Montignac hollim Metodat - një revolucion në botën e dieta


Montignac dietë ju lejon të humbni peshë dhe të qëndrojnë gjatë.

Montignac Ushqimi, diete e famshme franceze, fituar shpejt famë ndërkombëtare dhe bëri një revolucion të vërtetë në humbje peshe dhe dietë, duke propozuar një qasje krejtësisht të re për humbje peshe.

Të gjitha ekzistuese para shpikjen e tij "uritur" dietë është shumë e vështirë - sasia dhe kalori tepër të kufizuar konsum, duke rezultuar përballoj ato ishte shumë e vështirë për shkak të ndjenjave të dhimbshme e urisë, dobësi dhe rënie humor.

Përveç kësaj, humbje peshe për shkak të kufizimit të mprehta të kalorive më vonë çoi në grup pashmangshme fillestare e peshave, kur ju të kthehet në ushqim normal.

Michel Montignac dietë thelbi ^


Michel Montignac për të luftuar trashje e parë të propozuar të mos numërimin e kalorive të ushqimeve tradicionale dhe glycemic indeksi. Metoda Montignac - për të humbur peshë, ju nuk duhet të mohoj, por të zgjedhin ushqime të drejtë.

Këto të njëjtat "neholodnyh" parimet "është për të humbur peshë" dhe më vonë zhvilluar dieta të tjera të njohura - Kremlinin, Atkins Diet Duka Ushqimi për grupin e gjakut dhe të tjerët.

Pas një luftë të gjatë të pasuksesshme kundër trashje dhe testet e veta në një dietë më të njohura për të humbur peshë, Michel Montignac arriti në përfundimin vijues:

 • Shfaqja e depozitave yndyrë kontribuojnë vetëm produkte me një indeks të lartë glycemic (GI), si ata shpejt fshehtë glukozës dhe të rrisë ndjeshëm nivelin e insulinës - një hormon që nxit akumulimin yndyrë.
 • Produktet janë GI të ulët nuk përmban sasi të mëdha të sheqerit, për riciklim kërkon shumë më pak insulinë, prandaj, ata mund të hanë rregullisht dhe ende të humbasin peshë.
 • Kështu, më të ulët të produktit të miratuara nga qeveria, aq më shumë ai është i përshtatshëm për humbje peshe, dhe anasjelltas, ushqimeve me dietë të lartë të miratuara nga qeveria për kohën e nevojshme për të eliminuar plotësisht.

Sipas këtij klasifikimi teknikat e zhvilluara nga tabela autor produkteve Montignac dietë, në të cilën të gjitha ushqimet janë të ndarë në dy grupe - indeks të ulët glycemic, ashtu-quajtur "karbohidratet të mira" dhe me një indeks të lartë glycemic, të quajtur "karbohidratet të këqija".

 • Për humbje peshe duhet të përfshihen në menu ushqime Montignac dietë indeksi glycemic jo më e lartë se 55 njësi, dhe gjithçka që është mbi 70 vjeç, duhet të braktiset.
 • Përveç kësaj, ju duhet të pini çdo ditë të paktën dy litra ujë të thjeshtë, jo marrja e kombinuar e karbohidratet dhe yndyrnat dhe mund të shkojnë në mes të ngrënies të paktën 3 orë.

Duke përdorur këto parime, dhe absolutisht nuk e kufizuar veten në kalorive, autori arriti për 3 muaj për të humbur rreth 15 kilogramë peshë të tepërt dhe të mos fitojë atë përsëri.

Tabela Montignac produktet dietë ^

Tabela Montignac produktet dietë që tregojnë indeksi glycemic ju lejon të zgjidhni produktet e duhura për të ushqyerit dhe të bëjë menu zgjuar. Duhet të theksohet se në produktet e mëposhtme tryezë Montignac dietë mungon shumë produkte tradicionale, të tilla si mish dhe shpezë.

Kjo është për shkak se indeksi glycemic është dhënë vetëm për produktet që përmbajnë karbohidratet. Por, si në mish dhe shpendëve nuk përmban karbohidratet, indeksi i tyre glycemic është e barabartë me zero dhe kështu, ata mund të hahet pa kufizim.

"Karbohidratet e keqe" (indeks të lartë) "Mirë" karbohidratet (indeks të ulët)
Malt 110 Krunde bukë 50
Glukoza 100 Figura 50 papërpunuar
Bukë e bardhë 95 Bizelesh 50
Patate të pjekur 95 Drithëra parafinuar 50
Honey 90 Bollgur 40
Kokoshka 85 Fruta. lëng të freskët pa sheqer 40
85 karrota Bukë miell i pasitur gri 40
Sheqeri 75 Makarona vakt 40
Muesli 70 Fasule ngjyra 40
Çokollatë 70 35 kimik Peas
Patate të ziera 70 Produktet e qumështit 35
Misër 70 30 bizelesh turke
Figura 70 është pastruar Thjerrëzat 30
Cookies 70 30 Fasule kimik
Panxhar 65 Thekër 30
Bukë gri 65 Fruta të freskëta 30
60 Melon Çokollatë e errët (60% kakao) 22
Banana 60 Fruktoza 20
Jam 55 Soja 15
Makarona notat më të larta 55 Perimet jeshile, domate - më pak se 15
Lemons, kërpudha - më pak se 15

Fazat dhe Montignac dietë menu ^

Montignac Ushqimi, e cila është quajtur si duhet sistemi i energjisë përbëhet nga dy faza kryesore:

 • hapi i parë është për të reduktuar peshën treguesit e nevojshme
 • e dyta - konsolidimi i rezultateve të arritura për një periudhë të gjatë.

Montignac Ushqimi Faza e parë - humbje peshe

Në fazën e parë të marrjes së kufizuar fort karbohidrate, le të mirëpresim me përgjithësi të ulët (40 njësi) indeksin e glycemic. Përveç kësaj, ndiqni furnizim të veçantë dhe përzierje në një karbohidrateve të hahet me lipide (mish, vezë, vaj).

Dietë mostër menu Montignac Faza e parë:

 • Mëngjesi gjithmonë të fillojë me fruta, si dhe ato stimulojnë zorrët, parandalimin e kapsllëk, tretet lehtë dhe asimiluar mirë. Mëngjesi duhet të jetë i ngushtë, me proteina dhe karbohidrate me fibra. Për shembull, kos me pak yndyrë ose gjizë me një fetë bukë gri apo bollgur me produkte të ulët-yndyrë qumështit apo bllokim pa sheqer.
 • Dreka duhet të jetë pa karbohidratet - të tilla si djathë, djathë, proshutë, vezë të ziera fort apo skuqur Glazunov.
 • Dreka duhet të përfshijë proteina dhe lipide, dhe ushqimi nuk duhet të jetë me yndyrë. Karbohidratet e keqe duhet të përjashtojnë. Drejtë hyrjeje mund të përbëhet nga mish, peshk ose pulave gatuar në skarë, një sallatë të përshtatshme pjatë e dytë me perime të freskëta (përveç karrota dhe panxhar), dhe për ëmbëlsirë djathë pa bukë ose 125 g djathë ose kos.
 • Darka me të gjitha ushqimet është lightest dhe mund të jetë ose proteina-lipidet ose proteina-karbohidrate dhe jo më vonë se 19 orë.
 • Në darkë proteina-lipidet përfshijnë një supë perimesh të mirë (me perime lejuara) dhe peshk, shpezë apo vezë. Shmangni salcice sepse ato përmbajnë në përbërjen e mishit të tyre të vogël (deri 20%), por shumë soja dhe aditivëve të ndryshme kimike të ushqimit.
 • Në produktet proteina-karbohidrate përfshijnë darkë e përbërë nga karbohidratet me shumë fibra dhe mungesa e yndyrë. Ideale për këtë qëllim djathë yndyrë, domate, patëllxhan, fasule, lulelakër, sallatë jeshile.

Montignac Ushqimi faza e dytë - stabilizimi i peshës

Pas shumën e dëshiruar e zvogëlimin e peshës fillon fazën e dytë me qëllim të stabilizimit të saj që mund të zgjasë një kohë të pacaktuar në diskrecionin tuaj. Në këtë fazë, lejohet një lehtësim në dietë dhe zgjerimin gradual të listës së produkteve të lejuara.

Parimet themelore të të ushqyerit në fazën e stabilizimit:

 • nganjëherë lejohet të përzihen yndyrna me karbohidratet, por ajo është e rekomanduar për të ngrënë një sallatë me një fije të madhe;
 • lejuar përdorimin e verë të thatë dhe shampanjë, por jo me stomak bosh, dhe të hahet sallatë para perimesh ose një fetë djathë;
 • mos abuzojnë me karbohidratet "i keq";
 • hyjnë gradualisht në bathë dietë dhe produktet e shenjte;
 • hani vaj perimesh në vend të margarinë, pini qumësht i skremuar vetëm;
 • preferojnë yndyrna të mira dhe të hani më shumë peshk;
 • mëngjes të vazhdojë për të ngrënë bukë nga mielli gruri;
 • mos përdorni sheqer, mjaltë, karamele dhe jam;
 • Shmangni sheqer-desserts dhe pasta që përmbajnë miell, sheqer dhe yndyra;
 • të heqë dorë kur limonadë dhe pijet e tjera me gaz;
 • pini kafe pa kafeinë, por çaji i dobët me sweeteners;
 • Pije çdo ditë të paktën dy litra ujë të thjeshtë.

Montignac Ushqimi Recipes ^

Recipes Montignac dietë.

Receta të ndryshme Montignac dietë, dhe aftësinë për të mos numërimin e kalorive dhe nuk e kufizojnë sasinë e ushqimit që ju hani për ta bërë procesin e rehatshme dhe hollim "shijshme" dhe të heqin qafe e peshë ekstra dhe vëllimin pa sagging lëkurës dhe efekte të mëdha negative greva urie, më e rëndësishmja për tifozët e vakt i përzemërt dhe e shijshme.

Montignac Ushqimi Recipes: Kurset e parë

Salt Water

 • Vlim supë nga kokë, bisht dhe fins peshk i kuq (troftë ose bli) me një qepë të tërë dhe karrota.
 • Më vete të skuqura në një turpërim të lehta dhe shtoni qepë prerë në kube të vogla turshi.
 • Pasi ata janë zier pak, shtoni paste domate, kastravec turshi, pak lëng mishi peshku dhe le merak nën kapak.
 • Në supë tensionuar vlim copa copëtuar e peshkut, duke shtuar një stacion gazi me një tigan dhe të sjellë një çiban. Në fund shtoni ullinjtë dhe shtrydh lëng limoni.

Supë hudhër me krem

 • Prerë bare 2 dhe 4 kungull i njomë peeled kokat mëdha të vlim hudhër në një kazan të dyfishtë për rreth 20 minuta.
 • Perimet të gatshëm për të shtuar 400 gram 15% krem, 2 lugë vaj ulliri dhe lëvizje blender.
 • Pastaj përzierje me kripë, piper dhe të ngrohur në furrë.
 • Nëse supë ishte shumë i trashë, i holluar me qumësht dhe zbukuroni me kopër në krye.

Recipes Montignac dietë: enët e mishit dhe enët anësore

"Dreka për 15 minuta"

 • Vidbyyte Gjoks pule, kripë, piper, pour kos unsweetened dhe vihet në furrë.
 • Në këtë kohë, gatuaj spageti me kërpudha copëtuar finely shtuar.
 • Pastaj derdh salcë domate të gjitha ose disa domate të freskëta me hudhër mbytura.

Chicken në Mustardė

 • Lahen tërë kripë pule, piper, mustardë dhe fshij kos lartë unsweetened.
 • Hidh kos në dhe vihet në furrë për gjysmë ore.

Qengji me nenexhik

 • Deleje prerë në copa të mëdha dhe lehtë të skuqura në vaj (mundësisht deleje).
 • Pastaj shtoni unaza copëtuar qepë, arra, kripë dhe pak sheqer.
 • Hidh ujë dhe ziej deri tenderit, duke shtuar në fund të nenexhik dhe piper.

Enët e mishit garniturë

 • Boil patate, prerë në gjysmë dhe të skuqura në furrë. Sasi e vogël deri të nxehtë, pour herbs copëtuar dhe kos me ujë dhe hudhër extruded.
 • Mushrooms parboiled dhe të shpejt të skuqura rreth ngrohjes të lartë, atëherë po aq shpejt të skuqura qepë copëtuar (në proporcion me kërpudha 1: 1). Vendos kërpudha dhe qepë në një pjatë, pour përzierje në krye të domate paste dhe krem ​​thickly krye sasi e vogël me djathë integruar.
 • Fetë lakër dhe zierje, pastaj fshij prapa qepë, hudhër, domate djegur me ujë të valë, shtoni një pak uthull dhe shumë gjelbërim.
 • Piper, domate dhe patëllxhan (3 copë) piqem në furrë, zhvishem zhvishem dhe pres imët. Pastaj shtoni feta domate të freskët, qepë, majdanoz, vaj ulliri, pak uthull, kripë dhe shtrydh hudhër.
 • Cook chickpeas, shtoni atë oriz të zier, sasi e vogël me erëza dhe pour salcë domate në krye.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë artikull japoneze.

Montignac Ushqimi Recipes: Desserts

Orekhovo - tortë me çokollatë

 • një procesor apo mulliri mulli filxhan pjekur kikirikë.
 • Merrni 3 vezë, të ndarë të bardhët nga yolks dhe lëvizje ato në shkumë të ngurta.
 • Për yolks, shtoni 2 tbsp fruktoza, 1 tbsp kakao, kikirikë terren, 50 g gjalpë dhe përzierje mirë.
 • Pastaj butësisht shtoni bardhë veze rrahur, vënë brumë në një fletë pjekje greased dhe piqem në furrë për 20 minuta në 180 gradë.
 • Kjo tortë është i përshtatshëm për proteina - menu lipidet dietë.

Strawberry ëmbëlsirë

 • Thith 4 tbsp xhelatinë në një gotë me ujë të ftohtë për 40 minuta, shtoni lëng i 1 limoni, të ngrohtë për të shpërndarë dhe filter.
 • 100 gram arra, përzihen me 2 lugë applesauce dhe prezantimi, ngriti në formën e poshtme çmontueshëm. Në krye vënë whipped mikser 50 g luleshtrydhe të freskëta.
 • Beat me mikser 400 g djathë, 4 tbsp fruktoza dhe të ulët-yndyrë kos (mundësisht 0%) deri sa të qetë.
 • Pastaj shtoni xhelatinë përgatitur me limon, përzierje mirë, e vënë në formën e luleshtrydhe në krye dhe ftoh deri xhelatinë plotë sekuestrimit.
 • Cake ngrira dekoroj bllokim të lartë luleshtrydhe dhe luleshtrydhe.