Lemon dietë për humbje peshe efektive


Lemon dietë ndihmon të humbni peshë për 6-7 kilogram në javë

Lemon dietë është një mënyrë e madhe për të jo vetëm të humbur peshë, por edhe njom trupin me vitamina dhe mbështetjen jetike imun gjatë frymëmarrjes akute - sëmundjeve virale.

Kjo është për shkak të pronave unike e komponentit kryesor të limon (gëlqere) - fruta agrume, i njohur rekord përmbajtje të lartë në saj përbërjen e vitaminës C (100 g, rreth 40 mg).

Limon dietë, karakteristika, përfitimet dhe Anëshkrim ^


Përfitimet e humbjes së peshës bazuar në limon:

 • parandalimi i shkëlqyer i diabetit, si ky frutë agrume ka një ndikim pozitiv në punën e traktit gastrointestinal, normalizes metabolizmin në trup, forcon muret e enëve të gjakut;
 • përdorni lëng limoni jo vetëm në gjendje për të hequr kilogramë shtesë, por edhe largon toksina nga trupi, ringjalljen atë si një e tërë;
 • limon reduktuar urinë dhe për të reduktuar oreksin;
 • subjekt i dietë ju nuk duhet të kufizojnë veten për ushqim dhe për të numëruar kalorive;
 • luan një rol të rëndësishëm si efikasitetin dhe disponueshmërinë e një humbje të tillë peshe program - Lemons shiten në çdo supermarket dhe çmimi është mjaft e arsyeshme;
 • të lartë të performancës - për të humbur deri në 5 kg në vetëm disa javë.

Në shqyrtimet e përgjithshme limoni dietë e humbjes së peshës është shumë pozitiv - kjo mund të aplikohet deri në tre herë në vit, duke e lejuar vit pa dëm për shëndetin rënie 15 - 20 kg mbipeshë.

Por ka contraindications se është e nevojshme për të mbajtur në mend:

 •   aciditetit dhe gastro-intestinale traktin;
 •   urth dhe alergjik ndaj produkteve agrume;
 •   nephrolithiasis.

Esenca e dietës limoni është për të shtuar në gjithë përgatitur lëvozhgë ushqimi limoni ose lëng limoni. Dietë juaj duhet të bëjë në mënyrë që ajo përfshin një larmi të madhe të frutave, perimeve, dhe bukë gruri.

Shmangni marrjen e ëmbëlsirat dhe produktet e rafinuara. Plotësisht të përjashtuar nga yndyrna dietë nuk mund të - burimi i tyre për ju duhet të jetë peshk deti, arra dhe vajra bimore. Hani racione të vogla dhe pa nxitim - është çelësi për tretje të mirë.

Përveç kësaj, programi dietë të bazuar në limon të thotë aktivitet të detyrueshëm fizik - duhet të marrë një stërvitje sportive të paktën gjysmë ore në ditë. Kjo mund të vraponte për sport, not, gjimnastikë apo sport tjetër të preferencave tuaja.

Një tjetër pikë e rëndësishme - Pritja lëng agrume mund të japin një efekt shkatërrues mbi smalt dhëmbit, është e rekomandueshme pas çdo përdorimi shpëlarje gojën me zgjidhje sode.

Lemon dietë për humbje peshe, recetave dhe menu ^

Një numër mjaft i madh i humbje peshe programeve që janë të bazuara në limon. Ata ndryshojnë në kohëzgjatje, metodat e përdorimit të produktit, dhe i efikasitetit të kursit.

Dietë klasike limon

Versioni klasik, i zhvilluar nga nutrionistit amerikan Chong, për 2 javë dhe është e karakterizuar në atë që nuk kërkon ndonjë - ndonjë dietë ndryshime drastike zakonshme. Thelbi i saj qëndron në lëng të përditshme përdorimi limoni holluar në ujë të ngrohtë. Gjatë gjithë ditës ju duhet të pini lëng në vijim numër:

 •  1 ditë - 1 gëlqere 1 c. ujë;
 •  Dita 2 - 2 për 2 lugë gëlqere. ujë;
 •  Dita 3 - 3 në gëlqere 3 lugë. ujë;
 •  Dita 4-4 to 4 lugë gëlqere. ujë;
 •  Dita 05-05 maj shekulli limon. ujë;
 •  Dita 06-06 qershor Lemons Art. ujë;
 •  Dita 7-3 limon i shtrydhur në 3 litra ujë, shtoni një lugë mjaltë për të dhe pirë gjatë gjithë ditës. Në këtë ditë, të zvogëlojë numrin e prodhuar lëng përditshme përdorimi limoni.
 •  Dita 8-6 to 6 lugë gëlqere. ujë;
 •  Dita 09-05 maj Lemons Art. ujë;
 •  Dita 10-4 to 4 lugë gëlqere. ujë;
 •  Dita 11-3 Lemons 3 shekuj. ujë;
 •  Dita 12-2 limon 2 shekuj. ujë;
 •  Dita 13-1 bli 1 c. ujë;
 •  14 ditë - të gjitha në 7 ditë.

Lëng limoni duhet të konsumohen në një stomak bosh në mëngjes, por nëse numri është në rritje ajo fillon të shkaktojë vështirësi, ajo është e ndarë në 2 - 3 orë. Një kusht i rëndësishëm - lëng pije duhet të jetë rreptësisht 1 orë para ngrënies.

Rreptë limon dietë

Nëse është e nevojshme për të arritur rezultate më të shpejta, dhe keni nevojë për të humbur një kilogram pak mbipeshë në vetëm pak ditë, shumë të efektshme është limon dietë të ngurtë. Problemi është se çdo ditë duhet të pini 4 gota me lëng limoni, i holluar me ujë. Përveç kësaj, imponuar kufizime shumë të rrepta në ushqim:

 • 1 ditë - lejohet frutat e pritjes dhe të ulët-yndyrë kos;
 • Dita 2 - mund të hani bollgur në ujë dhe kos;
 • Dita 3 - le të vetëm lëng dhe mollë e pjekur.

Program diete, siç e shihni, mjaft e ashpër dhe mund të bëhet një sfidë e vërtetë jo vetëm për të humbur peshë vullnet, por me barkun e tij, kështu që është e rekomanduar vetëm në raste ekstreme. Në respektim të saj mund të jetë një ditë për të humbur 1 kg peshë të tepërt.

Ujë limon dietë

Si dietë të vështira dhe klasike nuk është aq e thjeshtë (të parë jo të gjithë mund të pini 3 litra lëng limoni në një ditë, dhe në dietë e dytë mund të jetë akuzë mjaft ekstreme), ju mund të provoni një opsion i bazuar ujë të butë dietë limoni, llogaritet në 5 - 7 ditët e aplikimit. Rezultati mund të jetë një humbje e 3 - 4 kg mbipeshë.

Gjatë javës, duhet të pini një gotë ujë të ftohtë dhe lëng sa më shumë limoni me stomak bosh në mëngjes, dhe të njëjtën sasi të ujit dhe lëng limoni - në mbrëmje në vend të darkë. Nga dieta e tyre zakonisht nuk do të heqë dorë, është vetëm pak të rregulluar dhe të kufizojë përdorimin e sheqerna të thjeshta.

Lemon - Dietë mjaltë

Një alternativë për dietat e pastër limon mund të jetë po aq efektive program përzier dietë. Për shembull, është konsideruar shumë efektive limon dy-ditor - Dietë mjaltë, në sajë të cilën ajo është realiste për të humbur 2 kg mbipeshë. Përveç kësaj, ky program dietë ka një efekt të madh pastrimi, të cilat në përgjithësi përfitojnë trupin.

Kjo teknikë eliminon çdo pritje - i cili ushqim, përveç limoni - përzierje mjaltë, e cila është përgatitur si më poshtë:

 • Në 3 litra ujë të zier 15 limon i shtrydhur dhe të vënë 50 gram mjaltë.
 • Kjo shumë shpërndarë përzierje për mëngjes, drekë dhe darkë.
 • Në ditën e dytë të përgatitur pikërisht të njëjtën pije dhe të marrë atë në mënyrë të ngjashme gjatë gjithë ditës.
 • Le të marrin çaj jeshil ose ujë jo të gazuara.

Lemon - nje kos dietë

Lemon - opsion kefir është shumë popullor si një të shkurtër, kalori të ulët dhe shumë efektive. Kohëzgjatja e saj është vetëm 1 - 2. ditë dhe gjatë asaj kohe ju mund të humbni 2 deri në 5 kilogramë shtesë. Menuja është e thjeshtë:

 • Mëngjesi - 0.5 litra kos, limon 0.5;
 • Dreka - 0.5 litra kos, 1 gëlqere;
 • Darka - 0.5 litra kos, 0.5 limon.

Fruta në formë të pastër mund të zëvendësohet me lëng limoni, e cila përzier me kos ose të marrë veç e veç. Në ditën gjithashtu mund të pini 1,5-2 litra ujë të pastër, qoftë keq dhemb urinë mbrëmje - hani një mollë apo një portokall. Gjatë dy ditëve ky ushqim ndiqni nuk është e nevojshme.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë çokollatë për dhëmb të vërtetë ëmbël.

 Lemon dietë Beyonce dhe Lolita Milyavskaya ^

Limoni vlerësojmë dietë yjet pop dhe filma. Për shembull, Beyonce hollim aplikuar duke përdorur limon para filmuar filmin Dreamgirls, e cila lejohet të saj për të humbur 9 kilogramë në 10 ditë. Dieta e saj është quajtur edhe panje apo limonadë si përbërësit e saj kryesore janë gjalpë panje, shurup panje, spec i kuq dhe lëng limoni.

Limonadë (panje) dietë Beyonce

Në Maple dietë duhet të vazhdojë gradualisht. 5 ditë para fillimit të gjitha mish dhe peshk enët dietë vegjetariane zëvendësohet. Për 2 ditë të kalojë vetëm në ushqimet e lëngëta, dhe dita - duke përjashtuar të gjitha ushqimet dhe pini vetëm lëng portokalli (jo më shumë se 2 litra).

Përgatitja koktej panje:

 • lëng limoni - 2 tbsp. l;
 • shurup panje - 2 lugë. l;
 • gjalpë panje - 1 lugë çaji .;
 • një majë e piper i kuq;
 • ujë mineral - 1 filxhan.

Kjo pije mund të konsumohen si të ftohtë dhe të nxehtë, dhe ditë mund të marrë më pak se 5 doza të saj. Pasi programi dietë në një dietë të rregullt duhet të vazhdojë gradualisht - së pari në menynë përfshijnë supë perimesh, të nesërmen të shtoni fruta dhe perime, e treta - arra. Dhe pastaj ju mund të kaloni në dietë normale. Beyonce Ushqimi është shumë efektive, shqyrton më pozitiv.

Lemon dietë Lolita Milyavskaya

Shumë të popullarizuara dhe limoni teknikë Lolita Milyavskaya që e ndihmoi atë të humbasë 10 kilogramë. Programi zgjat 7 ditë - thelbin e saj qëndron në faktin se dietë përfshin vetëm ushqime organike dhe salads veshur me lëng limoni vetëm.

Kjo rënie e metodave lolita hollim:

 • 1 ditë - 0.5 litra kos, 5 patate në lëkurat e tyre pa kripë dhe erëza;
 • Dita e 2-1,5 litra kos, një gunga pak pule zier;
 • Dita e 3-1,5 litra kos, 100 gram mish ligët (mish viçi apo mish lope);
 • Dita 4-1,5 kos, 100 gram peshk steamed ose të ziera;
 • 5 ditë - një sallatë me perime të gjelbra, i ndrequr me lëng limoni, dhe çdo fryt përveç banane dhe rrush;
 • Dita 6 - kos, në çdo sasi;
 • Dita 7 - vetëm ujë mineral.

Gjatë këtyre programeve dietë të rekomandojë marrjen e komplekset multivitamin.

Rishikimet e grave që testuar efektin e limon në një dietë, tregoi efikasitetin e saj të lartë dhe të tolerancës mirë. Por mos harroni se efektiviteti i çdo humbje peshe do të jetë shumë më e lartë në lidhje me një jetese aktive dhe stërvitje të rregullt.

Ne ju rekomandojmë që të shikojnë video - këshilla nga profesionistë se si të zgjedhin limon që shenjat tregojnë për neyakisnist ose shkelje të ruajtjes së produktit, dhe se ku frut përmban numrin më të madh të vitaminave të dobishme: