Makrobyotycheskaya dietë


Makrobyotycheskaya dietë ndihmon të jenë të shëndetshëm, i aftë dhe energjik

Makrobyotycheskaya dietë është e bazuar në filozofinë Lindore dhe traditën e lashtë budiste dhe sistemi i pushtetit ka për qëllim jo vetëm në blerjen e harmonisë, por edhe në shëndetin fizik dhe mendor.

Thelbi i hollim sistemit makrobyotycheskoy ^


Në thelb qëndron makrobyotyky balancojë dy energjitë - yin dhe yang, me balancimin e duhur të cilat mund të bëhen më të shëndetshëm, i aftë dhe energjik, të gjeni harmoninë midis botën e jashtme dhe të brendshme.

Dietë Thelbi makrobyotycheskoy është që të përdorin produktet konvencionale, të ndarë në dy yin dhe yang energji. Për të lejuar të përdorin produkte të përfshijnë:

 •  Produkte natyrore: peshk deti, perime organike dhe fruta, arra, bishtajore, fara dhe algat;
 •  Drithërat: orizi, tërshëra, meli, thekër, elb, hikërror;
 •  Pije: e gjelbër, TEAS bimor apo komposto fruta pa sheqer të shtuar;
 •  E gjelbër: green onions, majdanoz, marule, kopër.

Nga produktet e ndaluara sipas kësaj metode diete përfshijnë: mish yndyror dhe peshk, sheqer, erëza, enët djegëse, fruta tropikale (kivi, pineapples, avocados dhe të tjerët.) Disa perime (kungull i njomë, domate, patate), salcice? ushqim të konservuar, alkool, kafe dhe yndyrë qumështi.

Kushtet makrobyotycheskoy teknika hollim janë shumë të thjeshta:

 •  Mos ha tepër;
 •  Hani produkte vetëm shenjte dhe natyrore;
 •  Dietë ushqim diete për çdo ditë duhet të përbëhet nga 50% drithëra, 20% perime sezonale (të papërpunuara ose të ziera në një kazan të dyfishtë) arra 15%, fruta të freskëta dhe 15% e Peshku ushqim deti dhe broths perimeve dhe supave.

Avantazhet gëzuar dietë makrobyotycheskaya, si më poshtë:

 •  Në mënyrë të konsiderueshme reduktuar nivelet e gjakut të kolesterolit "të dëmshme";
 •  Plotësisht zhduken rrezikun kancerogjene;
 •  Zvogëlon rrezikun e enëve të gjakut, të zemrës dhe të kancerit.

Të metat e metodave dietë është se dietë shumë të rreptë mund të çojë në mungesa e vitaminave dhe mineraleve. Përveç kësaj, përdorimi i një numri të madh të indeve tregon trupin, jo vetëm të dëmshme, por edhe ushqyesve. Sistemi Makrobyotycheskoy pushteti mund të përfitojnë të gjithë, por për tifozët sportive do të jetë e vështirë për të mbështetur.

Makrobyotycheskaya dietë humbje peshe: rënie në javë ^

Makrobyotycheskaya dietë zgjat 7 ditë, gjatë së cilës humbje peshe është zakonisht rreth 5 - 6 kg.

Menuja mostër ofron vakt katër kohë:

 • Mëngjesi: qull i gatuar në ujë me tri lugë bollgur me fruta të thata, një gotë çaj, një të vogël bukë thekre dolli, lyhet me një shtresë e hollë e mjaltë të freskët;
 • Dreka: supë perimesh pjesë e vogël e as prej elbi dhe gjysmë pjesë e orizit ose një copë peshk të zier me garniturë perimesh, arra;
 • Rostiçeri: dardhë mesatare ose mollë;
 • Darka: një pjesë e hikërror qull, sallatë me kastravec të freskëta, radishes dhe piper ëmbël me zarzavate.
 • Midis vakt prishet lejohet përdorimi të pijshëm të pastër ende ujë.

Makrobyotycheskaya dietë Etiopasi

Dietik program Michio Etiopasi zgjat 7 ditë, të cilat do të shkojnë për rreth pesë kilogram shtesë. Diete japoneze ka zhvilluar një sistem të dietë të ekuilibruar, i përbërë nga frutat dhe drithërat, të përgatitur vetëm për një çift. Menuja për metodën e tij duhet të përfshijë:

 • 50% drithërat - misri, bollgur, hikërror, mel dhe oriz ngjyrë kafe;
 • 10% e ushqim deti dhe bishtajore - bizele, fasule, peshk ligët;
 • 30% e të lashtave rrënjë dhe perimet - lakër (brokoli, lulelakër dhe lakër), kungull, turnips dhe selino;
 • 10% e lëngshme - ujit të pastër dhe çaj.

Makrobyotycheskaya dietë Madonna

Sistemi i furnizimit me tifoz i madh makrobiotichekoy është Madonna. Opsioni i dietë shën Mëria e lejon atë për 2 javë për të hequr qafe e peshë të tepërt brenda 7 kg. Programi i saj dietë mund të arrijë rezultate të mëdha në qoftë se ju nuk do të lëvizin larg nga disa nga rregullat:

 •  Mos kafshoni;
 •  Ushqimi kryhet vetëm gjatë uria;
 •  Eliminimi alkool, kafe, produktet e qumështit, sheqer, kripë, erëza dhe domate;
 •  Menuja duhet të përbëhet nga kokrra - 50%, perime - 25%, 10% - bardhëve, dhe 5% - fruta të freskëta, supave, ushqim deti dhe arra.

Me makrobyotycheskoy program të ushqyerit Madonna nuk mund të bëhet pronar i një figurë të pakta, por edhe të jetë vazhdimisht në gjendje të mirë fizike. Aspekti kryesor i metodologjisë së saj - hani vetëm kur uria fillon të ndjehet.

Makrobyotycheskaya kanceri dietë

Makrobyotycheskaya dietë është përdorur gjerësisht në prani të tumoreve malinje dhe do të thotë përfshirjen në dietën e përditshme të një numri të madh të fibra dhe shumë i ulët në yndyrë në dietën e pacientit. Menuja duhet të përfshijë: 60% e drithërave, perime 30% dhe 10% alga deti, pods dhe të lashtat fasule. Ajo është ushqim, sipas mjekëve, mund të zvogëlojë ose për të parandaluar zhvillimin e kancerit.

Makrobyotycheskaya dietë në topa hikërror

Humbje peshe programit për balonat hikërror projektuar posaçërisht për njerëzit e zënë të cilët duan të humbin peshë, sepse ai është i përshtatshëm për t'u përdorur, ndërsa në punë. Pjata kryesore, të cilat duhet të hani për tre ditë, është përgatitur si më poshtë: 200 gr. ose një gotë të zier pure hikërror dhe pas ftohjes me gjendjen e mbushje.

Pastaj shtoni mesatare finely copëtuar piper zile dhe karrota, kaloi përmes rende. Pas përzierjes dash marrë nevojshëm të topa të vogla. Kur palë uria e topa rozzhovuyetsya shumë ngadalë. Pas 5 minutash duhet të pini një gotë ujë ose çaj.

Drithëra Makrobyotycheskoe

Drithëra Makrobyotycheskoe janë enët kryesore të programit dhe mund të përgatisin ushqim si vijon: drithëra krunde ose drithëra larë, të thata pa vaj fërkimit të pan, pastaj bërryl në një mortajë në një pluhur dhe për të sjellë të kashopodibnoho gjendjen me ujë të ngrohtë. Me këtë metodë të qull gatimit janë të gjitha ushqyesve.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për hollim barkut.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët makrobyotycheskoy metodën e humbje peshe ^

Rezultatet makrobyotycheskoy dietë - një peshë ekstra javë do të bien nga 5 kg apo më shumë, të reduktuara nivelet e gjakut të kolesterolit të dëmshëm. Për më tepër, ky sistem do të sigurojë një parandalimin shkëlqyer diete e kancerit.

Logging nga dieta makrobyotycheskoy duhet të jetë ngadalë, gradualisht në rritje menunë e frutave, perime, lëng, drithëra reduktimin marrjes të ushqimit dhe futjen e më shumë mish dhe peshk të produkteve, dhe enët e tyre. Metoda përsëritje e humbje peshe mund të jetë disa muaj.

Mendimet dietë mjekët makrobyotycheskoy - nutritionists përzier. Ky lloj i karbohidrateve diete pasuruar dhe të ulët në yndyrë, e cila në një farë mase është e mirë për shëndetin. Megjithatë, të ushqyerit, në bazë të më solide e drithërave mund të shkaktojë mungesë të ushqyesve të tjera që gjenden në produkte të tjera. Nëse ju paguani vëmendje për reagimet e humbjes së peshës se aplikuar Makrobyotycheskoe dietë në vend, shumë ishin shumë të kënaqur me rezultatin.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: