Metabolike Ushqimi


Dietë metabolike ndihmon të humbni peshë duke rregulluar lirimin e hormoneve

Dietë metabolike - një mënyrë për të reduktuar peshën, bazuar në përshpejtimin e metabolizmit në trup. Ajo ndryshon efikasitetin dhe afatgjatë rezultat ruajtjen.

Thelbi dhe karakteristikat e hormoneve metabolike metodat humbje peshe ^


Që do të thotë dietë metabolike është për të minimizuar prodhimin e hormoneve estrogjenit dhe insulinës e cila varet nga akumulimin e depozitave yndyrore, dhe për të promovuar shfaqjen e hormoneve që djeg yndyrë (epinephrine, norepinephrine, testosterone, somatotropin).

Për të humbur peshë, nuk kanë nevojë për numërimin e kalorive dhe uria zhdukur trupin. Sistemi Fuqia Sekreti është i thjeshtë - ju duhet të shpërndajë produktet në dietën e përditshme.

Shpesh dietë metabolike Feedback tregojnë mungesën e contraindications, por në fakt nuk është. Disa Rreziku është ende atje. Ajo është e lidhur me ndryshimet në të sistemit hormonal, i cili është stresues për të trupit.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit që vuajnë nga kanceri, diabeti dhe çrregullimet e sistemit endokrin. Gratë shtatzëna dhe nënat pleqsh mohuar faza e parë e dietës. Para se të gjatë diete të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Pro Metodat metabolike humbje peshe:

 • Nuk ka nevojë për numërimin e kalorive ngrënë dhe të ndalojë një pjatë të preferuar.
 • Qasja Parimi kompetent për hartimin menutë sjellë rezultate edhe gjatë natës - ushqime proteinike, ngrënë darkë pa karbohidrateve, nxit somatotropin arsimit, e cila djeg qelizat yndyrë.
 • Ky sistem është i balancuar, përfshin të gjitha materialet e nevojshme dhe nuk e dëmtojnë trupin.
 • Përshtatshme për njerëzit me sëmundje të sistemit të tretjes.
 • Ne nuk kemi një efekt laksativ.

Dobësitë e dietës në llojin e metabolizmit, e përbërë nga tri faza kryesore, vetëm një - shumë shpejt humbin peshë të dështojnë. Megjithatë, vlen të përmendet se me humbjen e më shumë se 1 kg në javë të një efekt të keq në shëndetin.

Metabolike Ushqimi: fazat dhe menu shembullor ^

Ushqimi parim në sistemin metabolike është për të ndarë produktet në 5 grupe bazuar në përmbajtjen e karbohidrateve. Në një kohë të caktuar të ditës për të ngrënë ushqime me produktet e një grupi të caktuar. Ju nuk duhet të kufizojnë veten në diçka, vetëm një herë për të gjitha produktet.

Faza e parë - zhyroszhyhayuschyy

Zgjat 2 javë. Në këtë kohë, yndyrë djegur intensivisht. Këtë herë duhet të hani vetëm produkte me zero karbohidratet dhe yndyrnat. Gjithashtu, çdo ditë për të pirë vitamina dhe vaj ulliri (një lugë gjelle).

Nëse ju merrni rezultatin për disa arsye nuk arriti, pastaj rinisni fazën e parë të programit pas kërkuar pushim 15-ditor. Disa njerëz mund të përjetojnë efekte negative të ndryshimeve në trup, dobësi, djersitje, tringëllimë në veshët. Në këtë rast, ju duhet të pini çaj të ëmbël dhe të shkojnë në fazën e ardhshme të dietës metabolike.

Faza e dytë - normalizes

Kohëzgjatja e saj secili mund të rregullohen në varësi të synimeve dhe objektivave të tyre. Pesha zvogëlohet në mënyrë të qëndrueshme. Skema fuqi si më poshtë:

Faza e tretë - fixes

Në këtë fazë, fiksuar rezultatin e arritur në fazat e mëparshme të humbje peshe natyrisht. Menuja duhet të shtoni 1 pikë - kudo me përjashtim të darkës. Nëse pesha është ende reduktuar - shtoni 1 pikë.

Tabela e pikëve për dietë metabolike


Pikët llogariten shumë thjesht, ligjet e matematikës. Për shembull, të llogaritur vakt, e përbërë nga katër pikë. Opsionet mund të përfshijnë:

 •  Produkti 4 pikë dhe çdo numër të produkteve - 0 piket:
 •  një produkt nga lista 3 top të, njëri - 1 ballroom, e tjera - 0 piket;
 •  dy produkte me 2 pikë secila.

Në dietë metabolike mund të përfshijnë supë, edhe pse jo të gjithë, siç përgatitur nga rregulla të caktuara. Po, përdorni supë - pure ndaluar, pasi kjo e fundit është përgatitur me shtimin e krem ​​dhe gjalpë. Në fazën e parë të supë hollim program duhet të jenë të përgatitur si më poshtë:

 • ujë;
 • përjashtojë patate, panxhar, karrota dhe drithërat;
 • NUK zazharyuvaty;
 • mos shtoni majonezë dhe salcë kosi;
 • Ju mund të vënë perime;
 • mish e lejuar ose peshk që kanë 0 pikë.

Shembuj të ushqimet dietike për normën metabolike

4 pikë:

 •  oats qull dhe manaferrat;
 •  hash në serum me trangujve, pulë të zier, vezë dhe disa sallam ose patate;
 •  supë me trangujve, mish viçi i zier ose viçi dhe vezë;
 •  Fasule gatuar gjelbër me misër
 •  Tavë me patate dhe kërpudha.

3 pikë:

 •  Sallatë me mish gaforre;
 •  sallatë perimesh dhe mel qull;
 •  koktej frutash.

2 pikë:

 •  oats qull (jo sheqeri);
 •  tavë karrota;
 •  hash në serum me trangujve, pule zier dhe vezë;
 •  Sallatë greke (me djathë feta ose djathë);
 •  sallatë me karrota (gatuar) dhe bizele të njoma;
 •  Sallatë - turshi lakër, qepë dhe bizele.

1 pikë:

 • zier patëllxhan me domate, bishtaja, zarzavate;
 • Sallatë e fasule gatuar, pule gatuar dhe domate;
 • djathë (të ulët-yndyrë) me berries;
 • Berry shkundur qumësht.

0 TC:

 •  ton, pjekur në petë;
 •  vezë, Posmazheni me kërpudha dhe bimëve;
 •  domate skuqur me herbs;
 •  sallatë me shalqi, domate dhe selino;
 •  sallatë e lakër, rrepkë dhe kastravec;
 •  sallatë me lakër (e kuqe) qepë (ose hudhër).

Pjesë e ushqimit nuk duhet të kalojë 250-300 ml në vëllim, dmth xhami. Ju mund të kombinohen produktet për të marrë pikët e dëshiruara. Numri i pikave në rritje të saj gjykimit nuk mund të reduktohet - e pamundur. Pikat Nedobravshy në vakt të mëparshme, për të shtuar më tej ato e pamundur. Intervali midis ngrënies nuk duhet të jetë më shumë se 3 orë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin kungull dietë.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët e dietë metabolike ^

Rezultatet dietë metabolike mjaft e lartë. Njerëzit kanë testuar atë mesatarisht humbur rreth 4 kg në muaj. Efekti nuk është aq e shpejtë, por të qëndrueshme dhe të padëmshme për shëndetin. Gjithsej Sigurisht shkak mund të humbni deri në 30 kg, të cilat nuk kthehen kurrë.

Humbje peshe programit është transferuar lehtë, si ushqim të ekuilibruar, trupi nuk ndihet deficitin në ndonjë produkt. Mjekët japin reagime pozitive në lidhje me dietën metabolike, sepse ajo në vetvete është një ushqim të shëndetshëm. Zgjidhja sigurisht dietë hollim vetë është faza e tretë. Rregullat e tij mund të ndiqen për një kohë të gjatë, gjëja kryesore - nuk do të fillojnë të nopem.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: