Nutritionists zhvilluar edhe një program shumë interesante diete me baze qumeshti që ju lejon për të humbur bark. Ajo mund të "rri" në dy javë. Menuja është e thjeshtë:

 • Mëngjesi: kos butë yndyrë të ulët, mollë e pjekur (mund të zëvendësojnë banane, kajsi, pjepër, dardhë kosi), çaj me mjaltë;
 • Darka: bollgur qull, djathë të ulët yndyrë, qumësht, akullore, qumësht;
 • Darka: sallatë zier vezë (tranguj, domate), pancakes djathë, qumësht i thartuar pjekur;
 • darka: fruta - 100-150 g, kos unsweetened.

Para çdo marrje Shkruani mos harroni të pini një gotë ende ujë. Është e rekomanduar për të nënshtrohen teknikave të tilla marrjes të ushqimit banja të shpeshta higjienike, si dhe uji heq stresin e shkaktuar nga ndjenja e vazhdueshme e urisë dhe Flushes toksina nga lëkura. Për të rritur efektin, ju mund të bëni pastrim klizmë përditshme.

Qumësht humbje peshe programit të yjeve të Hollivudit

Nga rruga, një dietë shumë të popullarizuara të qumështit është bërë në Hollywood. Po, qumështit tifoz dhe programi hollim qumështit, sidomos banane është Kim Basinger. Ajo është gjithmonë dhe kudo nuk e gomave të përsëritur në lidhje me përfitimet e qumështit dhe produktet e qumështit për shëndetin, bukurinë dhe figura të shkëlqyer.

Humbur peshë në një dietë të qumështit dhe Paris Hilton. Ne nuk e dimë nëse kjo është e vërtetë apo jo, por ajo i atribuohet në një rënie në dietën e qumështit projektuar për 5 - 7 ditë:

 • 1 ditë - 200 gram djathë, 400 ml qumësht i skremuar;
 • Dita 2 - pjekur patate me vaj ulliri, 400 ml qumësht;
 • Dita e 3-200 gram djathë, 400 ml qumësht;
 • Dita 4 - sallatë me perime të gjelbër ose të kuqe, 2 litra ujë;
 • Dita 5 - zier mish, peshk ose pulë, 400 ml qumësht;
 • Dita 6-800 ml qumësht gjatë natës - lëng domate (200 ml);
 • Dita 7 - sallatë me perime të gjelbër ose të kuqe, 2 litra ujë.

Menuja është mjaft e vështirë dhe e vështirë, por të shpejt të humbur peshë (6 kg në javë).


Recommended artikull Leximi dietë Peshku për humbje peshe

Dietë Qumësht për të fituar peshë ^

Nga rruga, qumështi nuk mund të humbni peshë, por nëse është e nevojshme, shtim në peshë mungon. Thelbi i programit të fituar peshë është se ajo nuk është e kufizuar në përmbajtje yndyrë e produkteve të qumështit që duhet të konsumohet në çdo vakt. Në lidhje me programe të dizajnuara si duhet trajnimit për qumështit dietë rekrutimin e mases muskulore është shumë popullor në mesin e atletëve.

Menu mostër për një sërë mases muskulore:

 • Mëngjesi - galetë, qumësht të ngrohtë me mjaltë;
 • drekë - një sanduiç me bukë dhe krunde, proshutë, djathë, vezë të ziera, sallatë perimesh me salcë kosi ose majonezë, kafe me qumësht;
 • drekë - supë kërpudha me bukë Bran, djathë dhe salcë kosi me fruta të thata, çaj i zi;
 • drekë - qumësht të ngrohtë me mjaltë;
 • darkë - mish zier ngadalë me perime, sallatë, buding, tortë;
 • para se të shkojnë në shtrat - një gotë qumësht me mjaltë.

Dhe mbani mend - të efektshme dhe të dobishme për humbje peshe do të vijë vetëm qumështin natyror të freskët. Dhe çfarë është opsion për të zgjedhur një dietë - të vendosë për preferencat e tyre.

Ne ofrojmë watch videos informative në lidhje me përfitimet e përdorimit të qumësht soje në vend të lopës dhe ndikimin e tij të dobishme mbi jetëgjatësisë: